GM GRİVAS SİMULTANE
27 Mayıs 2010 Perşembe günü saat 11.00 de İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Kampüsünde Milli Takım Antrenörümüz GM Grivas tarafından simultane verilecektir.Simultane 20 kişi ile sınırlıdır.Katılmak isteyen sporcularımız İş Bankası TR820006400000142005930838 nolu banka hesabına 10.TL yatırarak Online Kayıt sistemiden kayıt olabilirler.

www.istanbul.tsf.org.tr
Ara
Çokmasa gösteri maçlarında ücret alınmazdı.

Federasyonun yeni bir uygulaması olsa gerek.

kg,
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT
ya maalesef artık satranca dair her şey paraya döndü. Parası olmayan, satranca para ayırmayan ciddi turnuvaları geçtim basit 2-3 günlük turnuvalar da dahi oynayamaz oldu. Günümüz dünyası malum hepimiz biliyoruz kapitalist düzeni ancak satrancın kapitalist düzene bu kadar hızlı ayak uydurması ilginç kanımca...
Ara
10 lira..
küçük
ince
ince olur kamanın ucu
hele de hançerin daha ince
anlarsın tamamı girince...
Bana simultaneyi sadece İstanbul Kültür Üniversitesi öğrencilerine yapmak teklif edildi.Ancak üniversitemizin final sınavları dönemine denk geldiği için kontenjanı doldurmanın mümkün olmadığını ve bu yüzden dışarıya açmak gerekeceğini söyledim.İstanbul İl Temsilciliğinin internet sitesinde duyuruyu yapıp bu site üzerinden online kayıt yapılacağı için herkesin kayıt yapabileceği ve bunların bir kısmının "laf olsun" diye olacağı da hepinizin malumudur.
Şöyle bir tablo hayal edin: Kayıtlar yeterli sayıyı bulunca kesiliyor ama kayıt yapanların çoğu (sürekli yaşandığı gibi) ertesi gün simultaneye gelmiyor.Grivas geliyor ve karşısında 7-8 kişi var!Bu hoş bir tablo mu?Bunun mümkün olduğu kadar önüne geçmek için "sembolik" bir ücret olan 10 TLyi ödeyenlerin organizasyona parayı ödemiş olmanın da etkisiyle geleceği düşünülmüştür ve sadece bu sebeple dışarıdan geleceklerden ücret istenmiştir.Simultanede İstanbul Kültür Üniversitesi ve Kültür Eğitim Kurumları'ndan 15 kişi ücretsiz olarak mücadele etti ve dışarıdan sadece 1 kişi geldi.Dışardan gelen kişi online kaydını yaptırdığını ancak ücreti ödeme imkanını henüz bulamadığını söyledi ve olması gerektiği gibi simultanede oynadı.
Bir Türkiye Şampiyonası Seçmeleri oynamak için bugün cebinizden ortalama 750 TL çıkması gerekiyor.Bu konu tartışılabilir, tartışılmalıdır.Ancak bu tür (simultane yada AVM turnuvaları) organizasyonlara kayıt yaptırıp gelmeyerek gerek organizatörleri gerekse sponsorlara karşı satranççıları mahcup duruma düşürenlerin bu davranışını tartışmak yerine bu davranışların önüne geçmek için uygulanan çözümleri tartışmak bana garip geldi.

GM Grivas 16 kişiye karşı 1 saat 45 dakika süren simultanede 14 galibiyet aldı.Kültür Koleji 4. sınıf öğrencisi Sinem Çağla Gündoğan ile berabere kalırken Kültür Lisesi 2. sınıf öğrencisi Ahmet Bolat'a kaybetti.Simultane öncesi Habertürk'ün yaptığı röportaja "En son ne zaman kaybettiniz?" sorusuyla başlamasının Grivas'ın puan kayıplarındaki en büyük neden olduğunu düşünüyorum Smile Organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese İstanbul Kültür Üniversitesi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Ara
Satranç çevresinde kayıt yaptırıp turnuvaya katılmamak gibi kötü bir adet olduğu, oluştuğu maalesef bir gerçek. Ve belirtildiği gibi bu durumun daha çok City'sdeki gibi kayıt ücreti olmayan turnuvalarda ortaya çıktığı da doğru. Ancak bu duruma çözüm satranç oynamak isteyenlerden para almak olmamalı diye düşünüyorum. Alternatif çözüm ne olabilir emin değilim ama belki ceza puanı belki kara liste tarzı uygulamalarla caydırıcılık sağlanabilir. Belki daha parlak çözümler üretilebilir benim şuan aklıma gelenler bunlar.
Benim tepkim zaten bu organizasyona değil simultane gösterileri satrancı daha çekici kılan,ilgi uyandıran; görmek, katılmak istediğimiz organizasyonlar. Keşke daha sıklıkla daha fazla katılımla gerçekleştirilebilse.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi