İki olay(Yanlış,bir başka yanlışla düzetilmemelidir.)
Evvel zaman içinde,bilgisi ve ana listedeki asil oyuncusu eksik "A"takımı,ana listede 5 nci sırada yazılı olan oyuncusunu 2 nci masaya yerleştirdi.Ana listede 2 nci sırada olan oyuncusu gemiyi kaçırmıştı.Bu durumda 3 ncü oyuncu 2 nci masaya kaymalı ve 4 ncü masa bayan masası olduğundan 5 numaralı oyuncusu da 3 ncü masada oynamalıydı.Halbuki 3 numaralı oyuncusu her zamanki masasında kalmış ve 5 numara 2 nci masaya gelmişti.Böyle bir sıçrama mümkün değildi.Listeyi verirken hakeme danıştılar.Hakem muhtemelen onların ne demek istediğini anlamadı.A takımı maçı 4-0 kazandı.Notasyonlar hem oyuncular hem de hakem tarafından imzalandı.Ancak bir süre sonra Hakem kurulu A takımının kural hatasını farketti.Bu defa alınan kararla 2 nci masadaki puan hükmen yenilgiye dönüştürüldü.Skorun hakem tarafından imzalandıktan sonra değiştirilmesi,yanlışı bir başka yanlışla düzeltmektir.Bu gibi yanlışlar kağıtlar imzalanana kadar farkedilmiş olmalıdır!Rakip takım veya hakem kuruluna yanlışı farketmek için sonsuz zaman verilmemektedir!Genç oyuncularımız da artık Ana listenin anlamını öğrenmiş olmalıdır!
Bu olayın benzeri 39 yıl önce de yaşandı.Ateş Ülker maça başlamadan önce rakibine "Bana niye Beyaz taşları verdiler.Ben fikstüre göre Siyah oynayacaktım.Yanlışlık olmasın"dedi.Rakibi "Yanlışlık yok.Sen Beyazsın"dedi.Ateş Ülker oyunu kazandı!Aynı zamanda bir kupa ve 300 lira ödül aldı!Ancak 15 gün sonra duvardaki kağıtları inceleyen bir satranççı Ateş Ülker'in son turda Siyah oynaması gerektiğini farketti.Bunun üzerine ortalık karıştı.O günkü Yönetim maçın tekrar oynanmasına karar verdi.Ateş Ülker FİDE kuralına göre kağıtlar imzalandıktan sonra skorun değiştirilemiyeceğini savunuyordu.FİDE kurallarının Almancasını gösteren Ateş Ülker'e kuralı yanlış tercüme ettiği ve zaten Almanca bilgisinin de ileri düzeyde olmadığı söylendi!Ateş Ülker kupayı ve para ödülünü geri verdi.Maç yeniden oynandı.Bu defa rakibi Beyazla oynadığı maçı kazandı.Kuralla ilgili tartışmalar bir süre devam etti.Bu arada FİDE Bürosuna mektup gönderilerek uygulamanın nasıl olması gerektiği soruldu.FİDE'den o günkü Federasyon yönetimine yaklaşık 2 ay sonra ulaşan yanıtta maçın kağıtlar imzalandıktan sonra tekrar oynatılamayacağı belirtilmişti.Ancak ödüller tekrar Ateş Ülker'e verilmedi.(Bu arada Sevgili Selim Gürcan'a ve diğer bazı arkadaşlara neden hep yüksek mahkeme aradığımı anlatan bir anı olduğunu hatırlatırım!)Şu halde yanlışın karekökünü almak mümkün değildir.Yanlış oyun bitiminden önce veya kağıtlar imzalanmadan önce farkedilmiş olmalıdır.Aksi halde 39 yıl sonra da hak iddia edenler olabilir!
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi