Antalyada neler oluyor
GM Sarhan Guliev yönetiminde bir süredir Antalya’da devam eden üst düzey satranç eğitim çalışmaları sona erdi.

Antalya’ da bu eğitimi alan sporcular ve destek veren dostlarıma, sporcu velilerine, arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Çok verimli bir süreç yaşadık ama keşke daha uzun (3 yıl) sürebilseydi.

Ancak bu eğitimi engellemeye çalışan, baltalayan, kendi küçük çıkarlarını her şeyin önünde tutan ve hatta bu sürecin sonunda bile nemalanmaya çalışanları sözde destekçileri, sadece konuşan, sözler veren ve sözleşmelerini tutmayan, destekler görünerek devamlı dedikodu üreten, bu pilot projenin olumsuz olması için çabalayan içimizdeki İrlandalıları unutmayacağız.

“Bu proje Antalya için bir lüksmüş??”

Bu çalışmalardan bir tek çocuk bile faydalansa bu projenin değeri ölçülemez.

Ama bunun bir önemi yok. Bazı sözde ?? antrenörlerin para kazanması her şeyden çok daha önemli.

Onlar şimdilik amaçlarına ulaşmış görünüyorlar.

Zaman gerçekleri ve sorumluları ortaya çıkaracaktır.

Çok üzgünüm.

Saygılarımla

Abidin Ünal
Ara
Sarhan hocanın öğrencilerine çok büyük katkıları oldu, dahada olacaktı sanıyorum. Sarhan hocanın başarısını ders alan öğrencileri, gerek yaş grupları Türkiye şampiyonasında, gerek Türkiye şampiyonası seçme yarışmalarında gösterdiler. Ne yazıkki bu başarılardan sonra derslerin işe yaramadığını, alınan sonuçların başarısız olduğunu söyleyenler olmuş galiba. İçiniz rahat olsun hocam Sarhan hocanın Antalya'ya ve öğrencilerine neler kattığını biz (olayları doğru yorumlayan satranç oyuncuları ve çıkar sorunu olmayanlar) görüyoruz. Antalya çok büyük bi hocayı, fırsatı kaybetti. Öyle gibi görünüyor şimdilik. Ama ben inanıyorum ki sizin gibi satranca değer veren hocalarımız oldukdan sonra hiç kimsenin küçük hesapları işlemez.

Saygılarımla. Edip ALPER
benim için vezir degil at daha onemli
Ara
Emellerine ulaşanları kutluyorum,başta Antalya camiasını, devamında TSF yönetimini...
Seçim öncesi ve sonrasında Başkan ve şu anda TSF dışında bulunan Asbaşkan verdikleri sözleri tutmadılar.
Başkanın seçim arefesinde ASEM önündeki sohbet toplantısında üst düzey çalışmaların nasıl yapılabileceğini anlatması hala gözümün önünde.Ne yazıkki kendi içlerindeki kısır çekişme verilen sözlerin tutulmasını engelliyor.3 yıllık yapılan protokole sadık kalmalıydılar.
Böyle bir büyükustayı Antalyaya getirebilmek için Abidin ile birlikte nasıl çırpındığımızı düşünüyorum,bir kez daha kahroluyorum.
Yıllardan beri çocuklarımızın üst düzey satranç eğitim alamadıklarından şikayet eden veliler,hocalar nerede.
Hakikaten lüksmüş!! Antalyamızda ki mevcut üst düzey antrenörlerle devam ederiz artık.
Çalışamaların başından beri destek olan velilerimize bizi yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyorum.Zor anlarımızda hep yanımızda oldular.
Şimdi onlar için sevinme zamanı,arkalarına yaslansınlar,sigaralarını,purolarını yaksınlar,rahatça çaylarını viskilerini yudumlasınlar.Başka nerede faydalı birşey yapmaya çalışıyorlar onu araştırıp çomak soksunlar.
Saygılarımla...
Ara
b3xfr.jpg

GM Sarhan Guliyev'in adını ilkez Tipik Satranç Oyun Sonları kitabından duymuştum. Türkiye'de de Beşiktaş takımında oynarken görmüştüm. Onla tanışmam Antalya takımına beraber transfer olmamızla başladı. İlk kez bir Büyük Ustayla aynı takımda oynayacak olmanın heyecanıyla Siirt’en Konya’ya yola çıktım.

Takımla buluştuğumuz da Sarhan Guliyev’i tanıdığımda acaba bütün Büyük Ustalar oyunlarındaki güçleri kadar insanlıkları da bu kadar güçlümü diye düşündüm. Ama gerçekten Sarhan Hocanın farkıydı bu.

Sarhan Hocamın bana ve takımdaki bütün arkadaşlarıma inanılmaz katıları oldu. Maçlarda yaptığımız hataları bize gösterip , saatlerce sıkılmadan analiz veren değerli biriydi.

Sarhan Guliyev'in Antalya ya yerleştiğini duyunca çok sevindim.. Bu olay Antalya ve Türkiye satrancı için büyük bir şanstı. Yazın kısa süreli Antalya gezimde onun öğrencileriyle verdiği derse misafir olarak girdim. Satrancta ne kadar amatör olduğumu , Ustanın eşsiz anlatım gücü ve derin tecrübeleriyle verdiği örneklerle gördüm.
Sarhan Hoca dan ders alan öğrencilerin başarları girdikleri turnuvalarda hep daha iyiye gidiyordu. Ve Antalya Satrancının geleceği çok iyi görünüyordu.

Abidin Ünal'ın “Antalya’da Neler Oluyor” yazısını okuyunca çok üzüldüm. Türkiye ve Antalya Satrancı için büyük bir kayıp. Keşke maddi imkanım olsa idi Büyük Usta Sarhan Guliyev’i Siirt’e getirtip kendim ve oğluma özel ders aldırabilseydim

GM Sarhan Guliyev’in Antalyada kaldığı yerden devam edip ülkemiz satrancına hizmet etmesi dileğiyle...

Siirten Sevgi ve Saygılarımla...
İhsan KILIÇ
FI-NA İhsan KILIÇ - Siirt
Konu hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşmakta fayda görüyorum.

GM Sarhan Guliev ile 1 sene önce (15.05.2009 ) yapılan 3 yıllık sözleşme 23 Haziran 2010 Çarşamba günü Ankara’ da yapılan görüşmeler sonucunda feshedilmiştir.

Türkiye Satranç Federasyonu ile GM Sarhan Guliev arasında 1 Ağustos 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni bir sözleşme imzalanmıştır.

GM Sarhan Guliev 1 Ağustos 2010 tarihinden itibaren AYGEG kadrosunda görevlendirilmiştir.

Saygılarımla
Ara
Türkiye Satranç Federasyonu Başkan Vekili Tahsin Aktar'ın forumda yayınlanması isteğiyle gönderdiği yazıyı yayınlıyoruz.

Özgür Satranç Forum

Bu başlık altında yazılan yazılar ele alındığında bilgilenmenin eksik oluşundan kaynaklandığını düşündüğüm algılama hatası ve buna dayalı olarak aşırı duyarlı satırların yer alması, federasyonumuzun ve yöneticilerin adın geçtiği satırlarda kırıcı, yıpratıcı sözlerin yer alması böylesi bir açıklamanın yapılmasını zorunlu kılmıştır.

GM Serhan Guliyev ile yapılan önceki sözleşme tarafların iradesi altında güncellenmiştir. Sözleşme iptali gibi bir durumu söz konusu değildir. Önceki uygulamada olduğu gibi sporcuların da katkıları ile sürdürülen eğitimlerin aynı biçimde yine sporcuların katkıları ile yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur.

Hoca Antalya’da yaşayarak satranç eğitimlerine Federasyon AYGEK bünyesinde devam edecektir. Antalya’da yürütülen eğitimler son bulmamıştır, aksine daha geniş kitlelere ulaşılmasının önü açılmıştır.

GM Guliyev sadece Antalya değil yurdumuzun değişik yörelerindeki sporcularımıza hizmet verebilecek biçimde kamp ve diğer ekinliklere katılarak yarar vereceği anlayışındayız.

Tahsin Aktar

Başkan V.
Ara
TSF Yönetim kurulu üyesi, Sayın Tahsin AKTAR Sarhan GULİEV'in sözleşmesinin iptal edilmesi hususunda hiç birşeyin değişmediğini ve Sarhan GULİEV' in özgür iradesi ile, !! sözleşmeyi iptal ettiğini, AYGEK antrönürü olarak yeniden sözleşme imzaladığı hususunda bizleri aydınlatan bir yazı yayınlamış!

Federasyon yöneticisi olarak bunları yazıyorsunuz.
Bu kadar da, kolayca yazıyorsunuz, öyle mi? Halbuki 14 Mayıs 2009 tarihinde, daha geçen yıl, TSF olarak Antalya'ya Türkiye'ye Basın önünde 3 yıllık söz verdiniz, basının önünde imza attınız, sitenizde şaşalı yayınlar yaptınız, bizlere güvenceler verdiniz, ardından sözleşmeyi fesh edip projeyi kaderine terk ediyorsunuz, öyle mi? Sonra da açıklama yapıyorsunuz "hiç birşey bir şey değişmedi" diye.

Siz söylediklerinize kendiniz inandınız mı bilmiyorum, ancak ben hiç te inanmadım, sayın Tahsin AKTAR.

Bir sporcu velisi olarak, Satranç adına gerçekten büyük üzüntü duydum.Antalya satrancı adına büyük üzüntü duydum.Türkiye satrancını bu yap - boz larlamı büyüteceğiz bilemiyorum. Yönetimdeki kısır çekişmeleri Antalya satrancına ve camiasına yansıtmak doğru bir atak değildir. Bu atak kimse için kazanç değildir. Bu atakla Antalya ve Türkiye Satrancı geri adım atmıştır.

Lütfen bakınız, bu sözleşmenin imzalandığı gün TSF resmi sitesinde çıkan yazı da sayın Başkan Ali Nihat YAZICI neler söylüyor . Aşağıda TSF sitesinde hala haberi bulunan yazıyı dikkatle inceleyiniz. (Lütfen silmeyiniz!)

Başkan Ali Nihat YAZICI ;
"Büyük usta Sarhan Guliev, artık Antalya'da hem şampiyonlar yetiştirecek hem de üst düzey antrenörlerin yetişmesine katkıda bulunacak. Antalya Tenis İhtisas Kulübü'nde (ATİK) 13 Mayıs günü yapılan imza töreniyle üç yıllık sözleşme imzalayan Guliev bir yandan Antalya'daki genç satranççıları milli takıma hazırlarken diğer yandan da antrenörlerin gelişmesine katkıda bulunacak." diyor.

Antalyalı sporculara TSF olarak 3 yıllık bir söz verdiniz,bir kurum olarak söz verirken 3 yıllık sözleşme imzaladınız, peki sözleşmenin fesh edilmesini gerektiren ne değişti? Sarhan mı başarısız oldu? Milli takıma kaç oyuncu kazandırdığına bir bakın, çalışan çocukların ufku genişledi, satranç öğrendiler.14 Mayıs 2009'dan bugüne kadar "Çok şey değişti". Ayça Fatma DURMAZ 16 yaş Türkiye ikincisi ve Avrupa ikincisi oldu. Çağatay BURCU 14 yaş Türkiye ikincisi, Melih Yurtseven Türkiye 5.si , Ufuk Sezen ARAT Türkiye 7.si, Efe EKŞİ 8 yaş Milli takım havuzunda. Bu sonuç yetmezmi?
Bir yıl sonunda bu sonuç orta yerde duruyor , 3 yıl sonra neler olacağını düşünebiliyor musunuz?

Başkan bu proje pilot proje diyordu, gözlerinin içi parlıyordu basın açıklamasında;

Başkan Ali Nihat YAZICI
"İmza töreni sırasında konuşma yapan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı, Antalya'nın Türkiye'deki en başarılı satranç şehirlerinden birisi olduğunu vurgularken bu prokolü Antalyalı satranççılar için büyük fırsat olduğunu söyledi. Guliev'in seçilmesindeki en önemli faktörün Türkçe biliyor olması ve Guliev'in çocuklarımızı emanet edebileceğimiz istisnai bir kişilik olduğunu belirten Yazıcı, önümüzdeki yirmi yılda yabancı antrenörlerle çalışmak istemediklerini belirtti ve kendi antrenörlerimizi yetiştirmenin önemine değindi."

Ne değişti de atılan imza geri çekildi? Söylenen sözler yok sayılıyor?
Ne değişti de % 100 başarıya ulaşmış bir projeyi kısır çekişmelere kurban verdiniz.
Diğer illerde benzer projelere imza atılacağını ve Türk satrancının dev adımlarla ilerleyeceğini beklerken, geri adım atıldı, eskiye dönüldü, Yazık oldu.Kitaplarını çevirdiğiniz büyük usta Sarhan'a yazık oldu, Antalya'ya yazık oldu, çocuklara yazık oldu. Bu projeyi sona erdiren TSF' nin söylemlerine, satranca bakışına , duruşuna yazık oldu.
Kurumlarda devamlılık esastır, ancak yönetimde yaşanan sorunları bir büyük usta olan Sarhan GULİEV'e, yanısıra bizlere, sporcu ve velilere, ANTALYA'ya yansıttınız, herşeye yazık oldu, çok üzülüyorum. Türkiye Satrancına yazık oldu.

Sayın Tahsin AKTAR
TSF Sitesinde yayınlanan Haber aynen aşağıdaki gibidir.Dikkatle incelemenizi rica ederim. Yani daha ilk parağrafında sözleşme 3 yıllık diyor ; Lütfen haberi yayından kaldırmayınız... Hem yazdıklarınızı , hem de sitede resmi olarak söylediklerinizi satranç camiası merak edebilir. Hiçbir şey değişmedi diyorsunuz, halbu ki öyle olmadığını sizin gibi, herkes biliyor.

Sayın Tahsin AKTAR'ın yayınladığınız yazı yukarıdadır.
TSF sitesinde yayınlanan İmza töreni ve bu törende Sayın başkan Ali Nihat YAZICI' nın söylemleri ise aşağıdadır; yorumu satranç camiası yapacaktır.

Antalya'nın Başöğretmeni Sarhan Guliev
Perşembe, 14 Mayıs 2009 12:36
Büyükusta Sarhan Guliev, artık Antalya'da hem şampiyonlar yetiştirecek hem de üst düzey antrenörlerin yetişmesine katkıda bulunacak. Antalya Tenis İhtisas Kulübü'nde (ATİK) 13 Mayıs günü yapılan imza töreniyle üç yıllık sözleşme imzalayan Guliev bir yandan Antalya'daki genç satranççıları milli takıma hazırlarken diğer yandan da antrenörlerin gelişmesine katkıda bulunacak.

Diğer yandan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı ve Yürütme Kurulu üyeleri Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın ve Gençlik ve Spor İl Müdür Nadir Yapsakaloğlu ile olumlu geçen görüşmeler yaptı.

İmza töreni sırasında konuşma yapan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı, Antalya'nın Türkiye'deki en başarılı satranç şehirlerinden birisi olduğunu vurgularken bu prokolü Antalyalı satranççılar için büyük fırsat olduğunu söyledi. Guliev'in seçilmesindeki en önemli faktörün Türkçe biliyor olması ve Guliev'in çocuklarımızı emanet edebileceğimiz istisnai bir kişilik olduğunu belirten Yazıcı, önümüzdeki yirmi yılda yabancı antrenörlerle çalışmak istemediklerini belirtti ve kendi antrenörlerimizi yetiştirmenin önemine değindi.

Türkiye İş Bankası Satranç Ligi ekiplerinden Ramazan Savaş İ. Ö. Spor Kulübü'nde da oynayan büyükusta Guliev, Azerbaycan'ın ve dünyanın en tanınmış antrenörlerinden birisi olarak gösteriliyor. Guliev; sporculara yönelik eğitim çalışmalarının yanısıra, program dahilinde satranç eğitmenlerini de yetiştirecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Akaydın'dan Satranç Merkezi Sözü

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı ayrıca Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın ve Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Nadir Yapsakaloğlu ile görüştü. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, kendisinin de öğrencilik yıllarında satranç oynadığını ve bayrağı oğluna devrettiğini belirtti. Bu zihin sporuna destek vermekten memnuniyet duyacağını belirten Başkan Akaydın'dan Federasyon Başkanımız Yazıcı, Antalya için bir satranç merkezi sözünü aldı.

Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Nadir Yapsakaloğlu'na Ziyaret

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ile yapılan görüşmenin ardından, Federasyon Başkanımız ve Yürütme Kurulu üyeleri, Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Nadir Yapsakaloğlu'nu ziyaret ettiler. Dostlukların pekiştiği görüşmede satrancın her zaman yanında olan İl Müdürü Nadir Yapsakoğlu, Yeni açılacak gençlik merkezlerinde satranç için uygun mekânlar olduğunu belirttiler.

Ziyaretlerden sonra saat 16.00'da ATİK'te imza törenine geçildi. Basının ve Antalya satranç ailesinin yoğun ilgi gösterdiği imza töreni bir şölen havasında geçti. GM Sarhan Guliev'e sporcumuz Ayça Fatma Durmaz çiçek sundu. Ali Nihat Yazıcı, Guliev'in Antalya ve çevresi için kazanılmasının bir örnek olduğunu, tüm illerimizde benzer yapılanmaya gidileceğini belirtti.

İmza töreninde, tüm Antalya satranç camiası buluştu. Katılımcılar arasında iki duayen isim de bulunmaktaydı: İbrahim Şencan ve Cevat Şenhanlı. Başkanımızın bu değerli büyüklerimizle ilgili anılarını köşe yazısında bulabilirsiniz.

İmza töreninin ardından kokteyle geçildi.

Cevat Şenhanlı imza töreni sırasında konuşma yaparken
Ara
Antalya Sarhan GULİEV'e ve Satranca sahip çıkacaktır.Yapılanlar bozulsa, söylenenler unutulsa bile...

Sizlere Sayın Başkanın iki yazısını da hatırlatmak istiyorum

Başkan'ın Köşesi
Ali Nihat Yazıcı

Cevat Şenhanlı
Dün (13 Mayıs 2009) Antalya'daydık. Yürütme Kurulu üyelerimiz ve Antalya Satrancı bir araya geldik. Etkinliğin nedeni, GM Serhan Guliev'in, Antalya'da büyükusta antrenör olarak istihdam edilmesiydi. ATİK'teki (Antalya Tenis İhtisas Kulubü) törene katılım yüksekti.

Çok güzel bir ortam, genç ve pırıl pırıl yetenekler ile Antalya'nın satrancı ve basın önünde büyükusta ile uzun süreli bir anlaşmaya imza attık.

Toplantıya katılım sadece nicelik değil, nitelik olarak da yüksekti. Çallı Spor Kulübünün kurucusu ve Başkanı İbrahim Şencan büyüğümüz oradaydı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına yaptığımız ziyaret sonucunda Sosyal İşler Dairesi Başkanı Adem bey ve diğer erkan da oradaydı.

İlk konuşmayı ben yaptım. Ardından Büyük Usta Guliyev söz aldı.

İkinci olarak Sayın başkan Ali Nihat YAZICI ' ya ait 7.4.2009 tarihli ve "daha on yedi..." yazısının son parağrafını hatırlatmak istiyorum.

Seçimden hemen sonra yaptığımız yönetim kurulu toplantısında arkadaşlarıma söylediğimi tekrarlamak istiyorum: 'Ancak aptallar aynı süreçlerle farklı sonuçlar almaya çalışır!'

'Altın Çocuklar' projesine başladık. Ülkemizin dört köşesinde alt yapılarımız büyük ustalardan eğitim görmeye başladı. Artık 30'luk ustaların milli takımlarda oynadığı dönemi bitirdik. Bundan sonra milli takımlar tamamen gençlerin olacak!

Mustafa, Vahap, Burak, Cemilcan, Emre, Batuhan, Atilla ve diğerleri....

Değişime hazır olun...
Ara
ÜZÜNTÜLÜYÜM!!!

40 yaşına gelmiş biri olarak parlak çocuklarla birlikte aynı sınıfta ders görürken derslerimin yarıda kesilmesinden üzüntülüyüm!!!

3-5 kr kazanacaz rant elde edeceğiz diye veya hasetlik içinde davranış gösterip, kıymetli hocamın kuyusunu kazanları tanıyıp, yaşım nedeni ile neler yaptıklarını nasıl ikiyüzlü davrandıklarını nasıl destek olmadıklarını gördüğüm için üzüntülüyüm!!!

Çocuğuma satranç için kurs ve hoca ararken Sarhan hoca kalitesinde (1-2 kişi dışında) insan bulamadığım için üzüntülüyüm!!!

Ekonomi bölümünü bitirmiş, Spor akedemisini bitirmiş, Satranca kendisini vermiş, bir sürü başarı elde etmiş, bir sürü milli takım çalıştırmış ama tüm bunlara rağmen haddini bilen ağzından bir kelime bile "kendini beğenmişlik" lafı duymadığım Politik, kültürel ve tarihsel manada oldukça çok sohbet ettiğim bir arkadaşımı kaybettiğim için üzgünüm!!!

Yukarıda hiç tanımadığım bir TSF görevlisinin yazısını okuduğum gün gece saat 3 te uçağının kalktığını ve geri dönmesi manasında gözlerinde bir istek ve parlaklık görmediğim hocama yapılan muamele yüzünden üzgünüm!!!

Tüm bunları Sarhan hocaya reva gören aklın ve zihniyetin verdiği sözleri tutmamasına rağmen hala yazı ile kendilerini kurtarma isteğinde gördüğüm yetkililerin adına da üzüntülüyüm!!!

O beraber ders aldığım çocuklar düzeyinde bir daha çocuk göremeyeceğimi düşündüğüm için üzüntülüyüm!!!

Onca bilgiye rağmen pedagojik manada bu tip bir eğiticinin geleceğini düşünmediğim için üzüntülüyüm!!!

Daha öğreneceğim dersleri Bir eğitimci olarak öğrencilerime aktaramayacağım için üzüntülüyüm!!!

Satrancın içine bu kadar politika bulaştırdıkları için üzüntülüyüm!!!

Ve

Bu işlerin düzeleceğine karşı olan inançlarımda ise düşünceliyim...

Tansel TAŞDÖĞEN
Teknik Öğretmen
Satranç sever....
Ara
"Oy Asiye Asiye/ tütün koydum keseye/Anan seni veriyi de/ bir bağ pırasiye"

Bir Kızılderili şöyle diyordu:

''Bize tutamayacakları kadar çok söz verdiler yalnız bir tanesini tuttular.Topraklarımızı alacaklarını söylediler ve aldılar.”

Sarhan Hoca TSF sözleşmesine muhtaç değildir. Kendisine yapılan haksızlığı yenebilecek güçtedir.

Antalya satrancı da TSF'ye muhtaç değildir. Aksine TSF Antalya satrancına muhtaçtır. TSF Türkiye genelinde satranççılara muhtaçtır. Bunu satranççılar öğrendiği zaman protestoların yerini şenlikler alacaktır.

Az çok satranç oynayan bir insan, genelleme yeteneğine sahiptir. Zapata'nın şu sözünü hayatımıza genelleyelim: "Zalim hükümetlerin önünde elinde şapkanla değil, silahınla adalet iste!..."

Kimseye silahlanın dediğim yok. Satranççının silahı nedir? Ancak her mücadelenin kendine uygun silahları vardır. Örneğin satranç tahtasında taşlardır satranççının silahları. Bir de taşları kullanma becerisi.

Türk satranççısı her seçimde elindeki silahlarını şahsi çıkarları için teslim edip, elinde şapkayla şahsi ya da grupsal çıkarlarını koruma yoluna gittiği için, seçtiği yönetim de şahsi çıkarları için devinen bir yönetim oluyor. "Bir bağ pırasaya verirseniz" oylarınızı, olacağı budur. Bir kilo bulgura oy veren Türk seçmeninin durumu farklı mı sanki? Sonra da bu yönetim canını yaktığı zaman "ağlamaktan" başka bir yol kalmıyor eline. Seçerken Antalya İstanbul'u, İstanbul Mersin'i, Mersin İzmir'i, İzmir Kars'ı, Yani her satranççı bir bütün olarak ülke çıkarlarını düşünseydi, bu sonuçlar ortaya çıkmazdı. Çünkü ülksel çıkarlar bölgesel ve şahsi çıkarları kapsar ve korur, ama şahsi çıkarlar ülkesel çıkarları kapsamaz, korumaz.

E hadi bakalım, seçtiğiniz, kendinize baş eylediğiniz, başınıza taş eylediğiniz bu yönetimi şimdi geri çağırın da göreyim. Yazdık bunu daha önce: "Geri Çağırma Yöntemi"... Görevini yapmayan yöneticiyi geri çağırma yöntemi olmayan bir demokrasi sakattır. Ülkemiz demokrasisi bu yönüyle her kademede eksik durumdadır. Bu durumda hiç olmazsa şahsi ve grupsal çıkarlarımız yerine, ülke çıkarlarını hedefleyen, kendi çıkarlarını ülke çıkarları içinden elde etmeye çalışan bir anlayışla hareket etmek, yaşanan olumsuzlukları en aza indirme yolu olarak görünmektedir... Keşke TSF Forum açık olsaydı da, Ali SEVGİN ile birlikte tartıştığımız, gündemde tutmaya çalıştığımız bu konulara yeniden bakma olanağı olsaydı...

Sarhan Hoca Antalya'da kaldığı süre içerisinde, onunla lokmamı bölmeye hazırım. Ancak satranççılar, elindeki şapkayı şimdi önüne koyup düşünmek zorundadır:

"Koyun gibisin kardeşim,
gocuklu celep kaldırınca sopasını
sürüye katılıverirsin hemen
ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.
Dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,
hani şu derya içre olup
deryayı bilmiyen balıktan da tuhaf.
Ve bu dünyada, bu zulüm
senin sayende.
Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer
ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
kabahat senin,
— demeğe de dilim varmıyor ama —
kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!" (Nazım)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi