MİLLİ SPORCU BELGESİ NE İŞE YARAR
Değerli Satranç Dostları;
Hepinizi selamlayarak yazıma başlamak istiyorum. Ben Çallıspordan Ve satrançtan uzaklaştım. Ancak sizlerle bir konuyu paylaşmadan yapamadım. Bu konu hakkında herkesin bilgilenmesini istiyorum. Hatta tartışılmasını ve herkesin görüşünü açıklamasını istiyorum.
Geçtiğimiz günlerde Dünya Yaş Guruplrı Şampiyonası bitti. Tüm sporcularımızı candan kutluyorum. Ve hemen soruyorum bu sporcular MİLLİ SPORCU ünvanı kazandılar mı? Bana göre evet kazandılar. Ama gelin görün ki federasyonumuza göre kazanmadılar. Hatta bu yıl daha da ağır bir kararla sadece ilk üç olarak çağrılanlar milli olabilecek.(Hazırlık bu yöndeydi ama tam olarak böyle bir karar çıktı mı bilemiyorum bilen varsa lütfen burada açıklasın)
Ben öncesi ile ilgileniyorum. Hatta biraz daha geriye gitmek istiyorum izninizle:
Yıllar önce Kerem Laçiner ile İstanbulda bir turnuvada sohbet ederken
-Hocam ben daha kredimi çekmedim, çekip geleyim dedi. Yanımızda bulunan Perihan Meşeli:
-Kerem sen ne kredisi alıyorsun ? diye sordu. Kerem de:
-Milli sporcu kredisi deyince :
-EE ben de milli sporcuyum peki ben neden almıyorum? Dedi. Ne yapması gerektiğini anlattık. Geç de olsa almaya başladı. Bitmedi:
Bir gün kulübe Can Ertan geldi. Tam o sırada federasyonla yazışmalarımız var. Gülce Alıç’ın milli sporcu belgesi için mücadele ediyoruz. Hatta tahkime bile gittik, ama federasyonumuzun tahkime yanıltıcı bilgi vermesi yüzünden kaybettik. Onu ilerde açıklarım.Can sordu:
-Hocam nedir bu belge ne işe yarar dedi.
- Can sen nerede okuyorsun ? Dedim.
-Üniversite dedi.
-peki milli sporcu bursu alıyor musun? Dedim .
-Hayır hocam o nedir? Diye sordu. Yanında İbrahim Ethem Ay’da vardı.Açıkladık yol gösterdik. O da geç de olsa aldı. Bu yıl Uludağ’da Ben ,Menderes Çoban,Kemal Nurlu ve Gülkız Tülay’la aynı konuyu tartışırken yanımıza Kamber Berkay Tülay geldi.
-Yahu İlyas Hocam çok üstüne düşüyorsun bu millilik belgesi ne işe yarar? Diye sordu.Çok şaşırdım.
-Nerede okuyorsun? Diye sordum.
-Üniversite. Dedi
-Peki millilik bursu almıyor musun ? Diye sorunca annesine döndü :
-Anne bu ne , böyle bir şey varda benim niye haberim yok? Bir yıllık burs bedelini senden isterim.Dedi . Şimdi bütün bu anlattıklarım Tanıklar önünde olmuş olaylardır.
Değerli arkadaşlar, milli sporculara verilen bir burs var. Ve bu burs baya da hatırı sayılır bir rakam.geçen yıl 540 lira idi yani asgari ücrete denk. Bu bursu alan sporcularımız var.GSGM talimatlarında var, YURT-KUR talimatlarında var, Satranç Federasyonu talimatların da da var ama federasyon iki yıldır bu belgeyi vermemekte direniyor. Ve hatta vermemek için kişiye has yönetim kurulu kararları bile alıyor.Hatta bu kararın altında imzası olan Gül Hanımın oğlu herhelde bu yıl bursunu almıştır.(Bizim konuşmamız lig sırasında olduğu için alıp almadığını bilmiyorum)Ayrıca yine aynı kararın altında imzası bulunan Mustafa İmamoğlu şu anda ÇALLISPORUN başına getirildi ve Sayın Kuvay Sanlı tarafından özel bir tanıtım toplantısı ile göreve başladı.
Şimdi gelelim bu belge kimlere verilir:
GSGM talimatlarına göre: Genel Müdürlüğün onayladığı listede olan ve Türkiyeyi yurt dışında ve yurt içinde temsil eden sporculara verilir,ancak özerk federasyonlarda genel müdürlük onayı aranmaz,federasyon başkanının onayı yeterlidir. Denmektedir.
Satranç Federasyonu talimatlarına göre: Aynı hükümler var, Başkanın onayı ile katılan sporculara millilik belgesi verilir.Denmektedir.Ancak 2007 Dünya Şampiyonasında iki liste yapıldı. Ayrı renklerde(ama hepsinde başkanın onayı vardır. Başkanın onayı olmadan herhangibir sporcunun bu tür yurt içi yada yurt dışı yarışmaya katılabilmesi mümkün müdür?) Gülce Alıç için özel karar aldılar. Ama bu yıl İlke Yıldırım ve Ceren Karaca için havuzda olmadığı için verilmediği cevabını verdiler.(ilginçtir her iki cevabı da Sayın Erman Üsküdarlı vermiştir.)bu belgeleri ilgilenen olursa ileride buradan veya mail yoluyla ulaştırabilrim.Şimdi de sadece ilk üç derece için bu belge verilir diye bir çalışma yapıldığını duydum. EL İNSAFFFFFF GSGM hak tanıyacak,YURT-KUR hak tanıyacak ama bizim federasyonumuz sporcusunun aleyhine kararla bu belgeyi vermeyecek .Olacak şey mi?
Ondan sonra da lisans sayısını 9000 e çıkaran illere araba verecek. Önce hak eden sporcunun millilik belgesini verin. Bu yıl yarışan tüm sporcular milli dir. Çünkü hepside federasyon izniyle katılmışlardır.Deneyin bakalım seneye biriniz federasyonun izni olmadan bu tür bir yarışmaya katılabilecek misiniz? Mümkün değil bir dünya yada Avrupa şampiyonasına kendi başınıza katılamazsınız. O halde federasyon başkanın onayladığı listede olan ve yarışan her sporcu milli olmuştur ve üniversiteye girince bu bursu almalıdır. Bu bursla federasyonun hiçbir ilgisi yoktur. Tamamen YURT-KUR a ait bir uygulamadır. Federasyonun buradaki rolü sadece millilik belgesi verilmesidir o kadar. Ama bizim federasyonumuz nedense belge vermek sanki suçmuş gibi direnmektedir. (Bu arada yukarıda saydığım 3 sporcumuz da Spor Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunmuşlardır.Sonuçları beklenmektedir.)Benim de Çallıspordan ayrılış sebebim temelde budur. Sayın Kuvay Sanlı ile yaptığımız bir görüşmede bu dosyayı kapattıklarını ve bir daha da açmayacakların söyledi. (Sadece söylemedi haykırdı) Ve hatta bu dosyanın kendileri için GRİ bir dosya olduğunu takip etmememi söyledi.Bunun üzerine ben de ayrılıp yerimi Sayın Mustafa İmamoğluna bıraktım. İnşallah takipçisi olur da sporcularımızın haklarını savunur. Şu anda 5 sporcumuz bu bursu almakta 3 sporcumuz Sayın Kuvay Sanlı’ya takılmış durumda ve 8 sporcumuz da almaya hak kazanmış ama daha üniversiteye girmedikleri için talepte bulunmamıştır.
Tüm satranç kamuoyunun konu hakkında bilgilenmesi ve haklı olanların haklarını alması dileğiyle,
Saygılarımı sunuyorum.
İlyas Ümit -ANTALYA
Ara
Sayın İlyas Ümit,
Geçmişte olmuş gerçek bir olayı anlatarak yazdıklarınıza destek vermek istiyorum.
Kısaca şöyle; geçmişte yapılan bir Türkiye Vücut Geliştirme şampiyonasında ,arkadaşım olan Gebze Devlet Hastahanesi başhekim yardımcısı Muhammed Bey kilosunda Türkiye şampiyonu oluyor.Yarışma sonrası toplantıda her sikletin birincisinin telefonları alınarak gidilecek olan Avrupa Şampiyonası öncesinde bilgilendirileceklerini ve gerekli belgeleri isteyeceklerini söylüyorlar.
Bizim doktorda Gebze'de hastahanede gönül rahatlığı ile hastalarıyla ilgilenirken gazetelerde bir haber okur ve haklı olarak şaşırır ! " Vücut Milli Takımı Avrupa Şampiyonası için yarın Macaristana gidiyor." Hemen telefona sarılır zamanın İzmirli federasyon başkanını arar.Aldığı cevap şöyledir; "Sayın hocam biz yaptığımız toplantıda,sizin bu şampiyonada derece yapamayacağınız kanaatine vardığımızdan isminizi listeden sildik, yarışma hazırlıklarında dolayı da size haber vermedik..."

Bizim Hoca da açıyor ağzını yumuyor gözünü. Bir dahada yarışmaya falan girmedi.

Dertleşirken bazen mırıldanır," sanki her götürdükleri derceye mi giriyor ki benim derece yapamamam onları korkuttu ?"

Sonra öğrendik ki eşi ve kızı kafile listesindeymiş.Ayrıca tercüman diye götürülenleri sporcular yarışmada boşuna aramışlar. Birilerinin götürülebilmesi ! için birilerinin gidememesi ! lazım imiş.
Sonra yapılan bir tahkikatla görevden alındı.Ama olan bizim Muhammed Beye oldu.

Güzel ülkemde yanlış insanlar yanlış işleri her zaman yapabilmektedirler.
Haklıysanız ,hakkınızı ne pahasına olursa olsun korumak bence insan olmanın önde gelen ilkelerindendir.
Ara
Kuvay Sanlı?
Mustafa İmamoğlu?

Bu isimlerin olayla ne ilgisi var da burda üstüne basa basa yazıyorsunuz?

İşin aslını bilmesek de bizde inansak şu yazdıklarınıza!

Neyse. Siz takılın burda. Biz de okuyalım Smile
Ara
Değerli Alacaba Kardeş,
Çok açık bir yazıdan birşey anlamamış olmanı hoş karşılarım da o sondaki sen takıl buralarda biz okuyalım lafını etmeseydin keşke. Yakışmadı hiç yakışmadı. Burada anlatılmak istenen benim Kuvay Sanlı tarafından Çallıspordan Uzaklaştırılmış olmam ya da Çallıspora Mustafa İmamoğlunun gelmiş olması değil. Sen böyle algıladı isen gene de yazık...
Tekrar anlatayım.Sayın İmamoğlu Gülce Okşan Alıç a belge verilmesin diye alınan kararın altına imza koyan kişi. Eğer yalan ise hemen burada yazsın bin defa özür dileyeceğim. Hatta ayağına gidip özür dileyeceğim.Sayın Sanlı ise bu dosya kapanmıştır diyerek İlke ve Ceren in belgelerine de engel olan kişi. Eğer yalan ise burada yazsın bin defa özür dileyeceğim.Hatta ayağına gidip özür dileyeceğim.Çünkü 5 tane tanık var.Bilmem anlayabildin mi? Eğer anlamadım dersen bir daha anlatırım çekinme.
Arkadaşlar, ben burada kendim için herhangi bir mücadele içinde değilim. Bıraktım bitti bir daha da döneceğimi sanmam. Ama sporcularımın hakkı için mücadele ediyorum. Acaba Sayın İmamoğlu bu sporcular için mücadele etmeyecek mi? Etmeyecekse orada ne işi var? Gerçi nasıl mücadele edecek iki yıl önce karara imza atmış. Şimdi o sporculara ya da kardeşlerine nasıl hadi gelin maça gideceğiz? Diyebilecek merak ediyorum.Çünkü Çallısporda gerçek bir kardeşlik vardır.
Şİmdi diyeceksiniz ki neden bu kadar önemli? Önemli arkadaşlar:
Sayın başbakanımız YURT-KUR dan burs sayısını 30 000 arttırmasını istedi ve kabul ettirdi. Ayrıca bu yıl için bu burs 600 liraya çıkarıldı. Hiç merak ettiniz mi? 140 000 sporcumuz var diyen federasyon acaba kaç sporcusuna milli sporcu belgesi vermiştir. Bunun cevabını Sayın Alacaba dan alabilir miyiz acaba? Öğrendim ki; bundan böyle sadece ilk 3 derece ile gidenlere milli sporcu belgesi verilecekmiş. Bunu sormuştum cevap çıkmadı. Demekki doğru. Şİmdi tekrar soruyorum Satranç Federasyonu bugüne kadar kaç sporcusuna milli sporcu belgesi vermiştir? Sayın Alacaba bu soru sana da.Başbakanlık 30 000 arttıracak. YURT-KUR burs vermek için çaba harcayacak. Benim federasyonum burs hakkını kazanan sporcularına engel olacak. Sonra da 140 000 sporcumuz var 9000 i bulan illere araba diyecek. Bunu eleştirince de Sayın Alacaba cevap verecek. El insaf yani....
Hepinize saygılar, selamlar.
İlyas Ümit-ANTALYA
Ara
Bu kadar iyi niyetli olduğunuzu bilmiyordum.
Özür dilerim. Smile

Yine de siz takılın burada Smile
Bizde okuyalım.

Hatta takılırken bahsettiğiniz sporcuların bursu alamama nedenlerinide yazın.
Onlarıda okuyalım.

Hatta bende yazayım.
Bu hakkı TSF vermez Sayın Ümit.
Bu hak kazanılır.
Başarılı sporcular kazanır.
Bu burstan faydalanan sporcuları yazın buraya okuyalım.
En azından antalyadan alanları
Ya da vazgeçtim çallıdayken hak kazanan sporcuları yazın sadece
Biz okuruz merak etmeyin.

Bilmiyormuş gibi davranmayın, yazın buraya
Bizde okuyalım Smile
Ara
Burada derdini güzel güzel anlatan bir yanda İlyas Ümit var, ki çok öenmli bir konuyu açtı (burada bu tür konular biraz zor açılır)
Bir yanda da her fırsatta başkalarına sataşan ve bunun örnekleri çok olan Onur Alabaca var.
Benimde bir fikrim var.
İlyas Ümit burada takılmaya güzel yazılarına devam etsin
Onur Alacaba' da Konyaaltı' nda denize karşı çay içsin, midye kabuğu toplasın, başka forumlarda yazsın ama mümkünse satrançla ilgili olmasın.
Ara
Değerli dostlar,
Mimar Sinan ın bir öyküsü var bilir misiniz?
Edirne’deki ünlü Selimiye camii yapılırken orada oyun oynayan çocuklardan biri:
- Aaaaa minare eğri.! Diye bağırır. Oradakiler (bugün olduğu gibi) hemen çocuğu oradan uzaklaştırmak isterler. Koca Sinan:
- Durun! Der. Bırakın çocuğu. Sakince çocuğun yanına çağırır:
- Hangi minare eğri yavrum.Der. Çocuk eliyle işaret ederek:
- Şu .Der. İşte şu tarafa doğru eğri. Mimar Sinan hemen emirler yağdırır:
- Çabuk urgan halat ne bulursanız toplayın. Uç uca ekleyin.Hemen minarenin tepesine bağlayın! Herkes şaşırmıştır.Ama Sinan kararlıdır:
- 10 kişi asılın halatlara! Der. Bir yandan da çocuğa sorar:
- Düzeldi mi?
- Yok. Der çocuk az daha var. Sinan:
- Asılın biraz daha. Der. Çocuk bağırır:
- Tamam düzeldi! Sinan çocuğa teşekkür eder . Hepsine şeker dağıtır ve yollar.Yanındakilere döner:
- Bu çocuğu ikna edemezsem bu söylenti halka yayılır, onu önlemek için böyle yaptım .Der.
Görüyorum ki Sayın Alacaba ikna olmamış. Üstelik beni bilmezden gelmekle suçluyor ve isim istiyor. Ben de bildiklerimi yazayım diyor. Ben bir kez daha yazayım bu çocuğu ikna etmem lazım ki o da bildiklerini yazsın.
Öncelikle Sayın Alacaba, bu hak verilmez kazanılır diyor, başarı ile elde edilir diyor. Onun anladığı anlamda başarı bize yabancı ,biz daha oralara varamadık. Ama tartıştığımız konu hakkında yeterli fikir sahibi olmazsak özür diler çekiliriz de.
İsteyenlere kaynak göstereyim: GSGM mevzuatlar –milli sporcu belgesi verilmesi prosedürü ve Türkiye Satranç Federasyonu mevzuatlar- milli sporcu verilmesi prosedürü.Lütfen bir kez okuyun. Özerkliğe kadar Genel Müdür onayı ile Özerklikten sonra Federasyon Başkanının onayı ile uluslarası yarışmalara katılan sporculara bu belge verilir.
Peki biz kimler için istedik de vermediler: Bir kere Macaristan dan sonra 2. Olan genç takımımız için istemedik.( isim istenmişti , Kerem Laçiner, Mustafa Demir, Barış Esen)Çünkü takım yarışması dediler haklısınız dedik. Avrupa bayan takımlar turnuvasın da da istemedik(Gizem Acar, Seçil Alaca, Bensu İzgi, Melis Alaca,Büşra Şavlı)Ama 16 yaşaltı olimpiyatları için istedik(Gizem Acar. Sarp Koç, Selen Ateş,Bensu İzgi,İlke Yıdırım) Üstelik genel müdür onanyı ile , yine takım yarışması dendi. Dünya Gençler Şampiyonası için istedik( Fuat Uzun ,Kıvanç Çil) genel müdür onayı yoktu dendi.(pekala alınabilirdi)Ama Avrupa Şampiyonası için( Gizem Acari Melis Alaca,Bensu İzgi,Gizem Yılmaz,İlke Yıldırım, Cem Turan, Fırat Çağlar Akbulut) istiyoruz. Dünya Şampiyonası için(Gizem Yılmaz,Okşan Gülce Alıç, Ceren Karaca,Bensu İzgi,Günseli Alıç, İlke Yıldırım,Cem Turan, Fırat Çağlar Akbulut, Ekinsu Ertürk, Kerem Çalışkan ,Damla Temimhan, Özgenur Kılıç) istiyoruz. Çünkü bu sporcular belli bir derece ile ve federasyonun çağrısı ile katıldılar. Yani hak ettiler.
Gelelim neden verilmediği konusuna: Okşan Gülce Alıç 2007 Dünya Şampiyonasında puan alamadı.Yönetim Kurulu 7 Eylül 2008 de dikkatinizi çekerim yarışmadan 1 yıl sonra ve sporcunun başvurusundan sonra aldığı bir kararla( ki Mustafa İmamoğlu nun imzası olan karar) sıfır puan alan sporculara belge verilmez dedi. Oysa mevzuatlara göre puan alması değil katılmış olması gerekiyordu. Mevzuatları pas geçerek bu kararı aldılar. Üstelik tahkim kurulu na bu sporcu kendi imkanları ile katılmıştır. Çallıspor lisansı ile oynamıştır diye yanıltıcı bilgi verdiler. Oysa federasyonun çağrı listesinde olan bu sporcunun otel masraflarını da federasyon çekmiştir. Sporcu TUR amblemi ile yarışmıştır. Bu konuyu Sayın Yazıcıya ASEM de anlattığımda (ki en az 20 kişi vardı)
- Eğer öyleyse bir hata yaptık. Ankara ya varır varmaz bu işi düzelteceğim . Demiştir.Sanırım orada Sayın Alacaba da vardı. Sanırım diyorum çünkü emin değilim ama Antalya satrancının ileri gelenleri vardı)
İlke ve Ceren için ise havuz listesi plaj listesi gibi ucube bir kavram çıkardılar. Neymiş sporcuların yarısı havuz listesinde imiş o listeyi başkan onaylamış. Peki plaj listesini kim onayladı. Başkanın onaylamadğığı bir sporcunun orada yarışması mümkün mü. Hele ki, Sayın Yazıcı nın HAYDİ TÜRKİYE SATRANCA başlıklı çağrısını hatırlarsınız. Peki o listeleri kim yaptı. O çağrı neyin çağrırıydı. Bizi Limra otelde plaja mı çağırmışlardı. Bu sporcular TUR amblemi ile yarışmaya katılıp tamamlamadılar mı?
Gördüğünüz gibi Sayın Alacaba biz hakkımızı istiyoruz.İsim istedin verdim. Çallısporda ligden lige takımı toplayıp maça giden bir zihniyet yoktu. Her yarışmada vardı Çallısporlu sporcular. 1999 dan beri yurt dışı ve yurt dışı birçok yarışmada vardık. Bu yarışmalarda sporcularımızın başında bulundum. Bu yarışmalarda yaklaşık 1000 sporcu tanıdım milli olmayı hak eden. Bu sporcuların en az 100 tanesi şu anda üniversitede olması gerek. Geçen hafta Sayın Başbakanımız YURT-KUR dan burs sayısının 30 000 arttırılmasını istedi. YURT-KUR bu bursu vereceğim diye sayı arttırıyor, bizim federasyonumuz ise vermemek için binbir dereden su getirmeye çalışıyor. Tekrar soruyorum şu anda kaç sporcuya milli sporcu belgesi verilmiş ve kaçı burs almaktadır.Ayrıca bu bursun federasyonla hiçbir ilişkisi de yok. Tamamen YURT-KUR tasarrufu. Federasyon sadece hak edenlere belgesini verecek.Sayın Alacaba bilmem başarının ne olduğunu kavrayabildin mi? Yanlış ağaca taş atıyorsun Sayın Alacaba ,biz bu başarıları elde ederken sen herhalde yumurtaya GAKGA diyordun çocuk. İkna olduysan buradan yaz şekerini ASEM e bırakayım.
Saygılar selamlar
İlyas Ümit –ANTALYA
Ara
Smile güzel yazıyorsunuz tebrik ederim.

ben çok uzun yazı yazmam. düşündüğümü yazarım, olabildiğince kısa.
anlamak isteyen anlayacaktır.
anlamayan da arkamdan konuşur. problem değil. alıştık artık.

kısa yazımdan önce bi kaç not ekleyeyim.

şimdi siz bu adam niye yazıyor? diye içinizden geçiriyorsunuzdur.
hatta yanıtınızda vardır.
ben satrancı 6 yaşında öğrendim. lisanslı oynayışım da 8 sene ancadır.
benim bir hocam yoktu açıkçası. seviyordum. sevdiğim kadarda oynuyordum.
tabi kitaplarım vardı. anlatmak istediğim tsf benim için sadece turnuva düzenleyendir.
sonra eğitmenliğe başladım. beni eğitmenliğe başlatan, yol gösteren şu an görev almayan bir ulusal hakemdir. daha sonra velilerden gelen istekle ders verdiğim kurum sayısı arttı. yaşım dolunca ilk denk gelen bir yrd. antrenörlük kursuna ve sınavına katıldım. hakkımlada geçtim. 2. kademe için bekliyorum. şu an bi kaç kreş ve kulüpte ders veriyorum. bu kurumlarda ders vermemi sağlayan velilerdir. üniversitemde topluluk başkanıyım. bu görevide demokratik seçimlerle üzerime aldım. elimden geldiğincede sorumluluklarımı yerine getiriyorum. geçen sene aday hakemlik geçen ayda il hakemliği kursu ve sınavına girdim. ve yine hakkımla kazandım. kuşkunuz varsa tüm bu sınavlara yeniden de girerim.
şimdi bunları neden yazdım?
çünkü bu konuda yazınca, sanki birilerinin gözüne girmeye çalıştığımı düşünebilirsiniz. bu isimlerin kişisel olarak bana ne faydası oldu? ya da ilerde olabilir? cevap için biraz düşünmek yeterli. benim satrançla ilgili yaptığım hiç bir işle alakaları bile yok. M. imamoğlu hakemse bende hakemim. K. Sanlı ile zaten ilgim yok. oy kullanmam etmem. kendi kulübümde yok. üniversiteme bile bir kere gelmişliği yok açıkçası.

benim tek derdim doğru olanın savunulması. hep yaptım, yine de yaparım.
ve bu doğrular illa tüzükte veya bi belgede yazmayabilir.
bazı doğrular insanın içinden gelir.

ben sizden bu bursu kazanan! sporcuları da yazın demiştim.
yanlış anlamış olabilirsiniz.

bana belgelerden ve imzalardan bahsediyorsunuz.
şimdi size soruyorum: 0 puan almış bir sporcu bu bursu hakeder mi?

illa ki efendim şurda böyle yazıyo, burda bu imza var diyecekseniz
o zaman hakkınızı (haklarını) hukukta arayın.
olmuyorsa:
haklıysanız, olmama nedeni yine sizin dayandığınız belgeler ve imzalar yüzünden
haksızsanız, onu da ben söylemeyeyim burda

ama çıkıp burda yazıyorsanız
önemli olan içimizdeki doğrulardır. sonuna kadar savunurum...

neyse. zaten ben yumurtaya gakga diyormuşum (nerden çıktıysa artık bu sözcük)
siz en iyisi hiç okumayın yazdıklarımı.

isimsiz yazılardan da vazgeçelim artık.
Ara
Alıntı:İşin aslını bilmesek de bizde inansak şu yazdıklarınıza!
O zaman işin aslını anlatın sayın Alacaba. ama siz hem anlatmıyorsunuz, hem işin aslı bu değilmiş gibi olayı saptırıyor ve karşıdakini küçümsüyorsunuz
Ara
DEĞERLİ SATRANÇSEVERLER,
Sayın Alacaba haklı görünüyor. Konu ile ilgili bazı bilgiler aldım ama tam teyid edemedim. Demek ki Alacaba da bu bilgilere sahip hemen de atladı ama bazı ağabeyleri:
- Dur zamanı değil !Deyince kıvırta kıvırta çarketti.
Olabilir. Sanırım iki üç güne kadar bilgileri teyid edebilirim. Yeni yılın ilk günlerinde sizlerle paylaşmak üzere.YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN1
Selamlar, saygılar.
İlyas Ümit (özellikle ismimi yazarak)-ANTALYA
Ara
Sayın İlyas Ümit,
Haber Türk gazatesinin spor ekinnin sekizinci sayfasında 'MİLLİ SKANDAL!' başlığı ile yayınlannan bir haber var.(Büğün 05/01/2010)
GSGM Teftiş Kurulunun 24 Federasyondaki sahte milli belgesi incelemesinde 357 belgeden 102 sinin geçersiz olduğunun yapılan inceleme sonucunda anlaşıldığı yazıyor.
Satranç Federasyonun da 3 belge incelenmiş ve sadece 2 tanesi sahte çıkmış!!
Sayın Ümit, bu forum sayesinde satranç ortamının genel profilini anlama merakım artmıştı.Sporcularımın katıldığı turnuvalarda sizler gibi değerli ve satranç sporunun gelişimine emek vermiş dürüst insanlarla büyük çabalar sarfederek, sabırla birşeyler anlatmalarını beklerek zamanla uzayan sohbetler edebidim.Bu arada Federasyonun değerli şahsiyetlerini ve tabiki muhterem Kuvay Sanlı' yıda değişik ortamlarda tanıyıp izleme şansım oldu.Geçmişte satrancın gelişimine katkısı tartışılmaz insanların turnuvalarda kıyı da köşe de kendi kapalı çevrelerinde Federasyon çalışanlarından uzak durmaya çalışarak tedirğin konuşmalarının sebebini de çok iyi bir şekide anladım.Özellikle yaşının kırk civarıda olduğunu düşündüğüm İzmirli bir saatranç üsdadı büyüğüm sorduğum bazı sorulara o kadar ilğinç cevaplar ve bilği verdi ki, konuşmamız sonun da ismini bile lütfetmediği için kimseye anlatamadım.
Bu konu başlığı altında ki cesur bilğilendirme yazılarınızı takdir ve saygı ile okudum.
Bu federasyonun faaliyetleri mutlaka incelenmeli!!!
Sayğılarımla.
Ara
Sayın Er,
Sayın Kuvay Sanlı nın ifadesi ile :
-Çok şükür bizim federasyonumuzda böyle birşey yok. Diye biliyordum. Demek ki varmış. Olabilir, insanoğlunun olduğu her yerde hile de maalesef var. Ama dkkat edin bizim taleplerimiz sahte belge verilmesi yönünde değil. Tüm sporcularımız yarışmalara katılmıştır. Biz katılan sporcular için bu belgeleri istedik. Soruşturma var diye hepsini kestirip atmak kolay aslolan yeterli incelemeyi yaparak haklı olanın hakkını teslim etmek. YalnıZ 3 belge ve 2 si sahte çıkmış kavramını pek anlayamadım sadece bizim aldığımız belge sayısı 5 ya bir yanlışlık var ya da seçmeli inceleme yapılmış.
Bu arada GSGM ye başvuran 3 sporcumuzun durumu ile ilgili bazı bilgiler aldım 2 si tahkime yollanmış. 1 tanesi ise 0 puan aldığı için reddedilmiş. Oysa sporcu 17-29 Kasım 2007 de yarıştı. Karar ise 7 Eylül 2008 de alındı. Anayasa Mahkemesi kararlarının bile geriye işlemediği bir ülkede her ne hikmetse bizim sporcumuzun kazanılmış hakkı bir yıl sonra alınan kararla GASPEDİLİYOR . Tekrar ediyorum MİLLİ SPORCU BELGESİ almak için puan almak değil o yarışmaya katılmak yeterlidir. Ama şimdi başka ,
karar alınmış tartışılır ama eskiye etki etmez diye düşünüyorum.
Ayrıca bundan böyle sadece ilk 3 derece ile giden sporculara milli sporcu belgesi verilmesi yönünde karar alınmış diye duydum. Bu konuda kimseden çıt çıkmadı. Yetkilileri anlıyorum da sporcu velileri niye susuyor anlayamıyorum. Yarın sizin çocuğunuz üniversiteye girince burs alsa fena mı olur?
Ankara'dan hukukçu arkadaşların desteğini bekliyorum. Bu sporcularımızın haklarını savunacak arkadaşlara gereksinimimiz var. İlgileneler lütfen yazsınlar veya 0 542 2645426 nolu telefona ulaşarak desteklerini bildirsinler lütfen.
Saygılar, selamlar.
İlyas Ümit-ANTALYA
Ara
1V9AMJ.jpg

1CmCGi.jpg

1gecGA.jpg
Ara
Sayın İlyas Ümit,
Gazete sayfasının fotağrafını ve metin bölümlerinin taranmış resmini bigisayar öğretmenimizin desteği ile foruma yükleyebildim.(Desteğinden dolayı kendisine teşekkür ederim.)Teknolojiyi kullanmanın ve bilginin önemini birkez daha anladım.Fotoğrafların üzerine çift tık yapılınca büyüyor ve yazılar okunabiliyor.
Bu arada boş durmayıp milli sporcu listesine ulaşmaya
çalıştık.Yurtkur'un sitesinde yok.TSF VE GSGM sitelerinde de yok.Tsf'ye telefon ile yaptığım başvurudan sonuç alamayacağımı anladım.
Sizin Antalya'lı sporcuların sportif gelecekleri için çaba gösterdiğinizden şüphesi olan varsa; kendi çıkarınız ve şahsi menfaatiniz olmadan sevabı büyük olan bir eğitim desteğini tanıtım mücadelenizi zan altında bırakanlara ''zannetmek, zan altında bırakarak bir insanı müşgül duruma sokmanın'' günahının büyük olduğunu hatırlatırım.
Eğer Milli Sporcu belgesi almaya hak kazanmış satranç sporcularının listesini görebilirsek sporcuların lehine konuşabileceğimiz birşey varsa daha rahat konuşuruz diye düşünüyorum.Bu liste niye gizli olsun ki!??
Milli sporcu olmak çok önemli bir manevi mertebe.Bir sporcu milletini temsil edebilecek yeterlilikte sportif başarıyı göstermeden milli sporcu seçilip devletini başka devletlerin sporcuları karşısında temsil için görev alır veya görevlendirilebilirmi!?
Eğer benim sporcum milli sporcu olarak seçilmiş ve bu yarışmalarda milletini en iyi şekilde temsil edecek çaba ve özveriyi göstermiş ise sonuncu bile olsa milli sporcudur.Sporcunun aldığı başarısız sonuç ((seçilen sporcular adil ve kurallar dahilinde ''kart hamilimi yakinimdir!'' misali kayırmalar olmadan kabul edilebilir bilimsel sportif sınamalar sonucu seçilmiş ise.)) bir milli meseledir!!Eger bu sporcu seçilenlerin en iyisi olmasa milletimi temsil görevi verilmezdi.
Sayın Ümit; gazete de yayınlanan haberi incelerseniz, Tsf'den Milli Sporcu belgesi alan üç sporcunun, her hangi bir sebeble belgelerinin incelendiğini ve üç sporcudan ikisinin belgesinin iptal edildiği yazıyor.Bu tür mali sorunlarda öncelikle önceden verilen ödemeler geri istenir.Verilen belgelerde ki yanlışlık sporcular dan kaynalanan bir hata ile oluşamayacağına göre; bu durumda sorumlunun kim olduğunu bilmek isteriz herhalde.(Mağdur sporcuların isimlerini Tsf söylemiyor.)
Saygılarımla.
Ara
Sayın Er,
Sizin ve yardımcı olan arkadaşınızın ilgisine teşekkür ediyorum. Yazıları gördüm. Ayrıca google den milli skandal yazınca konu ile ilgili tüm haberler dökülüyor. Vay be ne sahtekarlıklar varmış.Ben listelerimizi yazdım önceki yazılarımda var. Kimin nerede yarıştığı net oalarak belli. Sahtecilik yapanlar tabiiki yakalansın ama hakkı olanların da hakkı teslim edilsin.Ben 60 yaşında emekli öğretmenim. Çocuklarım üniversite mezunu ve herhangi bir burs almadılar. Ayrıca yazdığım listelerde de hiçbir yakınım yok. İnanın ki, hepsi benim çocuklarım.Hatta satranç oynayan tüm çocuklar benim çocuklarım.Milli olarak tanıdığım 1000 civarında sporcudan bahsettim. Hepside alsınlar, hepside bu olanaklardan yararlansın isterim.140 000 sporcusu olan bir federasyonda bu normaldir. Bu sporcular haketmişlerdir.
Eğer ben de yardım edecek bir arkadaş bulabilirsem. 7 Eylül 2008 tarihli kararı ve Sayın Genel sekreterimiz Erman Üsküdarlı nın sporcularımıza yazdığı ve birbiri ile çelişkili yazılarını buaraya aktarmak isterim.
Saygı ve selamlarımı sunuyorum.
İlyas Ümit-ANTALYA
Ara
13 Aralıktan beri devam eden yazışmalarda önemli bir konu hakkında bilgi sahibi olduk.Bu tartışma kırıcı uslup olmadan da devam edebilirdi.Ama ne yazık ki bu kutudaki yazışmalar kırıcı düzeydeydi.
Bunun dışında konu Topluma tam olarak anlatılamadı.Yurtkur kurumu,Milli sporcu ünvanını alan sporculara bir burs ayırmaktadır.Ama ilgili yönetmeliği okumadığımız için bu bursun hangi koşulları dolduranlara verildiğini anlayamadık.Ayrıca ("Milli sporcu"ünvanı da nasıl kazanılır?)sorusunun yanıtı da belirsizdir.Bu belirsizliğin, bazı yetkilerin Özerk Federasyon yönetimine devredilmiş olmasından kaynaklanması da mümkündür.Öte yandan gazete haberinde bazı Milli sporcu belgelerinin sahte çıktığı yazılmıştır.Bu sahtecilik olayı şimdilik Satranç toplumunu kapsamasa bile,bizim Federasyonun böyle başını ağrıtacak konulardan kaçınmak istediğini düşünüyorum.
Böyle bir imkandan bizim sporcularımızın da yararlanmasını isteriz.Ama bu konuda İlyas bey de iyi bilir ki,Satranç toplumu mücadele etmez.Bizim Satranç toplumu ancak pişirilmiş taze sıcak yemeği oturur,yer.Federasyon ile diyaloga girip kendini zora sokmaz.İlyas bey konuyu açtığı zaman da karşısında bir kişi buldu.Bir de ılımlı mesaj yazan bir üye göründü.Ötekiler sustular.O zaman demektir ki kimse burs almamızı istemiyor.Burs konusunu da burada görüşmeye devam edersek ancak birbirimizi daha çok kırmış olacağız.Bence en iyisi konuyu unutmaktır.
Ateş Ülker
Ara
"Milli Sporcu Belgesi" sahibi olanlara (ve de olmayanlara) üniversite eğitimi sırasında burs verilmesi konusunu dikkatle takip etmekteyiz.
Haberi yapan ve sunduğu bilgilerle haberi güçlendirenler dikkatle okunduklarını bilmeliler.
Pek çok konuda bizlere ışık tutan, tarafsız yorumlarını büyük bir dikkatle okuduğumuz sayın Ateş Ülkerin "...en iyisi konuyu unutmalıdır." şeklindeki yorumunu konuya dikkat çekmek için yazdığını düşünüyorum.

Konuya katkıda bulunmak için milli sporcu seçilme koşullarını düzenleyen yönetmeliği ve Kredi Yurtlar Kurumu'nun milli sporculara burs ve yurt verme koşullarını araştırdım. Aşağıda yayınlıyorum. Ayrıca; yeni gelişmelerden haberdar olmak isteriz. Özellikle teftiş tamamlandıktan sonraki raporlar çok önemli olacak. Saygılar.

MİLLİ SPORCU BELGESİ VERİLMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK
Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığından:
Resmi Gazete Tarihi : 11/02/2006
Resmi Gazete Sayısı : 26077
BİRİNCİ BÖLÜM : Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
Amaç
Madde 1 - (Değişik madde: 30/03/2006-26124 S.R.G. Yön/1.mad)
Bu Yönetmeliğin amacı; uluslar arası spor yarışmalarında Türkiye'yi temsil eden sporculara, Milli Sporcu Belgesi verilmesiyle ilgili usul ve esasları düzenlemektir.
Kapsam
Madde 2 -Bu Yönetmelik; özerk spor federasyonları ile Genel Müdürlük bünyesindeki spor federasyonlarının yönettikleri spor dallarında uluslar arası resmi müsabakalara katılan sporcuları kapsar.
Dayanak
Madde 3 -Bu Yönetmelik; 21/5/l986 tarihli ve 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 2 ve 10 uncu maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.
Tanımlar
Madde 4 -Bu Yönetmelikte geçen;
Bakan: Spordan Sorumlu Devlet Bakanını,
Genel Müdürlük: Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünü,
Daire Başkanlığı: Spor Faaliyetleri Dairesi Başkanlığını,
Federasyon: Genel Müdürlüğe bağlı spor federasyonlarını,
Özerk federasyon: 3289 sayılı Kanunun Ek 9 uncu maddesi hükümlerine göre oluşturularak tüzel kişilik kazanan, organları genel kurul tarafından seçilerek göreve gelen, her türlü kararlarını kendi organları içerisinde alan, bütçesi genel kurul tarafından onaylanan ve ibra edilen, özel hukuk hükümlerine tabi federasyonları,
Resmi yarışma: Federasyonların yıllık faaliyet programlarında yer alan ve Genel Müdürlükçe onaylanmış spor müsabakaları ile özerk spor federasyonlarının faaliyet programlarında yer alan müsabakaları,
Temsil görevi: Birden fazla ülkenin katıldığı resmi müsabakalarda Türkiye'yi temsil etme görevini,
Millilik Belgesi: Yönetmeliğin 7 nci maddesinde belirtilen müsabakalara katılanlara verilen belgeyi,
Yarışma türü: Yönetmelikte belirtilen uluslar arası müsabakaları,
Takım sporu: Birden fazla sporcunun aynı anda karşılıklı olarak takım halinde yapmış olduğu müsabaka ile müsabaka ferdi olarak yapılmakla birlikte, sonuçta alınan puanların takım puanı olarak kabul edildiği ve ferdi derecelendirme yapılmayıp takım derecelendirilmesi yapılan müsabakaları,
Ferdi spor: Takım sporu dışında kalan ve sporcuların tek tek karşılaştıkları müsabakaları,
ifade eder.
İKİNCİ BÖLÜM : Esas Hükümler
Temsil görevinin verilmesi
Madde 5 -Genel Müdürlüğe bağlı federasyonlarda temsil görevi, ilgili federasyonun seçimi ile Genel Müdür ve/veya Bakan onayı ile verilir.
Özerk federasyonlarda temsil görevi, ilgili özerk federasyonun ana statüsü veya talimatlarında belirtilen şekilde verilir.
Temsil görevinin yerine getirilmesi
Madde 6 -Temsil görevinin yerine getirilmiş olması için sporcunun yurt içinde veya yurt dışında yapılan uluslar arası resmi müsabakalara ait listelerde isimlerinin olması yeterli olmayıp, sporcunun müsabakalara fiilen katılmış olması şarttır.
Milli sporcu belgesi kazanma (Değişik başlık: 30/03/2006-26124 S.R.G. Yön/2.mad)
Madde 7 - (Değişik fıkra: 03/11/2007- 26689 S.R.G Yön/1.md.)
Yurt içinde veya yurt dışında yapılan;
a) Olimpiyat oyunları,
b) Dünya şampiyonası,
c) Avrupa şampiyonası,
ç) Akdeniz oyunları,
d) Karadeniz oyunları,
e) Güney doğu Avrupa ülkeleri oyunları,
f) Üniversiade oyunları,
g) Dünya ve Avrupa gençlik olimpik festivali,
ğ) Uluslar arası Askeri Sporlar Konseyince (CISM) her dört yılda bir yapılan dünya askeri oyunları ile her sene yapılan Avrupa ve dünya şampiyonaları,
h) Uluslar arası federasyonlarca düzenlenecek olimpiyatlara katılmayı hedefleyen kalifikasyon ve kota müsabakaları,
klasman listesinde yer alan, Genel Müdür, Bakan veya özerk federasyon başkanının onayladığı resmi listede ismi bulunan ve fiilen müsabakalara iştirak eden takım sporcuları ile ferdi sporcular milli olmuş sayılır ve bu sporculara Milli Sporcu Belgesi verilir.
(Değişik fıkra: 30/05/2008 - 26891 S.R.G Yön\1.mad) Uluslar arası müsabaka esnasında veya öncesinde, bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen suçları işlediği tespit edilen sporculara Milli Sporcu Belgesi verilmez. Ancak; aldıkları ceza nedeniyle yarışmalara katılamayacak durumda olan sporculardan; yukarıda sayılan müsabakalara özel izin ile iştirak edenlere Milli Sporcu Belgesi verilir.
Kazanılan millilik belgesini kaybetme halleri
Madde 8 - (Değişik madde: 30/03/2006-26124 S.R.G. Yön/3.mad)
Millilik Belgesi almaya hak kazananlardan; taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya aşağıdaki sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırmak, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunanlar ile 7/12/1993 tarihli ve 21458 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Amatör Spor Dalları Ceza Yönetmeliği gereğince bir defada bir yıldan fazla ceza alanlar veya doping sonucu derecesi iptal edilen sporculara, milli sporcu belgesi verilmez, verilmiş ise iptal edilir.
Temsil görevi sayısının tespiti
Madde 9 -Bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinde belirtilen müsabakalara süresi içinde takımda oynayarak veya müsabaka yaparak temsil görevini fiilen yerine getirmiş olanlar, bir defa milli sporcu olmuş sayılırlar.
Aynı şampiyona veya oyunlarda birden fazla müsabakada oynayan sporcu oynadığı müsabaka sayısı kadar milli olmuş sayılır.
Milli sporcu belgesi verilmesi
Madde 10 -Bu Yönetmelik hükümlerine göre milli olan veya milli sporcu belgesi almak isteyen sporcularla ilgili aşağıdaki belgeler hazırlanır:
a) Görevlendirme onayı.
b) Müsabaka cetveli.
c) Müsabaka sonuç listesi.
d) Sporcunun dilekçesi.
Yukarıda belirtilen belgelerle birlikte üç nüsha olarak doldurulan Milli Sporcu Belgesi, ilgili federasyon başkanı ve Daire Başkanı tarafından imzalandıktan sonra bir nüshası sporcuya verilir, bir nüshası Genel Müdürlükte bir nüshası da federasyonda saklanır ve talep halinde Millilik Belgesinin kullanılacağı kuruluşa ayrıca bildirilir. (EK-1)
Özerk federasyonlarda Milli Sporcu Belgesi ana statülerinde belirtilen şekilde verilir.
Milli sporcu kütüğü
Madde 11 - (Değişik madde: 30/03/2006-26124 S.R.G. Yön/4.mad)
Bu Yönetmelik hükümlerine göre Milli Sporcu Belgesi alma hakkını kazananlar federasyonlarca ilgili kütük defterine kaydedilir.
Ayrıca; Genel Müdürlükçe de Milli Sporcu Belgesi kayıt defteri tutulur. Bu defterlerde; sporcunun adı, soyadı, Milli Sporcu Belgesi alınan spor dalı, tarihi, yeri, katılan ülke sayısı, alınan dereceler belge numarası ayrı ayrı belirtilir.
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM : Çeşitli ve Son Hükümler
Kazanılmış haklar
Madde 12 - Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce kazanılmış milli sporcu olma hakları saklıdır.
Yürürlükten kaldırılan mevzuat
Madde 13 - 5/8/1999 tarihli ve 23777 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan, Uluslararası Spor Yarışmalarında Türkiye'yi Temsil Eden Sporculara Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.
Yürürlük
Madde 14 -Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Yürütme
Madde 15 -Bu Yönetmelik hükümlerini Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu Bakan yürütür.
Kaynak: http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/26784.html

BURS, ÖĞRENİM VE KATKI KREDİLERİNE YÖNELİK AÇIKLAMALAR

Kurum memleket içerisinde yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencilere burs, öğrenim ve katkı kredisi verilmektedir.

Burs nedir ?

Memleket içerisinde yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi verilmesine ilişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Burstan yararlanacak öğrenciler,

Ön lisans öğrencileri,
Lisans öğrencileri,
Açık Öğretim öğrencileri,(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu,anne ve babası herikisi de ölü olanlar vb.)
İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında burs verilmez)
Vakıf Üniversitesi öğrencileri,
ÖSS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler,(öncelikli olarak)
Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler,
İkinci öğretim de okuyan öğrenciler,
burstan yararlanabilmektedir.

Kaynak: http://www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_bur..._bilgi.php
Ara
''Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa; orada güneş batıyor demektir'' Çin ata sözüymüş.Bazıları da Konfüçyüs' ün sözleri diyor. Sayın Ateş ÜLKER'in bu başlık altındaki yazısını büyük bir şaşkınlık ile okudum.
Edebiyat öğretmenimize danıştım?!
''Bir yazı ''giriş gelişme ve sonuç'' bölümleriden oluşur.Ayrıca yazıda hiciv var ise imla işaretlerini ve yönlendirici verileri doğru kullanmak gerekir'' dedi. Bakalım forumda açılan bu konununun devamında kırıcı bir üslup oluşmasına rağmen konunun satranç camiasına bir aydınlık mı, gölge mi getireceği nasıl bir gelişim gösterecek.

Sayın Ateş Ülker'in yazısının cümle cümle değeri var.

1-2-3' üncü cümleler.

.''''13 Aralıktan beri devam eden yazışmalarda önemli bir konu hakkında bilgi sahibi olduk.Bu tartışma kırıcı uslup olmadan da devam edebilirdi. Ama ne yazık ki kutudaki yazışmalar kırıcı düzeydeydi''

Konunun önemli olduğu ve konu hakında bilği sahibi olduğumuz açık.
Konu:
''Milli sporcu belgesi'' olarak adlandırılan ve genç sporcuların yüksek öğrenin sürecinde burs almalarınıda sağlayan bir belgenin varlığı. Bu belgenin milli sporcu olarak temsil görevi olan tüm sporculara, sporcunun isteği dahilinde Tsf'nin onay süreci ile verileceği. Sayın İlyas Ümit'in buna bağlı olarak gündeme getirdiği bu belgeyi almak isteyen sporcuların federasyona başvurularına rağmen hakkettikleri belgeyi ve yüksek öğrenim yapan sporcuların Tsf'ye hiçbir mali yükümlülüğü olmaksısızın; bilakis bir Tsf sporcusunun önünün açılması anlamında Yurtkur tarafından verilecek bir bursu bir şekilde engelliyor görünümü.

Sorun:

Sayın İlyas Ümit' in yazısına kırıcı üslupta cevap verilmiş olması ve üzücü bir sebeb ile yazışmaların kırıcı üslupta devam ediyor olması .Kırıcı bir üslupta devam ediyor olmasaydı...............?!
Ara
4-5-6-7'cümleler.

''Bunun dışında konu Topluma tam olarak anlatılamadı(4).Yurtkur kurumu, Milli sporcu ünvanı alan sporculara bir burs ayırmaktadır(5).Ama ilgili yönetmeliği okumadığımız için bu bursun hangi koşulları dolduranlara verildiğini anlayamadık (6).Ayrıca (''Milli sporcu'' ünvanı da nasıl kazanılır?)sorusuna yanıtı da belirsizdir(7).''

Konu:

Yazışmalarda ''Milli sporcu belgesi'' ile ilgili konu topluma tam olarak anlatılamıyor.Yurtkur' un Milli sporcu ünvanı olan yüksek öğrenim gören sporculara bir burs ayırdığı kesin!! İlğili yönetmeliği okumadığımız ve bu anlamda bilğilenme ihtiyacımız kesin. Milli sporcu ünvanının nasıl kazanılacağı konusunda belirsizlik var.( Bence yok.İlyas Bey' in anlattığı ve verdiği biğiler ile belge verme süreci ile ilgigili nasıl olması gerektiği konusunda akil bir yöntem aransa; Sayın Gökdoğan'ın gönderdiği yönetmeliğin belirlediği sınırlar ve sonuçlara sağ duyu ve idari bilği- önğörü kullanarak ulaşabilirdik.(Sayın Ateş Ülker'in uzun yıllar Tsf'de As başkan ve teknik kurul üyesi olarak çalıştığı bilgisine ulaştım.)
Ara
8-9-10'uncu cümleler;

''Bu belirsizliğin, yetkilerin Özerk Federasyon yönetimine devredilmiş olmasından kaynaklanması da mümkündür(8.Öte yandan gazete haberinde bazı Milli sporcu belgelerinin sahte çıktığı yazılmıştır(9).Busahtecilik olayı şimdilik Satranç toplumunu kapsamasa bile bizim Federasyonun böyle başını ağrıtacak konulardan kaçınmak istediğini düşünüyorum(10).

Konu:
''Milli sporcu belgesi'' nin özerk federasyonlarda GSGM'nin önayı olmaksızın özerk federasyon tarafından veriliyor olmasının belirsizliğe yol açabilecek olması.

Çok üzücü.İşte bu noktada ki tespite çok üzüldüm.Sayın Ateş'e bu ihtimali gündeme getirmiş olmasının bile beni çok üzdüğünü özel mesaj ile de ilettim.

Bir TSF yöneticisi İstanbul'da bir turnuvada Federasyonun mali sorunu olmadıgını mali kaynaklarının kendisinin de gösterdiği çabalar ile her geçen gün arttığını, hatta TSF'nin GSGM'nin bazı faaliyetlerine sponsörlük yaptığını bahsediyordu.

Bütçe imkanları geniş, 250.000 sporcusu olan bir federasyonda yönetim kademesi de sağlam bir kurumsal yapıya sahiptir herhalde.Sizin bu ihtimalen tespitiniz TSF'yi zan altında bıraktığı gibi olası bir çözümü ve çözüm arayışınıda olanlarıda yıldırıcı niteliktedir.

Özerk federasyon satranç sporundan ve sporcularından gelen ''ÖZ'' ve elindeki imkanları en iyi şekilde sporcuların lehine kulması için devlet tarafından verilen ''ERK'' ile sorunlar dan kaçınarak çalışıyor olamaz!?

''Gazete haberinde bazı Milli sporcu belgelerini sahte çıktığı yazılmıştır.Bu sahteçilik olayı şimdilik Satranç toplumunu kapsamasa bile....'' ' diye devam ediyorsunuz.

Lütfen gazete haberini tekrar okuyunuz! Satranç Federasyanun da herhangi bir sebeb ile üç Milli sporcu belgesi incelendiği ve bunlardan ikisinin sahte olduğu gerekçesi ile iptal edildiği yazıyor.

'' Bizim federasyanun böyle başını ağrıtacak konulardan kaçınmak istediğini düşünüyorum.'' ' diyorsunuz.

Anlamadım?! Bazı sporcular hakketmedikleri halde bir şekilde bu belgeyi TSF' den almışlar ve iki belge iptal edilmiş.Ben bu sporcuların durumu için üzgünüm!! Size bu gerçeği anlatmak için benim başım ağrıyor.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi