Sadece İzmir Satranç Ailesinin Sorunumu??
Değerli Özğür Satranç Forum Üyeleri;

İzmir satranç ailesinden de bu güzel forum ortamını takip eden dostlarım olduğu için ''izmir.tsf.org.tr'' web sitesinden ulaşamadığım İzmir'li satranç oyuncusu, yöneticisi ve velilere aşağıda ki konuyu buradan iletmeye karar verdim.Konu İl' ler de ki satranç sporu ve sporcuların idaresi ile ilğili kafamda oluşan pek çok sorunun birikimi ile artık dayanılmaz hale gelen tepki gösterme isteğimin bir sonucu.

Satranç sporu ile yakından ilğili olanlar İzmir' de son 10 (yada 15 diyelim) yılda ki satranç sporundaki gelişimin ve sporcu zenginliğinde ki gelişimin Türkiye ortamıyla paralellik göstermeyen kendine özgü farklı bir gelişim ve değişim grafiği olduğunu fark ediyorlardır diye düşünüyorum.Forum ortamlarından TSF web sitesinden ve gazetelerdeki köşe yazılarından edinebildiğim bilğiler; diğer pek çok ilimizin de kendine özgü başarılı yapılanmaları büyük özveriler ile gerçekleştirdiği izlenimini veriyor.

Aşağıda sizlere aktaracağım konu üzerinde özelikle İzmirli satranç yöneticileri , sporcu velileri ve forum ortamındak ki İl Temsilciliği calışanı olan satranç dostlarının görüşünü almak isterim.

İzmir satranç il yönetimi satranc spor ortamının tabanından uzak yaşayan ve sporcu zenginliğini adeta geliri daimi ''akmasada damlayan'' bir gelir kaynağı misali görmekte İl spor Müdürlüğü denetiminden uzak özerk bir kurum gibi yaşamaktadır.

İlk hafta sonu tunuvalarının yapılması örneğin büyük bir icat.Bu turnuvalar da sporcular dan herhangi bir makbuz karşığı olmadan para toplanır. Maddi ödüller verilir.50 sporcunun Katıldığı turnuvada 10 Hakem bulunur.Turnuvanın sahibi Satranç İl temsilciliğidir.Soruyorum; Resmi organizasyonlar da evrak karşılığı olmadan para toplanır veya dağıtılır mı??Ayrıca Satranç il temsilcisi 2005 Yılından itibaren İlimizde yapılan yaş gurupları İl Birinciliği ve Seçme Turnuvalarından topladığı katılım payını İzmir Kahramanlar İş Bankası şubesinde Satranç İl Temsilcisinin kendi adına açılmış bir banka hesabına yatırılmasını istemiş ve yatırılmıştır.Sadece bu yıl alınan katkı payı TSF hesabına yatırıldı.Bunu bir sporcu velisinin uyarı ile fark ettim.

Bu yazıyı forum ortamında yazmama sebep olan aşağıda ki konuyu da sizlerin takdirine bırakıyorum.

izmir.tsf.org.tr/ web sitesinde ki duyuru.

İzmir Satranç Ailesine Duyurulur !…

12.02.2010 Cuma günü saat:18:30′da İzmir Vesta Otel’de yapılacak olan bilgilendirme toplantısına isteyen bütün satrançseverler davetlidir.
Adres: Vesta Otel
1475 Sokak No: 3 Alsancak (Büyük Migros Yanı)
Tel: 421 56 09

Emin Yasa Altun
07 Şubat 2010, 16:32'de yazılmış. | Permalink
BEYAZ FİL SATRANÇ MERKEZİ olarak ilgili toplantıya katılacağımızı bildiririz.

Enis Bilyap
08 Şubat 2010, 11:30'de yazılmış. | Permalink
12.02.2010 Cuma günü saat:18:30?da İzmir Vesta Otel?de yapılacak olan bilgilendirme toplantısının içeriği nedir?
Hakemlerle ilgili mi?, antrenörlerle ilgili mi?, Veliler ile ilgili mi?
Detaylı bilgi verirseniz seviniriz.
Enis Bilyap

Oğuz Cem AKIN
08 Şubat 2010, 15:37'de yazılmış. | Permalink
Yapılacak toplantı bir bilgilendirme toplantısıdır. Federsyonun illerdeki lisans işlemleri ile ve gelişen yeni değişiklikler ile ilgilidir.

Ve ben bu sayfaya aşağıda verdiğim metni eklemek istedim.

Sayın Yetkili;

İzmir satranç camiasına yönelik duyurunuz içeriği belirtilmeden yapılmış olmasına rağmen kesinlikle ilgimizi çekti.
Öncelikle bilgilenme toplantısı ucu açık bir kavram.İnsanın aklına böyle bir toplantı neden İl Spor Müdürlüğü tesislerinde yapılmıyor da özel bir otelde yapılıyor diye önemli bir soru takılıyor!

TSF sitesinde ki linklerden Ankara, İstanbul, Konya, Adana, Antalya, Denizli illerinin web sitelerini gezdim.Ayrıca TSF sitesini de tekrar dikkatlice gözden geçirdim.İllerde lisans işlemleri ilgili herhangi bir değişiklik yapıldığına dair herhangi bir bilgi yok.

'''' Yapılacak toplantı bir bilgilendirme toplantısıdır. Federsyonun illerdeki lisans işlemleri ile ve gelişen yeni değişiklikler ile ilgilidir.''''

Sayın Oğuz Cem AKIN ' ın bu açıklaması Sayın Bilyap'ın sorduğu sorunun içeriğini cevaplamıyor.Ayrıca ' bir bilgilendirme toplantısı ' ve ''gelişen yeni değişiklikler ile ilgilidir.'' şeklinde ki cümleler pazarlama fimalarının muhtemelen ihtiyacımız olmayan bir ürünü bize pazalamaya çalışırken kullandıkları cümleler ile benzeş.

Biz zaten bu siteyi takip ediyoruz.Burada yazdıklarınızı büyük bir ilgi ile okuruz.

Ayrıca Sayın Emin Yasa Altun İl Temsilciliği 'nde aktif olarak görevli bir çalışan.Duyuruya ilk mesajıda o göndermiş!!Sayın ALTUN mesajınızı kitleleri etkilemeye ve yönledirmeye yönelik bir yapısıvar.Buna sosyolojide santrifüj etkisi yaratmak denir ki bunu bir il temsilciliği çalışanı olarak sizin yapıyor olmanız içeriği havada bir toplantı çağrısı için ilgi çekici'?

Soruyorum;

Biz bu toplantıya niçin gelelim??

Gelmezisen gelme!Biz gelmek isteyenlere duyururu yaptık.Anlayana sivri sinek saz diyebilirsiniz.Yada sizlerden daha ciddi bir açıklama okuma şasımız olur belki.

Sonuçta; siz toplatıyı yapıyor iseniz bende izlemeye geleceğim.Nüktedan il temsilcimizin konuşmalarını her zaman hiç bir kelimesini kaçırmamaya çalışarak dinledim.Bakalım bu sefer neler söyleyecek!?

Aşağıda siteki duyurunun görünen ön yüzünü de veriyorum.Benim kendilerine sorduğum soru yanıtsız kaldığı gibi eleştirimde ''Yorumunuz yöneticinin onayı için bekliyor.'' ibaresi ile askıda bırakıldı.

İzmir GSGM yetkililerine bu toplantının bilgileri dahilinde olup olmadığını sordum.Verdiklleri cevaplardan kendilerinin bilgisi olmadan yapılan çalışma olduğu izlenimi edindim.Bütün bu çabalarım ve bilği edinme çabam sonuç verdi.Yazım izmir.tsf.org.tr de yayınlandı!! Ve aldığım cevap.(foto 5 te de görebilirsiniz.)

Hayret doğrusu.

oguzcemakin10 Şubat 2010, 15:16'de yazılmış. | PermalinkSayın Gümüştekin,Yazınız için teşekkürler. Bizler İl temsilciliğinin veya TSF nin çalışanları değiliz. Hepimiz birer satrançseveriz. Gönüllülük esasında bu işleri yapmaktayız. Sizin söyleyecekleriniz varsa lütfen geliniz. Sağlayacağınız her katkı bizleri daha ileri götürecektir.Saygılar
Ara
Web de ki dizinide gönderiyorum.Saygılarımla.

iETj9.jpg

_vsj9.jpg

jWGS9.jpg

L1n7r.jpg

iFwdr.jpg
Ara
Sadece İzmir Satranç Ailesinin Sorunumu??

Sadece İzmir' in sorunuymuş!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Diyerek yeni bir şeyler yazmayı düşünmüyordum.

Sayın [email protected] den gelen etkileyici mesaj öğrendiklerimi yazmak konusunda beni tekrar yüreklendirdi!?

Yarın.

Saygılarımla.

[email protected]
Ara
Değerli Özgür Satranç Forum üyeleri;

Ben ''Özgür Satranç Forum'' da yayınladığım yazımda bir tepki yazısı yazmanın handikapları ve ''http://izmir.tsf.org.tr/'' web sayfasını yönetenlerin tutarsız yazıları karşısın da afallamış olmanın verdiği şaşkınlık ile bu adresteki yazışmaların tamamının fotoğrafını alarak yayınlayamadım.Sadece yazışmaları kopyalayabildim(Bunları yayınlamaya gerek duymadım).Bu web sayfasını yönetenler kendi yazdıkları yazıları ve benim cevaplarımı sildiler.Eğer bu yazı dizininin görüntüsünün tamamını yayınlaya bilseydim, fazla söze gerek kalmayacaktı.

[b] ''Ayrıca Satranç il temsilcisi 2005 Yılından itibaren İlimizde yapılan yaş gurupları İl Birinciliği ve Seçme Turnuvalarından topladığı katılım payını İzmir Kahramanlar İş Bankası şubesinde Satranç İl Temsilcisinin kendi adına açılmış bir banka hesabına yatırılmasını istemiş ve yatırılmıştır.Sadece bu yıl alınan katkı payı TSF hesabına yatırıldı.Bunu bir sporcu velisinin uyarı ile fark ettim.

[/b]

Yazıma eklediğim görüntü 02/12/2008 de ki web sayfasının görünümü:

i. Katılacak sporcular 10.- YTL katılım bedeli öderler. (Katılım bedeli,İş bankası Alsancak şb 3401 şb kod-hesap no: 917593 hesaba yatırılıp internet üzerinden yapılacaktır.)

Tüzüğün ''i'' madedesi ''İş bankası Alsancak şb 3401 şb kod-hesap no: 917593 hesab'' olarak belirtiyor.Bana mail gödererek Kahramanlar İş Bankası Şubesine hiç bir zaman her hangi bir para yatırmadık diyenler haklıymış?

Ayrıca;

''İlk hafta sonu tunuvalarının yapılması örneğin büyük bir icat.Bu turnuvalar da sporcular dan herhangi bir makbuz karşığı olmadan para toplanır. Maddi ödüller verilir.50 sporcunun Katıldığı turnuvada 10 Hakem bulunur.Turnuvanın sahibi Satranç İl temsilciliğidir.Soruyorum; Resmi organizasyonlar da evrak karşılığı olmadan para toplanır veya dağıtılır mı??''

Demişim!!Hakemleri sayarak herhangi bir çetere tutmadım.Çoğunu simalarından tanırım ve genelde isimlerini bilmem.Konak meydanın da ki güvercinleri say deseniz bana daha espirili gelirdi!!Hakemleri özellikle saymışlığım yok.Görevlendirmeyi yapan kurulun işi.Fakat İzmir ilinde ki izlediğim turnuvalarda satranca ilgisi şüpheli boş boş gezinen hakemler ile ilgili gözlemlerim ve turnuvalar da sohbet ettiğim kişilerden kaynaklanan altyapıyla ''50 sporcunun Katıldığı turnuvada 10 Hakem bulunur.'' diye yazıverdim.Bence turnuvalarda gereğinden fazla hakem bulunuyor.Kamu kaynaklarının verimli kullanımı kaygım ısrarla bana bunu yazdırıyor.

''Bu turnuvalar da sporcular dan herhangi bir makbuz karşığı olmadan para toplanır.''

''Resmi organizasyonlar da evrak karşılığı olmadan para toplanır veya dağıtılır mı??''

İzmir İl'inde organizasyonu il temsilciği tarafından yapıldığı yönergesinde açıkca belirtilmiş olan İlk haftasonu turnuvalarında katılımcılardan para toplanması bu paranın dağıtılması konusunda:

a)12 yaş altı grubunda katılımcılardan toplanan para alışveriş ceki olarak belirlenmiş oranlar ile dağıtılmaktadır.Kendisine bağlı sayman, mutemet, satınalma gibi alt birimleri olmayan bir fahri görevli bu mali döngüyü tutmakla yükümlü olduğu defterlere nasıl işlemekte bu para hareketini üst makamları tarafından gerekli görüldüğünde rahatlıkla incelenecek şekilde nasıl kayıt altına almaktadır?

Keza açık kategori için de aynı soru sorulabilir.

b) Özerk bir Federasyonun yöneticileri ve İzmir GSİM Yöneticileri böylesi mali hareketler içeren bir turnuvayı gerekli, mevcut il yapılanmasın da denetimi olanaklı ve verilen idari yetkiler ile yapılabilir buluyormudur??

Birinci görüntü İlk Hafta Sonu Turvası Tüzüğü.Katılım payının %10'u ORGANİZASYON GİDERİ olarak ayrılır yazıyor.

İkinci görüntü 02/12/2008 tarihli /izmir.tsf.org.tr web sayfasına ait.Yaş grupları seçmeleri ve para yatırılacak hesap nosunu veriyor.

Gxhpi.jpg

GxySi.jpg
Ara
Değerli Özgür Satranç Forum okurları;

Benim şimdiye kadar yazdıklarım ile yazmadıklarım arasındaki oran 1/8 veya 1/10 olsun.Doğada ki gibi.Yazmadığım sürede bazı veriler değer kazanabilir veya değer kaybedebilir!!

Mail adresim açık [email protected]

Yazdıklarımın yanlış olduğunu söyleyen yok???

Yazdıklarımın doğru olduğunu söyleyen de yok.

Yanlızım yanlız.............

Bile bile.

Saygılar.
Ara
Yanlızım yanlız.............

''Yanılmak'' kelimesinden hareketle ''yanlış'' kelimesi türetilir.

''Yalın'' kelimesinden hareketle ''yalnız'' kelimesi türetilir.

Acaba bir ses, bir nefes duyabilirmiyim diye ikisini birleştirdim.

''Yanılmak'' kelimesinden 'yan' ve ''yalnız'' kelimesinden 'lız'.

Değerli şair ve edebiyatcı Salah Birsel' den özenerek.Salah Birsel hakkında yazılan şu söze özenti ile:

''Günlük konuşma dilinde pek az bilinen sözcük ve deyimlerden başka, kendi yarattığı ilginç deyişleri ve kelimeleri de sıkça kullandığı ve anlatımına egemen kıldığı alaycı tavrıyla bu denemelerde özgün bir üslup yarattı.''(Üniversite yıllarımda Sayın Birsel'in denemelerinden okuyup, okuyup birtek bunumu anlamışım?)

Çünkü gerçekten yanılmışım ortada herhangi bir sorun yokmuş.Sorun olsa Federasyon ve İl temsilcilği çalışanları (gönüllüleri) sorun üzerine kafa yorup olanı biteni araştırır, maddi delilleri ortada olan bu olayı bir sonuca bağlama çabası içinde olurlardı.Evet yanlış yaptığımı söyleyen arkadaşlarım haklıymış.Çünkü Federasyon ve İl temsilcilği çalışanları (gönüllüleri) sorun üzerine kafa yormak yerine ..................... sormak için her yerde beni arıyorlarmış.Yalnız kalmam normal değil mi?

Yazdıklarımın doğru olduğunu söyleyen de yok.

Peki ne oldu?Yazım yanlışından hareketle bir kaç satır yazan olurmu diye düşünerek yazmak çocukça bir kurnazlık ve acemi bir yazar hatası gibi ortada kaldı!Bu sıralar en çok yazıştığım Sayın Er hariç.O da mesajla. Başkaca hatalarımı da inceleyip bir döküm yapmış.

Kendisine ayrıca kızgınım.''MİLLİ SPORCU BELGESİ NE İŞE YARAR'' başlığı altında ki yazılarının bir bölümünde elini tutup 'forumda ki herkes mevzuat uzmanı' gibi bir genellemeyi yapmasa belki benim yazıma İl temsilciliği ile ilgili mevzuatı ekleyen olur, bende Yazıları sadece ben görmüyorum demekki deyip rahatlardım.

Neyse ki ''turkiyesatrancforum.com'' daki yazısı ile Sayın Kutlay Karahan imdadıma yetişti:

Kutlay Karahan Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Sevgili Hüseyin Gümüştekin,
yukarıda adı geçen forumda son iletinizi okudum.
Bilmenizi isterim ki yalnız değilsiniz.
Bkz:

Alıntı: http://www.turkiyesatrancforum.com/viewt...?f=11&t=57

Yalnız şu var,
sevgili Ateş ÜLKER diyor ki
Alıntı:siz hiç bir satranççı arkadaşınızın kendi canı yanmadan bir kural değişikliğine neden olduğunu gördünüzmü? Satranç toplumunda örneğine rastlamak oldukça zordur

Canınızın yanmasına hazırmısınz?

---------------------------------------------------------------------------------------------
Yeter ki birkaç satır.Bir Hüseyin gider bin Hüseyin gelir değil mi?Gerekirse canım feda!!

---------------------------------------------------------------------------------------------
Ara
"Aradığını bilmeyen bulduğunu anlayamaz"

Hüseyin arkadaşın neyi aradığını ben çözemedim. İletilerinde müthiş bir "gürültü" var. Bu gürültü arasında vermek istediği mesajı, sormak istediği soruyu ben anlayamadım. Anlarsak yalnızlığını paylaşalım. (Bu arada "yalın" sözcüğünden üretilen sözcük "yanlız" değil, "yalnız" şeklindedir...)

Olayı ve sorduğunuz soruyu daha sadeleştirerek yazmalıydınız, bunu hala yapabilirsiniz. Evet, şimdi siz, kime, hangi soruyu soruyorsunuz? Eleştirdiğiniz konu nedir? Yeniden kısa ve öz olarak sorar mısınız?

Şu mu: İlinizdeki il temsilclerinin usulsüzlük yaptığını mı söylüyorsunuz?
1001

(Bu arada "yalın" sözcüğünden üretilen sözcük "yanlız" değil, "yalnız" şeklindedir...)

1001[/b]
Ara
"Acaba bir ses, bir nefes duyabilirmiyim diye ikisini birleştirdim.

''Yanılmak'' kelimesinden 'yan' ve ''yalnız'' kelimesinden 'lız'. "

Hüseyin Arkadaşın bu tümcelerini şimdi gördüm. Özür dilerim. Gürültünün arasına karışmış olmalıSmile)
3 N, 1 K (1)

Ne Yanlışdı?
Niçin Önemliydi?
Nasıl Sonuclandı?
Kimler Sorumlu!

Ne Yanlışdı?

"Bu turnuvalarda sporculardan herhangi bir makbuz karşılığı olmadan para toplanır. Maddi ödüller verilir."

--------------------------------------------------------------------------------------

" Turnuvanın sahibi Satranç İl Temsilciliği'dir. Soruyorum; Resmi organizasyonlarda evrak karşılığı olmadan para toplanır veya dağıtılır mı??"

--------------------------------------------------------------------------------------

İzmir İl'inde organizasyonu İl Temsilciği tarafından yapıldığı yönergesinde açıkca belirtilmiş olan "İlk Haftasonu" turnuvalarında katılımcılardan para toplanması bu paranın dağıtılması konusunda:

a)12 yaş altı grubunda katılımcılardan toplanan para alışveriş çeki olarak, belirlenmiş oranlar ile dağıtılmaktadır. Kendisine bağlı "sayman, mutemet, satınalma" gibi alt birimleri ve elde edeceği gelirler ve giderleri işleyeceği bir "gelir-gider defteri" de olmayan bir "fahri görevli" bu mali döngüyü tutmakla yükümlü olduğu defterlere nasıl işlemekte bu para hareketini üst makamları tarafından gerekli görüldüğünde rahatlıkla incelenecek şekilde nasıl kayıt altına almaktadır? (Ayrıca alış-veriş çeki olarak bahsi geçen; bankalar tarafından verilen herhangi bir alıveriş te kullanılabilen ciro edilebilir menkul bir değer değildir. Bu çek, evet bu çek adresi belli bir alış-veriş mekanını tarif eden ve bir ön satınalma sonucu elde edilmiş kullanım yönü baştan belirli bir satınalma evrakıdır!!)

Keza açık kategori için de aynı soru sorulabilir!?

b) Özerk bir Federasyonun yöneticileri (TSF) ve İzmir GSİM Yöneticileri böylesi mali hareketler içeren bir turnuvayı gerekli, mevcut il yapılanmasın da denetimi olanaklı ve verilen idari yetkiler ile yapılabilir buluyormudur??

İlk Hafta Sonu Turnuvası Tüzüğü; Katılım payının %10'u ORGANİZASYON GİDERİ olarak ayrılır yazıyor. (Yukarıda web sayfasından alınmış ekran görüntüsü var.)

http://turkiyesatrancforum.com/viewtopic.php?f=11&t=156 adresindeki yazılı yorumlardan alıntı:

Re: İzmir de bir şeyler mi oluyor?
serdengeçti » 12 Şub 2010, 07:00

Chessmasterin verdiği haberi okuduktan sonra İzmir İl Temsilciliği sitesine baktım.(http://www.izmir.tsf.org.tr) Sitede gezinirken İlk Hafta Sonu turnuvalarının yönergelerine gözüm takıldı.
19-20-21 Şubat 2010 tarihli turnuvada katılım payı 20 Tl ve yaş sınırlaması yok, açık.
Ödüller şu şekilde dağıtılıyor,
Katılımcılardan toplanan paranın %25 TSF hesabına aktarılacak geri kalan para şu şekilde dağıtılacaktır.

1. Birinciye %30

2. İkinciye %25

3. Üçüncüye %20

4. Dördüncüye %10

5. Beşinci, En iyi 1600 altı ve En iyi bayan sporcu paranın %15?i

ödül olarak alacaktır.

13-14 Şubat tarihli turnuvanın katılım payı 10TL ve 12 yaş altı. Çocuklar katılacakları için katılım payı düşürülmüş olmalı.
Ödüller gene şu şekilde dağıtılıyor;
Katılımcılardan toplanan paranın %25 TSF hesabına aktarılacak geri kalan para şu şekilde dağıtılacaktır.

1. Birinciye %30 Alışveriş çeki

2. İkinciye %25 Alışveriş çeki

3. Üçüncüye %20 Alışveriş çeki

4. Dördüncüye %10 Alışveriş çeki

5. Beşinci, En iyi 1300 altı ve En iyi bayan sporcuya paranın %15?i tutarında Alışveriş çeki ödül olarak verilecektir.

serdengeçti

Sayfa başı
Re: İzmir de bir şeyler mi oluyor?
serdengeçti » 12 Şub 2010, 07:09

İlk turnuvada ödüller nakit olarak verilirken, 12 yaş altında ise bu hediye çekine dönüşüyor. İyi niyetli gibi görünsede nakitle hediye çeki arasında ki farkı bu yaş grubunun anlamayacağına ama çoğunun kendisinin ve velisinin turnuva esnasında katılımcı sayısına bakarak kaba taslak bir hesapla "1. olursam bu kadar, 2. olursam bu kadar bu kadar vs alacağım" oynadıklarını sanıyorum.
Sormak istediğim ve merak ettiğim husus aslında, bu tür ödüllerin bu yaş grubu veya satrancın bize öğretildiği etik ve ahlakına uygun olup olmadığıdır.
Turnuvalarda para ve hediye çeki yerine, bu yaşgrubuna eğitimlerine destek verilmesi adına aynı tutarda kitap, kırtasiye, mesela elektronik sözlük, bilgisayar vs verilmesi daha uygun değilmidir?
Bu tür ödüller, genelini zaten 12 yaş altı oynayan bir spor dalını kumarla özdeştirmezmi?
Aramızda olan öğretmenlerin ve arkadaşların bu konudaki düşüncelerini merak ediyorum.

Kurucusu, üyesi veya yöneticisi olduğum birden fazla dernek deneyimimde para toplama yetkisinin mülki amirden yetki alınan üyeler ile sınırlı olduğunu ve ayrıca üzerinde bulundurabileceği para miktarının tüzüğe ve harcama yetkilerinin de hem tüzük hemde yönetim kurulu kararları ile sınırlı olduğunu bilirim. Dernekler masasına denetime gidildiğinde en titiz incelenen defter de hep gelir gider defteri olmuştur.

Dernek üyeliği ve yöneticiliği kamu yarına yapılan bir örgütlenmede alınan konum olarak 'asli' bir kişiliktir. Aidat öder aldığınız görevleri yapar ve özünde denetime açık bir yapılanmayla kamu yararına çalışırsınız. Tüm kazançlarınız sonucda kamuya mal olur. Elde ettiğiniz gelirler giderlerlerinizden fazla bile olsa kar payı dağıtamazsınız. Yani kişisel maddi kazanç hedefleriniz olamaz.

Satranç İl Temsilciliği yetki ve görevleri sınırlı bir kamu görevidir. Benim söylediklerim veya belgesini sunduğum konulardan her hangi birinin bile doğru olması büyük bir yanlışın beyanıdır.

Niçin Önemliydi?

Peki Satranç İl Temsilciliği nasıl bir görevdir?

Mevcut yasa ve yönetmeliklere göre:

Fahri il temsilcisi sıfatı ile (Fahri: onursal, gönüllü, ) görev alan kişi. Temsil ile görevlendirildiği branşda;

a)Sporun dengeli bir şekilde gençler ve yetişkinler arasında yaygınlaşıp gelişmesini sağlamak.

b)Gençlerin ve toplumun kötü alışkanlıklardan uzak sağlıklı bir yapıda spor yapmasını teşvik etmek.

c)Düzenlediği düzenlenmesini teşvik ettiği yarışmalarla başarı seviyelerinin bilimsel ölçülere ulusal ve uluslar arası kurallara uygun şekilde belirginleşmesini sağlamak.

d)Sporcuların belirlenmiş spor kurallarına uymalarını sağlayarak fiziksel ve sosyal yönden gelişim sağlamalarının önünü açmak.

e)Ve diğer .....

.... gibi önemli sportif ve toplumsal misyonları üstlenerek çalışmayı kabul etmiş kişidir.

Fahri Satranç İl Temsilcisinin yaptığı yapacağı tüm faaliyetler yıllık plan ile GSİM tarafından onaylanmış bir programa bağlıdır. Ek faaliyetler de GSİM onayı ve izni ile uygunluk ve gereklilik şartları incelenerek yapılabilir.

Bu yazılarımda gündeme getirdiğim şikayetimin kamusal yönü; "İl temsilciliğinin düzenleyicisi olduğu düzenli bir turnuva eğer öncelikle bir maddi katkı olmadan kitlelerin katılımına açık değilse ki İzmir İl'inde Yaş Grupları İl Birinciliklerine bile parası olmayan katılıp yarışamıyor, (Spor yapamıyor...) " ortada açık bir görevi suistimal ve kamu görevini ihmal unsuru bulunmaktadır diye düşünüyorum.

Ben Anadolu'nun küçük bir kasabasında; Satranç İl Temsilciliği'nde ki temsil görevini , sadece İl merkezindeki kendi çevresinin, elitlerin, parası olanların, zaten satrancı bilip her ne pahasına olursa olsun yarışacak yarışma arayanların temsili görevi olarak görmeyen, görev yaptığı ilin tüm sınırlarını yetki alanı sayıp benim gibi nicelerinin bu sporla tanışmasını ve yarışmalara katılmasınısını sağlayan daha sonrada TSF yönetimi ile çalışamayarak en verimli olacağı emeklilik yıllarında satranç sporundan uzaklaşmış zamanımıza hiç uymayan bir Anadolu Öğretmenin sayasinde sportif satranç ile tanışıp bu spora olan sevgimi pekleştirmiştim.

Oysa İzmir İl'inde bütçesini ve organizasyon giderleri (İl Temsilcisi temsil harcı, hakem ücretleri, salon, malzeme vb.) GSİM tarafından karşılanan turnuvalar bile para engeliyle kitlesel katılıma kapatılmış durumda.Parası olmayan spor yapamaz, spor yapması teşvik edilmez.((Bknz. Geçmişte bu forumda "5 yıldızlı otelde misafir olmak Big Grin" ve Beş Yıldızlı Otelde Misafir Bile Olamamak :-( ne oldu.O kadar yazı itiraz elde var '0') ))

Nasıl Sonuclandı?

İLİ

İZMİR

İLÇESİ

MERKEZ

YARIŞMA ADI

İLK HAFTASONU 12 YAŞALTI SATRANÇ TURNUVASI

BAŞLAMA-BİTİŞ TARİHİ

06-07 Martt 2010

YERİ

HALKAPINAR Spor Salonu

SON BAŞVURU TARİHİ

05 Mart 2010 saat 20:00

SİSTEM

6 Tur İsviçre Sistemi

DÜŞÜNME SÜRESİ

45 dakika+30 saniye/hamle eklemeli Tempo

ORGANİZASYON

İzmir İl Temsilciliği

ÖDÜLLER

Kupa ve Madalya

TEKNİK KONULAR:

1. GENEL ESASLAR:

Türkiye Satranç Şampiyonası’nda, TSF Satranç Yarışmaları Prosedürü hükümleri geçerlidir.

2. KATILIM-BAŞVURU:

i. Katılacak sporcuların TSF tarafından verilen 2009–2010 sezonu vizeli sporcu lisansına sahip olmaları zorunludur. Lisanssız ve vizesiz oyuncular gereğini yapmaları halinde turnuvaya alınacaklardır.

ii. Başvurular, 05 Mart 2010 saat 20:00 tarihine kadar [email protected] adresine e-posta yoluyla yapılacaktır. Başvurularda Ad/Soyad, Doğum Tarihi ve TC vatandaşlık numarasının bulunması zorunludur. Eksik bilgi ya da geç başvurulardan kaynaklanacak sorunlardan başvuru sahibi sorumludur.

iii. Katkı Payı: 10 TL dir. ELO lu sporcular 5 TL verir. Turnuva öncesi salonda verilir.

3. TURNUVA UYGULAMASI:

A) Yarışma; Açık bireysel İsviçre sistemiyle 6 tur oynanacaktır. Gereken hallerde Başhakem, sporcu sayısına göre tur sayısını, tur programını ve oyun temposunu değiştirmeye yetkilidir. Böylesi değişiklikler Teknik Toplantı sırasında duyurulur.

B)Yarışma sonuçları UKD hesaplarında kullanılacaktır.

C)Katılımcı sayısı uygun tur sayısını aşarsa turnuva 2(iki) tur bölünerek yapılacaktır.

4. EŞİTLİK BOZMA :

Derecelerin belirlenmesi amacıyla sırası ile Buchholz-1 (alttan), Buchholz, Sonneborn-Berger ve Galibiyet Sayısına bakılır. (Bkz. FIDE Turnuva Kuralları)

5. İTİRAZ:

İtiraz kurulu kurulmayacak olup, başhakemin kararı kesindir.

7. ÖDÜLLER:

1. Kupa ve madalya+Kitap

2. Kupa ve madalya+Kitap

3. Kupa ve madalya+Kitap

4. Madalya

5. Madalya

6. Madalya

7. Madalya

8. Madalya

9. Madalya

10. Madalya

Evet, maddi ödül yok. Fakat GSİM Satranç İl temsilciliğine ait olan ve gençlerin spor yapmasını teşvik etmesi gereken turnuvada para toplanmaya devam edilerek, bu engeli aşabilen gençlerin kötü alışkanlıklardan uzaklaştırılması ve sportif alışkanlıklar kazandırılarak fiziksel sosyal yönden gelişimlerinin önü yine açıkca açılmış!

İzmir'li spor yöneticilerine önemle altını çizerek söylüyorum; GSİM Satranç İl Temsilciliği para toplayarak her ay yaptığı bu 12 yaş altı turnuvalara son vermeli ve İzmir İl'in de ki spor kulübü, satranç eğitim merkezi ve özel okul ve sponsörlerin yapacakları turnuvaların önü açılarak (Boş zaman bırakarak da diyebilirim.Çünkü yoğun okul temposu satranç eğitimi ve yarışma takvimi önemli bir koordinasyon sorunu yaratıyor.) bu kurumların da hem kendilerini güçlendirmesi sağlanmalı hemde satranç sporunun yönetimin de sağ duyu unsurunun kitlelerin kanaatine uygun gelişimini sağlayacak yönetimsel gelişimin temelleri atılmalıdır.(Yani yöresel lig karşılaşmaları sembolik yapılmasın spor kulüpleri ete kemiğe bürünmüş sağlam yapılanmalar olsun ,İlçelerde ki gençlerde satranç oynasın yeni spor yöneticileri oluşsun ve başınıza bela olsun diyorum.)

Kimler Sorumlu!

Başta ben ve saz arkadaşlarım sorunluyuz!

Sayın Ateş Ülker'in kulağını çınlatarak yazayım: Yıllardır devam eden bir sorunu, hataları bir vesile ile görüp söylenmesek ve yazmasak "Satranç toplumu mücadele etmez.Bizim Satranç toplumu ancak pişirilmiş taze sıcak yemeği oturur,yer.Federasyon ile diyaloga girip kendini zora sokmaz." saptamasın da belirlenmiş durum ne yazık ki bu anlatmaya çalıştığım olaylar dizininde de sürüp gidecekti.

Soru'nun cevabı bu değil tabii ki! O zaman rahmetli Sayın Turgut Özal'ı da yad ederek, ' Benim memurum işini bilir.' sözünü hatırlayalım. Bu klasik bir Türk filmi kurgusudur.Bazı olaylar da sorumlular hiç bir zaman ortaya çıkmaz ve hiç bir ceza almaz. Sadece doğruyu söyleyen dokuz köyden kovulur. Bu kadar!!!!!!!!!!!!

[/b]

Sayın Hüseyin Aktaş yazısında haklı sayılır.Fakat ben yazdıklarımı tekrar okuyunca kendimi " imdat yangın var " diye bağırarak binadan sokağa fırlayan yaralı ve ne söylediği anlaşılmayan şekilden şekile girip bir şeyler anlatmaya çalışan kazazedeye benzettim.Yarattığım gürültüden dolayı özürdilerim.

Bu arada sayın Eray Selim Er'e yardımlarından dolayı teşekkür ederim.

Fakat gerçekten "YANGIN VAR"

Hüseyin GÜMÜŞTEKİN
Ara
.

GÜZEL İZMİR!!!

. Sayın Hüseyin Aktaş,Sayın Gümüştekin'e hitaben 'Aradığını bilmeyen bulduğunu anlayamaz' başlıklı yazısını yayınladığı sırada ben de aynı yazıları okuyup anlamaya çalışarak ve Sayın Gümüştekin'e sorduğum sorulara karşılık bana gönderdiği mailleri de birleştirip biraz kendi yorumlarımla birlikte bir özet yapıp yayınlamak üzere çalışıyordum. (Kendisi tekrar bu konu üzerine yorum içeren herhangi bir yazı yazmayı düşünmüyor.) Mealen yazı yazmanın zorluğu büyük olsa bile benimde bu konuya katkıda bulunabileceğim ek bilgilerim var.

Sayın Hüseyin Gümüştekin'in ''Sadece İzmir Satranç Ailesinin Sorunumu?? '' başlıklı yazısını forumda ilk yayınladığında okuduğumda bende büyük bir şaşkınlık yaşadığımı söylemek isterim. Renkli gazetelerin üçüncü sayfa haberlerindekine benzer bir olay olmuş izlenimi veriyordu. Hemen büyük bir merakla kendisine mail ile bazı şeyleri sorma gereği duydum. Eylül ayında İzmir'de yapılan açık turnuvayı ziyaret etmiş ve turnuva sırasında turnuvada oynayan bir sporcu ile kitap sergisi önünde söyleşip enteresan şeyler konuşup anlatan bir kişi görüp tanışmış ve kendisinin "'İzmir- Tsf- Türkiye satranç camiası ve geçmiş "' ile ilgili anlattıklarını dinleyip bazı sorular sormuştum. Bu yazılanların anlatılanlar ile benzerlikleri vardı. Sadece benim konuşup tanıştığım kişinin kullandığı üslup ile yazılar arasında ki farkı kolay anladım.Bu yazılarda daha farklı bir dil vardı.

Yazılı iletişimimizden anladığım kadarıyla benim konuştuğum kişi ile Sayın Yazar tanışıyorlar. Ben bu yazıları yorumlayarak özetledim ve yayınlamadan önce göz atması için Sayın Gümüştekin'e gönderdim.İtirazı olan yerlerin önemli bölümünü değiştirdim.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Öncelikle yazının ilk beş paragrafından ben izmir.tsf.org.tr sitesinde ki bir toplantı duyurusu ve bununla birlikte gelişen karşılıklı yazışmalar sırasında yaşanan bir tartışmanın olduğunu ve web sayfasını yönetenlerin bu yazışmalarda kendisine yönelik yazdıkları cevaplara ve siteyi yönetenlerin kötü yönetiminden kaynaklandığını düşündüğü bu soruna duyduğu tepkiyi
mümkün olduğu kadar belgeleyerek satranç kamuoyuna sunmaya çalışıyor.

ALTUN Emin Yasa
11 Şubat 2010, 13:21'de yazılmış. | Permalink
Emin Yasa Altun
11 Şubat 2010, 13:58'de yazılmış. | Permalink

Başlıkları ile kendisine yönelik olarak iki yazı web sayfasında yayınlanmış olmasına rağmen kendi yazdığı yazı yayınlanmamış durumda. Kendi yazısına yönelik başka bir veri-yorum içeren yazı daha yayınlanınca, adı geçen web sayfasında hiç yayınlanmadan silinmiş olan aşağıda ki yazıyı da aynı başlık altına gönderiyor ve bazı cevaplar alıyor. Aşağıda alıntı yapıyorum:

""Oğuz Cem AKIN
08 Şubat 2010, 15:37'de yazılmış. | Permalink
Yapılacak toplantı bir bilgilendirme toplantısıdır. Federasyonun illerdeki lisans işlemleri ile ve gelişen yeni değişiklikler ile ilgilidir.""

------------------------------------------------

---Emrah Coşkun İsimli yazar Antalya’da TYG Şampiyonası kapanış töreninde TSF Başkanı Sayın Yazıcı'nın yaptığı bir açıklamayı naklediyor ve Sayın Gümüştekin cevap yazıyor:

""Sayın Coşkun,
Öncelikle verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.
Bahsettiğiniz konu ile ilgili olarak TSF web sitesinde herhangi bir açıklama veya haber yok.Sayın Başkan bu gibi yenikleri ve düşüncelerini genellikle Web sayfasındaki sütununda bizlerle paylaşıyor.Bu konuda bilgi sahibi olmak için Antalya’da TYG Şampiyonası kapanış töreninde bulunmak gerekiyormuş demek ki.
Özetle sizin de belirttiğiniz gibi Sayın Başkan ”’kulüp ve merkezlerinin de gelir sağlamasına yönelik çalışma yapacaklarını”’ söylemiş.Mesleğim gereği hukuka meraklıyım.Bazan ukalalık yapıp avukatıma akıl verdiğim bile olur.Sayın Başkan satrancın gelişimine yönelik bir çok yeniliğin yaratıcısı ve öncüsü.Muhtemelen sizin bahsettiğiniz konuyu yeni gündemine almış.Bu yüzden bahsedilen konuda gerekli prosedür ve uygulama esaslarını oluşturmak için çalışma başlatmaktan bahsetmiş olmalı.Yapılacak çalışma TSF özerk olmasına rağmen Başkan dahil diğer yöneticilerin de çabaları ile üst kurumların bilgisi ve onayı alınarak sonuçlanacak bir süreç.Niyet veya hedef konumunda ki yeniliği tanıtmak için kendine vazife çıkarıp içeriği belirsiz bir duyuru yapmak biraz tuhaf değil mi sizce?

Ayrıca siz Sayın Akın?ı, Sayın Yüce?yi ve diğer arkadaşlarını yakından tanıyorsunuz sanırım.Benim böyle bir yakınlığım yok Kendileri hakkında herhangi bir menfi fikrim yada özel gözlemim yok.
Siz bu sayfaya mesaj gönderdiğiniz sırada sanırım Sayın Akın?ın bana hitaben yazdığı yazıyı da okumuşsunuzdur diye düşünüyorum.Sizce ”’Bizler İl temsilciliğinin veya TSF nin çalışanları değiliz.”’ ifadesi ile anlatılmak istenilen nedir.Bu web sitesi tsf. org.tr’ ın bir uzantısı değil mi?”İl temsilciliğinin veya TSF nin çalışanları” olmayan kişiler nasıl olupta bu web sitesini yönetiyor?Ve nasıl olupta İzmir satranç sporu ile ilgilenen kişileri resmi bir konu ile ilgili bir toplantıya davet ediyor?

Cevat Fehmi Başkut’un ”Buzlar Çözülmeden” isimli eserini bilirsiniz sanırım.

Ben yazılarıma mail adresimi de ekliyorum.Ayrıca bu konu üzerine yazdıklarımı [email protected] [email protected] ve forum.satranc.biz adreslerine de gönderdim.

Saygılarımla.

[email protected]

-----------------------------------------------------------

Bu arada Sayın Gümüştekin bu web sayfasını İzmir'e yakışır nitelik ve yeterlilikte bulmuyor.Örneğin ana sayfada ki Kulüpler sekmesi:

Iu_QJ.jpg

.Başlığı altındaki ikinci ve beşinci başlık spor kulübü değil satranç eğitimi verilen kurumlarmış ve İzmir ilinde satranç branşı aktif olup yöresel lige katılan diğer spor kulüpleri ile satranç eğitimi veren diğer önemli merkezler, örneğin en önemlisi İSEM bile burada yer almıyormuş.

Ben de konuyu merak ederek ortalama 25-30 büyük ilin web sayfasına baktım. İzmir iline ait bu web sayfası gerçekten içerik, veriler yönünden ve bölgesel bilgi olarak çok geri kalmış. İstanbul ile kıyaslayıp bir şeyler yazayım dedim. Fakat kıyaslanamaz olduğuna kanaat getirdim!Örneğin pek çok ilin web sayfasında o ilin hakemlerinin ve satranç branşı aktif olan spor kulüplerinin listesi detaylı olarak var.Mhk başkanı da olan il temsilcisinin bulunduğu ilin sitesinde hakemlerin listesi bile yok.(Yokların bir listesini yapayım dedim.Fakat nafile.TSF'nin il temsilcilikleri linklerinde biraz gezinince bu web sayfasının tasnif dışı kategoride incelenebilir olduğuna kanaat getirdim.)

Bir önce ki yazısında Sayın Gümüştekin aşağıda alıntı yaptığım değerlendirmeyi yapmıştı

""İzmir'li spor yöneticilerine önemle altını çizerek söylüyorum; GSİM Satranç İl Temsilciliği para toplayarak her ay yaptığı bu 12 yaş altı turnuvalara son vermeli ve İzmir İl'in de ki spor kulübü, satranç eğitim merkezi ve özel okul ve sponsörlerin yapacakları turnuvaların önü açılarak (Boş zaman bırakarak da diyebilirim.Çünkü yoğun okul temposu satranç eğitimi ve yarışma takvimi önemli bir koordinasyon sorunu yaratıyor.) bu kurumların da hem kendilerini güçlendirmesi sağlanmalı hemde satranç sporunun yönetimin de sağ duyu unsurunun kitlelerin kanaatine uygun gelişimini sağlayacak yönetimsel gelişimin temelleri atılmalıdır.(Yani yöresel lig karşılaşmaları sembolik yapılmasın spor kulüpleri ete kemiğe bürünmüş sağlam yapılanmalar olsun ,İlçelerde ki gençlerde satranç oynasın yeni spor yöneticileri oluşsun ve başınıza bela olsun diyorum.)""

Bu yazı yayınlanınca web sayfasını yönetenler yöresel yarışmalarla ile ilgili yapılması gereken çalışmaları hatırlamış olmalılar. Web sayfasına hemen lig yarışmaları ile ilgili duyuruyu koydular.Bu duyuru İstanbul ve pek çok ilde 15 Şubat tarihi civarında yapılmıştı.Federasyonun yönetmeliğine bakılırsa İzmir ilinde lig karşılaşmaları bu duyurudan sonra görevini ihmal edenlere özel tolerans tanınmazsa zor yapılır gözüküyor.(Zaten son altı yıldır aksayarak yapılıyormuş.)

JmOq9.jpg

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

. Yine yazılardaki önemli bir bölüm : 'İzmir satranç il yönetimi satranç spor ortamının tabanından uzak -----------İl spor Müdürlüğü denetiminden uzak özerk bir kurum gibi yaşamaktadır.' diye devam eden hüküm diye düşünüyorum.

Sayın Gümüştekin toplantının il spor müdürlüğünün izni olmadan yapıldığı izlenimi edinmiş ve kendisinin takibi neticesinde önce toplantı bir hafta sonraya ertelenmiş daha sonrada toplantının yapılacağı gün saat 15:00 gibi iptal edildiği bilgisi web sayfasında yer almış. Ertelenen toplantının yapıldığı gün sabah saatlerinde acaba çiçek göndersem uygun olur mu diyerek öğle saatlerinde toplantının yapılacağı salona gittiğini bahsi geçen yerin bir toplantı salonu değil 30 kişilik küçük bir restoran olduğu için bu niyetinden vazgeçtiğini söylüyor.

--------------------------------------------------
"İzmir GSİM yetkililerine bu toplantının bilgileri dahilinde olup olmadığını sordum.Verdikleri cevaplardan kendilerinin bilgisi olmadan yapılan çalışma olduğu izlenimi edindim.Bütün bu çabalarım ve bilgi edinme çabam sonuç verdi.Yazım izmir.tsf.org.tr de yayınlandı!!Ve aldığım cevap.(foto 5 te de görebilirsiniz.)"

Özetle: İl Temsilciliği kamuya açık tüm etkinliklerinde yapması gereken normal yöntem olan 'GSİM den onay alma ve bilgilendirme' sürecini bu toplantı çağrısını yaparken uygulamamış görünüyor.Ertelenen toplantı temsil vasfı göreceli yöneticilerin anlık olarak uydurdukları bir gerekçe ile yapılacaktı ve altı doldurulamadığı için (içeriği uydurma, geçersiz,aldatmaca,....) yapılamaz durumdaydı izlenimi veriyor.

Sayın Gümüştekin'in sinirlerini bozan ve "Cevat Fehmi Başkut’un ”Buzlar Çözülmeden” isimli eserini bilirsiniz sanırım." diye hicvetmesine yol açan web sayfasını yönetenlerin verdikleri alaycı-yersiz-yetersiz cevaplar ve görünüme şaşırmamak elde değil.Bu yaklaşım ve yönetim biçimi " denetiminden uzak özerk bir kurum gibi yaşamaktadır." cümlesinden daha fazlasını hak ediyor.

"oguzcemakin10 Şubat 2010, 15:16'de yazılmış. | PermalinkSayın Gümüştekin,Yazınız için teşekkürler. Bizler İl temsilciliğinin veya TSF nin çalışanları değiliz. Hepimiz birer satrançseveriz. Gönüllülük esasında bu işleri yapmaktayız. Sizin söyleyecekleriniz varsa lütfen geliniz. Sağlayacağınız her katkı bizleri daha ileri götürecektir.Saygılar"

Ve web sitesinde değişen bir detay daha:

IHL0J.jpg

JsFAi.jpg

Eğer bu yazımı okumuş iseniz önce kendi ilinizin tsf.org.tr uzantılı web sayfasını http://izmir.tsf.org.tr/ ile birlikte açıp şöyle bir kıyaslayın lütfen. Ben kendi adıma http://istanbul.tsf.org.tr/ 'ı hazırlayıp yöneten İl Temsilciliği çalışanlarını kutluyorum.

Gençlik ve Spor Müdürlüğü İl Spor Dalı Temsilciliği Yönetmeliğini günümüzün ihtiyaçları yaşanan sorunlar yönünden inceliyorum. Yaşanan sorunlar 'sonuçtan sebebe giderek' sporcuların lehine bir yönetimsel değişimin zorunlu olduğunu gösteriyor. Bakınız: http://turkiyesatrancforum.com/viewtopic.php?f=11&t=166

----------------------------------------------------------------------

Türkiye' de Satranç il yönetimin de çalışan kişiler kendi aralarında satranç oynuyorlarmıdır? Kendileri veya çocukları , eşleri gibi satranç ile sporcu olarak hiç bir yakınlığı olmayan kaç kişi satranç il temsilcisiği veya alt kurumlarında görevlendirilmiştir? Bir spor dalında yönetici olmak için öncelikle o sporu yapabiliyor ( bilimsel anlam da spor olarak algılayıp sporu kuralları dahilinde canlı icra edebilme becerisinden bahsediyorum.) olmak öncelikli bir liyakat şartı değilmidir. Her kuralın yazılı olması gerekmez!! Tersi durumlar " Kervanın yükünü develer çeker, deve kervanını da nihayetin de bir eşek çeker!" misali bir Anadolu yörük deyişiyle özetlenmiş duruma dönüşür ki benim artık bu konuda büyük şüphelerim var!?

. Eray Selim Er
Ara
Değerli Özğür Satranç Forum Üyeleri;

Bu forum ortamında, açmış olduğum başlık altında yazdıklarımı tekrar okudum. İzmir de İlk Haftasonu Turnuvalarının ....cısı dört aylık bir aradan sonra Eylül ayının üçüncü haftasın da yapıldı.İki hafta sonra da ardışığı yapılacak. ''Benim bu turnuvayı engellemeye çalışmış olmam(??) '' ve ''birilerinin inatla bu turnuvayı sürdürme(!!)'' isteğinin olması sonucunda yeniden başlatılması başarısı ''smoking area'' da konuşulan önemli bir konuydu. Benim tetiklediğim sohbetlerde adımın Hüseyin olduğunu söylememe rağmen yazılanları okuduğunu söyleyenler benim duruş ve davranışlarımı inceleyip; o Hüseyin bu Hüseyin değil diye düşünmüş olmalıki; senin bu konuyla aşırı ilginin sebebi ne? demediler. Ben de bir şey söyleyemedim.?!

''izmir.tsf.org.tr '' Kamusal web sayfasında yazdığım yazıların yayınlanmadığı; yayınlanmış olanların silindiği; hatta yayınlanmamış (yöneticinin onayını bekleyen) yazılarıma site yöneticileri ve yakınlarının verdiği cevapların yayınlandığını sizlerle ekran görüntülerini de ekleyerek paylaşmıştım.Bü yüzden bu web sayfasına tekrar yazı yazmayı denemedim. Fakat yazılanları ilgi ile okudum.

Bu forumun '' iletmek istedikleriniz'' bölümüne birşeyler yazıp deşarj olup, sonuç almadan bir köşeye çekilip susmak mı? Asla!!

Bana hitaben yazdıkları yazılar ve mailler de '' İt ürür, kervan yürür'' demeye getirenlere tabi ki cevap vermem!!!...

Geçen zaman içinde sportif satrança küskün (her akşam yıldırım satranç oynuyorlar fakat turnuvalara katılmıyorlar) arkadaşlarımı lisans çıkartmaya ve turnuvalara katılmayada ikna ettim. Bakalım...

-------------------------------
(Önceki yazılarımdan alıntı)
Benim şimdiye kadar yazdıklarım ile yazmadıklarım arasındaki oran 1/8 veya 1/10 olsun. Doğada ki gibi. Yazmadığım sürede bazı veriler değer kazanabilir veya değer kaybedebilir!!

Mail adresim açık [email protected]

--------------------------------

Demiştim.(19/şubat/2010)

Fakat anlayamayan ve anlamak istemeyenler var.

Nisan İlk haftasonu Turnuvası ardından, ''izmir.tsf.org.tr '' de yazılanlar ile birlikte son durumu özetlemek istiyorum.

--------------------------------------------------------------------------------------------
ÖZKAN YOLAL
04 Nisan 2010, 08:19'de yazılmış. | Permalink
İlkhaftasonu turnuvasını düzenleyen arkadaşlar sizlere İzmir satranç velileri ne kadar teşekkür etse azdır.Son zamanlarda bu turnuvayı özgür satranç forumda eleştiren Sayın Hüseyin Gümüştekin ‘i buradan esefle kınıyorum.Bu turnuva kalitesi yüksek bir turnuva olduğu için İzmir dışından da katılım oluyor.Türkiye de yapılan açık turnuvaların küçük bir modeli.Her katagoriye İzmir dışındaki illerden iyi oyuncular gelip zor şartlarına katlanıyor.Bu turnuvaya lütfen dil uzatmayın.Kulüplerin yapmış olduğu turnuva ödülleri zengin olsada kaliteli oyuncu az oluyor.Diğer illerdeki satranç velileri her sohbetlerinde ama İzmir in ilk haftasonu turnuvası var keşke bizim ilimizde de olsa diye hayıflanıyorlar.Buradan Hüseyin Gümüştekin ‘nin yapıcı öneri getirmesini istiyorum.Örneğin bu turnuvaya sponsor olabilir.Yada kişselleştirirsek kızımın Türkiye genelindeki bir yıllık turnuva maliyetlerine kendisi sponsor olabilir.Bana mail atarsa sevinirim .
Eleştiriler bir noktaya kadar yapıcı ,çözüm üretici olmayınca bir anlamı yok.
Bu turnuva İzmir in peryodik olarak yapılan en kaliteli turnuvasıdır.Lütfen İzmir satranç gönüllülerine zarar vermeyin.

--------------------------------------------------

'' İlkhaftasonu turnuvasını düzenleyen arkadaşlar sizlere İzmir satranç velileri ne kadar teşekkür etse azdır.Son zamanlarda bu turnuvayı özgür satranç forumda eleştiren Sayın Hüseyin Gümüştekin ‘i buradan esefle kınıyorum.''

Sayın Özkan YOLAL;

Öncelikle; turnuvayı eleştirmedim!!!. Ayrıca özlellikle bu Turnuva hakkında sizden kat kat fazla bilgim var...! Ya yazdıklarımı okumadan yazmışsınız, yada okuduklarınızı tam olarak anlayamamışsınız. (Sizin; yazılanların gerçek anlamını ve kökenlerini bilen, özetle tekrar anlatacağım bozuk düzenein sürmesinden yana çıkarı olan kişilerin dezenformasyonunun etkisinde kalıp velisi olduğunuz başarılı genç sporcunun geleceğini ülkemizin alışılagelmiş kurallarına göre korumak ve garanti altına almak için doğal refleks gösterip bu yazıyı yazmış olmanızıda refarandum sürecinde yaşanan şeyleride gördükten sonra kesinlikle yadırgamam. Taraf olmaya çalışmanız normal. İlkbahar döneminde yapılan turnuvalarda bilgisiz ve sosyal adil düzene ilgisiz kişilerin benim yazılarım hakkında konuşmalarınada ismeyerek kulak misafiri oldum.

--'Merhaba.Ben Hüseyin', diyesim geldi.

Ama "'' Anlamayana davul ile zurnanın '''' az olduğunuda bilirim.

---------------------------------------------------------------------------

'''Bu turnuva kalitesi yüksek bir turnuva olduğu için İzmir dışından da katılım oluyor.Türkiye de yapılan açık turnuvaların küçük bir modeli.Her katagoriye İzmir dışındaki illerden iyi oyuncular gelip zor şartlarına katlanıyor.Bu turnuvaya lütfen dil uzatmayın.'''

Dilim uzun değil--------------!!! Elim de!!!----------------------------------------

Lütfen dikkatle okuyun.....

Sayın Yolal;

Yiğidi öldür hakkını yeme demişler! Bu bölüm de söydiklerinize detaylı bir cevap vereceğim. (''Bu turnuvaya lütfen dil uzatmayın'' . Ağlayasım geldi. Seviye bu kadar mı düşer.)

Öncelikle size bir sorum var.

Bu turnuvalar ne zaman başlamış?

İlk yıllarında nasıl ve hangi şartlarda sürdürülmüş? Neler kazanılmış?

Son beş yıldır sürdürülen şeklinin öncesi ile bir kıyaslaması yapılsa..!!

Adını ağzınıza alamadığınız, ''satranç ve satrançcıların düşmanı ,yeteneksiz imalatçı, müflis tücçar'' şahıs ve onun İzmir satrancına ve gücünün yettiği kadarıyla Türkiye satrancına verdiği zararlara niçin değinmiyormusunuz?

------------------------------------------------------------------------

''Kulüplerin yapmış olduğu turnuva ödülleri zengin olsada kaliteli oyuncu az oluyor. Diğer illerdeki satranç velileri her sohbetlerinde ama İzmir in ilk haftasonu turnuvası var keşke bizim ilimizde de olsa diye hayıflanıyorlar. Buradan Hüseyin Gümüştekin ‘nin yapıcı öneri getirmesini istiyorum.''

''Örneğin bu turnuvaya sponsor olabilir.Yada kişselleştirirsek kızımın Türkiye genelindeki bir yıllık turnuva maliyetlerine kendisi sponsor olabilir.''

-------------------------------------------------------------
Öncelikle:

Geçmişte katılım ücretinin 20tl, 30tl, 40tl, gibi rakamlar olduğunu ve bu paraların herhangi bir makbuz veya belge karşılığı olmadan toplandığını unutmayalım. Eylül İlk Haftasonu Turnuvası ile birlikte durum artık değişti!! Sadece 10tl toplanıyor. O da Tsf hesabına yatırılıyor. Bun Bu da sizin velisi olduğunuz sporcunun yıllık sportif giderlerinde en azından 120tl tasarruf sağlar.[u/Bunu ben yaptım............. Tsf hesabında biriken 10tl' leri birlikte takip edip İzmirli sporculara geri dönüşünü sağlamak hepimizin görevi. İzniniz ile ben olayın başka bir boyutunu çözmeye çalışacağım.

Ve sonra:

Yazdığım yazılardan benim ''yoluna bilecek'' birisi olduğum sonucunu çıkartıp; üstüne [u]hiç tanışmıyor olmamıza ragmen
velisi olduğunuz genç sporcunun sportif maliyetlerinide benim üstüme yıkmaya çalışmanızı hayretle karşıladım. Piskoloğum yolunacak kaz sendromundan kurtulmam için beş seans çaba sarfetti...

-----------------------------------------------------------------------------------------

''Bana mail atarsa sevinirim .''

Mail adresiniz?? Lütfen. Aborjin değilim.

Bu yazıyı yazdığınız sayfalar da yazılarımın yayınlanmadığını hatta yayınlananların bile silindiğini ithamda bulunup hakkım da çıkarımlarda bulunduğunuz yazınızı yazmadan önce bir göz atsaydınız, yazınızın altına ekleme yapamacağımı ..........

-------------------------------------------------------------------------

''Eleştiriler bir noktaya kadar yapıcı ,çözüm üretici olmayınca bir anlamı yok.
Bu turnuva İzmir in peryodik olarak yapılan en kaliteli turnuvasıdır.Lütfen İzmir satranç gönüllülerine zarar vermeyin.''

Bu bölümü yazdırıp mönitörün üstüne yapıştırdım. İzniniz ile bu önemli tespit ,öneri, veri, görüşünüze bir hafta sonra cevap vereceğim.

Saygılarımla..

Hüseyin Gümüştekin.

[email protected]
Ara
Neden insanlar bir çocuk kadar, çıkarsız ve içten değiller? Her şey göz önündeyken herkesin bildiği bir tek cümleyi söyleyemiyorlar "Kral çıplak" ve dahası manzara, koku gülüp geçilemeyecek kadar sevimsiz.

Halkapınar'a jimnastikçiler, basketbolcular gibi keyifle koşan satrançcı çocukları bir gün görebilecek miyiz?

Çocuklar çok küçük şeylerle mutlu olabilir. İstedikleri karşılanamayacak şeyler değil. Sadece biraz emek ve "gönlü olan" gönüllülerin onların kalbini kazanmayı amaçlaması yeterli.

Bir çocuğun satrancı çok sevmesine, sevgisine gereken emeği verip sonuç almayı becermesine rağmen, hemen yakınındaki bir satranç turnuvası yerine nereye olursa olsun gitmek istemesi karşısında denecek bir tek şey var. Doğru söylüyorsun çocuğum "Kral çıplak" gözlerimizi kapasak ta üstelik kötü kokuyor. Biz en iyisi başka bir yere gidelim.

Bu saatlerde ve her vakit uyuyanlara iyi uykular. Uyku tutmadan sabahlayanlara, "gönüllü" insanlara dağ, taş bile ilham verip yaşama sevinci katabilirken. Yorgun, bezgin, cezalı mı "gönüllü" mü olduklarını sitemlerinden ayırt edemediğimiz "müebbet gönül mahkumlarının" da Varlığıyla, fikirleriyle, ürünleriyle insanlığa değer katmaya çalışanların, hiç değilse çocukları anlayanların da farkındayız. Onlara iyi çalışmalar.

07:35 Çayın en demli hali. Havada güzel İzmir kokusu. Günaydın İzmir
Ara
Aşağıda, Merkez Hakem Kurulu Başkanı ve İzmir İl Temsilcisi Selçuk Büyükvural hakkında, Gençlik ve Spor İzmir İl Müdürlüğü’ne sunulan bir şikayet dilekçesi yeralmaktadır:

1) Turnuvalarda, ilimizde yüzlerce hakem olmasına rağmen, yönetmeliklere aykırı olarak, yalnızca belirli 3-5 kişi gönderilmektedir. İlimizde yapılan turnuvalardaki görevli hakemler incelendiğinde, bu iddia açıkça görülecektir. Böyle olduğu halde, “hakem eksikliği” gerekçe gösterilerek aday hakem kurslarının açılması, düşündürücüdür.

2) Yapılan kurs ve turnuvalarda, İl Temsilcisi Selçuk Büyükvural’ın Alsancak İş Bankası’ndaki **** ***** ******** no’lu özel hesabına kayıt paraları yatırılmıştır (Hesap numarası, dilekçede açıklıkla verilmiştir). Bu toplanan paraların nasıl, nereye harcandığı konusu araştırıldığında, kanun ve yönetmeliğe aykırı durum, zimmet durumlarını ortaya çıkacağı görülecektir. (Ek 1: Hesaba para yatırıldığına ilişkin makbuz)

3) Geçmişte de İl Temsilcisi Selçuk Büyükvural’ın yargılandığı, mahkemece ispatlandığı ve bu konuda sabıkasının olduğu bilinmektedir. Bu durumda İl Temsilcisi görevini yürütmesi, düşündürücüdür.

4) Turnuva organizasyonunda karşılaşılan sorun ve aksaklıkların giderilmesi için, yapılan turnavalarda İl Müdürlüğü’nüz tarafından görevlendirilmiş gözlemcinizin olması, yönetmeliklere uygun turnuva yapılmasını sağlayacaktır.

Tüm bu yönetmeliğe aykırı keyfi tutumlar sonucu, ilimizde satranç turnuvaları çok geri durumlara gelmiş ve santrançseverler tamamen dışlanmış ve 4 milyon nüfuslu ilimizde yalnızca 30-40 kişilik katılımla turnuvalar yapılmaktadır.

Örneğin, Ekim 2009 İlk Haftasonu Turnuvası’na katılım 30 kişi, 2009-2010 İzmir İl Birinciliği Seçmeleri’ne 32 kişi, en son 25-26-27 Aralık 2009’da yapılan Yaş Gurupları 14 Yaş Turnuvası Seçmeleri’ne 33 kişi, 16-18 Yaş Turnuvası Seçmeleri’ne 22 kişi olmuştur. Aynı turnuvaya, komşu il olan Manisa’da 400’den fazla kişi katılmıştır. (Ek 2: İl Hakemi Süleyman Kahraman’ın internet yazısı)

Ayrıca, 2009-2010 Yaş Gurupları İl Birinciliği seçmelerinde 10 TL katılım payı toplanmıştır.

İş bu rapor tarafımızdan hazırlanmıştır.

28.12.2009

Konuyla ilgili, Gençlik ve Spor İzmir İl Müdürü Sabri Sadıklar ile de bir görüşme yapılmıştır.

İnternette biraz gezinince, gözüm, Sabri Sadıklar’ın bir konuyla ilgili çalışmasına değinen bir habere ilişti. Haber başlığı ile başlığın altındaki fotoğraf arasındaki uyumu bozmak istemediğim için, aşağıya aynen aktardım:

KAÇAĞA İZİN VERMEYECEĞİZ
3lHsS.jpg

Haber, Gençlik ve Spor İzmir İl Müdürü Sabri Sadıklar’ın, İzmir Atatürk Stadı’nda bundan böyle kaçak seyirciye izin vermeyecekleri, açıklamasını içeriyor. Biz de satrançseverler olarak merakla bekliyoruz: Bakalım sayın Müdür, Kaçağa izin verecek mi? Yoksa seyirci mi kalacaktır?

İnsanın aklına, doğal olarak bazı sorular geliyor: Yönetmeliklere aykırı olmasına rağmen, sabıkalı bir kişi nasıl olur da il temsilciliği yapabilir? Ve hakkında böylesine ciddi suçlamalar olan bir kişi, nasıl olur da açığa alınmayıp görevini sürdürebilir? Bu aşamada, il temsilcilerinin görev başına atamayla geldiğine dikkat çekmek gerek. Atamayı kimin yapması gerektiği, kimin yaptığı konusu da ilginç. İl temsilcileri, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün önerisi ile Valilik tarafından atanır. Bir valinin, geniş sorumluluk alanında bulunan herkese ilişkin ayrıntılı bilgi sahibi olmasının güçlüğü düşünülerek, kendilerine öneride bulunmakta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün yardımcılığı uygun görülmüş. Elbette atamalarda asıl sorumluluk, Vali’ye aittir. Vali, atadığı her kişinin davranışlarından en başta hesap soracak ve sorulacak kişidir. Ancak, hepinizin de tahmin edeceği gibi, işlerin işleyişi, başkalaşıp, atama görevinin gerçekte Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nce yapılmasına, valilerin de bu atamaların altına imza atmasına dönüşmüş durumdadır. Durum böyleyken, anımsarsanız, atama konusunda Gençlik ve Spor Adana İl Müdürlüğü ile Türkiye Satranç Federasyonu arasında önemli bir sıkıntı yaşanmıştı. Adana’da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün yaptığı atamaya, kendi adamı atanmayan TSF karşı çıkmıştı. Gerekçe olarak da il temsilcileri ile federasyonların uyumlu çalışması gerekliliğini belirten maddeyi göstermiştir. Elbette bizim Satranç Federasyonu’nun “uyumluluk”tan anladığı, “başkaları bana uyacak” olduğu için, kendileriyle “uyumlu” çalışacabilecek kişiler, yalnızca, değirmenlerini döndürecek kendi adamlarıdır. Adana’da bu tartışmalar yaşanmıştır, ama İzmir’de yaşanmamıştır. İzmir İl Temsilcisi Selçuk Büyükvural’ı TSF atamıştır, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ise buna bir ses çıkarmamıştır. Hakkını vermek gerek, İzmir’deki İl Temsilcisi ile Federasyon, gerçekten de gözyaşartıcı bir “uyumluluk” sergilemektedir.

Ali Nihat Yazıcı’nın ECU seçimleri için Sibirya’ya yanında götürdüğü Selçuk Büyükvural’la birlikte muhtemelen çektirmiş olduğu bir “aile” fotoğrafına denkgelemedim, ama Selçuk Büyükvural’ın Feysbuk’taki, bana epey ilginç gelen kullanıcı resmini paylaşayım istedim:

3m5pi.jpg

Neredeyse her maddesi “para maddesi” kokan yukarıdaki şikayet dilekçesini bir kez daha okuyunuz. Sözkonusu kişinin Feysbuk’ta kendisini tanıtmak için seçtiği fotoğrafı, insanın burnuna, dilekçedeki maddelerden daha az para kokmuyor. Selçuk Büyükvural’ın bu fotoğrafla bizlere vurgulamak istediği şeyi, herhalde fotoğrafı gören herkes açıkça anlayacaktır.
Ara
İlkini yukarıdaki yazıya eklemeyi unuttuğum üç ek bilgiyi sizinle paylaşayım:

* Birincisi, TSF'nin kurduğu Satranç A.Ş. ile ilgili. Konuyla ilgili haberi bu forumdan okuyabilirsiniz. Ben buraya o haberden bir "aile" fotoğrafı eklemezsem, eksik kalır.

c25sJ.jpg

Hissedar oldukları bu şirketten hiçbir şekilde gelir elde etmeyecekleri söylenen, bu işe "amatör olarak" girerek "deneyimlerini ticarete dökmeye çalışan" sözkonusu kişilerden biri, yukarıda sözü edilen kişidir.
___

** İkincisi, öğrendim ki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne Selçuk Büyükvural hakkında başka şikayet dilekçeleri de verilmiş.
___

*** Üçüncüsü, bu iki yazı konusunda İzmir Valiliği'ni, Gençlik ve Spor İzmir İl Müdürlüğü'nü, Türkiye Satranç Federasyonu'nu (tabi, haberi yoksa) bilgilendirdim.
Ara
.

SU DAMLAYA, DAMLAYA MERMERİ DELER !..

Mutlaka sadece İzmir'in sorunu değil.

Konu İzmir'de geçiyor olabilir.

Hatta bütün oyuncular, senarist ve yönetmen de İzmir'li olabilir.

Öğrencilik ve gençlik yıllarım Ankara'da geçti.Uzun yıllardır da İzmir de çalışıyor ve yaşıyorum.

İzmir'de yaşayan insanların çevresine ve ülkesine karşı olan duyarlılığını ve saygısını örnekler ile anlatıp tartışmaya gerek var mı.

Forum'un okuruyum. ( Hüseyin Bey'in sayesinde.) İlk defa bugün yazar olarak katılıyorum. Satrancın bir spor olarak gelişmesi ve yaygınlaşması konusunda ki İzmir duyarlılığını ve İzmir'li sporcuların ve sporcu velilerinin özverisini örneklemek gerekirse, öncelikle:

Beş Yıldızlı Otelde Misafir Bile Olamamak :-(

5 yıldızlı otelde misafir olmak Big Grin

daha sonra:

STAUNTON, KASPAROV, ANAND VE DSM

Timur ve Satranç

(örnekler arttırılabilir.)

Başlıkları altında ki yazılara tekrar bir göz atılması gerekir. Özellikle Sayın Şevki HACIOĞLU'nun özgün araştırmalarının benzeri bu başlıklar hariç başka hiç bir yerde yok.

Başarılı genç yayıncımız, aynı zamanda sporcu ve antrenör Sayın Alper Efe ATAMAN ile birlikte ülkemizin ilk yenilikçi kitap yazarı Sayın Ozan ÇAPAN'ı da unutmamak gerekir. İsem'in yayınladığı Çocuk ve Satranç Dergisinin onuncu yaşını doldurduğunu herkes biliyordur, sanırım. Sayın Enis BİLYAP'IN yöneticisi olduğu İSEM'in pek çok şampiyonun yetiştiği bir eğitim kurumu olduğunu bilmeyen ve genç yaşta kaybettiğimiz şampiyonların antrenörü Sayın Abdullah İLHAN'I ve Ege Satranç Merkezini tanımayan var mı?

Bu yılın Bayanlar şampiyonu yenilmez genç bayan sporcu Betül Cemre YILDIZ (Onbir yaşındayken bile, 2000 Olimpiyatlarında A Milli Bayan takımında ülkemizi başarı ile temsil etmişti.) ile açık grup şampiyonu olup en genç Türkiye birincileri arasına ismini gururla yazdıran Oğulcan KANMAZALP'i ve Gm adayımız Emre CAN'ın isimleri yazdıktan sonra genç ve yetişkin sporcularımızı yazmakla bitmez diyerek izniniz ile noktayı koyuyorum. (Sadece son zamanların en formda genç isimlerini yazdım.Bu özet yetmez biliyorum.)

Ayrıca kendi aralarında konuştukları; 'satranç yönetimi ile ilgili' yeri, zamanı, kişileri, belli pek çok olayı ve sorunu kamu yararına bir sonuca bağlamak ve kötüye gidişi engellemek için hamle yapmayan kişi yada kişilerden Türkiye'nin her yerinde olduğu İzmir'de de var. Bunlardan sadece bir tanesi hakkında konuşamıyorum (Başkaları da. Nedense?). Kendisi; önem verdiğimiz anı ve yorumlarını yakın zaman da yayımlamak konusun da söz verdi.

''Kuantum Fiziği'ne ve Uzay Bilimlerine ilginiz olmasa bile uzayda var olduğu kanıtlanan kara delikleri duymuşsunuzdur. Bunlar çevrelerin de var olan her şeyi büyük küçük demeden inanılmaz bir çekim gücü ile önce yutuyorlar. Ve bunların daha sonra patlayarak yeni bir galaksinin oluşmasına yol açtıkları varsayılıyor.''

Durup dururken İzmir'i bize niye anlattın; bu söylediklerin bilinen sıradan şeyler , ve somut benzerleri bizde de var derseniz;

Lütfen dikkatle okuyun:

---' Biz kara deliğin yakın çekim alanındayız ve bunu erken fark ettik. Bizim verdiğimiz verileri ciddiye alıp olası bir önlem için çalışmaya hemen başlamazsanız büyük patlamadan sonra oluşacak yeni galakside yaşamınızı bir şekilde sürdüreceğiniz kesin değil!!

--------------------------------------

Dikkat!!

Aşağıda, Merkez Hakem Kurulu Başkanı ve İzmir İl Temsilcisi Selçuk Büyükvural hakkında, Gençlik ve Spor İzmir İl Müdürlüğü�ne sunulan bir şikayet dilekçesi yeralmaktadır:

1) Turnuvalarda, ilimizde yüzlerce hakem olmasına rağmen, yönetmeliklere aykırı olarak, yalnızca belirli 3-5 kişi gönderilmektedir. İlimizde yapılan turnuvalardaki görevli hakemler incelendiğinde, bu iddia açıkça görülecektir. Böyle olduğu halde, �hakem eksikliği� gerekçe gösterilerek aday hakem kurslarının açılması, düşündürücüdür.

2) Yapılan kurs ve turnuvalarda, İl Temsilcisi Selçuk Büyükvural�ın Alsancak İş Bankası�ndaki **** ***** ******** no�lu özel hesabına kayıt paraları yatırılmıştır (Hesap numarası, dilekçede açıklıkla verilmiştir). Bu toplanan paraların nasıl, nereye harcandığı konusu araştırıldığında, kanun ve yönetmeliğe aykırı durum, zimmet durumlarını ortaya çıkacağı görülecektir. (Ek 1: Hesaba para yatırıldığına ilişkin makbuz)

3) Geçmişte de İl Temsilcisi Selçuk Büyükvural�ın yargılandığı, mahkemece ispatlandığı ve bu konuda sabıkasının olduğu bilinmektedir. Bu durumda İl Temsilcisi görevini yürütmesi, düşündürücüdür.

4) Turnuva organizasyonunda karşılaşılan sorun ve aksaklıkların giderilmesi için, yapılan turnavalarda İl Müdürlüğü�nüz tarafından görevlendirilmiş gözlemcinizin olması, yönetmeliklere uygun turnuva yapılmasını sağlayacaktır.

Tüm bu yönetmeliğe aykırı keyfi tutumlar sonucu, ilimizde satranç turnuvaları çok geri durumlara gelmiş ve santrançseverler tamamen dışlanmış ve 4 milyon nüfuslu ilimizde yalnızca 30-40 kişilik katılımla turnuvalar yapılmaktadır.

Örneğin, Ekim 2009 İlk Haftasonu Turnuvası�na katılım 30 kişi, 2009-2010 İzmir İl Birinciliği Seçmeleri�ne 32 kişi, en son 25-26-27 Aralık 2009�da yapılan Yaş Gurupları 14 Yaş Turnuvası Seçmeleri�ne 33 kişi, 16-18 Yaş Turnuvası Seçmeleri�ne 22 kişi olmuştur. Aynı turnuvaya, komşu il olan Manisa�da 400�den fazla kişi katılmıştır. (Ek 2: İl Hakemi Süleyman Kahraman�ın internet yazısı)

Ayrıca, 2009-2010 Yaş Gurupları İl Birinciliği seçmelerinde 10 TL katılım payı toplanmıştır.

İş bu rapor tarafımızdan hazırlanmıştır.

28.12.2009

Konuyla ilgili, Gençlik ve Spor İzmir İl Müdürü Sabri Sadıklar ile de bir görüşme yapılmıştır.

Dilekçeyi veren ve Spordan sorumlu Müdür ile görüşenler bir spor kulübünün yöneticileri. (Kendileri yazmadığı için bende spor kulübünün ismini yazmıyorum. Cesaret ve duyarlılıkları için kendilerine teşekkür ederim.) Buna benzer başkaca itirazları da olmuş.

Ne yazık hiç birine yazılı bir cevap ve açıklama alamamışlar.

Yasa, yönetmelik ve tüm yönergelere aykırılığı kesin bu ihbar niteliğinde ki dilekçe sümen altı edilebilir mi? (Normal şartlar altında!)

Ve bu da benim yirmi gün önce hazırlayıp İl Müdürlüğüne verdiğim dilekçem:

Gençlik ve spor il müdürlüğüne
izmir

Konu: Satranç İl Temsilciliği,İl Faaliyet Programında bulunan turnuvalarda para toplanmaya devam ediliyor olması hk.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, satranç il temsilciliği faaliyet programı'nda bulunan ve İlk Haftasonu turnuvası adı ile yapılan açık spor faaliyetinde, Türkiye Satranç Fedarasyonu'nun TSF Ankara Lisans AYRICALIKLI hesap Şube Kodu: 4200 Hesap No: 5930838 IBAN No:TR820006400000142005930838 nolu hesabına 10tl katılım ücreti yatırılması, yatırmayanların İl Faaliyet Programında ki bu turnuvaya katılamayacakları şartı bulunmaktadır. Aynı şart U16 turnuvasında da 5tl şeklinde uygulanmıştır. Muhtemelen İlimiz gençlerine yönelik en temel sportif etkinlik olan yaş grupları birinciliklerine katılmak isteyen sporcularımıza da benzer bir maddi şart koşulacaktır.

Satranç il temsilciliğinin faaliyet programında bulunan sportif faaliyetlerde daha önceki aylarda yapılan herhangi bir makbuz veya evrak karşılığı olmadan para toplanması ve toplanan paranın 'ödül-gider' olarak dağıtılması uygulamasına son verilmiş olmasına rağmen esasen Türkiye satranç Fedarasyonu'nun değil; İl Müdürlüğü'nüzün bünyesinde olduğunu bildiğimiz ve İl Müdürlüğü'nüzün İzmir ilindeki amatör satranç faaliyetlerini idare etmekle görevli olarak atamış olduğu, fahri çalışan satranç il temsilcisi ve ekibi ısrarla Türkiye Satranç Fedarasyonu'nun hesabına bile olsa sportif faaliyet katılımlarında para toplamaya devam ederek, İzmir amatör satranç faaliyetlerinin gelişiminin önünde engel oluşturmaktadır.

Ayrıca böylesi bir uygulamanın (İl faaliyet programında bulunan sportif karşılaşmalarda Tsf hesabına para yatırılması zorunluluğu getirilmesi.) İzmir den başka bir il'de yapıldığını da; diğer illerin web sayfalarına yönelik yaptığım güncel incelemem de göremedim.

Atadığınız kişilerin görevleri; temsil ettikleri spor branşında sporcuların sportif etkinliklere katılımını teşvik etmek ve sporcuların lisanslı spor faaliyetlerinde İl Müdürlüğü'nüzün tanımış olduğu imkanlar ile; sporcuların maddi olanaklarının çeşitlilikler gösterebileceğini de göz önüne alarak, her seviyedeki sporcunun sportif etkinliklere ''engelsiz'' katılımını sağlamak değil midir?

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, satranç il temsilciliği faaliyet programı'nda bulunan spor etkinliklerinde niçin Türkiye Satranç Fedarasyonu'nun hesabına para yatırmak zorundayız? Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından ilimize ayırılan bütçe; Bayanlar ve Açık kategorideride 2010 Türkiye Şampiyonlarını çıkaran, devam etmekte olan Olimpiyatlar da Milli takımlarımız da ki oyuncuların neredeyse yarısını oluşturan ve ayrıca bir çok grup da 'Yaş Grupları Türkiye Şampiyonu' olan gençlerimiz ile birlikte genel klasmanda isimleri övgü ile anılan ünvan sahibi birçok sporcuyu bünyesinde bulunduran ilimiz sporcularına yakışır düzeyde değil midir?

İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün bünyesinde faaliyette bulunan diğer branşlardaki sporcuların başarılarını ve İl Yönetiminizin sporculara ve spor kulüblerine olan katkılarını basın aracılığı ile taktir ve saygı ile izliyoruz. İzmir de satranç branşında geleçekte de pek çok gencimizin büyük başarılar elde edeceğine olan inancım ile genç ve yetişkin sporcuların önüne sürülen maddi engellerin kaldırılması konusunu bilginize sunar gereğini arz ederim.

Adres........................... Mehmet Karadaş
VN:

Benim dilekçeme de cevap yok.

Ayrıca değişen hiç bir şey de yok! Uzay Fiziği Kanunları'na göre yutulan her cisim kütleyi artıracağından orantılı bir şekilde çekim gücü de artmaya devam edecek!!

İzmir'de ki çabalara destek verme zamanı, ne zaman?

''Bozuk düzende sağlam çark olmaz'' Pir Sultan Abdal (1551-)

Olur mu?
Değişmeyen tek şey değişimdir!
Ara
İzmir İl Spor Müdürlüğü çalışanları Uyuyor mu?

Yoksa bu okunması ve incelenmesi saatler alan yazının başında ki tartışmaya nedeni; esas konu olan 'Resmi bir fahri görevi üstlenmiş kişilerin biz gönüllü çalışıyoruz. Yaptığımız işleri eleştiremezsiniz. Hatalı işler de yapsak, sizlere zararlar vermiş ve vermeye devam ediyor olsak bile gönlümüzden geçmediği için yapıştığımız koltuklardan kalkmayız ' tavrı Devlet memuru olan İl yöneticilerini de mi yıldırmış.

Bugün elime İzmir İl Spor Müdürlüğüne verilmiş yeni bir dilekceyi okuma şansı geçti.( Yaklaşık onbeş gün önce verilmiş. Evrak kayıt no:7767 )

Hiç bir zaman yazılı bir cevabının alınamayacağını düşündüğüm bu şikayet içerikli dilekçeyi ismini açıklamak istemeyen arkadaşımın izni ile bir bilgilendirme yazısı olarak yayınlıyor; yorumu sizlere bırakıyorum.

T.C. İzmir Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne:
                                                                                                                İzmir

Konu: 2010 yılı İl faaliyet programında yer alan İzmir İl Birinciliği turnuvası tüzüğünde Özerk Federasyon hesabına para yatıma zorunluluğu bulunması hk.

16-EKİM-2010 tarihinde Halkapınar Stadyum alanında ki satranç salonunda başlayan ve 31-Ekim-2010' da sonlanacak olan İzmir İl Birinciliği Final Karşılaşmaları'na sporcu olarak başvuruda bulundum ve adı geçen turnuvada yarışmacı olarak da bulunuyorum.

Turnuvaya katılım için başvuru sırasında; yarışma tüzüğünde bulunan 'İş Bankası'nda ki Tsf lisans ayrıcalıklı hesabına İzmir İl Birinciliği Katılım Payı yazdırılarak para yatırılması' şartını diğer sporcular gibi ben de yerine getirmek zorunda kaldım.

Lisans kontrolü ve teknik toplantı sırasında, özenli bir şekilde; şahsıma yönelik olarak Özerk Federasyon Hesabı'na para yatırıp yatırmadığım ve dekontu sorulmamasına rağmen, diğer sporcuların banka dekontlarının kontrol edilerek not edildiğini de izledim.

T.C. İzmir Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün satranç branşı ile ilgili olarak yapacağı faaliyetler arasında yapılması doğal gereklilik icap eden bu temel yarışmanın katılımcılarına hangi yasal dayanak veya gerekçe ile ''Özerk Federasyon Hesabına para yatırılmadan
katılınamaz'' şeklinde zorunluluk içeren bir tüzük maddesi konulmuştur?

'10 TL gibi bir rakam'; sporculara maddi getirisi olmayan amatör bir spor olan satranç dalında, yarışmaya katılan sporcuların, sportif gelişimleri için yaptıkları diğer masrafları ile kıyaslandığında görece küçük bir rakam olsa dahi, destek olunması gereken amatör bir spor
dalının sporcularına destek değil, köstek olarak telafisi imkansız olumsuz sonuçlar oluşturacak niteliktedir. Nitekim yapılan turnuva Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Federasyonun kurulduğu ve İzmir İli'nde  Federasyona bağlı bir İl Temsilcisinin görev yapmaya başladığı 1991 yılından bu yana yapılmış en zayıf turnuva niteliğine haizdir. ( Son 19 yılın en zayıf İl Birinciliği yarışması.)

Özerk Federasyon hesabına para yatırma zorunluluğu konulması hangi yasa-yönetmelik veya yürütme prosedürü maddesine dayanılarak yapılmaktadır?

Eğer yasal bir dayanağı yoksa ve Müdürlüğünüz tarafından da gereksiz hatta yanlış bir uygulama olarak görülen sehven yapılmış bir yanlış uygulama ise Tsf hesabına yatırmak zorunda bırakıldığım 10 TL'nin adı geçen kurum tarafından, Müdürlüğünüz görevlileri aracılığı ile sporcu lisans hesabıma iade edilmesini talep ediyorum. Gerekirse bu konuda diğer yasal haklarımı da aramak konusunda kararlıyım. Tsf hesabına yatırmak zorunda bırakıldığım10 TL'nin dekontunu da dilekçemin ekinde sunuyorum.

Ayrıca, böylesi bir uygulamanın İzmir'den başka bir İl'de yapıldığını göremiyoruz. Bu konu satranç branşında aktif olan sporcuların, antrenörlerin ve hakemlerin katıldığı ve haber-yorum içeren yazılar yazdığı forum ve haber portallarında da alay konusu edilmektedir.

Durumu bilginize sunar gereğini arz ederim.
Saygılarımla.

Değişmeyen tek şey değişimdir!
Ara
il_spor.jpg

[color=brown](Resmin üzerine tıklayın lütfen)[/color]

www.izmir.tsf.org.tr/2010/11/satranc-a-s-urunleri/

Dikkatinizi çekerim! Bu yazı http://izmir.tsf.org.tr/ Resmi web sayfasında Birol Yüce isimli ''satranç gönüllüsü'' tarafından 13 Kasım 2010 – tarihinde; saat 23:19'da yayımlanmış.

İzmir'in Türkiye satranç ortamından farkını ve bizim ayrıcalığımızı kolayca anlayın diye sakince ve üzerine basa basa tekrar vurgulamaktan gurur duyarak söylüyorum ?!

........tsf.org.tr alan adlı tüm il web sayfalarını gezdim. Bu erken bayram kutlaması, özel pazarlama, ( kapıya özel diyelim.! ) özel özel vede güzel açıklamalar; ...............Sadece ve ve Sadece............. biz İzmir'lilerin web sayfasında var.

Sadece İzmir'in sorunu olduğunu tekrar tekrar anlamış olmama rağmen; 'üzgünüm, bu da dosyada bulunsun' diyerek buraya alıntı yaptım.

Saygılar.

Not:

http://www.9eylulsatranc.org/ web sayfasında;

[size=18][color=green]''İzmir'de İl Birinciliği Turnuvalarına Katılım Artık Ücretsiz''[/color][/size] başlığı altın da,

''Bilindiği gibi aralarında Uluslararası İzmir Açık'ın da bulunduğu bu turnuvalarda 2005 yılından beri katılım ücreti isteniyor ve bu ücretin turnuva yönergesinde, il temsilcisinin özel hesabına yatırılması isteniyordu. Arasında kulübümüzün de bulunduğu, İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne yapılan itirazlar kısmen de olsa sonuç verdi.'' son paragrafı ile biten bir haber yazısı var.

Okumanızı tavsiye ederim.

.
Ara
Bu ne güzel bir haber. Bu İzmir'e kaybettiklerini telafi ettirecek, herkesi mutlu edip heyecanlandıracak ne gurur verici bir kazanım. Yüreğinize sağlık.

Satrancı yaygınlaştırmak için kullanılması gereken paralar satrancı engellemek, sevenlerini gönüllüden sevdikleri satrançtan ayırıp uzaklaştırmak için bir araç ve rant kapısı haline gelmişti. 9 Eylül Satranç Derneğinin cebimizden alınmasını engelleyerek katıldığımız her turnuva için önceden ödediğim "kime ? katkı payını" ben kendi adıma seve seve ihtiyacı olan illere ve İzmir'de satrançla tanışmamış en ücra köşelerdeki çocuklara satranç malzemesine dönüşmüş olarak göndermek isterim.Yıllarca çocuklarımızın haklarından kesilirken "uslu uslu" ödediğimiz bu paraları artık kendi çocuklarımızdan önce başka çocuklar için harcamak benim İzmir'e vefa ve şükran borcumdur. Dernek bu konuda da çalışma yapabilirse mutluluğum daha da artar.

Güzel günler göreceğiz çocuklar
Motorları maviliklere süreceğiz
Çocuklar inanın, inanın çocuklar
Güzel günler göreceğiz, güneşli günler
Hani şimdi bize
Cumaları, pazarları çiçekli bahçeler vardır,
Yalnız cumaları, yalnız pazarları
Hani şimdi biz
bir peri masalı dinler gibi seyrederiz
Işıklı caddelerde mağazaları,
Hani bunlar
77 katlı yekpare camdan mağazalardır.
Hani şimdi biz haykırırız
Cevap:
Açılır kara kaplı kitap: Zindan
Kayış kapar kolumuzu
Kırılan kemik, kan
Hani şimdi bizim soframıza
Haftada bir et gelir
Ve, çocuklarımız işten eve
Sapsarı iskelet gelir
Hani şimdi biz
İnanın, güzel günler göreceğiz çocuklar
Güneşli günler göreceğiz
Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar
Işıklı maviliklere süreceğiz
Çocuklar inanın, inanın çocuklar
Güzel günler göreceğiz güneşli günler

haber.jpg

Haberin duyurulduğu derneğin sitesinin linki : http://9eylulsatranc.org
Ara
İzmir'de satranç İl yönetimi ile yaşanan sorunlar ile ilgili olarak olumlu bir gelişimi aktarmak için araştırma yaparken, aşağıda size sunduğum yazıya rastladım. Bu başlık altına yazmak üzere hazırladığım yazımı hazırlamaya devam ediyorum.

Sayın Aydın Sevinç'e, bulunduğu spor ortamını gözlemleyerek yazdığı yazı ile gösterdiği duyarlılık için saygılarımı sunuyor ve bu yazısını bu başlığın açılış sebebini destekleyici niteliğinden dolayı sizler ile başlaşmak istiyorum.

Sayın Aydın Sevinç'in yazısının yayım kaynağı:

http://blog.milliyet.com.tr/Izmir_in_Sat...gNo=278948
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi