Pasta Muhabbeti!
h-ttp://www.turkiyesatrancforum.com/forum/viewtopic.php?t=407

Üstteki linki tıkladığınızda oldukça ilginç bir sohbetle karşılaşacaksınız!

Öncelikle şunu belirteyim de, pastanın kesilmesinden bile değişik anlamlar çıkaran hassas vatandaşlarımız beni de yanlış anlamasınlar:

Bayrağımızı çok seviyoruz!Onu hak ettiği şekilde, hak ettiği gibi göklerde dalgalandırmak boynumuzun borcudur, hem de ilelebet!

Şimdi gelelim konuya.

Bayrak konusunda bazı vatandaşlarımızın bu kadar hassas olmasında bir beis görmüyorum; tam aksine, kendilerini de bu güzel duygularından ötürü kutlarım!
Ancak bayrağımızı en az kendileri kadar sevdiğine emin olduğum Sayın Asbaşkan ve oradaki diğer katılımcı ve "bayrakperver" dostlarımızı da incitmekten kendimizi sakınmalıyız.

Bir pasta yüzünden milleti neredeyse vatan haini ilan edeceksiniz!Yapmayın, ayıptır..

Saygılarımla..
Ara
Bu konunun daha iyi anlaşılması için Nedim Akhisar tarafından Türkiye Satranç Forumda gösterilmiş olan Türk Bayrağı kanununun 7 nci maddesini tekrar dikkatli bir şekilde okuyalım.Bu maddenin okunması bizim tartışmalarımıza ışık tutacaktır:

Madde 7 – Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya uniforma şeklinde giyilemez.
Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz.
Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.
Bu Kanuna ve tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır.

Yukardaki 7 nci madde bayrağın pastada yer alabilip alamayacağını açıkca belirtmiyor.Bayraklı pasta kesenlerin savunulacak tek yönü budur!"Masalara,kürsülere ve benzeri eşyaya bayrağın resmi yapılamaz"diyor.Tabii ki pastanın üstüne çizilen Federasyonun amblemidir.Federasyonun ambleminde Türk bayrağı bulunmasına yine 7 nci madde izin vermektedir.Dolayısıyla adıgeçen pasta ile kesilmiş bulunan Türk bayrağı değil Federasyonun amblemidir.
Bayrağın yer aldığı amblemli bir pastanın kesilmesini konuşmak ayıp değildir.Deneyimli ve yasaları bilen bir aşçı aynı amblemi Türk bayrağı kısmını çizmeden pastaya resmederdi.Bu takdirde Tuncay Şen'e yazacak bir konu çıkmazdı.
7 nci maddeden ne anladığımızı tartışalım.Bunu tartışmak ayıp değildir.Ayrıca kimse Vatan haini ilan edilmemiştir.Siz bu 7 nci maddeyi öğrendikten sonra aynı pastayı pişirip ,sonra da bunun nasıl kesildiğini fotograf ile tespit etmek ister misiniz?
7 nci madde resmi yemin törenlerinde masa örtüsü olarak kullanılmasına izin veriyor.Tartışmaya söz konusu olan fotografın bir yemin töreni sırasında çekilmiş olduğunu sanmıyorum!
Ateş Ülker
Ara
Sevgili Ateş Ülker Hocam,

"Neredeyse vatan haini ilan edeceksiniz" tabiri bir mübalağa sanatı örneğidir.
Bu lafı aynen alıp, bunun böyle olmadığını belirtmek, bizleri; "deyimlerini veya mecazlarını kendine saklayan yazarlar" olmaya doğru iter!

Burada ayıp olan şey, bunların konuşulması değildir.Başta Sayın Şen olmak üzere o konuya görüş bildiren herkesin görüşüne saygımız vardır!Türk Bayrağı konusunda hassasiyet göstermek bir ayıp değil, kuşkusuz ki bir erdemdir!

Deneyimli ve yasaları bilen bir aşçının, aynı amblemi Türk Bayrağı kısmını çizmeden pastaya resmederek, hiç bunları bizlere konuşturmayacak bir "hamle" yapabileceğinden söz etmişsiniz.Eğer ki o aşçı, TSF Amblemi üzerine Türk Bayrağı'nı koymasaydı, emin olunuz, konu çok daha keskin(!) bir hal alırdı!

Hatta bu sefer de: aynı polemiğin müteahhitleri tarafından "neden bayrağımız federasyon ambleminden çıkarıldı" şeklinde bir başlık altında tartışma inşa edilmesi kaçınılmazdı!

Bu arada ben de tıpkı sizin gibi, bayrağın yer aldığı amblemli bir pastanın kesilmesinin konuşulmasını ayıp bulmadığımı kesin olarak ve yeniden belirtmeliyim!Konuşmak, tartışmak, fikir beyan etmek ayıp değildir!Ayıp olan, böyle hassas konularda eleştirinin dozajını ayarlayamamaktır!

Ben de çoğu zaman eleştirinin dozunu kaçırdığımı kabul ediyorum.Ama söz konusu bayrak olunca, dozunu aşan eleştirinin tahribatı da o oranda oluyor, buraya dikkatinizi çekerim!

Saygılarımla..
Ara
gereksiz bir tartısma ne olmus pastanın uzerine bayrak konduysa. bizim bayrağımız okadar hassasmı bir pastaya kondu diye hasar gorucek. bence boyle tartısmalar gereksiz. Pasta bu kesmeden yenmez. Turkiye haritası şeklinde olsa pastayı kesince aman ulkemiz parcalandı diyorlar Smile ulke dediginiz şey bir pastayı kesmekle parçalanıyorsa vay o ulkenin haline.
Ara
Sayın @Türk,

Gereksiz bulduğunuz tartışmaya katılmanız ilginç olmuş. Konu gerekli ve yerinde bir konudur. Konu hakkında "gereksiz" den başka düşünceye sahip değilseniz lütfen bu başlık altında yazmayınız.
● T a ş l a r ı · y e r i n d e n · o y n a t m a · z a m a n ı  !
h-ttp://www.turkiyesatrancforum.com/forum/viewtopic.php?t=407

konu başlığında konuyu ben başlattım.

İbrahim Ethem Ay;

'oldukça ilginç bir sohbetle karşılaşacaksınız! '
'pastanın kesilmesinden bile değişik anlamlar çıkaran hassas vatandaşlarımız'

yorumlamış. Sonra da:
'Bayrağımızı çok seviyoruz!Onu hak ettiği şekilde, hak ettiği gibi göklerde dalgalandırmak boynumuzun borcudur, hem de ilelebet!' yazmış.
'Bayrak konusunda bazı vatandaşlarımızın bu kadar hassas olmasında bir beis görmüyorum; tam aksine, kendilerini de bu güzel duygularından ötürü kutlarım!
Ancak bayrağımızı en az kendileri kadar sevdiğine emin olduğum Sayın Asbaşkan ve oradaki diğer katılımcı ve "bayrakperver" dostlarımızı da incitmekten kendimizi sakınmalıyız.

Bir pasta yüzünden milleti neredeyse vatan haini ilan edeceksiniz!Yapmayın, ayıptır..'

açıkçası Ben İbrahim Ethem Ay ın bu konuya tamamen sessiz kalmasını yeğlerdim. Ne demek istediğini, konuya yaklaşımını kendi yazdıklarında birbirini nötürleyen ifadeler var.

hem bizi bu güzel duygularımızdan ötürü kutla sonra da , sonra da "Bir pasta yüzünden milleti neredeyse vatan haini ilan edeceksiniz!Yapmayın, ayıptır.. " de..

Ben kimseyi vatan haini ialn etmiş değilim. Açılan konu başlığına bakarsanız, bu konuda daha önce olmuş 2 örnek haber de verilmiştir. Bu 2 örnek ulusal basına çıkmış develet üst kurumlarında görev yapan kişilerin Bayraklı pasta ile karşılaştıklarında ki tavırlarıdır. Onlar bu tavırlarında kimseyi rencide etmemişlerdir. Örnek olmuşlardır.

En son olarak ben, pasta da illa bayrak figürü konulmak isteniyorsa bunu pastaya resmetmeyip, pastaya dikine saplananılması ve kesilme olayında da sorun yaşanmamsını önermiştim.

Bu durum kişisel hassasiyetlerden öte bir durumdur. bayrak kanunu vardır. Bayraklı pasta olayını Bayrak kanunun 7 maddesiyle yorumlandığında çok daha değişik yorumlara ulaşabileceğimizide öğrenmiş olduk.

Bu konuda farklı düşünenler de kendilerine acaba bağlayıcı kanun maddeleri bulabilecek midir?

Ateş Ülker hocamız ın yazdıklarına aynen katılıyorum.

İbrahim Ethem Ay ın Ateş ülker e yazdığı yorumda açıkçası içinden çıkılmaz duruma ulaşmıştır.
"aynı polemiğin müteahhitleri tarafından "neden bayrağımız federasyon ambleminden çıkarıldı" şeklinde bir başlık altında tartışma inşa edilmesi kaçınılmazdı! " yorumu küçük düşürücü bir yaklaşım tarzıdır.
İbrahim Ethem in gözünde bu konu başlığı bir polemiktir! Bunu açanlarda mütahhit! Olmayan bir olaya bile fetva vermiş. TSF logosunda Türk bayrağı olmasa bizlerde çıkıp neler yazacakmışız. Hemde kaçınılmazmış.

Yorumlarında hem eksi hem artı ifadeleri görüyoruz. Kendisiyle çelişik durumu arzediyor. Bir konu hakkında kesin bir hükme ulaşamadıysanız, bu konu hakkında sessiz kalmak en akılcı yaklaşımdır.

Mehmet Türk arkadaşımız Bayrağı ve haritayı sembol olarak göstermiştir.
Elbette birisi çıkıp bayrağı ve haritayı pastaya resmedip sonra kesip yemesi ve bayrağa zarar verir nede vatan bölünmez. Hatta en uç nokta da meydanlar da topluluklarda bayrağı yaksanız yırtsanız da bayrak ne zarar görür ne de vatatn bölünür. Bunu bu noktada algılamak kişisel bir bakış açısıdır. O zaman bu bakış açısı ile Bayrak kanunu 7 madde ne gereksiz ifadeler içeriyor denilmesi gerekiyor.

Bayrak kanunu 7 madde:
" Madde 7 – Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya uniforma şeklinde giyilemez.
Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz.
Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.
Bu Kanuna ve tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır. "

resmi kurumda yıllardır yöneticiyim. Bayraklar sıradan dolaplarda saklanmaz, onlara ayrı bir dolap da sergilenecek şekilde konulması yönetmelikler gereği bizden istenir. Kirli yıpranmış bayrağı göndere bilerek bilmeden astığınız da size uyarılır ve yenisiyle değiştirilmesi istenilir. Ne olacak bayrak bayraktır, assan ne olur asmasan ne olur mantığı ile mi yaklaşacağız? Mehmet beyin ulaştığı nokta neredeyse bunu içeriyor. Yıpranmış bayraklar tutanakla üst kuruma verilir. Bunların imhasında bile ayrı bir özen gösterilir. Bunlarda yönetmeliklerle belirlenmiştir. Kurum yöneticisi bu bayrak çok yıprandı yenisini astık bunu da imha edelim deme ve uygulama hakkına bile sahip değildir.

Bayrak kanunua göre aslında bayrağımız gönderde olmalıdır. Gönder haricinde kendisine has yapılmış dolaplarda temiz ve ütülü olarak saklanılması ve sergilenmesi istenilir. Bayrak ın gönder haricinde kullanılış amaçlarıda yönetmeliklerde belirlenmiştir.
1.Yemin törenlerinde masalara serilir. Uğruna yemin edilebilmesi için.
2.Şehit cenazelerinde tabutu sarar. Hangi cenazelerde bayrak konulacağı bile yönetmeliklerde belirlenmiştir. Bayrağını çok seven her hangi bir vatandaş vasiyetinde tabutuma bayrağımı serin diye belirtlese de bunun gerçekleşmesi için yaşadığı ilin en yüksek yöneticisinin izini gerekmektedir.
12 yıldır çalıştığım kurumlarda yönetici olarak görev yapmaktayım.

Bayrak gibi kendisini hem kanunlar ve yönetmeliklerle koruyan yazılı metinler varken insanların kendilerince çıkıp bunları bile sorgulayacak laflar etmesi daha çok tuhaf bir durumdur.

Bilmeden yapılan bir çok yanlışlıklar var. Bayraklı pasta olayı bunlardan birisidir.
Bayraklı pasta olayını satranç kamoyunun bu anlamda bilmesi anlamında konuyu açtım.

bayrak kanunu anlaya anlaya okuyunuz.
Hem bilmeden yanlış davranışlar yapıldığını sizlerde göreceksiniz.
Hemde bazı insanların bilip bilmeden bu konu hakkında nasılda kolayca yorum yapabildiğini de göreceksiniz..

Kanunlar çerçevesinde değiştirilmesi hakkında teklif bile sunulamayacak maddeler hakkında insanların ne kadar rahatlıkla yorumlar yapabildiği bir ülkede yaşıyoruz.

saygılarımla...
Ara
Bazı gereksiz mesajları ben de okuyorum.Ve bunların cevabını verebilecek kadar da deneyimliyim.Ancak provokasyonlara gelmemek gerektiğini düşündüğüm için bazan yazmıyorum.Bu forumlardaki esas amacımız Türk Satrancının gelişmesine katkı sağlamaktır.Amacımızdan sapmamaya çalışıyoruz.
Toplumların inançları, anlayışları,gelenek ve görenekleri farklıdır.Hindistan'ı,Afrika'yı hatta Avrupa ülkelerini düşündüğümüz zaman bu farklılıklar hemen anlaşılır.
Biz de manevi değerlerimize bağlıyız.Yasalara da bağlıyız.Yasa,yenisi yapılana kadar geçerlidir.
Evinizde istediğiniz şekilde bir pasta pişirip oturup yemeniz mümkündür.Ama bunun fotografını çekip ısrarla yayınlanmasını sağlarsınız,o zaman yasaya aykırı durumlar devreye girer.Suçlu olup olmadığınızın tartışması başlar.Bu tartışmaların kimseye yararı yoktur.
Bir Hukuk Devletinde yasayı göstere göstere çiğnemenin çok kolay olmayacağı bilinmelidir.
Ateş Ülker
Ara
bayragını ve ulkesini sevmek sadece lafta olmaz arkadaşlar.
mesela bir vatandas vergisini odemiyorsa kaçırıyorsa sonrada ben soyle vatanımı seviyorum diyorsa onun vatan sevgisi laftadır sadece.

daha bir suru ornek verebilirim ama zamanım yok gitmem lazım.
Ara
Vergi kaçıranların bu forumda yazı yazması ihtimali oldukça uzaktır.Yine de varsa Maliye Bakanlığına ihbar etme yolu açıktır.
Satranççıların çoğu bodroludur veya işsizdir.Hemen hepsi Askerlik görevini yapmıştır.Ayrıca Devlet Hizmeti Yükümlülüğünü yapanlar da vardır.Ayrıca 1991 Körfez savaşı sırasında gökten yağmur yerine petrol yağdığı zaman geçici görev ile Güney-Doğu bölgesine gidenler de vardır.
Kimse kimsenin Vatan sevgisini ölçemez.Kimse de konuyu mecrasından saptırma yöntemini kullanamaz.
Esas itibariyla pastaya bayrak çizilip çizilemeyeceği tartışılmıştır.Pastanın bayraklı olmasının Bayrak koruma kanununa aykırı olup olmadığı konuşulmuştur.Israrla kanun üzerinde konuşmayıp sözü Ülkeye,Vatana,vergiye getirmenin herhangi bir yararı yoktur.
Ateş Ülker
Ara
ates bey marketten ekmek alırken fisini istememekte bir çeşit vergisini odememektir
ben insanlara bakıyorumda marketten alışveriş yaparlar sonrada fişinden banane ya derler nası olsa fiş toplama kalkmısmış.
ama aynı kişiler surekli şikayet ederler devlet nedne boyle vatandasına hizmet etmiyor gibi. Smile
devletin hizmeti topladıgı vergilerle yaptıgını bilmiyorlar herhalde yada son derece aptallar
Ara
ben burda vergi kaçımra olayını sadece ornek olarak verdim. yoksa satrançılarla bir alakası yok. ifade etmek istedigim vatan millet sevgisi sadece lafla olmaz uygulama lazımdır
Ara
Dünyanın herhangi bir ülkesinde böyle bir konun gelip gelmeyeceğini çok merak ediyorum doğrusu.

Mesela BBC yada CNN de ABD bayrağını pasta yapıp kesip yediler diye bir haber çıkarmı?
Ara
merhab kitaro onların boyle tartısmaya gerek duyacaklarını zannetmiyorum bin tane abd bayraklı pasta yapsanda adamlar zaten dunyayı yonetiyorlar dunyada hersey neredeyse amerikadan soruluyor
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi