turnuvalarda nedne hep aynı hakemler var
internette okudugum bazı yazılarda hakem sayısının bir hayli çok oldugundan bahsediyordu. oysa son 3-4 senedir turnuvalara katılıyorum (bunların cogu istanbuldaki turnuvalar.)
katıldıgım turnuvalarda nerdeyse hep aynı hakemleri goruyorum hakem sayısı cok ise ozaman neden turnuvalarda hep aynı hakemler gorev yapıyor olabilir?
Ara
merak etmeyin her şehirde bu aynı tavana mı yayılacaksınız tabana mı
CAİSSA
Ara
chesscaissa Nickli Kullanıcıdan Alıntı:merak etmeyin her şehirde bu aynı tavana mı yayılacaksınız tabana mı

pek anlayamadım biraz açarmısınız denemek istediginiz tam olarak?
Ara
MehmetTurk Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
chesscaissa Nickli Kullanıcıdan Alıntı:merak etmeyin her şehirde bu aynı tavana mı yayılacaksınız tabana mı

pek anlayamadım biraz açarmısınız denemek istediginiz tam olarak?

Türkçenin kötü kullanımı, yazım kurallarına uyulmaması, anlaşmazlıklara yol açıyor. Yukardaki diyalog buna çok güzel bir örnek.

chesscaissa iletisini şöyle yazmış olsaydı:

-Merak etmeyin, her şehirde aynı bu. Tavana mı yayılacaksınız, tabana mı?

İkiye böldüğüm tümcenin, ikinci bölümü anlam olarak isteyenin istediği gibi yorumlayabileceği şekilde, "ucu açık" bir tümcedir.

Bu bölüm:
a) Hakemleri ve turnuvaları organize eden yönetime çatma anlamına gelir.
b) Tavanı organize etsen tabana güç yetmiyor, tabana yönelince de tavan aksıyor, boşver gitsin...
c) Senin niyetin ne? Tavan mı taban mı? Taban ise boşver tavanı kim yönetirse yönetsin. Sen tabandaki işine bak.

Şimdi herkes düşünsün bakalım. Bir tek tümceyi anlamak için bu denli çaba sarfetmek gerekli midir? Okuyucuya haksızlık değil midir?

Oysa birazcık özen göstersek yazarken, bunlara gerek kalmayacak.

Yazım kurallarına uymak, aynı zamanda anlam bozukluklarının kavranmasına da yardımcı olur.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi