Satranç Dahisi Büyük Usta Suat Atalık
Herkese merhabalar tek büyük ustamız! Suat Atalık'ın kitabı çıkmıştır. En azından böyle yayınların artmasına destek sağlamak amacıyla almanızı tavsiye ediyorum. Yayın evinin kitap hakkındaki açıklaması:

Bu güne kadar Türkiye’de yayımlanmış olan satranç kitapları ya çeviri, ya da derlemeydi. Bu konuda büyük bir eksiklik vardı ve elinizdeki bu özgün kitabın bu büyük açığı kapatacağına inanıyoruz.

Ülkemizin yıllardan beri Dünya satranç arenasındaki tek ismi “Büyük Usta Suat Atalık”, yazar Lütfi Can Üstel’le birlikte, sizleri satrancın gizemli dünyasında harikulade bir yolculuğa davet ediyor.

Hem bir büyük ustadan satranç öğrenmenin zevkini tadacak, hem de bir satranç severin bakış açısından
satrancı ve satranç dünyasını tanıyacaksınız.

SATRANÇ DAHİSİ
BÜYÜK USTA
Suat Atalık
Yaşamı ve En İyi 101 Oyunu
isimli kitapta, başarıdan başarıya koşmuş Büyük Usta SUAT ATALIK’ın yaşam öyküsünü ve en iyi 101 partisini bulacaksınız…

Bilgiler http://www.bizimkitaplaryayinevi.com/kit...kitapid=80 adresinden alınmıştır.
Efe Kerem UZUNOĞLU
iletişim: [email protected]
Ara
Mütevazi bir isim olmuş.
Ara
Kitap ismini yayınevinin belirlediğini düşünüyorum..Ne söylesem havada kalacak, çünkü tam bir bilgim yok..

Ancak şunu da belirteyim;

Ben böyle bir isim seçilmesinden rahatsızlık duymadım.
Duyanlar olabilir, duyanları anlarım, sıkıntı yok...

Ben niye duymadım?
Çünkü kitabın çok satması için çarpıcı bir isim bulunması gerekir, hiç satranç bilmeyenlerin ya da seviyesi pek az olanların da dikkatini çekebilecek biçimde; ayrıca içinde gerçekleri de barındıran bir cümle bütün sorunu çözer..

Bu da ancak bu cümle olabilirdi!

Satranç Dahisi Suat Atalık!
Ayrıca Büyük Usta!

Dedim ya,
Bence sıkıntı yok..
Aksini düşünenlere de itirazım yok çünkü bu karşılıklı tartışılacak konu değil!Kimse kimseyi aksine iddia edemez..Ben de görüş bildireyim dedim..

Son olarak,

İsim üzerine yorumlarımla doldurduğum yazımda asıl konuyu es geçtiğimi son anda fark ettim!

Camiamıza hayırlı olsun.

Sayın Atalık'a da bu emeği için tebrik ve teşekkürlerimi sunarım.Ben bu kitabı kesinlikle alacağım ve her yerde de olumlu manada reklamını yapacağıma şimdiden eminim!

Selamlar..
Ara
Bende ilk başta isim konusuna takıldım fakat eminim ki yayınevi buna karar vermiştir. Bu yazarın tek başına alabileceği bir karar değil çünkü. İçeriğine ise yorum yapamıyor olmak normal, daha kitap kimsede yoktur muhtemelen. Kitabı birileri okuma fırsatı olursa değerlendirmelerini bekliyoruz. İyi günler...
Efe Kerem UZUNOĞLU
Ara
OnurAlacaba Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Mütevazi bir isim olmuş.

Hehe =)

Not : İnternet sitelerinden 24 YTL 'ye satın alınabiliniyor.
Mahir Tuzel/Bodrum.

[email protected]
[email protected]
Mahirchess - Skype
M-Tuzel - Internet Chess club ( ICC )
Baretta - Playchess.com
Mahir Bey,
Acaba bize kitabı hangi internet sitesinden temin edebileceğimizi de yazar mısınız?
Antalya'da henüz hiçbir yerde göremedim kitabı.
Böyle bir kitabı almazsam bu ukd, bu elo haram bana :)
Daha doğrusu bu ukd, bu elo bana mübah:) Gelişmek haram :)
Ara
Big GrinBig Grin Çok güldürdün İbrahim beni, ayrıca gaza da getirdin ilk iş gidip bulacagım kitabı Smile internetten 2 tane site buldum fakat güvenilirliklerinden emin değilim şimdiden söyleyeyim

http://www.netkitap.com/ayrinti2.asp?id=84481

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=446041

bu sitelerden alınabiliyor sanırım.

iyi günler
Efe Kerem UZUNOĞLU
Ara
Tabi yazarım hemen,size güvenilir sitelerden yazayım. Smile

http://www.kitapturk.com/books/Kitap/453..._Oyunu.htm

http://www.ilknokta.com/urun/89103/Satra...talik.html

Bende edineceğim mutlaka,merak ediyorum. Smile
Mahir Tuzel/Bodrum.

[email protected]
[email protected]
Mahirchess - Skype
M-Tuzel - Internet Chess club ( ICC )
Baretta - Playchess.com
Kitabın adı neden böyle diyenlere Emin Erşan Gökerman'ın yanıtıdır!

Alıntı:Kitabı tek başına yazan Suat Atalık değil de ondan.

Bilmeyenlere anlatalım bu kitap projesi ilk olarak ortaya çıktığında, kitap Özgür Akman tarafından yazılacak, seçilecek 101 oyunun analizi de Suat Atalık tarafından yapılacaktı. Çeşitli sebeplerle bu proje gerçekleşmeyince, Suat Atalık ve Lütfi Can Üstel birlikte çalışmışlar. Kitap iki bölümden oluşuyor.Bir biyografi sayılabilecek ilk bölümü, Üstel, Atalık ile yaptığı söyleşilerden oluşturmuş ve yazmış.İkinci bölümde, Atalık'ın kendi seçtiği analizli 101 oyununu yer alıyor. Hatta Atalık'ın uluslar arası yayınlar için İngilizce olarak yaptığı analizleri de Alper Efe Ataman Türkçeye çevirmiş.

Türkiye de kaç dahi var onu düşünelim. Fazıl Say küçüklüğünden itibaren müzik alanında dahi olarak nitelendirildi. Bedri Baykam resimin dahi çocuğuydu. Çünkü çağdaşlarından farklı bir biçimde kısa zamanda büyük başarılar elde ederek kendilerini dünyaya tanıttılar. Türkiye de bilardo deyince tüm dünyada akıllara Semih Saygıner gelir. Semih Saygıner ülkemizin şartlarında ulaştığı seviye düşünülecek olursak bir dahidir.

Suat Atalık 2600 barajının üzerinde bir sporcu.Peşinden gelen Türk oyuncularla arasında hala 150 puana yakın bir fark var. 1990 lı yılların şartlarında, hiç bir destek almadan, kendi çabalarıyla Büyük Usta oldu. Bugün o çok övünülen, dünyanın 1 numaralı federasyonu, 9 yıldır bir büyük usta çıkaramıyor. Uluslararası alanda kazanılan 50 turnuva birinciliği. Takımlar düzeyinde elde edilen bir çok başarı.

10 ülkenin katıldığı okullar şampiyonalarıda alınan birincilikleri göğsümüz gere gere Dünya Şampiyonu diye tanıtmaktan gocunmuyoruz. Ama sıra tek büyük ustamıza geldiğinde komplekslerimizden kurtulamıyoruz. Ünlem işaretleriyle aklımız sıra o tokat gibi derslerimizden veriyoruz.

Televizyonlarda satrancı tanıtmak adına çıkan kılıçlar,kalkanlar, alınan şahlar bizi rahatsız etmiyor. Onlar satrancı tanıtmak için reklam çünkü. İş Suat Atalık'a gelince birilerine şirin gözükmek adına kalemimiz kılıç kesiliyor.

İyi ki Fischer, Kasparov gibi oyuncular bu ülkede doğmamış. Yönetici hayranı, güce tapan, makam peşinden koşan insanlar için büyük usta bile çok.

Bu şekilde Suat Atalık üzerinden prim yapma sevdalıları, bu uğurda geleceklerini riske atan, emek, zaman ve para harcayan nicelerini de umutsuzluğa ittiklerinin farkında değiller.

Milletvekiliyle resim çektirdin mi , ucundan kıyısından bir kurula, il bazında yöneticiliğe layık görüldün mü tamam. Sporcuya yöneticinin tahakkümü üzerine kurulu sistemde yeni kral adayları da hazır demek ki.

Kim neden sporcu olmaya çalışsın bu sistemde ? Hakem olmak, antrenör olmak, yönetici olmak daha karlı. Yıllar yıllar uğraş, çalış, düzenli bir hayatın olmasın, bir evin ailen olmasın, ayda 600 lira maaşla, yöneticilerin 5 te 1'i harcırahla hayatını geçindirmeye çalış. Büyük Usta oldun mu da kölelik bitmesin, ceza alıp almaman, turnuvalara gidip gidememen yine o yöneticilerin elinde , iki dudağının arasında olsun.

İyi bir satranççı olabilmek için, iyi bir sporcu olmanın yanı sıra,bir sanatçının duyarlılığına, bir bilim insanının araştırma yeteneğine, düş gücüne sahip olamanın gerektiğini bilmekten çok uzak, GSGM'nin lisans bas,antrenör kopyala, yat - kalk, git - gel yönetmelikleriyle bir yapı inşaa ettik.

Güzel ülkemizin tüm binaları gibi çürük....

Emin Erşan Gökerman

Kaynak: http://forum.satrancokulu.com/index.php?topic=961.0
Ara
Böyle bir kitap oldugunu yeni ögrendim Suat Atalık gibi birisi yazdıysa alırım . Neticede Suat Atalık Türkiye Sartlarına ragmen kendisini yetiştirmiş büyük usta olarak kendini kanıtlamıştır.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi