Binaya zamanında geldi,ama salona zamanında giremedi.
İl Yaş grupları Birinciliğinde 18 yaşaltında oynayan bir sporcu turun başlamasına
yarım dakika kala salonun kapısına yöneldi.İçeri girmesine 2 metre kala velilerden biri
kendisini yakaladı.Ve "Veliler giremez.Yasak.."dedi.Bu veli herhalde yakın gözlüğünü evde
unutmuştu ve 18 yaşındaki sporcuyu veli sanmıştı.Veli, sporcunun yakasına yapıştı ve
25-30 saniye bırakmadı.Sporcu "bırak beni geç kalacağım"dedi.Sonra her nasılsa Veli,
18 yaşındaki sporcunun oyuncu olduğuna inandı ve yakasını bıraktı.
18 yaşındaki sporcu salona girdiğinde,başhakem başlama işaretini vermişti.Hem de
tur 2 saniye önce başlamıştı.Tahmin edeceğiniz gibi hakem "FİDE Oyun kuralları 6.6.-a"
maddesini uyguladı.
Bu olayda veli sporcuyu neden durdurmuştu?Acaba tamamen iyiniyetle,İl temsilcisinin
"düzenlemelerde veliler de bizlere yardımcı olmalıdır"çağrısına karşılık düzenleme kuruluna
yardımcı olmak mı istemişti?Yoksa her zaman üstüne vazife olmayan işlere müdahil olmaktan
hoşlanan bir kimse miydi?Ya da en kötü ihtimalle durdurduğu 18 yaşındaki sporcunun rakibinin
kazanmasını sağlamak için sahneye bir senaryo mu koymuştu?
Yukarda 3 bölüm halinde sunduğum olayda,ilk paragraf gerçekten yaşanmıştır.İkinci
ve üçüncü paragrafı ise sizleri biraz güldürmek,biraz da düşündürmek için ben uydurdum!
Evet..FİDE son yıllarda kurallarda birtakım değişiklikler yaptı.Bu değişiklikleri
biz alışık olmadığımız yaklaşımlar olduğundan yadırgamaya başladık.Zaman zaman aramızda tar-
tıştık.Ama yaptığımız tartışmalar acaba kendi Federasyonumuz nezdinde hiç incelenmiş midir?
FİDE Oyun kuralları giderek katılaşmakta mıdır?"Başlama saatinde tahtanın başında olmak",
"rakibin elini sıkma zorunluluğu","beraberlik için hakemden izin almak"gibi yenilikler
zihnimizi bir hayli meşgul etmektedir.Acaba zaman içinde oyun sırasında su içmek ve lavabo-
ya gitmek de yasaklanacak mıdır?Sanki bu yönde bir gidiş vardır.FİDE pek yakında,(Satranç
madem ki Spordur o zaman karşılaşma bitene kadar oyuncular yerinden kalkamaz.Futbolda,Bas-
ketbolda su içmek var mı?)diyebilir
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi