Antakya Ulusal Satranç Turnuvası İzlenimlerim
Geçmişde Antakya'da ne zaman turnuva yapıldığını hatırlamakta yarar vardır.Yolun 20 saat olması ne zaman eleştirilmiştir?Birkaç yıl önce 1 nci lig takım maçları 2 şer günlük hafta sonlarında oynanıyordu.Ve Cumartesi-Pazar lig maçında oynamak üzere İstanbul'dakiler 20 saat yol gitti.Bir gece Antakya'da kaldılar.İki gün süresince iki ya da üç maç oynadılar.Sonra Pazar akşamı geri döndüler.Ben çok sevdiğim Antakyalı doktor arkadaşlarımı arayacak zamanı bulamadım.Çünkü maç bitince akşam yemeği yeniyor ve saat 24.00 oluyordu.Aynı şekilde bir sonraki karşılaşma için Antakya'daki iki takımımız yine 2 gün için İstanbul'a geldiler.Bu nedenle çok kısa süreli etkinliklerde yolun uzun olması satranççılar için sorundur.Gelişememizin nedenlerinden biridir!Doğrusu bu kısa süreli lig maçlarını Ankara'da yapmak hem Van'dan gelecek olanlara hem Antakya'dan gelecek olanlara mümkün olan kolaylığı göstermektir.Çünkü biz yerlilerin uçak ile yolculuk etme şansları oldukça kısıtlıdır.
Antakya'da hiç turnuva yapılmasın mı?Ben bugüne kadar yapılmasını savundum.Antakya'da da, Hakkari'de de,Edirne'de de turnuva düzenlenmesi ortak dileğimizdir.Keşke Antakya'da bu sözünü ettiğiniz turnuva daha önce düzenlenmiş olsaydı bir değil birkaç Sezer Azgın çıkartırdık.Antakya bu potansiyele sahiptir.Ama birçok ilimizde olduğu gibi orada da Dikey gelişme gecikmiştir.Piramidin orta kısmında,zirvenin biraz altında nice Sezer Azgın'lar var.Ve ben onlar için uygun çıkış yolları öneriyorum. Yazılarımda öne sürdüğüm fikirler bellidir.Bugün bu turnuvada çok önemli iki galibiyet alan Sezer Azgın daha önce Turhan Yılmaz ve Vedat Ali Çetinkaya ile karşılaşmış mıdır?Her zaman aynı engeller vardır.Bunlardan biri de coğrafi uzaklıktır.Sezer Azgın İzmir'deki turnuvalara katılabiliyor mu?İzmir'deki arkadaşlar Antakya'daki turnuvaya katılabildiler mi?Katılabilenler ancak çok deneyimli ve profesyonel koşullara ayak uydurabilen az sayıda kimsedir.
Hiç kimse "bize çok uzak olduğu için Antakya'da hiç turnuva yapılmasın"tezini öne süremez.Antakya'da daha çok turnuva yapılması ortak dileğimiz olmalıdır.Bu turnuvalarda,Sezer Azgın'ın yabancı oyuncularla oynama şansını bulması ortak dileğimiz olmalıdır.Yılmaz ve Çetinkaya ile oynamış olması da verim sağlama yönünden kayda değerdir.Ama yabancılarla kaç oyun oynamıştır?Eğer Sezer Azgın bu turnuvada yabancılarla hiç oynayamamışsa,Antakya'da uluslararası turnuva düzenlemenin Antakya'ya sağlayacağı yararlar çok önemli değildir.
Son 5 yıl içinde Antakya'da kaç açık turnuva düzenlendi?İnşallah bundan sonra daha çok düzenlenir.Geçmişdeki eleştiri bir gece kalmak ve iki oyun oynamak için gidiş-dönüş 40 saatlik yolculuk yapılması ile ilgili olmuştur.Yaşayan duayenler giderek azalıyor.Ben geçmişde her söylediğimin hesabını vermeye hazırım.Herkesden,hepimizden hesap soracak bir adil mahkeme arıyorum.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: hakan_bulut - 24-07-2009, 22:32
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Cagatay07 - 26-07-2009, 11:15
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet Ali Kuseyri - 27-07-2009, 09:13
Kimse"Antakya'da turnuva yapılmamalı"diyemez. - Yazar: Ateş Ülker - 29-07-2009, 00:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: kitaro - 29-07-2009, 12:30
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet Ali Kuseyri - 29-07-2009, 14:17
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: edge546 - 30-09-2010, 18:15

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi