Yeni Fide Kuralları
Arkadaşlar,fide.com sitesine baktım ,search fonksiyonunu da kullanarak yeni kuralları aradım ama birşey bulamadım.Bu kurallar sadece tavsiye kararı boyutunda mı yoksa kesin kurallar mı belli değil.Hatırlayacaksınız yakın zamanda Short ile Cheparinov arasında el sıkmama olayı yaşanmış, Short maçtan önce elini sıkmayan rakibinin hükmen mağlubiyetini istemiş hakem bu talebini kabul etmişti.Daha sonra Cheparinov ve Danailov bu konuyla ilgili FIDE kararının(rakibinin elini sıkmayanın hükmen mağlubiyeti) sadece tavsiye kararı olduğunu söylerek itiraz etmiş sonuçta hükmen mağlubiyet kararı iptal edilerek parti oynanmıştı.Yani kurallarda değişiklik birden bire gerçekleşmiyor.Belki bu örnekte de kararın kesinleşmesi için kongre'de görüşülmesi gerekmektedir.Dileriz federasyon veya konuyla yakından ilgili olan birisi bizi aydınlatır.
Bazı arkadaşlar diğer sporlardan bahsederek zamanında sahada bulunmayan oyuncunun hükmen mağlup olmasını örnekliyorlar.Bu şematik bakış açısının bizi olayın özüne inmekten uzaklaştırdığını düşünüyorum.Zira diğer sporlarda satrançtaki gibi her iki oyuncuya ait ayrı düşünme zamanı bulunmamaktadır.Satrançta geç kalmanın cezası vardır.Bu da düşünme zamanının kısalmasıdır.Bazı turnuva oyuncuları rakiplerinin gecikmesinden bu nedenle memnun bile olabilirler.Ayrıca satrançta hamlesini yapan oyuncu masadan kalkıp çayını içerek etrafta dolaşabilmekte ,diğer maçları izleyebilmekte ,pencereden manzara izleyebilmektedir.Rakip çoğu zaman ben hamlemi yaptım masaya geri gel diyerek onu çağırmaz .Bunlar kanımca satrancı diğer sporlardan ayıran güzelliklerdir.Satrancın demokratik yönleridir.Kurallarda değişiklik yaparken bu nedenle bir değil yüz kez düsünülmelidir.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Yeni Fide Kuralları - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 05-10-2008, 18:49
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ibrahimethemAy - 05-10-2008, 21:27
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet Ali Kuseyri - 06-10-2008, 08:32
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: CagatayBURCU - 06-10-2008, 11:59
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ilyasumit - 06-10-2008, 15:51
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ibrahimethemAy - 06-10-2008, 16:41
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 06-10-2008, 18:28
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet Ali Kuseyri - 07-10-2008, 13:20
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: CagatayBURCU - 07-10-2008, 17:28
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 08-10-2008, 08:27