Yıldırım oyunu Satrancın dikey gelişmesine zarar verir.
Yıldırım oyunu yeni başlayanların ve küçüklerin gelişmesini yavaşlatan çok önemli
bir nedendir.Yıldırım daha çok eğlenmeye ve zaman öldürmeye yarar.Çocuklarımızın Satranç
öğrenmesini istiyorsak onların Yıldırım oynamalarını desteklemeyeceğiz.Bunları söylemek
Amerika kıtasını yeniden keşfetmek değildir.Bunlar bütün erişkin üyelerimizin bildiği
gerçeklerdir.Özellikle Satranç öğreticilerimiz bu gerçeği bilmiyorsa öğrencilerine
yararlı olamaz.Yıldırım sigara gibi kötü alışkanlıktır.Başladıktan sonra bırakmak
zordur.Zamanı öldürür.Yıldırım oynarken Satrancınızı geliştirmeniz mümkün değildir.
Yıldırım deyimi ile eskiden çoğunlukla düşünme süresinin 5 dakika olduğu oyunları
anlardık.
Satrançda düşünme süresi ne kadar azalırsa oyunun kalitesi de o kadar azalır.
Zaman azaldıkça iki oyuncu da çok hata yapmaya başlar.Düşünme süresi birer dakika ise
kol hareketleri daha hızlı olanın şansı daha fazladır.
Türk Satrancının Dikey gelişmesini hızlandırmak için yapılan planlamalarda
Yıldırım oyunlarının yeri asla olmamalıdır.Yıldırım turnuvası düzenlemek Federasyonun
asli görevi değildir.Çünkü Yıldırım Dikey gelişmeye zarar verir.Küçükleri acele
oynamaya alıştırır.
Bununla birlikte Federasyonun yılda bir defa yıldırım turnuvası düzenlemesi
erişkin ve usta oyuncularımızı motive etmek ve iyi yıldırım oynayanları aktif Satranca
çekmek açısından uygundur.Ancak önümüzdeki Türkiye Yıldırım Birinciliğinin 3 dakika+
hamle başına 2 saniye eklemeli olacağını öğrendim.Bunun üzerine kendime şu soruyu sordum:
Eskiden yaygın olan 5 dakika neden kaldırıldı?Yerine 3 dak.ve hamle başına 2 saniye eklemeli
süre getirildi?Çünkü FİDE Dünya Yıldırım Birinciliğinde bu süreyi kullanmaktadır.Bu
yarışmanın değişik aşamalarında bu "3 dak+2 saniye sistemi" kullanılmaktadır!Öte yandan
eşitlik bozma gerektiği zaman FİDE kriterler arasında Beyaz 5 dak.,Siyah 4 dak.
ani ölüm maçı yöntemini göstermektedir!Eşitlik bozmanın esas turnuvadan farklı bir düşünme
süresi ile oynanması ilginçtir!
FİDE esas "ağır oyun"adını verdiğimiz turnuvalarda "ilk 40 hamle için 90 dak ve
sonra 30 dak.+her hamle için 30 saniye eklemeli "sistemini kabul etmiştir.Ötedenberi
insan beyni için en uygun düşünme yöntemi bir oyun için yaklaşık 120 dakikadır!İnsan bey-
ninin bu süre içinde Satranç açısından en iyi perfonmansı gösterdiği anlaşılmıştır.
Peki 3 dakika içinde insan beyni ne yapacaktır?Kazanmak için sadece usta olmak
yetmeyecek aynı zamanda hızlı hareket etmek de gerekecektir.
FİDE'nin yıldırım için tercih ettiği düşünme süresinin ancak Zirvedeki sayılı
süper yetenekler için uygun olduğunu düşünüyorum.5 dak.+2 saniye eklemeli yerine 3 dak.
tercih edilmesinin nedenini açıklayamıyorum.Bu noktadaki düşünce şekli kitlelerin Dikey
gelişmesine hizmet etmek amacını taşımamaktadır.En yukardaki birkaç Büyükustanın ter-
cihleri benimsenmiş görünmektedir.Oysa FİDE sadece zirvedekilerin değil bütün satranççıların
amaçlarını ve çıkarlarını düşünmelidir.
Eklemesiz 5 dak. ile 3 dak+2 saniye eklemeli arasında fark var mıdır?İkincisi daha
hızlı bir süredir.Ancak 30 hamle yaparsınız süreniz 4 dakika olmaktadır.4 dakika ancak
FİDE'nin rating listesindeki ilk 50 oyuncu için yeterli olabilir.Diğerleri için bu süre
ile oyun oynamanın çok zor olacağına inanıyorum.

Ateş Ülker
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi