YILDIRIM VE HIZLI SATRANÇ
Değerli Satrançseverler;

Yıldırım ve Hızlı Satranç oyunları, sporcu ve özellikle antrenörler için önemli bir eğitim ve gözlem aracı olarak kullanılabilir.

Normal zaman temposunda, açılışta ve oyun sonunda hamleler (varyantlar) masa başında düşünülerek bulunabilir. Yıldırım ve Hızlı Satranç zaman tempolarında ise oyuncuların düşünme zamanları az olduğu için Açılışları bilgilerine ve birikimlerine göre oynarlar. Bu nedenle açılış sorunlarını ve yanlış bilgilerini net olarak görme şansımız olur.Yine aynı şekilde Oyun Sonu da bilgi ve birikimlerine göre oynandığı için buradaki eksik ve yanlış bilgilerini görme olanağı yaratır.

Bu zaman tempolarının diğer bir yararı ise hızlı düşünme ve karar vermeyi geliştirmesidir. Bu şekilde turnuva maçlarında zaman sıkışmasında oyuncuların daha rahat oynamalarına katkıda bulunur.

Ancak tabiki her konuda olduğu gibi aşırı ve kontrolsüz yıldırım ve hızlı satranç oynanması, sporcunun normal oyun temposunda uyum sorunları, zamanı verimli kullanamama gibi sakıncalar yaratmaktadır.

Türkiye Yıldırım Şampiyonası'na katılacak sporcularımızın, antrenörlerimizin turnuvayı keyif alarak oynamalarını diliyor ve bir eğitim aracı olarakta kullanmalarını öneriyorum.

Saygılarımla;
Özgür Solakoğlu
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi