Bol Kaynaklı Yazı
Sevgili İbrahim,

Bu arkadaşı Tsf Forum sürecinde de izlemeye çalıştım.

Ben bu arkadaşın yazılarında senin tanımınla "yüz kızartıcı" bir ifade göremedim. Nerede sence bu ifade? Kaldı ki Selim Bey böyle bir ifadeye tavırsız kalmazdı, silerdi.

Arkadaşımızın Türkçe gramer sorunu var. Ben almanca bilirim ve Ufuk arkadaşın yazılarından anladığım kadarıyla, Onun Türkçeyi daha çok Almanca düşünüşle öğrendiğini görüyorum. Yani önce Almanca düşünüyor, sonra Türkçe karşılığını bularak yazmaya çalışıyor ve dili biraz garipleşiyor bize göre. Bu nedenle iletişimde sıkıntılar oluşuyor. Benzer biçimde bizler de Türkçe düşünerek Almanca karşılıklar bularak yazdığımız metinlerde aynı yanlışlara düşüyoruz. Bir dilde iyi bir biçimde yazmak, o dilde o dilce düşünebilmekten geçer. Ufuk arkadaşımız muhtemelen Almanya doğumlu, Türkçeden önce Almancayı öğrenmiş ya da beyni düşünürken önce Almancayı kullanıyor.

Konuşmalarında bizim alışık olmadığımız şekilde bir eleştiri dili olmasına rağmen bunda bir sakınca yok. Bu da yine yaşadığı ülke özelliklerinden biridir. Bizler Almanları biraz soğuk buluruz kendimize göre. Onlar da bize duygusal derler ki bunlar aslında gerçektir. Örneğin verdiğin linklerde Ufuk, Selim beye “bana sorarsaniz siz ancak isinize geleni yapiyorsunuz. simdik bana biri satasiyor bu sizin isinize geliyor.” Demiş örneğin. Türkiye kabullerine göre en ağır sözü bu olmuş. Ancak bu onun alışık olduğu yaşam biçiminde hakaret değildir. Somut bir davranıştır ve düşüncesini iletmekten ibarettir.

Her şeye rağmen kendisi anadilini öğrenip aramıza katılmaya çalışıyor.

Ruhi SU söylerken ağlardık bizler:

Almanya acı vatan
Adama hiç gülmeyi
Nedendir bilemedim
Bazıları gelmeyi

Üçü kız iki oğlan
Kime bırakıp gittin
Böyle güzel yuvayı
Ateşe yakıp gittin

Almanya'ya gitmişsin
Orada evlenmişsin
Tam yedi sene oldu
Evine gelmemişsin

Az çok para yollarsın
Bu para neye yarar
Beş çocukla ailen
Hepisi seni arar

Ruhi Su bu türküden önce bu türküden biraz daha ağır makamda şu türküyü söylerdi:

Gemiler yanaşmaz mı amman Alim
Sandallar dolaşmaz mı hayde de hayde
Sil gözünün yaşını amman Alim
Ayrılan kavuşmaz mı hayde de hayde
Ayrılan kavuşmaz mı

Almanya “acı vatandır”, daha da acılaştırmayalım.

Bu Konudaki Yorumlar
Bol Kaynaklı Yazı - Yazar: ibrahimethemAy - 05-02-2009, 02:52
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 05-02-2009, 11:20
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: TUNCAY ŞEN - 05-02-2009, 12:56

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi