Anlaşmalı beraberlikleri önlemek isteyen yeni FİDE kuralı
Beni zaman zaman daha çok yazı yazmaya teşvik eden Satranç toplumu ne yazık ki ortaya konan kurallar için "doğrudur ,yerindedir"veya "doğru değildir,sakıncaları vardır"seçeneklerinden birini göstermiyor.Bunun yerine bir üye çıkıyor"Bu konu önemsizdir"demeye getiriyor.Çünkü benim yazdıklarımın önemsiz olduğunu gösterenler ödüllendiriliyorlar.
Federasyon yönetimindeki 2 nci kişinin kaygılarını dile getirdiği ve "bir sonraki aşamada değişebilir"diye düşündüğü bir kural için diğer satranççılarımız görüş bildirmeyecekler mi?Ancak ok birisinin sırtına saplandığı zaman yaygarayı koparacaktır.O gün gele hayır ola!...
Bir defa kuralı bu şekli ile birçok kimsenin tam olarak anlamadığını sanıyorum.Neden mi?Gidiniz,önümüzdeki günlerde oynanacak olan turnuvaların yönergelerine bakınız!15 hamle veya 30 hamle oynama zorunluluğu getirildi. Bu hamlelerden önce tahtada gerçek bir eşitlik oluşursa FİDE'ye göre hakem beraberliğe izin verebilir.Ama bizde hakem 30 hamleyi tamamlattıracaktır!Neden mi?Çünkü yönergede öyle yazıyor.Tahsin beyin ifadesini dikkatle okursanız,bu hamle sayısından önce de hakemin beraberliğe onay verebileceği anlamı çıkmaktadır.Ama bu kuralları ve çevirilerini dikkatle okuyanların sayısının pek fazla olmadığını düşünüyorum.
Sayın Nuktan,maddenin önemli olmadığını ve iki oyuncunun isterse belirlenen hamle sayısını dolduracağını söylüyor.Peki 2 oyuncu aralarında anlaştığına göre FİDE onları 30 hamle oynatarak cezalandırıyor mu?Ayrıca ben eşit konum uzadığı zaman zayıf tarafın yanlış hamle yapacağını çok iyi biliyorum.Belki de oyunu uzatma koşulunun başlıca amacı zayıf tarafa hata yaptırarak beraberliği engellemektir.Bu uygulama hakemlerimizi zora düşürmeyecek midir?Akşamdan hazırlanmış 30 hamle oyun sırasında kopye edilmeye başlanınca ve seyirciler de gülmeye başlayınca acaba hakemlerimiz ne yapacaktır?
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: nuktan - 17-07-2009, 00:52
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 18-07-2009, 16:07
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet Ali Kuseyri - 20-07-2009, 09:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: nuktan - 29-07-2009, 12:02

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi