Flaşş !! Türkiye Avrupa Birincisi
Türkiye maden kazalarında Avrupa birincisi ! ( gazetelerden )

Dünya ekmek yeme rekorunu elinde tutan , ayrıca Avrupanın en az et ,yoğurt,yumurta yiyen, en az sütünü içen , buna rağmen en pahalı eti satın alan bir ülkede başka neyin birincisi olacaktın ?

Satrançta dünya birincisi çıkarma ihtimalimiz hakkında konuşmak istiyen var mı ?

Siz satrançcılar akıllı insanlarsınızdır.Her halde durumun da farkındasınızdır.. :wink:
Ara
Selçuk Aydın Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Türkiye maden kazalarında Avrupa birincisi ! ( gazetelerden )

Dünya ekmek yeme rekorunu elinde tutan , ayrıca Avrupanın en az et ,yoğurt,yumurta yiyen, en az sütünü içen , buna rağmen en pahalı eti satın alan bir ülkede başka neyin birincisi olacaktın ?
:wink:

Dünyanın en pahalı benzininde de birinciyiz sevgili Selçuk bey..
ayrıca bir kaç madde daha var. onlarda da birinciliği kimseye kaptıracak gibi görünmüyoruz...
Ara
Dünyanın en pahalı GSM hizmetlerini ve en pahalı internetini unutursak büyük haksızlık etmiş oluruz. Smile
Ara
Satrançta Avrupa Birinciliği kazandığımız ümidiyle konuya girip böyle bir şeyle karşılaşıyoruz!Moderatörler konuyu Hayata Dair bölümüne taşımalı diye düşünüyorum.

Bu vesileyle maden kazasında yaşamlarını yitiren hemşehrilerime Allah'tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.
Ara
Türkiye trafik kazalarında da Avrupa birincisidir. Ülkem insanı bu teknolojiyi neden kullanamamaktadır ? Cezalar diyorlar.Parçalananarak ölmekten büyük ceza var mı ?
Gererek maden kazaları olsun,gerek trafik kazaları yada benzerleri. Bunlardaki yüksek oran ile satrançtaki uluslararası turnuvalardaki düşüklük arasında önemli bir bağ vardır.Bunu göremiyorsanız bu sizin hatanızdır.Satranç bir zihin,akıl sporudur. Trafik kazaları ve diğerlerindeki bu yüksek oran, bizim çok kurnaz insanlar olmamız ne yazık ki pek de akıllı olmamamızın sonuçları arasındadır.

Peki satrançta nasıl iyi oynayabiliriz ? Sayın Başkanımızın 10 yıl sonraki hayalini nasıl gerçekleştirebilir, final masasının bir tarafında içimizden birini nasıl oturtabiliriz?
Ara
Sn Tuncay Şen ile sn Oktay Ertan Beylerin belirttikleriyle de satrançtaki bu geriliğimiz arasında önemli bir ilişki vardır.
Biz satrancı iyi oynamaya başladığımızda benzin,gsm,internet, et vs fiyatlarınında düştüğüne şahit olacağız.
Biz satrancı iyi oynamaya başladığımızda çakmakla tüp kontrolü yapanlarla maaşının iki katına cep telefonu alanların sayısında muazzam düşüşler olacaktır.
Biz beyaz ekmeği soframızdan kaldırıp,çocuklarımıza et,süt,peynir,yoğurt ve yumurtayı her gün ve öğün yedirmeye başladığımızda çocuklarımızda satrancı çok iyi oynamaya başlayacaklardır.Çocuklarımız satrancı çok iyi oynayınca trafik kazalarıyla maden kazalarında da düşüşler olacaktır.
Çocuklarımız satrancı çok iyi oynamaya başladıklarında bu ülkede çok fazla şey sorgulanmaya başlayacaktır..
Ara
Sayın Ateş Ülker in ,diğer bir başlıkta( gelişmeler) yazdıklarıyla ülkemde oynanan satranç seviyesi arasında da ilişki bulunmaktadır."Ülkem insanı söylemez,söylenir." Sizin daha önce yazdığınız gibi merdiven altlarında,koridorlarda,bahçede,şurda,burda mırıldanır,fısıldaşır.Hakkını açıkça aramaktan korkar.Bizde pusu vardır,düello yoktur.Ekmeği çok eti az yiyen insanların davranış biçimidir bu.Tipik kurnaz insan ahmaklığı.
Bu camiaya söyleyecek daha bir çok sözleriniz olmalıdır.Örneğin, beyaz ekmek yemeği bırakalım,çocuklarımıza eti,sütü yedirip içirelim gibi.Sizin çocukluğunuzda beyaz ekmeği bukadar tüketirmiydik ? Ben köyde büyüdüm.Tandırlarda,fırınlarda geleneksel tam buğday ekmeğimiz yapılırdı.Türk toplumunda beyaz ekmek geleneği 30-40 yıl öncesine kadar yoktu.Ne oldu da dünyada bir tek biz bu kadar tüketir olduk.

Sayın Menderes Beyin Zonguldak satrancının son durumu hakkındaki yazdıklarıyla da bizim bu başlıkta açtığımız konunun yakın ilişkileri vardır.
Menderes Bey le hiç tanışmadan,karşılıklı bir çay içmeden,iki kelam etmeden aramız açılmıştır.
Menderes Bey İlçemizin bir dönem satranç ilçe temsilciliğine bulunmuştu.2008 yılarındaydı galiba.
Eren 2008-2009 öğretim döneminde okula başladı.Satranç turnuvalarına da yaş kısıtlaması nedeniyle (6 yaş) bu dönem girmeye başladı. Her yıl yapılması geleneksel hale gelen İş Bankası Satranç turnuvasına 2. girişi 2008 yılındadır.
Maltepe Millieğitim Satranç Birinciliğine de 2008 in haziran ayında girmiştir.Ataköse ilkokulu satranç öğretmeni Eren'deki yeteneği farkedip,anaokuluna giden Ereni okul takımının üç kişilik kontenjanına dahil etti.Eren girdiği bu Maltepe Millieğitim Okullar arası satranç şampiyonasında beş maçının tamamını kazanıp birinci oldu.
Ayrıyeten ,Ataköse okulu bir hafta sonra ikinci bir İlçe Şampiyonası düzenlemiştir.Eren burada da beş maçının tamamını kazanıp birinci olmuştur.
Aynı ay (haziran) içinde Satranç İl temsilciğide Maltepe de Belediye sponsorluğunda, bir okullar arası satranç şampiyonası organizasyonu yapmıştır.
Ataköse okulu satranç öğretmeni kayıt için gittiğinde, turnuvaya anaokulundan çocuk getirilmesinin yasaklanığı kendisine söylenir. Öğretmenin ,ortada özel bir durumun olduğunu belirtmesi,kendi kontenjanını böyle kullanmak istediğini , çocuğun Maltepe Şampiyonu olduğunu,böyle bir çocuk Maltepe de başka varsa onun veya onların da bu tür turnuvalarda oynaması gerektiğini söylemesi bir şey ifade etmez.Titanlar hükmü vermiştir. Eren haziran ayı içindeki federasyonun bir organizasyonu olan İş Bankası Turnuvasında oynayabilir,Haziran ayı içindeki başka bir organizasyonunda oynayamaz !

Bu dönemde Sn.Menderes Bey Maltepe İlçe temsilcisidir.Aynı zamanda Milli Eğitim turnuvasının yapıldığı okul olan Marmara Kolejinde de satranç eğitmenidir.

Menderes Beyle bir daha yıldızımız hiç barışmadı.Sonraları bu görevdende ayrıldı. Babasının hastalığına vede aramızdan ayrılmasına üzüldüm. Kendisine bu vesile ile baş sağlığı dilerim.Allah rahmet eylesin.
Ara
Selçuk Bey, iyi dilekleriniz için teşekkürler.

İlçe temsilciliğim döneminde, bahsettiğiniz turnuvaların tüzüğünde yer alan katılımcıları belirleyen kısım benle ilgili değildir. Ancak turnuvaya girecek olanları ve turnuvayı yönetenleri bağlar. Sizin ve sporcunuzun yaşadığı sıkıntı bu nedenle gerçekleşti sanırım. Keşke oynayabilseydi.

Maltepe Carrefoursa Parkta organizasyonunu yaptığım turnuvada ise, tüzüğü kendim hazırladığımdan katılımcı yaşında sınırlama getirmedim. Aynı şekilde Küçük Ustalar ve Minik Eller isimleriyle yaptığım İstanbul geneli turnuvalarında da, küçük yaşların bir üst kategoride oynamasına izin verilmiştir. Biliyorsunuz ki yarışma formatına ve organizasyonunun beklentisine ve de sporun kendi iç dinamiklerine göre katılımcılar belirlenmektedir.

Bir örnek vermek gerekirse geçen yıl planladığım ancak bu sene yapacağım Short Turnuvasının konsepti ingilizce anlamıyla, kısa bir zaman temposu olacak ( 5 dk ) ancak bir sınırlama daha var. Ses olarak da Şort kelimesine yakın olduğu için katılımcıların şort giymesi zorunlu olacak. Bu eğlence amaçlı yapılacak olan bir etkinlik.

Umarım çay vesilesiyle buluşur, sohbet ederiz. Tekrar babamla ilgili dileklerinize teşekkür eder, saygılarımı sunarım.
Menderes Sargın
Satranç Akademisi
Eğitim Merkezi
Ara
Benim yazdığım,Eren'in turnuvaya girememesi ile Menderes Beyin cevaben yazdıklarından sonra bir iki arkadaş aradı,üzüldüklerini falan söylediler. Bende ne için üzüldüklerini sordum .Benim yazdıklarım herhalde kısmen yanlış anlaşıldı.Üzerinde durduğum nokta oğlumun herhangi bir turnuvaya girememesi değil.Biz zaten fazla turnuva meraklısı bir aile değiliz.Ne şimdiye kadar "yaş grup"larına girdik ne de il bazında yapılan bunun seçmelerine.Ne "bu" market turnuvasına ne de "o" market turnuvasına. 6,7,8 yaşlarındaki çocuklarıyla turnuvadan turnuvaya koşturanlara da "Allah akıl fikir versin" deyip tebessüm ettik. :wink:
Belirtmek istediğim,özel bir durumla karşılaşıldığında doğru davranış şeklinde neden bu kadar zorlandığımız ? Ana okulu (6 yaş) çocuğu Milli Eğitim İlçe turnuvasında oynuyor ve birinci oluyor.Bir hafta sonra TSF nin il temsilciliği aynı ilçede bir ilçe birinciliği daha yapıyor.Birileri sadece bu çocuk için tüzüğe bir madde ekliyorlar.Zamanın ilçe temsilcisi olan Menderes Bey bu kişilere , "ya arkadaşlar ayıptır,günahtır,satrançta zaten uluslararası konumumuz belli ! yetekli bir çocuk nerede varsa bulup çıkarmamız gerekirken kendi ilçemizdekine mi satraç oynatmayacağız ? diyememiştir. Yaklaşık iki yıl sonra da keşke oynayabilseydi demektedir.
Menderes Bey konuyu kişisel almasın.Derdimiz onunla değil. Ekmeği çok yiyen ülkemin genel sorunudur bu.Derdimiz bu zihniyetle ve bu yanlışı devam ettirmek isteyenlerle.
Birilerinden özel ders alınca çocuğunuz "yetenekli ve özel" bir çocuk oluyor.Ne zamana kadar ? 10-12 yaşına kadar. Sonra o bırakılıyor başkasına geçiliyor.Bu tezgahta sürüp gidiyor. Dört yıldır ne yetenekler geldi geçti, seyrediyoruz..
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi