Fischer "On ICC" - Türkçesi.
Yazıyı ben çevirdim,lütfen hatalarımı görürseniz bildirin.Baya bir uraştım.

1972'de,7 yaşında ve satranca tutkulu bir çocuktum.Malesef hiç bir okul arkadaşımla bu tutkuyu paykaşamadım.Bu tutku babam,amcam ve birkaç arkadaşım için ayrılmıştı.Bobby Fischer hepsini değiştirdi.Onun Rusya Dünya Şampiyonu Boris Spassky'ye karşı Reykjavikdeki maçı,satrancı tüm gazetelere taşımıştı.

Dünya için bu maç; iki süper güç arasındakı çatışmaydı.Tabiki bunlar bana hiç bir şey ifade etmiyordu.Tam tersine bu benim sevdiğim oyun için bir onaydı,satrancın geleceğe ve şöhrete taşıyabileceğinin yasal kanıtıydı.O andan itibaren profesyonel bir satranç oyuncusu olacağımı biliyordum.

Fischer'ın şöhret gülü maçı kazandıktan sonra dahada büyüdü."Sovyetler Satranç Fedarasyonunu alt eden yalnız Amerikalı."..Dünya satrancını "Düzelttiğini" söyledi.Ekzantrikliği sayesinde şöhretide büyümüştü.Diğer maç ortalıkta yoktu çünkü kameralar karşısında oynamak istemiyordu.

(ilk cümleyi çeviremediğim için atlıyorum.)
5 milyon dolarlık bir oltaya takılmıştı,Sırbistanda,Spassky ile oynayacağı 20.ci yüzyılın maçı için yeniden ortaya çıkmıştı.Birleşik devletlerden uyarı alıyordu.(Birleşik devletler o zamanlar Sırbistana ambargo uyguluyordu.)Fischer'ın hiçte umrunda değildi.3.35 milyon dolar kazanarak yine ortalıktan kayboldu.Kime nerede olduğunu bilmiyordu,bende bilmiyordum.Ama onla konuşup,maçlar yapıyordum.En azından %99 eminim yapıyordum.Bu biraz garip gelebilir,izin verin açıklıyayım.

Resmi turnuvalarda oynamasamda çok umutsuz bir satranç bağımlısıydım.Büyük ustalarla oynamyı ve konuşmayı severdim.Sanal alem'in şan'ına teşekkürler ki ICC'deydim.Orada 3 dakikalık oyunlar veya "blitz" oyunlar oynardım.Havamda değilken ise chat yapardım.

Geçen sene GM Ioannis Papaioannou ile chat yaparken ilginç bir şekilde Bobby Fischer ile maç yaptığını düşündüğünü söyledi.Bir kahkaha'dan kendimi alamadım,resmen biri Loch Ness Canavarını gördüğünü söylemişti.Bobby Fischer ile bedavaya maç yapmak herhalde saçmalık olurdu.Ama düşündüğümde Fischer'ın gizli saklı satranç oynaması hiçde saçmalık değildi.

Bu gizem'in zaman kaybı olduğunu düşünüyordum.(İnternet bunlarla dolu sonuçta..)1-2 saat daha konu hakkında arama yaptım,ama hiç bir iz yoktu.

Gizem'i unuttum ve Istanbul Satranç Olimpiyatlarına gidip geldikten sonra ICC'ye giriş yaptım.Bir ziyaretçi bana maç teklif etmişti,bir anda olduğum yerde hopladım.Benden çıkış yapıp ziyaretçi olarak girmemi istedi.

Bunun için iki neden vardı,ICC'ye girdiğimde adım anons ediliyordu,ziyaretçi olarak girince ikimizide kimse bilmeyecekti.Böylece kimse maçlarımızı izleyemeyecekti.Ama ziyaretçi olarak giriş yapınca ise maçlarım kayıt olmayacaktı.

Onun istediği gibi yaptım ve maçlar başladı.Maçlar 3 dakikalık maçlardı.Rakibim inanılmaz saçma hamlelerle açılışlar yapıyordu,tüm piyonlarını tek sürüyordu.Bu hamleleri hiç bir usta yapmazdı.Kötü bir şakaya kurban gittimi düşündüm,ama sonra birşey oldu..

Açılışlar ne kadar saçma görünsede bir anda inanılmaz kuvvetle saldırı yapmaya başlıyordu,ilk maçta resmen beni yok etti.İkinci maçta daha dikkatli oldum,ama sonuç yine aynıydı.Açılışları iyice garipleşmişti.Ama yinede beni yeniyordu.

Sekiz maçtan sonra kötü performans'ım için özür diledim ve çıktım.Yorgun olmadığım bir zamanda maç yapabileceğimizi söyledim.Ertesi gün zamanında buluştuk,dinlenmiştim ve daha iyi oynadım.Hatta birkaç maç kazandım,ama yinede sonuç ondan tarafaydı.

İnanılmaz hızlı oynuyordu ve çok hızlı chat yapıyordu.Zamanım biterken bana zaman bile ekliyordu.Yinede kazanıyordu.ICC deki onca ustalar bile bunu hiç bir zaman yapmazdı.Çok saygılı,eğlenceli ve temiz bir Amerikalıydı(İngilizcesinden anladım).Bu Fischer'ın en belirgin özelliklerindendi.

Peki ya bunun bir Bilgisayar kullanıcısı olduğunu nasıl yalanlayabilirdim?Belki biri inanılmaz güçlü bir bilgisayar yapmıştı?%100 diyemem ama eminimki hiç bir bilgisayar böyle şeyler hesaplamazdı.Ayrıca bu kadar belirgin hatalarda yapmazdı.

Onu test etmek istedim,Onu şu soruyu yönelttim "Armando Acevedo'yu biliyormusun?",Acevedo tanınmamış bir oyuncudur,ama rakibim hemen cevap verdi "Siegen 1970"...

Şimdi,Siegen satranç olimpiyatlarının turnuva kitabına bakarsanız,Fischer'ın ilk turlardan birinde Acevedo ile oynadığını görürsünüz.Kesinlikle bana birşeyler söylemeye çalıştığını anlamıştım..

Ona "Fischer'lamı oynuyorum?" sorusunu hiç soramadım,ama şuana kadar oynadığı en iyi blitz oyunucusunun kim olduğunu sordum.Cevabı "Eğer düşündüğün kişiysem,Mikhail Tal'derdim." dedi.Tal,dünyanın en iyi oyuncularından biriydi ve Fischer'ı zaman zaman yenmişti.(1950'lerde.)

Boris Spassky'ye bunları anlattım,(o da bir dahidir.)"Tabiki o değildir" dedi.Toplam 50 maç yapmıştım,%50'yi hiç bir zaman tutturamadım,Kasparov'a karşı tutturmuştum.

Bence Fischer ,Kasparov'dan çok daha güçlü bir oyuncu (58 yaşında olduğunu düşünürsek.).Biyolojik olarak düşündüğümüzde ne kazar imkansız birşey olduğunu anlarsınız.1957'de tam 14 yaşında Birleşik devletler şampiyonu olmuştu.Kesinlikle bir dahiydi.

Bu hikayeyi bir sır olarak tutacaktım,ama bunla karşılaşan bir kaç kişi zaten ICC'ye yaymıştı.(İngiliz Büyük Usta Jim Plaskett benimle aynı şekilde ifade etmişti.(alas ve jim'de fischer karşısında yıkılmışlardı.)

Fischer'a karşı maçlarımı keşke kayıt edebilseydim,bu satrancın Mozart Semfonisi olurdu.Malesef hiçbiri kayda alınmadı,belki alınsaydı bile yayınlamazdım.(Özgür düşüncem;Bu maçlar bence kesinlikle kayıt edilmiştir.Nigel Short'un ne kadar zeki biri olduğunu herkes bilir.)

Keşke Fischer'la el sıkışabilseydim..
Mahir Tuzel/Bodrum.

[email protected]
[email protected]
Mahirchess - Skype
M-Tuzel - Internet Chess club ( ICC )
Baretta - Playchess.com

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi