Fischer" on ICC
Bobby_Fischer_Home_Page.jpg

Aşağıdaki linkte Fischer in Short la yaptığı maçlar var. Bu konudaki iddianın sahibi N.Short!!

http://www.chessbase.com/games/iccf1.htm

Nigel_Short_2.jpg

Nigel Short ile yapılan röportaja aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.bobby-fischer.net/Bobby_Fisch...les51.html
Ara
Arkadaşlaar bu hikayeyi herkes duymuştur ama ben birinci ağızdan duymak (okumak) istiyorum.
İngilizcesi güzel arkadaşlarımız mutlaka vardır.Şu roportaj kısmını çevirirseniz benim gibi bir çok kişiyi mutlu edersiniz.

Bu konuyu tekrar gündeme getirdiği için Abidin Ünal'a teşekür ederim.

Saygılarımla,
Ara
Timman söyleşisi olsaydı, düşünürdüm. Kusura bakma, Nigel!

Şaka başka bir tarafa.

yü,
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT
<iframe style="float:right;"width="300" height="380" scrolling="no" src="/pgnviewer/ltpgnboard.html?SetPgnMoveText=(1) Guest71 - Beber (2827) [A00]
ICC 3 0 u Internet Chess Club, 2001

1.f3 d5 2.c3 Nf6 3.Kf2 e5 4.Ke3 Bc5+ 5.d4 Bb6 6.Kf2 0-0 7.e3 Nc6 8.a4 a5 9.Ne2 e4 10.Nf4 exf3 11.gxf3 Bf5 12.b3 Qd7 13.Bd3 Rfe8 14.Rg1 Ne7 15.c4 dxc4 16.bxc4 Bxd4 17.Bxf5 Nxf5 18.exd4 Nxd4 19.Nd5 Nxd5 20.Qxd4 g6 21.Bb2 f6 22.Qxd5+ Qxd5 23.cxd5 Rad8 24.Rc1 Rxd5 25.Rxc7 Rh5 26.Bxf6 Rxh2+ 27.Kg3 Ree2 28.Nc3 Rc2 29.Re1 1-0
" > </iframe>
Burada Guest71 in Fischer olduğu söyleniyor
(1) Guest71 - Beber (2827) [A00]
ICC 3 0 u Internet Chess Club, 2001

1.f3 d5 2.c3 Nf6 3.Kf2 e5 4.Ke3 Bc5+ 5.d4 Bb6 6.Kf2 0-0 7.e3 Nc6 8.a4 a5 9.Ne2 e4 10.Nf4 exf3 11.gxf3 Bf5 12.b3 Qd7 13.Bd3 Rfe8 14.Rg1 Ne7 15.c4 dxc4 16.bxc4 Bxd4 17.Bxf5 Nxf5 18.exd4 Nxd4 19.Nd5 Nxd5 20.Qxd4 g6 21.Bb2 f6 22.Qxd5+ Qxd5 23.cxd5 Rad8 24.Rc1 Rxd5 25.Rxc7 Rh5 26.Bxf6 Rxh2+ 27.Kg3 Ree2 28.Nc3 Rc2 29.Re1 1-0
Ara
burada beyazın daha açılışta Şahını Şf2-e3 ve F2 oynayarak siyaha 3 tempo vermesi gerçekten ilginç. Siyahın yerinde ben olsam amma acemi imiş derdim. psikolojikman çökertmiş. siyah sonra sağlam hamleleri görünce dut yemiş büllüle dönmüştür...
Ara
Hasan Kara Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Arkadaşlaar bu hikayeyi herkes duymuştur ama ben birinci ağızdan duymak (okumak) istiyorum.
İngilizcesi güzel arkadaşlarımız mutlaka vardır.Şu roportaj kısmını çevirirseniz benim gibi bir çok kişiyi mutlu edersiniz.

Saygılarımla,

Başladım çevirmeye,biraz zaman alacak gibi gözüküyor.
Mahir Tuzel/Bodrum.

[email protected]
[email protected]
Mahirchess - Skype
M-Tuzel - Internet Chess club ( ICC )
Baretta - Playchess.com
Hasan Kara Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Arkadaşlaar bu hikayeyi herkes duymuştur ama ben birinci ağızdan duymak (okumak) istiyorum.

Saygılarımla,

Çevirdim.
Mahir Tuzel/Bodrum.

[email protected]
[email protected]
Mahirchess - Skype
M-Tuzel - Internet Chess club ( ICC )
Baretta - Playchess.com
Merhabalar
Bu oyunlar ve söylentiler şehir efsanesidir,yıllardır oynayan kişinin kimliği tartışılmıştır.
Ben çok sağlam bir kaynaktan bu konuyu bir kaç yıl önce öğrenmişdim,sizlerle paylaşayım..
Her Serverda mutlaka bir takım eksiklikler bulunur,şu an dünyanın en güvenli serverlarından biri bildiğiniz üzere playchessdir.
Ve playchessin artık "bug" niteliğindeki hataları belkide hiç yokdur..(ama kesin değildir)
Basit bir örnek,siz ana oyun salonunda programla oynarsanız,yakalanırsınız.
Bu oyunlar yıllar önce oynanmıştır,ve oynanan serverda bir takım hatalar çok normal ki vardır.
Tabii bu oyunlar server koruyucularının yada şöyle diyelim server görevlilerininde dikkatini çekmişdir.
Ve burası ilginç;
Bu hamleleri yapan kişi serverda denenmiş ve bilgisayar programı olduğuna kanaat getirilmiştir.Çünkü kısa sürede ve özellikle oyun sonunda hatasız oynamak insan için çok zordur.
Bazı pozisyonlar makine için kolay berabere ama insan için kayıptır...
Her neyse o gün serverda oynayan bu makine Fisher sanılmış ve bu gerçek te açıklanmamıştır.
Ki bu da çok normaldir....
Olayı en resmi ağızdan ve serverda görevli kişiden bu şekilde dinledim.
Ki artık böyle bir şeyin doğruluğu Fischer öldüğüne göre teyit edilme yada doğrulanması mümkün değildir.Ki sağken bile buna yanaşırmıydı bu da bilinmez...
Ama arada bu tarz ufak meraklar bence güzellikdir.
Gizem insanoğlunu cezbediyor....
Benim için bu oyunlar hoş bir detaydır,ama gerçek değil....
fischerin bu saçma gozuken açılışı bazen playchesse yapıyorum 1500 uzeri puanı olan kişileri yendigimde oluyor yenildigimde ama bence açılışın sırrı cogu açılış teorisini rafa kaldırması zaten fisherin istedigide buydu yani açılışların ezberlenmesinden hoslanmıyorum demişti bir ara fisher hatta bunun için fisher satrancı diye bir taş dizilimi geliştirmişti
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi