Anlaşmalı beraberlikleri önlemek isteyen yeni FİDE kuralı
Bildiğiniz gibi FİDE Oyun kuralları son zamanlarda çok sık değişmektedir.Bu değişikliklerin doğru olup olmadığını zaman gösterecektir.Şimdilik bizim satranççılarımız hiç sesini çıkarmamaktadır.Ancak birisinin canı yandığı zaman kıyameti koparacaktır.Kimsenin canı yanmadan fikir yürütsek daha iyi olur.
Asbaşkan Tahsin Aktar da,Adana 4 Mayıs 2009 tarihli yazısında beraberlikle ilgili yeni kural hakkında kaygılarını dile getirmektedir.Aktar'ın konu ile ilgili paragrafı şöyledir:

""Madde 9: Oyunun berabere olması.

Yarışma kuralları, oyuncuların, hakemin onayı olmaksızın beraberlikte uzlaşamayacakları asgari hamle sayısını (ya da oyunun tümü için) belirleyebilir.

Oyuncuların, oyun sırasında, anlaşarak berabere yapmalarına kısıtlama getiren bir uygulama. Yarışma yönergesi hazırlanırken belirtilmesi gerekecek. Ya oyunun sonuna kadar hakemden izin almadan anlaşarak beraberlik yapamayacaklar ya da belirlenmiş bir hamle sayısına ulaşmadan bu biçimde oyunu bitiremeyecekler. Bu durumun oyunun tümü için geçerli olduğu durumda, ulaşılan son durum hakemden izin alınarak ve hakemin uygun görmesi durumunda beraberlikle sonuçlanabileceğini öngörür. Bu seçeneğin hakemler için güçlük doğuracağı görülüyor. Yine de böyle bir seçenek karşısında hakeme beraberliğin olduğunu bildirmede yardımcı olacak 'danışman' görevlendirilmesi yerinde olacaktır. Bu yeni bir görevlendirme şeklidir ve böylesi bir uygulama ile kaçınılmaz hataların önüne geçilebileceği düşünülmektedir.

Yönergede bir hamle kısıtlaması olmaz ise bu ne anlama gelecek sorusunu sorduk kendimize. Bu durumda oyunun tamamı için hakemden izin almadan beraberlik yapılamayacağı kanısına vardık. Bu maddenin çok tartışılacağını düşünüyorum. İlk değişiklik uygulamasında da tekrar ele alınabileceği kanısındayız.""

Aktar'ın yorumu yukardaki gibidir.Sadece hakemden izin alma koşulu getirilse belki fazla sorunla karşılaşılmaz.Hakem büyük ihtimalle izin verir,mesele biter.Bir de belli bir hamle sayısını doldurmak koşulu getirilmiştir.Önümüzdeki günlerde yapılacak olan turnuvalardan Silivri ve Keşan turnuvalarında 30 hamleden önce beraberlik yapmak yasaktır.Antalya'daki turnuvada ise bu hamle sayısı 15 tir.Ben yakında İstanbul'da bir turnuva yapılması için ilgili makamlara başvuruda bulunacağım.Yalnız turnuvanın ses getirmesi ve satranççıları güncel sorunlar üzerinde kafa yormaya zorlaması için benim tasarladığım turnuvada 99 hamle oynamadan kimse berabere yapamayacak!Artık 99 hamleyi nasıl tamamlarlar,onu da güncel meselelere kafa yormaktan kaçmayanlar düşünsün...Oyuncular 66 hamle mücadele etmişler.Bütün taşlar değişilmiş,tahtada sadece erler kalmış.Hakemden izin istemişler.
Ama yönergeyi aynen uygulaması gerektiğini düşünen hakem izin vermez ve 33 hamle daha oynamalarını ister!Ne güzel değil mi?
Bunun sonucunda özellikle son turlarda beraberlik üzerine anlaşanlar
şu yöntemi kullanmak zorunda kalacaktır:
Literatürde ne kadar 15 hamlelik,30 hamlelik veya benim örneğim için 99 hamlelik beraberlik varsa fotokopisi alınacak ve tur başladığında bu oyunlardaki hamleler yazılarak kağıtlar imzalanıp hakeme teslim edilecektir.Böyle bir durum eskisinden daha mı iyidir?
Bu değişiklikler anlaşmalı beraberlikleri azaltmaz.Kazanmaya teşvik edecek önlemler alınmalıdır.
Türk Satranç toplumu FİDE Oyun kuralları 9.1-a maddesini çok dikkatli okumalıdır.Bu maddeye göre turnuva düzenleyicilerinin 15 hamle veya 30 hamle gibi "beraberlik için asgari hamle sayısı"koşulu öne sürmeleleri zorunlu değildir.Konulabilir,ancak zorunlu değildir.Bana göre bu hamle sayısı koşulunu kaldırıp,sadece hakemden izin alma koşulunu uygulamak yeterlidir.Turnuva salonunda Komedi tiyatrosu oynatmanın anlamı yoktur.
Ateş Ülker
Ara
Çokta önemli bir madde olarak görmüyorum. Beraberliği kafasına koyan 2 rakipte konum beraberliğine çok rahatlıkla gidebilir. Belki de böyle olmalıdır. Böylece hakemlerimizide zora düşürmemiş oluruz!!
Ara
Beni zaman zaman daha çok yazı yazmaya teşvik eden Satranç toplumu ne yazık ki ortaya konan kurallar için "doğrudur ,yerindedir"veya "doğru değildir,sakıncaları vardır"seçeneklerinden birini göstermiyor.Bunun yerine bir üye çıkıyor"Bu konu önemsizdir"demeye getiriyor.Çünkü benim yazdıklarımın önemsiz olduğunu gösterenler ödüllendiriliyorlar.
Federasyon yönetimindeki 2 nci kişinin kaygılarını dile getirdiği ve "bir sonraki aşamada değişebilir"diye düşündüğü bir kural için diğer satranççılarımız görüş bildirmeyecekler mi?Ancak ok birisinin sırtına saplandığı zaman yaygarayı koparacaktır.O gün gele hayır ola!...
Bir defa kuralı bu şekli ile birçok kimsenin tam olarak anlamadığını sanıyorum.Neden mi?Gidiniz,önümüzdeki günlerde oynanacak olan turnuvaların yönergelerine bakınız!15 hamle veya 30 hamle oynama zorunluluğu getirildi. Bu hamlelerden önce tahtada gerçek bir eşitlik oluşursa FİDE'ye göre hakem beraberliğe izin verebilir.Ama bizde hakem 30 hamleyi tamamlattıracaktır!Neden mi?Çünkü yönergede öyle yazıyor.Tahsin beyin ifadesini dikkatle okursanız,bu hamle sayısından önce de hakemin beraberliğe onay verebileceği anlamı çıkmaktadır.Ama bu kuralları ve çevirilerini dikkatle okuyanların sayısının pek fazla olmadığını düşünüyorum.
Sayın Nuktan,maddenin önemli olmadığını ve iki oyuncunun isterse belirlenen hamle sayısını dolduracağını söylüyor.Peki 2 oyuncu aralarında anlaştığına göre FİDE onları 30 hamle oynatarak cezalandırıyor mu?Ayrıca ben eşit konum uzadığı zaman zayıf tarafın yanlış hamle yapacağını çok iyi biliyorum.Belki de oyunu uzatma koşulunun başlıca amacı zayıf tarafa hata yaptırarak beraberliği engellemektir.Bu uygulama hakemlerimizi zora düşürmeyecek midir?Akşamdan hazırlanmış 30 hamle oyun sırasında kopye edilmeye başlanınca ve seyirciler de gülmeye başlayınca acaba hakemlerimiz ne yapacaktır?
Ateş Ülker
Ara
Satrançta bir usta kendinden nispeten zayıf bir oyuncuyla berabere yapmayı kabul ettiği zaman "ben senin bu oyunu berabere yapabileceğine inanıyorum,sende o yeteneğin var olduğunu görüyorum,o halde ne sen ne de ben kendimizi daha fazla yormayalım " demektir.Peki FIDE yetkilileri bu geleneği kaldırmayı düşünürken akıllarından ne geçiyor acaba?Diğer sporları örnek alıyorlar belki de.Peki 5-6 saat süren bir satranç partisiyle 90 dk süren ve iki takım anlaştığında kendi sahalarında pas çevirerek tamamlanabilecek futbol maçını kıyaslamak biraz yanlış olmuyor mu?FIDE'nin amacı satrancı diğer sporlara benzeterek bir olimpiyat sporu olmasını sağlamak mı?Yoksa anlaşmalı GM beraberliklerini engellemek mi? Birkaç yüz GM için milyonlarca satranç oyuncusunu bu kalıba sokmak doğru değildir.Ateş beyin dediği gibi önceden planlanmış hamleler tahtada icra edilmeye başladığında güven sarsıcı ve ciddiyeti bozucu bir durum oluşacaktır.Bu kural ve "masada hazır bulunma" kuralı amatör satranççıların turnuvaya zaman ayıramama sorununu da derinleştirecektir.
Ara
Ateş ÜLKER işi nerelere getirdiniz, çektiniz böyle!!!
İlk defa attığım mesajda siz "Çünkü benim yazdıklarımın önemsiz olduğunu gösterenler ödüllendiriliyorlar. " demişsiniz. Bunu ilk defa mesaj atan birisi olarak bilmeme imkan mı var?
Kendi görüşümü dile getirdim.. Fide, federasyon, kural koyucu her kimse benimle eşdeğer değil. Onun için ben sadece kendi düşüncemi söylerim. Benim ne bir derecem var nede puanım var. Sadece satrancı seven birisiyim. 23 senedir de satranç oynamayan yeni yeni oynamak için çaba sarfeden birisiyim. Bana bu tip kurallar komik geliyor. Bu ne bu kuralın topluluk için anlamsız olduğunu nede önemsiz olduğunu belirtir. Benim için böyledir. GM olabileceğimi hiç sanmıyorum bu yaştan sonra! İzin verinde bana bu şekilde gelen bir kuralı bir satranç formunda belirtebileyim. Satranç forumlarında da mı kaç tane mesaj yazıldığına bakılıyor? Bİnbaşı oluncaya kadar kimseye dokunmayacak kelimelerle mi yazmam gerekiyor!!! Yazdıklarım benim fikrimdir. Beni bağlar. Hak verip vermemek te sizi!!
Ara
Madde 9 daki değişiklik turnuva oyuncuları için önemli bir kuraldır.Çünkü kural ilk bakışta salon beraberliği yapanlar için yaratılmış gibi görünmekle birlikte aslında bütün oyuncuları ilgilendirmektir.Varsayalım ki Nuktan bey ile Çanakkale'de oynuyoruz.29 ncu hamleye gelmişiz.Tahtada hiç taş kalmamış.Biz de notasyon kağıtlarını "beraberlik olmuştur"şeklinde imzalayıp hakemi çağırmışız.Taşları da dizmişiz.Hakem bu durumda turnuva yönergesine aykırı hareket ettiğimizi farkedebilir.Çünkü yönergede ne diyordu?30 hamle dolmadan beraberlik yapılmaz.Veya orjinal şeklindeki anlamı ifade edersek 30 hamle dolmadan beraberlik yapmak için hakemden izin alınacaktır.Şimdi hakem benim örneğimde bize ceza mı verecektir?Nuktan bey "kural önemsizdir" der.Ama en önemsiz görünen kural birgün gelir karşınıza çıkar.Kuralı bilmiyorsanız,hakkınızı kaybetme ihtimali vardır.
İki oyuncu oynamışlar.29 ncu hamlede ikisinin de birer eri kalmış.Oyunun berabere olduğunu düşünerek hakemden izin istemişler.Hakem tahtaya baktığı anda er oyun sonunda bir tarafın kolayca kazandığını farketmiş.Şimdi iki oyuncu bu devamyolunu görmediğine göre hakem onlara ne diyecektir?Ne diyecektir?"Ben biriniz için kazanç gördüm."Beraberliğe izin veremem.Oynayın,biriniz kazansın"mı diyecektir?Böyle bir şey söylemek hakemin hamle söylemesi ile eşdeğerdir.Hakemin tarafsızlığını kaybetmesi demektir.
Lütfen bütün deneyimli satranççılar benim sorularıma yanıt veriniz!Neden hiç yazmıyorsunuz?FİDE den mi çekiniyorsunuz?Kendi Federasyonunuzdan mı çekiniyorsunuz?Asbaşkanın dahi kaygılarını dile getirdiği yeni bir kural hakkında siz neden görüş bildirmiyorsunuz?Ve sadece Bay Nuktan çıkıyor,adıgeçen kuralın kendisi açısından önemsiz olduğunu söylüyor
Sorun çok açık görünmektedir.Çözüm aranmalıdır.Asgari hamle sayısı göstermek sakıncaları arttıracaktır.Bu hamle sayısında da global bir uzlaşı gösterilmemektedir.Biri 15 hamle, biri 30 hamle demektedir.Biri kalkıp 99 hamle diyecektir.Hakem izin verirken zorlanacaktır.Hızlı karar verilince değerlendirme hataları olacaktır.
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi