İller Şampiyonası yapılsa güzel olmaz mı?
Bilindiği gibi her yılın Aralık ayında, İllerimiz, İl birinciliği turnuvalarını yapmaktadırlar. Önerim şudur, Yaz aylarında da, Her İlin il birinciliklerinde ilk 4 sırayı alan (+2 yedek) oyunculardan oluşan İl takımları (her İli temsilen sadece 1 takım) şampiyonası düzenlense iyi olmaz mı? Türkiye Satranç ikinci liginden ve İş bankası Satranç 1. Liginden farklı olacaktır. Çünkü, her iki lig, oluşturulan kulüpler çerçevesinde yapılmaktadır ve daha çok o kulüplerin maddi imkanlarıyla sınırlı olmaktadır. Bu tamamen farklı bir şampiyona olurdu. İllerin İl temsilcilikleri gözetiminde ve TSF organizasyonunda güzel bir şampiyona olmaz mıydı? Amaç; 1- il birinciliklerini daha cazip hale getirmek, 2-Yıl içerisindeki satranç faaliyetlerine canlı ve renkli bir yenisini daha eklemek....vs gibi. Yoksa gereksiz mi olurdu? Görüşleriniz teşekkürler. İyi günler.
Ara
Görüşleriniz için teşekkürler. İyi günler. (düzeltiyorum) Smile
Ara
Çok güzel bir fikir,kesinlikle katılıyorum.
Mahir Tuzel/Bodrum.

[email protected]
[email protected]
Mahirchess - Skype
M-Tuzel - Internet Chess club ( ICC )
Baretta - Playchess.com
çok güzel ve mantıklı bir düşünce
gerçekleştirmek için hemen harekete geçmeli...
Ara
güzel fikir...
Ara
İnşallah gerçekleşir. Gerçekten ilginç bir fikir.
Federsyonumuzun bu fikri hayata geçirmenini isterdim.
Ara
yusuf_omur Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Bilindiği gibi her yılın Aralık ayında, İllerimiz, İl birinciliği turnuvalarını yapmaktadırlar. Önerim şudur, Yaz aylarında da, Her İlin il birinciliklerinde ilk 4 sırayı alan (+2 yedek) oyunculardan oluşan İl takımları (her İli temsilen sadece 1 takım) şampiyonası düzenlense iyi olmaz mı? Türkiye Satranç ikinci liginden ve İş bankası Satranç 1. Liginden farklı olacaktır. Çünkü, her iki lig, oluşturulan kulüpler çerçevesinde yapılmaktadır ve daha çok o kulüplerin maddi imkanlarıyla sınırlı olmaktadır. Bu tamamen farklı bir şampiyona olurdu. İllerin İl temsilcilikleri gözetiminde ve TSF organizasyonunda güzel bir şampiyona olmaz mıydı? Amaç; 1- il birinciliklerini daha cazip hale getirmek, 2-Yıl içerisindeki satranç faaliyetlerine canlı ve renkli bir yenisini daha eklemek....vs gibi. Yoksa gereksiz mi olurdu? Görüşleriniz için teşekkürler. İyi günler.

2009 yılında bu önerim olmuştu.. Ben bu önerimi zamanın TSF faksına da faks çektim, e-mail de gönderdim..Pek dikkate alınmadı..

Şimdi, bu foruma Federasyonumuzun değerli yetkilileri ve Kurul Üyeleri de yazmaktadır..Özellikle, bu foruma yazan TSF yetkililerine tekrarlıyorum önerimi..

** önerime ilaveten; Hani Satranç Olimpiyatlarında 4 'er masada maçlar yapılıyor..Aynı o şekilde; İllerin İl birinciliklerinde ilk 4 sırayı alan oyunculardan oluşan takımlar turnuvası şeklinde olacak.. "İller Şampiyonası" adı altında yapılacak turnuva formatı üzerinde detaylı düzenleme yapılabilir..

İl Birinciliklerinin bir cazibesi olmalıdır.
Ancak, turnuvalar ve şampiyonalar satrancı diri ve aktif tutabilir..

Satrancımızın ana sorunu; Turnuva azlığıdır.. iyi günler dilerim.
Ara
Değerli arkadaşım,
Yaratıcı fikrinize ancak bugün ulaşabildim. Yazdığınız ilk zamanlardan haberim bile yoktu.

Çok amaçlı ve son derece yerindedir. TSF’ nun bir kurul üyesinin çok öncesinde bir satranç sporcusu olarak bu öneriyi tamamen destekliyorum. Biraz daha tartışılması ve bu sütunlarda olgunlaşmasını beklemek yerinde olur.

Camiamızdan gelen bu öneriye büyük bir çoğunlukla sahip çıkılacağını düşünerek ilgili kurul arkadaşlarımla bağlantıya geçip, yönetime derhal sunmayı düşünüyorum.
Hatta ham projeye başladığımı bile söyleyebilirim…
Gelişmelerden haberdar olacaksınız.
Takipçisi olacağım.
Sizden ve diğer üyelerimizden öneriler çok yerinde olacaktır.
Sağlıcakla kalın.
- MATRANÇ -
Ara
Sayın Yusuf ÖMÜR,

İller şampiyonası ile ilgili öneriniz tarafımdan ilgili arkadaşlara iletilmiştir.

İlgiyle sahip çıkacakları izlenimi aldım. Kendilerinden de artı fikirler gelmesi umutlarımı artırdı.
Türkiye Birinciliği gibi bir yarışmada ayrı tasnif yapılarak o ilin en yüksek puanlı ilk üç sporcusunun aldığı derecelere göre sıralama olabilir. Ya da zamanla ayrı bir turnuva da olabilir.

Sonunda dereceye giren illere ve spor il müdürlüklerine kupa da olabilir. Bu da çok olumlu olur diye düşünüyoruz.

Tabi arttıkça artan turnuva yoğunluğuna göre alınabilecek bir karardır. Takdir edersiniz.

Hatta sezonun ilk turnuvalarında teknik ve bir pilot uygulama olarak denenebileceğini bile kuvvetle tahmin ediyorum.

Gelişmeleri ben de sizinle birlikte merakla takip ediyorum.
Sağlıcakla kalın…
- MATRANÇ -
Ara
Sayın Aşkın TAŞAN,

Çok teşekkür ederim. Federasyonumuzun ve ekibinin güzel projeler ve icraatlar yapacağına eminim. Çalışmalarınızda size ve ekibinize kolaylıklar ve başarılar dilerim..

Yusuf ÖMÜR-ESKİŞEHİR
Ara
Sayın M.Aşkın TAŞAN,
Merhabalar.

Bildiğimiz üzere Aralık ve Ocak ayları içerisinde illerimiz "İl Birincilikleri" ni düzenleyeceklerdir. Bu konu başlığında yazıldığı gibi "İLLER ŞAMPİYONASI" adı altında 2014 yılında bir proje ve uygulama olacak mıdır? Bu konuda gelişme var mıdır acaba? Çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Yusuf ÖMÜR - ESKİŞEHİR
Ara
Yusuf Bey merhaba,
Konuyu ÖZGÜR SATRANÇ FORUM' a taşıdığınız ilk günden bu yana desteklemiş ve elimden gelebildiğince de takip edeceğimi söylemiştim.

Bu teklife bu yıl için kademeli olarak geçilebileceği ve iller arası ayrı bir yarışmadan çok yine bu yıla özgü, Türkiye Birinciliği' nde illerden katılan sporcuların derecelerine göre ayrı bir tasnif yapılarak ödüllendirmede bulunulabileceği izlenimi almış ve bunu yine bu ortamda paylaşmıştım.

Ayrı bir yarışma yapılabilir mi, onu gerçekten bugün için bilemiyorum.
Ama önerinize sıcak bakıldığını ve çalışmaların yapılabileceği izlenimimi paylaşabilirim.
Sonuçta ben bu görevde tam yetkili bir sorumlulukta değil, fahri olarak çalışmaktayım.
Size bağlayıcı bir söz vermek de istemem.
Saygı ve selamlarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Sayın yusuf_omur,

İller şampiyonası hakkındaki son somut gelişmeyi paylaşmak isterim.
Öneriniz, sunduğum ilk günden beri sıcak karşılanmıştı. Bu konuda Türkiye Şampiyonası Yönergesine "illerden katılan ve en fazla puanı toplayan il sporcularından ilk üç dereceye kupa verilecektir" şeklinde bir madde ilave edilecek. TSF Yönetim Kurulu onayından geçerse de bu uygulama gerçekleşecek.

Öneriniz tam bu şekilde değildi biliyorum. Ama bu da bir adımdır. Bundan sonra daha da gelişerek tam anlamıyla il takımları arasında ayrı bir turnuvanın şartlarının oluşmasını diliyorum.
Selamlar...
- MATRANÇ -
Ara
Değerli arkadaşlar,
Antalya da Türkiye Kupası maçlarının sonunda yapılacak olan sıralamalardan birinin de " İl sıralaması" olacağının kesinleştiğini turnuva yönergesinden öğreniyorum.
İlgili yönergenin 4.2.3 maddesini aynen alıntılıyorum;

4.2.3 Final sıralama sonrası "İl Sıralaması" oluşturulur. Her ilden en yüksek puanlı üç sporcunun puanları ve eşitlik bozmaları toplamı kullanılır. İl Sıralaması sonunda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerine kupa ve sporcularına madalya verilir.
Bunu olumlu bir adım olarak görüyorum. Bu fikrin ortaya çıkmasında Yusuf ÖMÜR arkadaşıma ve öneriyi dikkate alarak çalışma yapan TSF Teknik Kurul daki arkadaşlarıma teşekkür ederim.
Yarışmaya ayrı bir heyecan getireceğine inandığım bu yeni uygulamanın ileride gelişerek başka güzelliklere taşınmasını dilerim.
Saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Küçük bir ayrıntı ama önemli, hatırlatmakta fayda var.
İl birinciliklerinde, ilini aynı ilde ikamet ederek temsil eden sporcuların sıralaması alınacaktır.
Bir başka konu ise;
İlini resmi bir şekilde temsil etme hakkı kazanan sporcularımızın yasal harcırah hakları daha önce yazdığım yasa gereği mevcuttur. Bunun işlemesi için girişimci olmalıyız.
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın Bey,
İlgileriniz için çok teşekkür ederim. Benim önerim bu değildi..Ben, İl birinciliklerinde ilk 4 sırayı alan oyunculardan kurulu (+2 yedek) İl takımlarının, bildiğimiz turnuva (şampiyona) şeklinde (4 masadan oluşan- olimpiyatlar veya dünya takımlar şampiyonası gibi..) karşılaşmalarıydı.. Yaz aylarından birinde olabilirdi. İller şampiyonu olan İl seçilirdi.

Bu varılan uygulamadan şunu anlıyorum, turnuva maliyeti veya yer, zaman, organizasyonun büyüklüğü vs.. bu tip sorunların şu an için yük olabileceği sonucu çıkmış olabilir..Sağlık olsun.. Ama ileride mutlaka düşünülmeli..Çok güzel bir tunuva olurdu.. Her yaz bir başka şehirde, İller Şampiyonası.. İl birinciliklerinin cazibesi ve heyecanı artmaz mı?

Yanlış anlamayın..Varılan sonucu küçümsemiyorum..Çok teşekkür ediyorum.. Ama esas önerim her zaman daha heyecan verici değil mi? iyi günler dilerim.
Ara
Sayın yusuf_omur,
Öneriniz bu değildi, biliyorum. Ama bir yerlerden başlayabilmesi için bu da bir kazanımdır.
Zamanla o yöne de gidebilir sanırım. Bence de olmalıdır.
Ancak bu haliyle bile bir alt yapı başlatacağını ve zamanla istediğinize yakın bir formata bürünebileceğini düşünürüm. Sanırım bu bir deneme niteliğinde.
İnsanlarımızın aynı ortamda görüşerek taleplerinin büyümesi de bu durumu başlatmada etkili olabilir.
Ülkemizde geleneksel hale gelen turnuvalara baktığınızda ( ki bunlar bireysel turnuvalardır) yer, zaman, sponsor, katılım gibi önemli konular son zamanlarda beraberinde başka sorunlarında ortaya çıkmasıyla gözden düşebilmektedir.
Her defasında başka bir ilde ve yazın olabilmesi için bu konunun öncelikle Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüklerinin gündemine gelmesi, güçlü sponsorların bulunabilmesi, uygun tarihlere denk gelmesi gibi
aşılabilecek sorunların aşılması gereklidir. O şartlardan sonra neden olmasın?
Ben de merak ediyorum sonucunu bu yıl. Her ilden -az dört- sporcuyla katılım gerçekleşmeyebilir.
Sadece yeter sayıyla katılan iller arasında da pilot uygulama gibi olur.
Onun için bu yıl bir kere denenmelidir görüşündeyim.
Selam ve saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi