Sadece İzmir Satranç Ailesinin Sorunumu??
.

[size=18]
"Herkesi bir defa, bazılarını her zaman aldatabilirsiniz. Ama herkesi her zaman aldatamazsınız." [/size] Abraham Lincoln (1809–1865)

Bu özlü sözün içeriği "Sadece İzmir Satranç Ailesinin Sorunumu??" başlığı ile açmış olduğum forum başlığının altına yazdıklarımın, yazmaya çalıştıklarımın ve yazılanların özeti gibi oldu. İzmir'de yaşanan sorunu eğer iyi bir şekilde anlatabilseydim... daha çok şeyler değişirdi.

" İzmir'de Son Altı Ayda Çok Şey Değişti!..." başlığı ile 14 Nis,2011 tarihinde yazmış olduğum yazımın altına "nazire" amaçlı bir kullanıcı adı alınarak (Hüseyin Altıntekin) foruma eklenen Abraham Lincoln'e ait bu ünlü söz, söyleyenin yaşadığı tarihsel dönemde vurgu yapmaya çalıştığı Amerika halklarını ilgilendiren konu ile benim anlatmaya çalıştığım Türkiye sportif satranç kamu oyunu ilgilendirmesi gereken konunun "toplumsal önemine" benzerliği ile kestirmeden bir tarif oldu.

"Herkesi (belki) bir defa,"

Evet. Herkesi belki bir defa aldata bilirsiniz.

"Aldatmak" fiili özünde kötü niyet ifade eder. "Aldanmak" ise bildirdiği konum itibarı ile hiç de hoş bir durum değildir. Özünde üzücüdür. "Adatanlar ve aldananlar"ın bulunduğu bir ortamda ki birliktelikler, yapılan işler uzun vadeli veya kalıcı olamaz diyebiliriz kolaylıkla.

Fakat "Machiavelli" bu konuyu toplumsal yaşam için değerlendirirken benim düşüncemin tam tersini mi(?!) söylüyor:

"İnsanlar birbirlerini aldatmasalar, uzun zaman bir arada yaşayamazlardı."

Machiavelli'nin, konunun özüne farklı açıdan bakışını yansıtan bu sözde ki temayı, satranç toplumunun birlikteliğinin "Sürekli Aldatanlar ve Sürekli Aldananlar" üzerine kurulu yapısını anlamayı kolaylaştırmak için bir katalizör olarak kullanabilir miyiz?

Mali içerikli pek çok suistimal suçlaması, sporcuları adeta "tebaa" gibi gören yönetim anlayışının teşhirine rağmen ve ses çıkaranlar pek çok eziyeti çekme pahasına mücadele verirken, "Sportif Satranç Kamuoyu ile aktif sporcuların" vurdum duymaz tavırları, "--Ben satrancımı oynuyorum satranç severim, açıkçası ben de rahatsızım ama bu konularda bir şey yapamam. (yapmam)" şeklindeki duruşlarının Satranç sporunun özüne aykırı hali... Ne dersiniz?

"Biri sizi bir defa aldatırsa suç onundur, ikinci defa aldanırsanız bilin ki suç sizindir."

Sarab Bernhardt (1844-1923)

Peki ya sürekli aldatırsa? Sürekli aldanıyorsanız?

Fazla söze gerek yok! Herkes hak ettiği şekilde yönetilir!

İzmir'li bir satranç amatörü ise şöyle söylüyor:

"Yönetilenler eskisi gibi yönetilmek istemiyor, yönetenler eskisi gibi yönetemiyor." saptamasını yapacak, yaptıracak olanlar, satrancı yaşamdan kopuş için bir nevi "Afyon" olarak kullananlar değil, Satrancı sağlıklı düşünmenin ve iradeli davranış bütünlüğünün aracı olarak kullana bilenler olacaktır. (A.A.)

Şimdi, İzmir de yapılmış "iki" ayrı turnuvanın, aşağıda linklerine de vermiş olduğum "iki" ayrı tüzüğünün arasındaki, "iki" temel belirleyici açısından önemli, ( TSF Yarışma talimatı ve TSF Organizasyon Yönergesi) "iki" sübut farkı bulabilir misiniz? Daha da önemlisi bu "iki" farkın ortaya çıkardığı "iki" önemli sonucu da bulabilir misiniz?

image.jpg

http://www.satrancturnuvam.com/dosyalar/...ergesi.doc

image.jpg

http://izmir.tsf.org.tr/uploads/2011/04/...ırım.doc

(Resimlerin üzerine tıklayın lütfen.)
-----------------------------------------------------------------------------------

Notlar:

1) Bu arada "Hüseyin Altıntekin" imzalı yazının üst başlığının "Dürüstlük!..." olarak belirlenmiş olduğuna da dikkatinizi çekmek isterim!!

2) Sayın Hüseyin Altıntekin; yukarıda değindiğim konuyu ve soruları ikimiz arasında ikircik yaratacak bir tartışma başlatmak için açmadım. Kamu oyu açısından iki farklı açıdan önemli, iki tezat konumu, (Aldatanlar ve Aldananlar) açıklama çabamın ikinci aşamasına geçiş sürecini başlatabilmek için; yani ikinci safhanın başlangıcı olarak "satranç sever ile satranççıları sever (koşullu olarak)" kavramları arasındaki kavram farkının yarattığı ikilemleri ortadan kaldırmak için açtım.

Saygılarımla...

.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
WEB DE GÖRÜNÜM - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 10-02-2010, 16:43
Ne yazık ki? - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 16-02-2010, 20:37
Yeni Veriler 1 - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 18-02-2010, 16:04
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 24-02-2010, 12:58
1001 - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 24-02-2010, 21:43
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 24-02-2010, 23:50
3 N 1 K (1) - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 03-03-2010, 22:14
GÜZEL İZMİR!!! - Yazar: Eray Selim Er - 11-03-2010, 19:40