Yüzbinlerce satranç oynayan nerede?
Saygı Değer Satranç Severler,

Satranç son yıllarda inanılmaz boyutlarda yaygınlaştı. Lisanslı oyuncuların sayısı arttı. Antrenmrlerin sayısı bile onbinlerle ifade ediliyor. İl ve ilçe temsilcileri bile binli rakamlar boyutundadır. Bununla beraber gerek Satranç Okulu forumunda, gerek Özgür Satranç Forumunda ve Aktif Satranç Forumu'nda paylaşım yapanlar sayılı. Paylaşım yapıldığı zaman ise okuyan sayısı yüzlü rakamlarda ancak.

10-20 sene önce İstanbul Satranç Derneği'nde biri olsa da merak ettiğimiz şeyleri sorabilsek diye hayal ederdik. Şimdi ise oyuncu, antrenör sayısı bu kadar artmasına rağmen satranç forumlarında sorulan soru sayısı o kadar az ki insanı şaşkınlığa uğratıyor. Ya herkes herşeyi biliyor ya da merak etmiyor. Bu sessizliğe ilgisizliğe hayret ediyorum. En basit konularda açılan forumlarda bile paylaşımlar çok üst düzeyde. Satrançtaki bu ilgisizlik ise oldukça şaşırtıcı.

Saygılar
Selim Gürcan
Ara
selim bey,
diyarbakırda 20 yıl önce satranç oyuncularının dünya satrancıyla tek
bağları cumhurriyet gazetesinin satranç köşesi idi. buna rağmen ,bu gün
internet ,medya ,kurslar ,turnuvalar ve bunun gibi birçok olanağa sahip
günümüz satranç severlerinden,üstelik satrançtan para kazanan bir çok
kişiden daha ilgili ve bilgiliydiler.eminim bu gün son dünya şampiyonu
kimdir diye sorsanız yeni yetişen bir çok oyuncu ,antrenör ve, hakem
bu sorunuzu kolaylıkla cevaplayamaz.bunlar benim gittiğim yerlerde gördüklerimdir.
inşaallah tüm yurtta bu böyle değildir. saygılarımla
Ara
Sayın Gürcan,

Ben son genel kurulda, yüz binlerce satranç oynayan gördüm!... Oynamayan da gördüm! Ama siz nerede gördünüz de bu soruyu soruyorsunuz ve söz konusu ilgisizliğin nedenini neye bağlıyorsunuz?

Birileri hepimizi "atlatıyor" mu yoksa?!...
Şehmus Bey,

İnsan satranç dünyasının içinde olup da ilgisiz insanları görünce şaşırıyor. Dediğiniz gibi eskiden satranç dünyasında olanlar elit sayılabilecek bir kesimdi. Şimdi ise yaygınlaşma sonucunda elit kesim azınlıkta kaldı. Sayı olarak bu kesim daha fazla olsa da çoğunluğun arasında iyice az gözüküyor.

Hüseyin Bey,

İlgisizliğin çok değişik sebepleri olabilir.

1) Yüzbinlerin yaşları foruma girecek büyüklükte değil. İnterneti bulduklarında haklı olarak oyun oynamayı tercih ediyorlar.
2) Sorulacak bir soru olduğu zaman konumu bilgisayara soruyorlar.
3) Herkesin öğretmeni, antrenörü var. Onlara soruyorlar.
4) Forumlarda 50-60 kişiyi ilgilendiren tartışmalar, kavgalar insanları soğutmakta. Satranç adına paylaşımların (satranç soruları, etüdler, kombinezonlar, başarı için ip uçları vs) azlığı insanları soru sormaya teşvik etmiyor.
5) Forumlarda soru sormak için uygun arayüzlerin olmaması sorun yaratıyor. Konumu hemen dizip gösterebilecekleri bir program olsa işler kolaylaşacak.

Saygılar
Selim Gürcan
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi