Satrançseverler 23 Nisanı bizde kutlayalım!!!
Antalya'daki en son yapılan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılmıştım. Birçok birim bu kutlamalara mümkün olduğunca gelmişti. En çok dikkatimi çeken, bazı spor kulüpleride kendi branşlarında reklamlarını yapmaya çalışıyorlardı. Judocuların arasına girdim ve nasıl katıldıklarını öğrenmeye çalıştım. Gayet basit dediler. Giyindik kuşandık geldik. Bende aynı şeyi satranç için niye yapmayalım diye o an düşünmüştüm. Şu an Antalya'daki ve hatta Türkiye'deki arkadaşlara sesleniyorum. Önümüzde 23 Nisan Kutlamaları var. Ne dersiniz? Fazlaca masrafı olmayan, sadece yarım günümüzü ayıracağımız böyle bir etkinliğe katılmak nasıl olur? Fikirlerinizi bekliyorum.
Ara
Bence güzel bir fikir. Ben de daha önce böyle birşeyi hayal etmiştim. Kumluca'da bu bayramda neden olmasın? Hatta dediğiniz gibi " Bütün Türkiye'de"...
...
Ara
Her bayram öncesinde, Cumhuriyet Alanında Atatürk anıtı önüne çelenk bırakılır. Aslında Gençlik Spora kayıtlı tüm kulüplerin ve bazı derneklerin buraya çelenk koyma hakkı vardır ve ulusal bayramlarda yürüyüş ve mitinglere de çağrılıdırlar kulüplerimiz. Ne varki bu görevler çoğu spor kulübü tarfından aksatılmaktadır ya da hiç umursanmamaktadır.

Süha Arkadaşın önerisi "tanıtım" amaçlı görünmektedir. Ancak bu işin bir de ulusal sorumluluk boyutu vardır. Kulüplerimiz bugüne değin aksattıkları bu görevi yerine getirmeye başlasalar aynı zamanda kendilerini de tanıtma fırsatlarını elde etmiş olacaklardır. Aslında bu görevlerini yerine getirmedikleri zaman, dernekler kanununa göre yaptırıma da tabiidirler ama bu yaptırımlar pratikte uygulanmamaktadırlar.

Ulusal törenlerde yer almalıdır kulüplerimiz. Bu hem yurttaşlık görevi hemde kendilerinin tanınmaları yönünde olumlu bir davranış olacaktır.

Sonuçta Süha arkadaşın önerisi esasen oluşmuş, şekillenmiş bir hak ve ödev olarak yasalarda-yönergelerde vardır. Ne yazık ki, bizleri yöneten yasaları hiç araştırmadığımızdan, bunlardan da haberimiz yoktur. Bir serzeniş olarak olsun, bir öneri olarak olsun, bu düşüncenin ifade edilmiş olması da güzel bir şeydir.

Haydi uyanın da törene gidelim... Big Grin
Değerli Satrançseverler,
Konu yeni değil. Daha önceleri de bu ve buna benzer girişimler oldu. Hatta bir yıl Barbaros İlköğretim Okulunun önünde kutlamalar başladığında resmi yazı ile kulüpler davet edilmesine karşın sıralamada yer bulamadılar. Bu tür kutlamalar, kutlama ve tertip komitesinin proğrama alması ile olabilir. Biz iki defa denedik. Eğer kutlama proğramında yer alırsak yine katılırız. Ancak biz katılırız olur mantığı ile olursa izleyici olarak katılabiliriz. Her zaman olduğu gibi.Yine de ilgilenen arkadaşlara saygılar.
İlyas Ümit
Ara
Suha bey 23 Nisan kutlamalarında yer almak mı istiyor?
Yoksa 23 Nisan günü bir Satranç etkinliği mi düzenlemek istiyor?
23 Nisanda Satrancı,satrançcı bireylerle mi temsil etmek istiyor?Kulüp olarak mı temsil etmeyi düşünüyor?
Her durumda Satranç Federasyonundan izin almayı da tasarlamış mıdır?
Eğer bir Satranç etkinliği ise izinsiz olmayacağını bilmesinde yarar vardır.
Diğer spor dallarında kulüpler 23 Nisan kutlamalarına katılmakta mıdır?
Suha beyin Satranç ile yakından ilgilenmesi bildiğim kadarı ile çok eski değildir.Bize göre yolun başında sayılır.Güzel yenilikler tasarlamaktadır.Ancak bu hevesini uzun süre koruyabileceğini sanmıyorum.Bizim de bir zamanlar penbe hayallerimiz vardı.Hiçbirisini gerçekleştiremedik.Kimi hayallerimiz engellendi.Kimi projelerimiz çöp kutusuna atıldı.Penbe hayaller hiçbir zaman kazanmadılar.Her zaman güçlü olan kazandı.Her zaman Gücü elinde tutanların dediği oldu.
Suha beyin 23 Nisanda yapmak istediği gerçekleşsin,ben mahcup olmaya razıyım.Suha bey hevesini kaybetmesin....23 Nisanda etkinlik olsun..
İlyas beyin yazısına bakınca benim çok kötümser olduğum anlaşılmaktadır.Ama benim kötümser olmamım nedeni uzun deneyimlerdir.
Nasıl gerçekleşir?Suha bey "yabancı çocukları da çağıralım"deseydi belki projesinin kabul edilmesi ihtimali artardı!
Ateş Ülker
Ara
Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Perşembe günü ilimizde ve tüm yurtta törenlerle kutlanacaktır.

Bu nedenle;23 Nisan 2009 Perşembe günü saat 10.00 da Antalya Atatürk Stadyumunda yapılacak olan bayram kutlama törenine katılmak isteyen Satranç Kulüplerimiz, sporcuları ile beşli sıralar halinde saat:09.30 da stadyum girişinde hazır olacaklardır. Tören için saha görevlisiyle iletişim kurularak yürüyüş sırasında yerlerini alacaklardır.

Tüm Antalya Faal satranç spor kulüpleri başkanlıklarına duyurulur
Mustafa Şahin
Falez Bölge ve Antalya Satranç İl Temsilcisi
Ara
23 Nisan' da Antalya Atatürk Stadyumunda belki de Türkiye' de ilk defa yaklaşık 10 bin kişinin önünde Satranç sporcuları ellerinde flamalarıyla yürüdüler. Burada emeklerini esirgemeyen İSMET İSMAİL BURSALI arkadaşımıza satranç camiası olarak teşekkür edilmelidir.Ayrıca KEPEZSPOR yöneticilerine, velilerine, il temsilcisi MUSTAFA ŞAHİN' e ve emeği olan herkese teşekkürler...

Not: Benim burada hiçbir katkım yoktur. Amacım proje de değildir. Bir öğrenci velisi olarak sadece satranç camiasına bunu önerdim.
Ara
Ateş Bey yorumunuzu bekliyorum...
Ara
Süha bey,
"Siz fikirlerinizi bekliyorum"diye yazdınız.Ben de fikrimi söylemiştim.Antalyalı satranççıları törende yer aldıkları için kutlarım."Mahcup olmaya razıyım"demiştim.Esas öğleden sonra
bir de yarışma düzenlemiş olsaydınız beni mahcup etmiş olacak-
tınız.
Ben konuyu "Satranç etkinliği düzenleme"penceresinden ele
aldım!Bugün bazı turnuvaların yeraltına indiğini iddia ediyoruz.
Bu iddianın ne derece doğru olduğunu zaman size gösterecektir.
Yeraltına inmek ne demektir?Eskiden bayram günü yapılmakta olan bir turnuva ya hiç yapılmıyor,ya haberi internet ortamında verilmiyor,ya da
Federasyondan izin almadan yapılıyor.Çünkü Federasyonun gösterdiği
hakemi görevlendirme zorunluluğu ve giriş ücretinden ayrılması gere-
ken Federasyon payı,turnuva düzenleyicilerinin üzerinde baskı oluşturmaktadır!
Bazı akranlarım "Federasyon bir Derneğin kendi üyeleri arasında yapa-
cağı yarışmalara karışamaz"diyorlar.Ben de onlara "yapın da görelim"diyorum.
Bir araştırın bakalım!Bir gün sonra izinsiz turnuva yapılacağı gerekçesi
ile İstanbul'un banliyosunda çok değerli satranççılarımızın bulunduğu ve Satranç dışında başka faaliyetleri de olan bir Derneğe polis gönderilmiş midir?
Ben geçmişde "sadece UKD ve Elo hesaplarına girecek turnuvalar için
izin alınmalıdır"dediğim zaman kimse konuya ilgi göstermedi.Çünkü bu gibi belirsizlikler Federasyonun elini daha çok güçlendirmektedir.
23 Nisan töreninde Satrancı temsil etmek güzeldir.Ama ben artık güzel tablolar görmeğe önem vermiyorum.Dikey gelişme nasıl hızlanır?Bunun yolunu arıyorum.
Ateş Ülker
Ara
Öğleden sonra turnuvamızı da yaptık...
Ara
Değerli Dostlarım,
23 Nisan ve 29 Ekim gösterileri ile ilgili olarak daha önce SGM 1984 yılında Kadıköy Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı himayelerine ilköğretim çağındaki öğrencileri ile etkinliklere katılarak takdirname ve plaket aldı. 1999 ve 2000 yıllarında İstanbul Gençlik ve İl Spor Müdürü Vedat Bayram himayesinde Burhan Felek Spor Tesislerinde kutlamalara ve yürüyüşe katılmıştı. O dönemlerde SGM'ye karşı uygulanan haksız yaptırımlar nedeni ile Burhan Felek Spor Tesislerinde bila bedel 250 m2 salon tesis edilmişti. Bu tesis o dönemin TSF Başkanı Emrehan Halıcı'nın Ankara da GSGM tarafından yaptırılan baskı neticesinde boşalttırılmıştı. Orası daha sonra uzak doğu sporlarına verildi. Yine 1997 yılında SGM - Özel Moda Lisesi öğrencileri ile Fenerbahçe Stadında 23 Nisan gösterileri esnasında ülkemizin ilk satranç balesini öğrencileri ile sahnelemişti. Yine o dönemde malum kişilerin yaptığı girişimlerle At'lar stada sokulmadı, son anda eklenen kareorafi ile olay kurtarıldı. Bunları dışında SGM faaliyette olduğu 25 yıllık dönemi boyunca bu tarihleri ve kutlamaları kapsayan bir çok ulusal ve uluslararası turnuvaları düzenlediği hepinizin malumudur. Bu konudaki en son düzenlemesi 1998 yılındaki " Uluslararası Edirne Satranç Festivali" dir. Daha sonra SGM'nin organizasyonları sürekli engellenmiştir. Uluslararası İstanbul Satranç Festivali'nin nasıl doğduğu ve elden nasıl alındığı, 11 yıl kesintisiz yaklaşık 2000 öğrenci ile sürdürülen SGM- Axa Oyak Turnuvalarının nasıl yok edildiği hala hafızalarda taptaze durmaktadır.
Sevgi ve saygılarımla
H. Sertaç DALKIRAN
hsdalkiran

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi