Antakya Ulusal Satranç Turnuvası İzlenimlerim
Antakya İline turnuva için 16 Temmuz 2009 da saat 18 :00 gibi vardım. Konaklama yapacağım yurda gelince tanıdık yüzlerin önceden giriş yaptıklarını gördüm. Organizasyondan konaklama için çok değerli kişiler görevlendirilmişti.Bülent Aşkar, Lale Türüç , Zuhal Toprak ve ismini bilmediğim başka görevliler vardı.Bütün turnuva boyunca güler yüzle sorunlarımızı çözdüler.
Bu arkadaşlara teşekkürlerimi burdan iletiyorum.

Turnuva ortamına gelince 17 temmuz 2009 saat 13:00 te açılış ve teknik toplantısı vardı. Turnuva başhakemi Necati Yazgül'üde tebrik ediyorum. Çok iyi hazılandığı belliydi.
Antakya ili çok sıcak olmasına rağmen turnuva alanı gayet serindi.
Hatay İl temsilcisi Sultan Dabanı da her tarafa koşarken gördüm. Bu organizasyonda tam not verdiğimi bilmesini isterim.

Turnuvaya katılan oyuncu sayısı açık kategoride 151 , 16 yaş kategorisinde ise 182 kişiydi.
Açık kategoride 7 ünvanlı oyuncu, bunlardan 2 'si GM, 4 IM VE 1 FM vardı.

Açık Kategoride

1. IM Meilis Annaberdiev
2. IM Malkhaz Sulashvili
3. GM Giorgi Bagaturov
En iyi Bayan Nezihe Ezgi MENZİ

16 yaş altı kategoride

1. Gani Eren Ererdem
2. Ekim Benzetsel
3. Çağatay Burcu

En İyi Bayan Bedia KARANLIK

Dereceye giren bütün arkadaşları tebrik ederim.

Ayrıca Turnuvaya renk katan süpriz bir isim Sezer Azgın vardı. Sezer Azgın , Konya kulupler turnuvasından sonra katıldığı 2. turnuva olmasına rağmen çok güzel maçlar çıkartarak güzel başarılara imza attı.

Sezer Azgın'ı tanımayanlar için kısaca tanıtayım. Yaşgrupları Dünya Şampiyonu olan Atilla Köksal Yüksel'in İlk hocası, Milli takım formasını giyen diğer öğrencileri Sena Nur Kaya,Buğra Hamza Polat,Gün Sümer ,Ece Ada ve Murathan Vural'ın da hocalarıdır.

aV1P8RvA.jpg
Sezer Azgın Öğrencileriyle birlikte

Sezer Azgın 0 ELO ve 0 UKD siyle turnuvaya 140. sırada başlamasına rağmen turnuvayı 12. sırada bitirme başarısının yanında, 6 kez Türkiye şampiyonu olan Turhan Yılmaz'ıda yenme başarısı göstermiştir.Bu başarısından dolayı Sezer Azgını tebrik eder, başarılarının devamını diliyorum.

Sezer Azgın'la turnuvada yan yana oturuken Vedat Ali Çetinkaya'yla yaptığı maçı çok beğendim ve merak edenler için maçı burdan yayınlıyorum.

[White "AZGİN, SEZER."]
[Black "CETİNKAYA, VEDAT ALİ."]
[Result "1-0"]
[ECO "B17"]
[BlackElo "2177"]
[PlyCount "39"]
[EventDate "2009.07.19"]
[SourceDate "2009.07.24"]

1. e4 c6 2. d4 d5 3. Nd2 dxe4 4. Nxe4 Nd7 5. Nf3 Ngf6 6. Ng3 e6 7. Bd3 Qc7 8.O-O Bd6 9. Re1 b6 10. Nf5 Bf8 11. Ng5 h6 12. Rxe6+ fxe6 13.Nxe6 Qb7 14. Qe2 Ne5 15. Qxe5 Bxe6 16. Qxe6+ Kd8 17. Nxh6 Rxh6 18. Bxh6 Qd7 19. Qxd7+ Kxd7 20.Bg5 1-0

<iframe style="float:right;"width="300" height="380" scrolling="no" src="/pgnviewer/ltpgnboard.html?SetPgnMoveText=1. e4 c6 2. d4 d5 3. Nd2 dxe4 4. Nxe4 Nd7 5. Nf3 Ngf6 6. Ng3 e6 7. Bd3 Qc7 8.O-O Bd6 9. Re1 b6 10. Nf5 Bf8 11. Ng5 h6 12. Rxe6+ fxe6 13.Nxe6 Qb7 14. Qe2 Ne5 15. Qxe5 Bxe6 16. Qxe6+ Kd8 17. Nxh6 Rxh6 18. Bxh6 Qd7 19. Qxd7+ Kxd7 20.Bg5 1-0 " > </iframe>

Özet olarak , çok güzel bir turnuva daha geçirdim. Antakya iline ilk kez gitmeme rağmen İl temsilcisi Sultan Hanımdan bütün görevlilerine kadar bize gösterdikleri sıcak ilgiyi ve Antakya yemeklerini unutmam mümkün değil.

Saygılarımla...
İhsan KILIÇ
FI-NA İhsan KILIÇ - Siirt
antakya turnuvası kesinlikle mükemmeldi organizasyon süperdi ilk bireysel turnuvamdı ve beni satranca biraz daha bağladı ve hırslandırdı beni organizyona emeği geçen tüm insanlara teşekkür ederim gerek sultan hanıma gerekse antakya belediyesine hepsine teşekkürlerimi bir borç bilirim konaklama yerinde görev yapan arkadaşlarada teşekkür ederim . VE GELELİM ASIL BOMBAYA SEZER AZGINA ABİ SANA DİYECEK BİR SÖZ BULAMIYORUM TEK KELİMEYLE MÜKEMMELDİN İLK TURNUVADA BÖYLESİNE BİR PERFORMANS VE TÜRKİYE ŞAMPİYONUNU YENMEK ( 1 DEFADA DEĞİL 6 DEFA TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLMUŞ BİR İNSANI YENMEK) HER BABAYİĞİDİN HARCI DEĞİL İYİKİ TANIDIM SENİ HELE O RENKLİ KİŞİLİĞİN YOKMU ABİ BİTİRİYOR İNSANI SENİ TANIYIPTA SEVMEYECEK İNSAN TANIMIYORUM .
Ara
Sezer abiye yaptığım masajlar fazlasıyla işe yaradıP P
Ara
Sezer Beyin Zuckertort tarzındaki bu minyatürü gerçekten güzelmiş.Bu arada geçmişte Antakya'da turnuva yapılınca "niye bu kadar uzak yerde turnuva yapıyorlar?" diye dudak büken "duayen" ler umarım yazılan iletilerden gerekli mesajları alırlar.
Ara
Geçmişde Antakya'da ne zaman turnuva yapıldığını hatırlamakta yarar vardır.Yolun 20 saat olması ne zaman eleştirilmiştir?Birkaç yıl önce 1 nci lig takım maçları 2 şer günlük hafta sonlarında oynanıyordu.Ve Cumartesi-Pazar lig maçında oynamak üzere İstanbul'dakiler 20 saat yol gitti.Bir gece Antakya'da kaldılar.İki gün süresince iki ya da üç maç oynadılar.Sonra Pazar akşamı geri döndüler.Ben çok sevdiğim Antakyalı doktor arkadaşlarımı arayacak zamanı bulamadım.Çünkü maç bitince akşam yemeği yeniyor ve saat 24.00 oluyordu.Aynı şekilde bir sonraki karşılaşma için Antakya'daki iki takımımız yine 2 gün için İstanbul'a geldiler.Bu nedenle çok kısa süreli etkinliklerde yolun uzun olması satranççılar için sorundur.Gelişememizin nedenlerinden biridir!Doğrusu bu kısa süreli lig maçlarını Ankara'da yapmak hem Van'dan gelecek olanlara hem Antakya'dan gelecek olanlara mümkün olan kolaylığı göstermektir.Çünkü biz yerlilerin uçak ile yolculuk etme şansları oldukça kısıtlıdır.
Antakya'da hiç turnuva yapılmasın mı?Ben bugüne kadar yapılmasını savundum.Antakya'da da, Hakkari'de de,Edirne'de de turnuva düzenlenmesi ortak dileğimizdir.Keşke Antakya'da bu sözünü ettiğiniz turnuva daha önce düzenlenmiş olsaydı bir değil birkaç Sezer Azgın çıkartırdık.Antakya bu potansiyele sahiptir.Ama birçok ilimizde olduğu gibi orada da Dikey gelişme gecikmiştir.Piramidin orta kısmında,zirvenin biraz altında nice Sezer Azgın'lar var.Ve ben onlar için uygun çıkış yolları öneriyorum. Yazılarımda öne sürdüğüm fikirler bellidir.Bugün bu turnuvada çok önemli iki galibiyet alan Sezer Azgın daha önce Turhan Yılmaz ve Vedat Ali Çetinkaya ile karşılaşmış mıdır?Her zaman aynı engeller vardır.Bunlardan biri de coğrafi uzaklıktır.Sezer Azgın İzmir'deki turnuvalara katılabiliyor mu?İzmir'deki arkadaşlar Antakya'daki turnuvaya katılabildiler mi?Katılabilenler ancak çok deneyimli ve profesyonel koşullara ayak uydurabilen az sayıda kimsedir.
Hiç kimse "bize çok uzak olduğu için Antakya'da hiç turnuva yapılmasın"tezini öne süremez.Antakya'da daha çok turnuva yapılması ortak dileğimiz olmalıdır.Bu turnuvalarda,Sezer Azgın'ın yabancı oyuncularla oynama şansını bulması ortak dileğimiz olmalıdır.Yılmaz ve Çetinkaya ile oynamış olması da verim sağlama yönünden kayda değerdir.Ama yabancılarla kaç oyun oynamıştır?Eğer Sezer Azgın bu turnuvada yabancılarla hiç oynayamamışsa,Antakya'da uluslararası turnuva düzenlemenin Antakya'ya sağlayacağı yararlar çok önemli değildir.
Son 5 yıl içinde Antakya'da kaç açık turnuva düzenlendi?İnşallah bundan sonra daha çok düzenlenir.Geçmişdeki eleştiri bir gece kalmak ve iki oyun oynamak için gidiş-dönüş 40 saatlik yolculuk yapılması ile ilgili olmuştur.Yaşayan duayenler giderek azalıyor.Ben geçmişde her söylediğimin hesabını vermeye hazırım.Herkesden,hepimizden hesap soracak bir adil mahkeme arıyorum.
Ateş Ülker
Ara
Dİkkatimi çeken bir çok maçta 1800 ve altı puanlık oyncuyla bir GM nin

oynaması mantıklımıdır?
Ara
Ateş Bey gerekli açıklamaları yazmış.Tabi benim niyetim polemik üretmek değil Antakyalı satrançşeverler olarak yıllar önce bizleri üzmüş olan bu olayı hatırlatmaktı.Yazılanlara katılıyorum,Ülkemizin dört yanında daha çok sayıda turnuva yapılmalıdır.Turnuvasızlık sorunu sadece "perifer" illerde değil İstanbul ve Ankarada da hissedilmektedir.İstanbulda senede bir kez Ağustos sonu Eylül başı yapılan (ki bu sene yapılmaması gündemdeymiş) Feshane turnuvasının dışında gelenekselleşmiş bir tek güçlü açık turnuva gösteremezsiniz.İşin bence daha kötü yanı İstanbul,İzmir,Çanakkale turnuvalarının hatta Adana altın piyon turnuvası dahil tüm önemli açık turnuvaların bir kaç aylık bir sürece sıkıştırılmış olması.Bu durumda o aylarda turnuvaya zaman ayıramayan oyuncular Turkıye sampıyonasını da kacırırlarsa butun seneyı turnuvasız gecırmek durumunda kalabılırler.Bu durumun en onemlı sebeplerınden bırının de yas gruplarına onem verılırken genel satrancın da dar bır grubu yurtdısı turnuvalara goturmek olarak algılanması oldugunu dusunuyorum.
Ara
muhahaha :twisted: sezer hoca bizim okulumuzda ve aynı zaman da hocamız
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi