Antalyada neler oluyor
TSF Yönetim kurulu üyesi, Sayın Tahsin AKTAR Sarhan GULİEV'in sözleşmesinin iptal edilmesi hususunda hiç birşeyin değişmediğini ve Sarhan GULİEV' in özgür iradesi ile, !! sözleşmeyi iptal ettiğini, AYGEK antrönürü olarak yeniden sözleşme imzaladığı hususunda bizleri aydınlatan bir yazı yayınlamış!

Federasyon yöneticisi olarak bunları yazıyorsunuz.
Bu kadar da, kolayca yazıyorsunuz, öyle mi? Halbuki 14 Mayıs 2009 tarihinde, daha geçen yıl, TSF olarak Antalya'ya Türkiye'ye Basın önünde 3 yıllık söz verdiniz, basının önünde imza attınız, sitenizde şaşalı yayınlar yaptınız, bizlere güvenceler verdiniz, ardından sözleşmeyi fesh edip projeyi kaderine terk ediyorsunuz, öyle mi? Sonra da açıklama yapıyorsunuz "hiç birşey bir şey değişmedi" diye.

Siz söylediklerinize kendiniz inandınız mı bilmiyorum, ancak ben hiç te inanmadım, sayın Tahsin AKTAR.

Bir sporcu velisi olarak, Satranç adına gerçekten büyük üzüntü duydum.Antalya satrancı adına büyük üzüntü duydum.Türkiye satrancını bu yap - boz larlamı büyüteceğiz bilemiyorum. Yönetimdeki kısır çekişmeleri Antalya satrancına ve camiasına yansıtmak doğru bir atak değildir. Bu atak kimse için kazanç değildir. Bu atakla Antalya ve Türkiye Satrancı geri adım atmıştır.

Lütfen bakınız, bu sözleşmenin imzalandığı gün TSF resmi sitesinde çıkan yazı da sayın Başkan Ali Nihat YAZICI neler söylüyor . Aşağıda TSF sitesinde hala haberi bulunan yazıyı dikkatle inceleyiniz. (Lütfen silmeyiniz!)

Başkan Ali Nihat YAZICI ;
"Büyük usta Sarhan Guliev, artık Antalya'da hem şampiyonlar yetiştirecek hem de üst düzey antrenörlerin yetişmesine katkıda bulunacak. Antalya Tenis İhtisas Kulübü'nde (ATİK) 13 Mayıs günü yapılan imza töreniyle üç yıllık sözleşme imzalayan Guliev bir yandan Antalya'daki genç satranççıları milli takıma hazırlarken diğer yandan da antrenörlerin gelişmesine katkıda bulunacak." diyor.

Antalyalı sporculara TSF olarak 3 yıllık bir söz verdiniz,bir kurum olarak söz verirken 3 yıllık sözleşme imzaladınız, peki sözleşmenin fesh edilmesini gerektiren ne değişti? Sarhan mı başarısız oldu? Milli takıma kaç oyuncu kazandırdığına bir bakın, çalışan çocukların ufku genişledi, satranç öğrendiler.14 Mayıs 2009'dan bugüne kadar "Çok şey değişti". Ayça Fatma DURMAZ 16 yaş Türkiye ikincisi ve Avrupa ikincisi oldu. Çağatay BURCU 14 yaş Türkiye ikincisi, Melih Yurtseven Türkiye 5.si , Ufuk Sezen ARAT Türkiye 7.si, Efe EKŞİ 8 yaş Milli takım havuzunda. Bu sonuç yetmezmi?
Bir yıl sonunda bu sonuç orta yerde duruyor , 3 yıl sonra neler olacağını düşünebiliyor musunuz?

Başkan bu proje pilot proje diyordu, gözlerinin içi parlıyordu basın açıklamasında;

Başkan Ali Nihat YAZICI
"İmza töreni sırasında konuşma yapan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı, Antalya'nın Türkiye'deki en başarılı satranç şehirlerinden birisi olduğunu vurgularken bu prokolü Antalyalı satranççılar için büyük fırsat olduğunu söyledi. Guliev'in seçilmesindeki en önemli faktörün Türkçe biliyor olması ve Guliev'in çocuklarımızı emanet edebileceğimiz istisnai bir kişilik olduğunu belirten Yazıcı, önümüzdeki yirmi yılda yabancı antrenörlerle çalışmak istemediklerini belirtti ve kendi antrenörlerimizi yetiştirmenin önemine değindi."

Ne değişti de atılan imza geri çekildi? Söylenen sözler yok sayılıyor?
Ne değişti de % 100 başarıya ulaşmış bir projeyi kısır çekişmelere kurban verdiniz.
Diğer illerde benzer projelere imza atılacağını ve Türk satrancının dev adımlarla ilerleyeceğini beklerken, geri adım atıldı, eskiye dönüldü, Yazık oldu.Kitaplarını çevirdiğiniz büyük usta Sarhan'a yazık oldu, Antalya'ya yazık oldu, çocuklara yazık oldu. Bu projeyi sona erdiren TSF' nin söylemlerine, satranca bakışına , duruşuna yazık oldu.
Kurumlarda devamlılık esastır, ancak yönetimde yaşanan sorunları bir büyük usta olan Sarhan GULİEV'e, yanısıra bizlere, sporcu ve velilere, ANTALYA'ya yansıttınız, herşeye yazık oldu, çok üzülüyorum. Türkiye Satrancına yazık oldu.

Sayın Tahsin AKTAR
TSF Sitesinde yayınlanan Haber aynen aşağıdaki gibidir.Dikkatle incelemenizi rica ederim. Yani daha ilk parağrafında sözleşme 3 yıllık diyor ; Lütfen haberi yayından kaldırmayınız... Hem yazdıklarınızı , hem de sitede resmi olarak söylediklerinizi satranç camiası merak edebilir. Hiçbir şey değişmedi diyorsunuz, halbu ki öyle olmadığını sizin gibi, herkes biliyor.

Sayın Tahsin AKTAR'ın yayınladığınız yazı yukarıdadır.
TSF sitesinde yayınlanan İmza töreni ve bu törende Sayın başkan Ali Nihat YAZICI' nın söylemleri ise aşağıdadır; yorumu satranç camiası yapacaktır.

Antalya'nın Başöğretmeni Sarhan Guliev
Perşembe, 14 Mayıs 2009 12:36
Büyükusta Sarhan Guliev, artık Antalya'da hem şampiyonlar yetiştirecek hem de üst düzey antrenörlerin yetişmesine katkıda bulunacak. Antalya Tenis İhtisas Kulübü'nde (ATİK) 13 Mayıs günü yapılan imza töreniyle üç yıllık sözleşme imzalayan Guliev bir yandan Antalya'daki genç satranççıları milli takıma hazırlarken diğer yandan da antrenörlerin gelişmesine katkıda bulunacak.

Diğer yandan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı ve Yürütme Kurulu üyeleri Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın ve Gençlik ve Spor İl Müdür Nadir Yapsakaloğlu ile olumlu geçen görüşmeler yaptı.

İmza töreni sırasında konuşma yapan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı, Antalya'nın Türkiye'deki en başarılı satranç şehirlerinden birisi olduğunu vurgularken bu prokolü Antalyalı satranççılar için büyük fırsat olduğunu söyledi. Guliev'in seçilmesindeki en önemli faktörün Türkçe biliyor olması ve Guliev'in çocuklarımızı emanet edebileceğimiz istisnai bir kişilik olduğunu belirten Yazıcı, önümüzdeki yirmi yılda yabancı antrenörlerle çalışmak istemediklerini belirtti ve kendi antrenörlerimizi yetiştirmenin önemine değindi.

Türkiye İş Bankası Satranç Ligi ekiplerinden Ramazan Savaş İ. Ö. Spor Kulübü'nde da oynayan büyükusta Guliev, Azerbaycan'ın ve dünyanın en tanınmış antrenörlerinden birisi olarak gösteriliyor. Guliev; sporculara yönelik eğitim çalışmalarının yanısıra, program dahilinde satranç eğitmenlerini de yetiştirecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Akaydın'dan Satranç Merkezi Sözü

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı ayrıca Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın ve Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Nadir Yapsakaloğlu ile görüştü. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, kendisinin de öğrencilik yıllarında satranç oynadığını ve bayrağı oğluna devrettiğini belirtti. Bu zihin sporuna destek vermekten memnuniyet duyacağını belirten Başkan Akaydın'dan Federasyon Başkanımız Yazıcı, Antalya için bir satranç merkezi sözünü aldı.

Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Nadir Yapsakaloğlu'na Ziyaret

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ile yapılan görüşmenin ardından, Federasyon Başkanımız ve Yürütme Kurulu üyeleri, Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Nadir Yapsakaloğlu'nu ziyaret ettiler. Dostlukların pekiştiği görüşmede satrancın her zaman yanında olan İl Müdürü Nadir Yapsakoğlu, Yeni açılacak gençlik merkezlerinde satranç için uygun mekânlar olduğunu belirttiler.

Ziyaretlerden sonra saat 16.00'da ATİK'te imza törenine geçildi. Basının ve Antalya satranç ailesinin yoğun ilgi gösterdiği imza töreni bir şölen havasında geçti. GM Sarhan Guliev'e sporcumuz Ayça Fatma Durmaz çiçek sundu. Ali Nihat Yazıcı, Guliev'in Antalya ve çevresi için kazanılmasının bir örnek olduğunu, tüm illerimizde benzer yapılanmaya gidileceğini belirtti.

İmza töreninde, tüm Antalya satranç camiası buluştu. Katılımcılar arasında iki duayen isim de bulunmaktaydı: İbrahim Şencan ve Cevat Şenhanlı. Başkanımızın bu değerli büyüklerimizle ilgili anılarını köşe yazısında bulabilirsiniz.

İmza töreninin ardından kokteyle geçildi.

Cevat Şenhanlı imza töreni sırasında konuşma yaparken
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Antalyada neler oluyor - Yazar: Abidin Ünal - 24-06-2010, 20:02
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GM_1416 - 25-06-2010, 08:41
Yazık... - Yazar: Hasan Fehmi Arat - 25-06-2010, 08:52
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: IhsanKILIC - 25-06-2010, 08:58
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Abidin Ünal - 25-06-2010, 23:19
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Özgür Satranç Forum - 27-06-2010, 22:44
Sayın TAHSİN AKTAR Ne değişti de atılan imza geri çekildi? - Yazar: Cengiz GÜLEBAY - 28-06-2010, 22:38
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Cengiz GÜLEBAY - 29-06-2010, 00:06
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: nuktan - 29-06-2010, 19:59
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 30-06-2010, 12:01

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi