Yeni Kurallar
Fide Satranç Kurallarındaki değişiklikler çok yakında uygulamaya girecek. Özellikle maç başladığı sırada masada olmayan oyuncunun yenik sayılmasıyla ilgili kural çok yadırganacağa benziyor.
Asbaşkanımız Tahsin Aktar köşesinde bu kural değişikliğini yorumlamış.

Link: http://www.tsf.org.tr/component/koseyazi...52&task=yg
...
Ara
Kurallar devamlı değişiyorsa,kafa karıştıran belirsizlikler varsa işler iyiye gitmiyor,demektir.Böyle giderse çok yakında oyuncuların tuvalete gitmesi de yasaklanacaktır.Çünkü sürekli yeni yasaklar ve kısıtlamalar getiren anlayış bunlarla yetinmeyecek ve oyuncuların devamlı gözünün önünde bulunmasını isteyecektir.Bu kadar acele değişikliğe gerek var mıdır?
Turnuvanın başlama saatinde gong vurdu!Ben tam gong vurduğu anda turnuva salonunun kapısına geldim ve camdan hakeme elimi kaldırdım.Hızla içeri girmek isterken içerden dışarı çıkan iki kilolu bey istemeyerek yolumu kapadı.Benim içeri girmem 2 saniye geç oldu.Hakem bana şöyle diyecektir: "Üzgünüm Ateş bey yeni kurallar gereği 2 saniye fark ile oyunu kaybettiniz"Hakem gong vurmadan önce uzaktan el salladığımı görmeyecektir!
Yandaki salonda ise hakemin saatinin pili bittiğinden hakem yarışmayı 2 dakika geç başlatacak,ve orada birer dakika gecikmiş olan iki oyuncu oyuna devam edebilecektir.
Bugüne kadar uygulanmış kurallar uzun deneyimlerin sonucunda ortaya konmuştur.Değişitirirken de acele etmemek gereklidir!
Ateş Ülker
Ara
gx15f0jA.jpg

1 Temmuz 2009 tarihinde yürürlüğe girecek olan fide satranc kuralları için link adresi:
http://www.tsf.org.tr/kurullar/teknik-ku...c-kurallar
FI-NA İhsan KILIÇ - Siirt
Tahsin bey köşesinde beraberlik konusunda yeni bir kuraldan sözetmekte ve bu yeni uygulamanın tartışmalara açık olduğunu söylemektedir.Şimdilik benim anladığım kadarı ile hakeme verilen yetki arttırılmış görünmektedir.
Genç arkadaşlarımız,İhsan Kılıç'ın gösterdiği linkten kuralların Türkçesini indirerek bu beraberlik konusunda getirilen değişik uygulamayı tartışmalıdır.Turnuvada başımıza geldikten sonra oturup ağlamak doğru değildir.Ağlamak gerekiyorsa şimdi ağlayalım..
FİDE kuralları çok sık değişmeye başladı.Bu bir Sağlık işareti değildir. Bireylerin FİDE nezdinde sesini duyurması mümkün olmadığından tek seçenek olması gerekeni herkesin kendi Federasyonuna anlatmasıdır.
Sporda iki taraf berabere kalmaya karar vermişse hakem ne yapsın?İki oyuncuyu da yenik mi saysın?
Zorlayıcı önlemler,"Doğruya"ulaşamaz.Zor kullanarak güzellik olmaz. Kıran kırana oynamayı özendirmek ayrı bir yoldur."Beraberlik için hakemden izin alacaksın"demek ayrı bir yoldur.Çok yakında karşımıza, çay içmek,lavaboya gitmek gibi pek çok konuda hakemden izin almak gerektiğini söyleyen kurallar çıkacaktır.
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi