Haydi Antalyalılar Yıldırıma!!
Ulusal ve Uluslararası çapta bir çok satranç organizasyonuna ev sahipliği yapan Antalya,
şimdide Türkiye Yıldırım Satranç Şampiyonasına ev sahipliği yapacak.

21.02.2009 tarihinde Rose Residence Otel/Kemer'de yapılacak olan şampiyonaya kayıtlar başladı!

Hiç bir Antalyalı'nın kaçırmaması gereken bir turnuva!

Haydi Antalya Yıldırıma!!

Kaynak: http://www.tsf.org.tr/component/content/...ampiyolari Big Grin

Yönerge: http://www.tsf.org.tr/images/stories/200...onerge.doc
Ara
istanbulda avrupa yakasında yıldırım turnuva varmı acaba bilen varmı?
Ara
Onur,

Madem Antalyalıları çağırdın, ben de Antalyalı olarak açıktan yanıt vereyim:

Çağrını görünce, ASEM'de düzenlenen turnuvalara davet var sanmıştım.Daha bir denk getirip o turnuvalara da katılamadım.
Elbette bir yere çağırmak, çağrılmak güzel şey.
Bu tür etkinlikler satrancın güzellikleri..

Ben katılamayacağım, bir hesap yaptım, 15 TL katılım ücretiymiş, Kemer'e gidiş geliş yol parası da var, üstüne üstlük oralarda aç susuz gezecek halimiz de yok..50-60 TL gibi bir bütçe gerek :) Ve tabii akşama kadar boş vaktimizin de olması lazım..

Senin çağrını olumlu ve yerinde bulmakla birlikte, bu şartlar altında kaç kişinin gideceğini de merak ediyorum.Türkiye Şampiyona'sına katılan Antalyalı sporcuları ve Yıldırım Şampiyonası'na katılan Antalyalı sporcuları liste halinde turnuvadan sonra yazacağım, bakalım nasıl olacak.

Alınganlık yapma, sen çağırmaya devam et, ben de dertleşeyim dedim biraz forumdaşlarla.

Not: Üniversitede yıldırım satranç turnuvası yapalım.Ondan kolay ne var, değil mi?Oradaki turnuvaya da ben çağırmış olayım seni de borçlu kalmayalım değil mi?

Sen gidiyorsun herhalde, yolun açık olsun diyelim biz de!

Saygılarımla..
Ara
Satranç artık zengin sporu olma yolunda..
Yıldırım turnuvasının katılım bedelinin 15 ytl olduğunu düşünebiliyormusunuz..

Ben kendimin çok rahatlıkça verebileceğim 15 TL nin hesabını yapmıyorum.

Türkiye Satranç Federsyonu illerde yapılacak turnuvalarda TSF katkı payını cüzi miktarda belirlemişken (2-3 TL), kendisinin yapacağı yıldırım turnuvasının katılım ücreti 15 TL!
Antalya il temsilciliğine bırakılsa bu turnuvayı çok daha ucuza çıkarabilecek konumdayken, sürekli katılım ücretlerinin astronomik düzeyde artması, satrancımızın ilerisi açısından zenginlerin oyunu oluyor iddamızı doğruluyor..

İbrahimin dediği gibi 15 TL ye gidiş geliş yol parası yemek içmek de katarsanız üniversite öğrencilerinin bütçesini aşacak boyutlara geldiğini görürüz.

Biz de üniversite okuduk.
Üniveristeler arası turnuvalarda oynadık. kredi yurtlar turnuvalarında oynadık.
Bu turnuvalar yapılırken geceleri turnuvaya katılan öğrenciler arasında kendi aramızda yıldırım turnuvası yapardık. Vallahi anıları hala dün kadar eski..

Siz Onur un çağrısına yine de kulak verin.
en az 50 TL nizi koyup Türkiye yıldırım şampiyonasına gidin , zevkini tadın.. Katılım ücreti 50 TL denilse yinede gidip oynayacak satranç aşıkları çıkacaktır. Satranç aşığı ne yapar eder 50 yi de 100 de bulur aşkı uğruna neler yapabileceğini gösteririr.

Federasyon yöneticilerimizinde oyuncularda görülen bu satranç aşkının benzeri görmek isterdim..
Sizlerde bir şeyler yapın da hem 5 yıldızlı yerlerde oynasın bu oyunclar ama maliyetide çok ucuz olsun.
Olur mu olmaz mı?
Bunu yapabilmek yöneticilerin işi.
Oyuncu parasını bulup buluşturur gelir oynar..
Ya yöneticilerimiz?
Ara
Merhaba Arkadaşlar;
Bir satranç sever olarak satranç turnuvalarının yapıldığı yerler olan Antalya, Konya ve çevre illerdeki satrançseverleri kıskanıyorum. Ben bu turnuva yerlerine gelebilmek için en az 20 saatlik yolu göze almalıyım.En son Antalya da yapılan yaşgurupları ve ardından süper lig için 25 saatlik yolu satranç için katlandım. 15 tatile denk gelmesi bir fırsattı ve de kullandım.

Bence Antalyalı satrançseverler ayaklarına gelen şampiyonayı kaçırmamalılar. Türkiye yıldırım şampiyonası; aramızda yaptığımız sıradan yıldırım turnuvalarından uzak Türkiye'nin en iyilerinin katılcağı bir yer olması itibariyle 15 tl katılım ücretine rağmen katılınması gereken bir organizasyon diyorum.

Düşünyorum da bu turnuva Siirt'e olsa idi hiç kaçırmazdım. Smile
Sevgi ve saygılarımla...
FI-NA İhsan KILIÇ - Siirt
Tuncay Bey'in değerli yanıtından sonra bir açıklama yapma gereği hissettim.

Satrancın zengin sporu olduğunu hep iddia ediyorum ama bu turnuvayla bu iddianın alakası yoktu!Ben dertleşeyim dedim.

Olaya iki açıdan bakılabilir.

Türkiye Yıldırım Satranç Şampiyonasına katılıyorsun, 11 turluk bir turnuva, pek çok ustayı görüyorsun, onlarla oynuyorsun...Hepsi 50 TL..

Bir de çok yoğun olduğun bir dönemde koskoca bir gününü ayırıyorsun, ufak çapta yolculuklar yapıyorsun, üstüne de 50 TL bayılıyorsun.

Bu da ikinci açı..

Bu turnuvaya katılan satrancı sever, katılmayan sevmez tarzı düşüncelere katılmıyorum.Tuncay Bey de böyle bir şey dememiştir ama bu manadan uzak değildir yazdıkları, daha doğrusu böyle de anlaşılabilmektedir.

Ben bu turnuvanın pahalı falan olduğunu söylemedim.
Böyle bir ifadem yoktur.Yanlışlıkla bunu kastettiysem affola!
Amaaaa
Ben 50 TL'yi bir günde harcayıp inanılmaz dolu olduğum bir günü buna ayıramayacağımı da açıktan davete açıktan yanıt olarak verdiğimi de belirteyim.

NOT: DAHA NE KADAR UCUZ YAPILABİLİRDİ? Fiyat pek fark etmezdi.Burada üçün beşin lafını da edeceksem vay benim muhalifliğime.Bu güzel turnuvaya da kulp takacak halimiz yok.Çok olsa 15 TL katılım payı alınmazdı o kadar.O da çok şeyi değiştirmezdi.Ben turnuvaya katılsam yıldırım turnuvasına da gelirdim, ama Antalyalılar davet edilince olayın öteki boyutunun da hatırlatılması gerektiğini söyledim.Hem de Antalyalı minik kardeşlerimizin de önüne bir bütçe koydum :)

Uzun süredir savunduğum şeyler yüzünden şimdi ne yazsak öteki türlü anlaşılıyor.Bu durum bana karşı önyargılı yaklaşılmasına neden olduğu için üzgün olsam da, demek akıllarda kalıcı biçimde fikirlerimi savunmuşum diye sevindim.

Turnuvanın parasına puluna lafım yok.Olsa söylerdim.Keşke yılda 5 kere yapılsa..
Ara
Yıldırım Satrancı eğer Onur'un attığı başlıktaki gibi teşvik edilmeye çalışılırsa Türk Satrancına yarardan ziyade zarar getirir.Yıldırım,aynı cep telefonu,hormonlu domates veya katkı maddeli çorba gibi Sağlığa(satranççının sağlıklı gelişmesine) zararlıdır.Bu söylediklerimi herkes biliyor.Bildiği halde sansasyonel başlıklarla acı gerçekleri unutuyor.
Yıldırım Sağlığa zararlıdır.Teknik Kurul da bunu bilmektedir.Menecer de bunu bilmektedir.Sağlığa zararlı olduğu gibi Özerklik sürecinin başlaması ile ekonomiye de zararlı hale gelmiştir.Antalya'nın yerlileri için günlük maliyet hesabı ortadadır.
Herşeye rağmen illa da Satranç oynamak ise amacımız oturur bilgisayar prtogramına karşı oynarız.Yirmi oyunda bir berabere alırsak seviniriz.Giriş ücreti vermemiş oluruz.Yol masrafı yapmamış oluruz.Çadırda mı beklesek,içeri mi girsek sorunlarını yaşamamış oluruz.
Pedagoji formasyonu almış olanlar,Satranç antrenörlüğü yapmakta olanlar ve Federasyonun aldığı her kararın doğru olduğuna inananlar lütfedip bu kutuyu ziyaret etsinler ve bize Yıldırım Satrancının yararlarını anlatsınlar..
Eğer kimse konuşmayacaksa Sevgili Onur'dan rica edelim..Başlığı daha sade yazalım: "21 Şubat günü Kemer'de Yıldırım turnuvası düzenleniyor"diyelim..
Antalya Satrancının gelişmesi 3 büyük il ile daha çok ağır maç yapmasına,Türk Satrancının gelişmesi ise yabancı oyuncularla daha çok ağır maç yapmasına bağlıdır!Bunu herkes biliyor.Neden kimse yazamıyor!
Neden kimse "Hadi 2 saat 40 hamleye!"diye başlık atamıyor?
Ateş Ülker
Ara
Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Yıldırım Satrancı eğer Onur'un attığı başlıktaki gibi teşvik edilmeye çalışılırsa Türk Satrancına yarardan ziyade zarar getirir.Yıldırım,aynı cep telefonu,hormonlu domates veya katkı maddeli çorba gibi Sağlığa(satranççının sağlıklı gelişmesine) zararlıdır.Bu söylediklerimi herkes biliyor.Bildiği halde sansasyonel başlıklarla acı gerçekleri unutuyor.
Yıldırım Sağlığa zararlıdır.Teknik Kurul da bunu bilmektedir.Menecer de bunu bilmektedir.Sağlığa zararlı olduğu gibi Özerklik sürecinin başlaması ile ekonomiye de zararlı hale gelmiştir.Antalya'nın yerlileri için günlük maliyet hesabı ortadadır.
Herşeye rağmen illa da Satranç oynamak ise amacımız oturur bilgisayar prtogramına karşı oynarız.Yirmi oyunda bir berabere alırsak seviniriz.Giriş ücreti vermemiş oluruz.Yol masrafı yapmamış oluruz.Çadırda mı beklesek,içeri mi girsek sorunlarını yaşamamış oluruz.
Pedagoji formasyonu almış olanlar,Satranç antrenörlüğü yapmakta olanlar ve Federasyonun aldığı her kararın doğru olduğuna inananlar lütfedip bu kutuyu ziyaret etsinler ve bize Yıldırım Satrancının yararlarını anlatsınlar..
Eğer kimse konuşmayacaksa Sevgili Onur'dan rica edelim..Başlığı daha sade yazalım: "21 Şubat günü Kemer'de Yıldırım turnuvası düzenleniyor"diyelim..
Antalya Satrancının gelişmesi 3 büyük il ile daha çok ağır maç yapmasına,Türk Satrancının gelişmesi ise yabancı oyuncularla daha çok ağır maç yapmasına bağlıdır!Bunu herkes biliyor.Neden kimse yazamıyor!
Neden kimse "Hadi 2 saat 40 hamleye!"diye başlık atamıyor?

Ateş Bey,

Konuyu gereğinden fazla çarpıttığınızı düşünüyorum.

1. Ben yıldırımın yararlarından veya zararlarından bahsetmedim.
2. Ben çocuklara yönelik bir cümle kurmadım.
3. Antalya Satrancının gelişimi için gereklidir anlamında bir cümlede kurmadım.

Sevgili İhsan'ın dediği gibi ayağımızın dibine kadar gelen, kısa zamanlı (bir gün) ve az maaliyetli bu güzel organizasyonu kaçırmayalım dedim.

Yani bu basit başlığı bile saldırı aracına getirdiniz. Tebrik ederim
Ara
onur'un ve İhsan Kılıç'ın söylediklerini hak vermemek mümkün değil. insanlar çoğu zaman elindekinin kıymetini bilmezler. Antalya gibi bir yerdesin. Sana yarım saat uzaklıktaki mesafe de yıldırım satranç turnuvası düzenleniyor, birçok iyi oyuncuyla karşılaşma fırsatı bulabiliyorsun ve halen daha 3'ün 5'in lafını yapıyorsun; satranç her zaman emek isteyen, fedakarlık isteyen bir spordur. ''SANIRIM İhsan abinin konumunda siz olsaydınız, bırakın turnuvayı satranç hakkında bile yorum yapmazdınız''.''Satranç sevgisi de bu olsa gerek''(ama siz yine de isterseniz federasyona bir şikayet dilekçesi yazın Antalya ilinde düzünlenen turnuvalara, Antalyalı sporcular ücretsiz şekilde katılabilsin.)
Ara
"Evel küçük idi şimdi büyümüş"

Burada paranın miktarını değil, turnuvaların küçük ya da büyük, paralı hale getirrilişini tartışmak gerek.

15 lira çok küçük bir paradır. Bunu tartışan sanırım yok. Ama "her doğan canlı büyür, gelişir, kendine benzer bir varlık bırakarak ölür"... 15 liranın çocuklarından ve torunlarından korkun. Kazan şimdi doğuruyor ama ölür de... 15 lirayı kabul edenler bir gün 150 lirayı savunmak zorunda kalacaktır. Nitekim Yaş gruplarında 180 lira katılım bedeli alınmış ve bu katılım bedelinin bedeli olarak da veliler ve küçüklerimiz çileye maruz kalmışlardır.

Turnuvaların paralı hale getirilişini ve sporculardan para toplanmasını savunanlar, öncelikle spor tarihini, sanat tarihini, geçmiş toplumların sporcuyu ve sanatçıyı nasıl koruduklarını, sponsorluk yasasının hangi gereksinime yanıt vermek için çıkarıldığını ve bu yasanın 2000 yılı aşkın bir tarihi olduğunu araştırmak ve bundan ders çıkarmak durumundadırlar.

15 lira küçük tabiki de. Silkinseniz 15 lira dökülür. Yerlere baksanız bile bulursunuz 15 lirayı.
Sonra birgün türkü söylersiniz:
"evel küçüğ idi şimdi büyümüş
şimdi uzaklardan bakan ben oldum"

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi