El oğlu sporcuları bir araya toplasak ya!
El oğlu, bildiğimiz yabancı anlamındadır güzel Türkçemizde. Ama bu yazıda el oğlu biraz ses benzerliğinden dolayı ELO'lu anlamında kullanılmıştır.

İstanbul, satranç sporcuları arasında belkide en fazla turnuvanın olduğu yerlerden biri. Ancak bu turnuvaların büyük çoğunluğu hatta neredeyse tamamına yakını küçük yaş gruplarına özel turnuvalardır. Bunlar arasında okul turnuvalarının sayısı her geçen gün artmaktadır.

Yetişkinler için yapılan turnuvaların sayısı ise çok azdır. Satranç neredeyse ülkemizde, -böyle bir sınıflandırma yoktur ve ilk kez ben tanımlayacağım ve bu konuda eleştirilecekte olabilirim - "Çocuk Sporu" konumundadır. Bunu sadece sporumuzda yer alan çocukların çokluğundan değil aynı zamanda yapılan turnuvaların niteliğine bakarakta anlayabiliriz. Bu ölçü bu tanımlama için yetersiz gelebilir ancak inkar da edemeyeceğimiz ve görmezlikten gelemeyeceğimiz bir konudur.

Biliyoruz ki satrançta bir derecelendirme sistemimiz var. (Raiting) Ulusal çapta UKD ( Ulusal Kuvvet Derecesi ) kullanılırken, tüm dünyada ise ELO ( uluslararası kuvvet derecesi anlamındadır.) kullanılır. ELO'su UKD'sinden daha düşük olsa dahi ELO'nun eşlendirme sıralamasında üst kısımda olduğunu da unutmamak gerekir.

ELO'lu sporcu sayısımıızın çok fazla olduğu söylenemez. Bununla birlikte hemen ekleyeyim ki, satranç federasyonumuzun aldığı kararlar ve yaptığı organizasyonlarla ELO'lu sporcu sayımız hızla artmaktadır. Ancak herşeyi devletten beklememek gerekir yani sadece taşın altına federasyonumuzun elini koymasını doğru bulmuyorum. Federasyonumuza destek olacak projeler üretmek ve sponsor sayımızı artırmamız gereklidir. Bunu sağlayacak genişlikte bir tabana sahip olduğumuzu düşünüyorum. Taşın altına bizlerde elimizi koymalıyız ve daha iyi bir geleceği çocuklarımıza her alanda olduğu gibi satrançta da sağlamalıyız.

Peki ELO'lu sporcumuz nasıl artar, elbetteki UKD'li sporcu sayımızın artması mantığındaki gibi, ELO'lu sporcularla oynayarak artar. Ancak İstanbul örneğinden hareketle; az sayıda ELO'lu sporcunun olduğu bir yerde yetişkinlere uygun turnuva sayısı az olursa ELO'lu sporcu sayımız yavaş bir tempoyla artar ki, bu istemediğimiz bir durumdur.

Çözüm ne olmalı; ELO'lu sporcuları bir araya toplamalı ve ELO'suz sporcularla oynatmalıyız. Bu kapsamda yetişkinler için çok sayıda ve belirli aralıklarla ELO turnuvaları düzenlemeliyiz. Bunu birçok ilde yaparak hızlı bir gelişim sağlanabilir. Bu konuda sponsorluklar oluşturularak, Menderes Bank Kapalı ELO ( ya da sadece ELO ) Turnuvası gibi sponsorun isminin verilebileceği tunruvalarda yapılmalıdır. Teşvik edici olmalıyız, bunun dışında illerimizde yer alan olumlu proje ve örnekleri uygulanabilirlik ölçüsünde diğer yerlerde de uygulamalıyız. Bunun federasyonumuzun sayfasından zaten okuyabiliyoruz. Bu alt yapımız var ve kolaylıkla o ile yine aynı federasyon sayfamızdan linkle ulaşabiliyor ve ilgili kişileri bulabiliyoruz. Yapılacak o kadar çok şey var ki konuyu dağıtmamak için zor duruyorum. Konuya dönersek.

El oğlu sporcuları, bir araya toplamak için ödüller konabilir, bir çok satrançcı oyunu sadece satranç için oynar ama iş profesyonelleşmekse her spor dalında olduğu gibi bu rekabetin bir ödülü yani nedeni de olmalıdır.

Hatta gerçekten El oğlu olan sporcuları davet ederek, bu sorun daha da hızlı çözülebilir. Yabancı sporcular hatta ünvanlı sporcular davet edilebilir.

Federasyonumuzun yaptığı turnuvalara ek olarak büyük, geniş çaplı ya da lokal organizasyonlar özel kurumlar tarafından yapılmalı. Bu konuda gerekli yasal ve alt yapı koşulları hazırlanmalı düşüncesindeyim. Varsa da prosedürlerini bilmek isterim. FIDE sayfasında FIDE organizatörlerine baktım ve sayısının çok az olduğunu gördüm, Türkiye'den ise sadece bir kişi bu ünvana sahip. Özel sektörün varolan sponsorluk yasasından yararlanması sağlanarak, ELO'lu turnuvalar yapılmalı. Bu konuda gerekli sponsorluk paket dosyasını tezim bittikten sonra kullanıma açmayı düşünüyorum. FIDE unvanlı güvenilir organizatörlerin sayısının artmasını da isterim.

Satranç Akademisi Eğitim Merkezi olarak 2010 senesi içinde bir ELO turnuvası yaparak, el oğlu sporcuları bir araya toplamaya çalışacağım.

El oğlu sporcularımızın ve yetişkinlere yönelik turnuvaların artması dileğiyle...
Menderes Sargın
Satranç Akademisi
Eğitim Merkezi
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi