Yeni Satranç Kuralları Hakkında...
Sevgili ateş ağabey.Diyer başlıktaki yazınızı okudum.Bence çok haklısınız.Maç başladığında masa başında bulunma kuralı ve berabere bitirme kuralı yanlış ve etik değil.Aslında bu kurallar ne için konmuş olabilir onu sorgulamak gerekir diye düşünüyorum.Ben şöyle bir kanıya vardım.Turnuva organize edenler ve sponsörler açılış konuşmasını boş salonda yapmak istemezler.Bu nedenle sporcuların masa başında olmalarını istemekteler.Belki ilk tur için böyle bir uygulama olabilir açılış seremonisi için.Daha sonraki turlar için bu uygulama sporcuları zora sokmak ve sporcular uzerınde anti pati uyandırmak anlamına gelir.

Beraberlik konusuda çok ilginç.Fide kurallarda revizyon yaparken aslında yine kendi koyduğu diyer kurallarla çelişki göstermekte.Bir örnekle açıklayalım.iki sporcu maça başlamış ve henüz beşinci hamlede beraberlik önerisinde bulunmuşlar.Hakem gelmiş olmaz demiş.sporcular biraz devam etmişler mantıklı yada konuma gore mantıksız bir şekilde üç hamle tekrarı yapıp hakemi çağırmışlar.Hakem ise siz bunu bilerek yapıyorsunuz demiş ve oyuna devam edin demiş.sporcularda kızmışlar ve maçı uzatmaya karar vermişler.90 dk 30 sn eklemeli zaman temposunda maçı 500 hamle ileri götürüp organizasyonu sıkıntıya sokmak istemişler.Yaklaşık 11 saat yapar bu .Tabiki hakemlerde bu maçı ajurne edip günün ikinci turunu başlatmışlar.
Şimdi lütfen yeni kurallara bakalım.Ertelenmiş oyunlar kısmında ertelenmiş oyuna 1 saat geç gelen sporcu oyunu kaybeder diye bir madde varmı yokmu.Öyle ise bu masaya tur basında oturma kuralı tamamen sponsorler ve organizasyon komitesi baskısı ile konmuştur.Sağlıklı güzel günlere inşallah.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Erdem Pekol - 01-06-2009, 11:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: sadullaheken - 02-06-2009, 23:50
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 08-06-2009, 00:42
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Erdem Pekol - 08-06-2009, 01:47

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi