Lisans Çıkarırken Yaşanan Problem !!
Satranç oynayabilmek için ülkemizde lisans çıkarmak zorunlu olmaktadır.Ben yardımcı antrenör belgesi sahibiyim 1988 yılından bu yana turnuvalarda oynamaktayım.Yaklaşık 70-80 resmi ve gayrı resmi turnuvada oynadım tabii bilgilerimizi ve deneyimlerimizi federasyonumuzun da bize açmış olduğu imkanlar dahilinde minik öğrencilerimize aktarmaktayım.Öğrencilerin ve hatta her kesimden ve her yaştan insanın lisans çıkartmak için bankaya gidip sırada beklediğini görüyoruz...Ben öğrencilerimi yönlendirirken TSF resmi web sayfasından; NASIL LİSANS ÇIKARTILIR? yazısını çoğaltarak velilere verip onları bankaya yönlendiriyorum.Fakat giden velilerimiz bankadan geri dönmekte.Şöyle ki: veli bankaya gider numara alır sıraya girer sırada yaklaşık 1 veya 1.5 saat bekledikten sonra görevli memurun yanına gelir.Memur yerleşim belgesi ister tabii bu NASIL LİSANS ÇIKARILIR? yazısında olmadığı için ve veli bunu bilmediği için bankadan ayrılmak zorunda kalır.Muhtara gidip bir ikametkah senedi alır tekrar bankaya gider..Banka memuru ikametkahı kabul etmez ve yerleşim belgesi ister veli tekrar geri döner,nüfus müdürlüğüne gider yerleşim belgesi alır tekrar bankada sıraya girer...Tekrar memurla görüşür memur ona bir form verir formun doldurulmasını ister (hesap açılması için).Veli tekrar sıradan çıkar formu doldurur.Tekrar sıraya girer, işlemini yaptırır
Evet, malesef ülkemizde bu bürokrasi var yanlış yönlendirme sonucu işlemleri yapmak velinin neredeyse 1 gününü alır.Biz çocuklarımıza ve velilerimize bu sporu sevdirmek istiyoruz. sayın TSF yetkilileri web sayfasına koymuş olduğunuz NASIL LİSANS ÇIKARTILIR? yazısını lütfen değiştirelim velilerimiz bu sıkıntıyı tekrar yaşamasınlar.Tüm il temsilcileride web sayfalarında varsa bu yazıyı yeniden düzenlesinler bu tarz sıkıntılar velilerimizi zora sokmakta. Yetkililerin ilgisine şimdiden teşekkür ederim.Bu aksaklıkların tekrarlanmaması ümidiyle...
Çalışmalarınızda başarılar dilerim...

Erdem PEKOL
Ara
İkamet belgesi veya yerleşim belgesi Federasyon açısından önemli değildir.Bu gibi belgeleri Banka istemektedir.Yakın zaman önce hesap sahiplerinin bankaya ikamet belgesi vermesi yasal zorunluluk olmuştur.Bankalar neden ikamet belgesi istiyor?Bankada hesabı olanların birçoğuna eninde sonunda kredi verilecektir.Kredileri ödeyemeyenler de giderek artmaktadır.Ödemelerini yapamayanlar hakkında en hızlı şekilde yasal işlemlerin başlatılması için yerinin,yurdunun bilinmesi gereklidir.
Sayın Pekol önemli bir konuya değindi.Çünkü binlerce kişiyi ilgilendirmektedir.Ancak ben "yerleşim belgesi"nin ne olduğunu bilmiyorum.Sadece ikamet belgesinin yeterli olacağını sanıyordum.Bir de başımıza yerleşim belgesi çıktı ise işimiz artmaktadır.
Yasaları hazırlayanlar sanki vatandaşın birşeylerden kaçmasından çekinmektedir.Her atılan adımda TC kimlik numarası,adres veya ikamet belgesi aranmaktadır.Oysa kaçmak isteyen bunlar olsa da çeşitli yollardan kaçabilmektedir.Amerika Birleşik Devletlerinde uçakla ülkeyi terkedip otomobilini de havaalanındaki otoparka bırakarak kaçanlar ve bankaya da mektup yazıp otomobilin borca mahsup sayılmasını isteyenler vardır.Bunlar herhalde borçlunun kibar olanıdır.Otomobili ve uçak bileti olmayanlar ise tahminimce sandal kiralayacaktır!
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi