Turnuvayı saçma mazeretlerle yarıda bırakmak...
Canım yandı,
Ondan yazıyorum.
Önceden fark etmemiştim.

Antalya İl birinciliği sona erdi.42 kişi başlayan turnuva bilin bakalım kaç kişi bitti?

İlk tur dahil olmak üzere her tur birileri turnuvayı yarıda bıraktı.
Aralarında yıllardır tanıdığım, sevdiğim arkadaşlarım var.Ama hiç kimse kusura bakmasın.Ayıptır, averaj sistemi böyle olduğu sürece turnuvayı yarıda bırakmak bu kadar kolay olmamalıdır.

Turnuva istenildiğinde girilen, beğenilmeyince çıkılan bir organizasyon değildir.

Benim de yazın 50 derecede klimasız ortamda yaptığımız turnuvalarda millete yenilince turnuvayı bırakma kararları aldığım doğrudur.Ama sonra sırf kötü örnek olmama adına, korkup kaçmış olmama adına devam etmişimdir.

Ben hastaydım ondan gelmedim diyenler oluyor, ben merak ediyorum turnuvada birinciliğe oynasalardı hasta hasta gelecekler miydi?

Dershanem vardı, derslerim vardı diyenler oluyor, ben merak ediyorum son tur birinci olmak için maça çıksalar yine o dersler için gelmeyecekler miydi?Turnuvanın başında sağlığın elden gitmesi belli değildi de sınavlar da mı belli değildi?

Hadi beni geçelim, ben 19 yaşındayım, satranç düzeyim de ortadadır.2000 seviyesine ne zaman ulaşırım bilmiyorum.

Ama Yasin Sarı gibi genç ve yetenekli kardeşlerimiz ne olacak?

İlk tur yenildi, rakibi ikinci tura ve sonrasına gelmedi.Mazereti vardı muhakkak, ama gelmedi..

Sonra başkasını yendi, bir de baktım sonra o da gitmiş!
Yasin Sarı 7'de 5.5 yaptı.Ama averajı rezalet!

Bence averaj sisteminde köklü değişiklikler yapılmalı.
Biliyorum FIDE'den şundan bundan söz edilecek.Umurumda değil, doğrunun önünde hangi kişi ve kurum varsa biz o kişi veya kurumlara fikirlerimi sunmakla yükümlü değil miyiz?

İlk önerim şudur, 7 turluk bir turnuvada oynadığı rakiplerden en yüksek puan alan 3-4-5-6 kişinin puanları toplamı sırasıyla averaj olsun.
Şampiyonluğa oynayan isimleri 2-3 puanla son masalarda at uyuyanlara muhtaç etmeyelim.

Şimdi çıkıp da onlar da satranççı diyerek demagoji yapan olmasın.
Yazıktır, günahtır..

Selamlar..
Ara
Bu dediklerine kesinlikle katılıyorum Ethem. Yasin'e olanlar gerçekten üzücü. Belki turnuvayı yarıda bırakanlar olmasa dereceye giderecekti. Turnuvadaki hakemlerin kimsenin turnuvayı yarıda bırakacağını öngörecek kadar medyum olmadığı aşikardır fakat bazı oyuncuların turnuvayı bırakacağı önceden bilindiği halde turnuvaya alınması gerçekten tartışılması gereken konudur. Üstelikte turnuvayı yarıda bırakan bir oyuncunun bir bahanesi olması ve turnuvaya gelemiyor olması gerekli değil midir? Eğer öyleyse bugün o kişilerden birini salonda görmüş olmam nasıl bir çelişkidir anlayamadım. Ayrıca bu insanı turnuva salonunda gören hakemler bu olaya neden tepki vermez anlaşılır gibi değil.

Dediğin averaj sistemi çok karışık olur Ethem sadece olayı üst sıradakilerden ibaret olarak düşünmüşsün. Alt sıradaki oyuncuların averajları nasıl hesaplanacak? Bence en mantıklısı turnuva bırakma olaylarının olabildiğince önüne gecmek ve kural ihlallerinde ağır cezalar vermek olabilir.
Efe Kerem UZUNOĞLU
iletişim: [email protected]
Ara
diğer bir seçenek yaşlılar için ayrı turnuva düzenlemek
olabilir. Bu küçükler, ders, kurs, seminer ala ala başımızı
iyiden ağrıtmaya başladılar. Gelecek yıl katılacak yaşlı
bulamazsınız, iyi düşünün, ona göre.

kg,
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT
Keşke diyorum,
Averaj sisteminde,
oynadığımız bütün rakiplerin puanları toplamı ya da sadece en alttaki hariç puanları toplamı olacağına,
oynadığımız rakiplerden en yüksek puan alan üçünün toplamı averaj olsa?
Sonra onlar eşitse en yüksek puan alan dört rakibimiz puanları toplamı averaj olsa?
Sonra beş sonra altı..

Yani sondan başlamak çok saçma değil mi?
Ben, benimle oynayıp da 1-2 puan almış iki rakibim varsa, bu arkadaşların maçlarını son tur heyecanla takip etmek zorunda mıyım?

Benim averaj hesabımda Bülent Erşahin ile, Serkan Köse ile oynadığım maçlar etkin olsa nasıl olur?
Hem üst seviye oyuncular son tur kafalarına esince gelmemezlik de etmezler!

Bunların hiçbiri çözüm getirmeyecek.
Ben de bunu bile bile yazıyorum.
Bu konu sürekli hakkında yazılar yazıp canını sıktığımız Sayın Başkan'ı da aşar diye tahmin ediyorum.Çünkü bu işi çözecek olan FIDE olacaktır.Maça birkaç saniye geleni yenik saymayı gelecek planlarına dahil eden FIDE keşke Özgür Satranç Forum'dan yükselen bu çığlığı duysa da daha radikal kararlar alsa.

B-Alttan Bir, alttan iki sistemi yerine,
B-Alttan dört, alttan üç, alttan iki şeklinde olsa averaj sırası?

Teknik Kurul Üyelerimiz ve Sayın Ateş Ülker bu konuyu okurlarsa görüş bildirirler diye ümit ediyorum.Kendilerinin düşünceleri her ne kadar tünelin ucunda ışık olmasa da bizler için konuyla ilgilenildiğini görmek nispeten sevindirici olacaktır.

Selamlar..
Ara
Eklemeden geçemeyeceğim,
Üst tarafta turnuvadan tüyenler arasında çok sevdiğim dostlarımın da olduğunu vurgulamama rağmen şimdi lafı tersten anlamayı alışkanlık haline getiren biri çıkıp da vay şu şöyle bu böyle derse çok üzülürüm.

Kişiselleştirmeyelim..
Genele hitap ediyorum.
İsim vermedim farkındaysanız.

Duydunuz mu turnuvayı terk edenler?
Ara
Değerli Dostlarım,
Turnuvaları oyuncuların terk etmesi oldukça önemli konudur. Spor ahlakına asla uymamaktdır. Solkoff turnuvada terk olmadığı ve oyuncular arasında büyük farklar bulunmadığı zaman en sağlıklı eşitlik bozma sistemi olarak değerlendirilir. Oyuncular arasında önemli farklar varsa önce median a bakmak daha doğru olacaktır. Ancak her ikisinde de turnuva terkleri eşitlik bozmayı önemli derecede etkiler. Turnuva da terk eden oyuncular varsa progress en doğru seçim olacaktır. Turnuva tüzüğü buna göre önceden yazılarak eşitlik sistemi buna göre belirlenebilir. Turnuvada terk eden oyuncu sayısı örneğin iki oyuncuyu aştığı taktirde önce progress e bakılacaktır vs. ... şeklinde. Turnuvayı terk eden oyuncularla da ilgili tedbirler almak mümkündür. Ama asla despotluk yaratmadan olmalıdır. Bir sonraki turnuvaya almamak ya da o yıl il birinciliğine almamak vs gibi. Tüm bu yaptırımlarda önceden oyunculara tüzükte mutlaka duyurulmalıdır. Bu şekilde duyuru yapılmamışsa kimse kimseden hesap da sormamalıdır.
Sevgi ve saygılarımla
H. Sertaç Dalkıran
hsdalkiran

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi