TSF, ÖNDERLİK VE KUVAY SANLI
Sayın Bahtiyar,

Siz site önerinizi yaptığınız 8 Aralık günü baktığımda rahmetli Ergun Gümrükçüoğlu'nun yönetim kurulu listesinde ismi daha duruyordu. Şimdi bir kez daha baktım duruyor. Bu konuda bir güncelleme yapılmamış. Bir anma satırı eklenmemiş.

http://www.tamzamani.org/yk.php

"Bu yüzden internet sitemiz ve ekibimiz misyonuna devam edecektir. Satranç için birşeyler yapmak gerektiği her zaman, TAM ZAMANIDIR!"
diye biten ana sayfa yazısı da internet sitesinde hiçbir şey yapılmadığının belgesi olarak 2008 Kasım'ında olduğu gibi aynen duruyor.

http://www.tamzamani.org

Sanırım biz dünyadan ayrıldığımızda güncellenecek. Ne yazık ki biz göremeyeceğiz. Siz takipcisi olun. Kalanları aydınlatın.

İlgililere :

Mali Genel kurulda denetim kurulu raporunu okuyan kişi yönetim ve muhalefete seslenerek salonda bulunan 4-5 bayan delegenin azlığına dikkat çekmiştir. Bu arkadaş neden “bizim büyük bir aile” olamadığımızı da bu anlayışla kolay kolay satrancı tüm topluma yaygınlaştırabilmek için çok geç kalınmış olduğu için eski yapılanma ile “tam zamanı” olamayacağını da göstermiştir.

Türkiye’de satranç yoktur demek için kadınların neden satrançta daha etkin ve sayıca fazla olmadığını düşünmek ve bu konuda çaba harcamak gerekir. Bu konuda bu forumda “anneler ve kızları, neneler ve torunları turnuvaları neden yok?” diye soran yazıların, birkaç kişinin feveranı olarak görülüp göz ardı edildiği kesin. Oysa o sesler sağduyunun, sessiz çoğunluğun, satrancın önce ailelerde, sonra mahallelerde yaygınlaşarak tüm ülkeye yayılması özleminin sesidir.

“Türkiye’de satrançta kadının adı hala yok” yazılmayı bekleyen isabetli bir başlık olabilir

Genel kurulda harcamalarla ilgili ayrıntı isteyen muhalif konuşmacılara denetim kurulu raporunu okuyan kişinin söylediği şu sözler de herhalde çok anlamlıdır. “Bizler genel kurul adına görev yapıyoruz. Şu an ayrıntılar yanımda değil ofisimde ama onları ilerleyen saatlerde getirip sunarım. Sizler zaten istediğiniz zaman bize başvurup ayrıntılı bilgi isteyebilirdiniz iki yıllık dönemde bize yapılmış bir tek yazılı başvuru yok. ” Bu sözler doğru ki denetim raporu" oy birliğiyle" aklandı.

Muhalefet görevini iyi yaparsa, yönetime gelemese bile Türkiye’de satranç iyi yolda olacaktır. Seçimden seçime meydanlara inen siyasi parti liderleri gibi davranmak “kaybetmeye ebedi mahkum olmaktır” Satranç muhalefeti örgütlü bir tüzel kurum, dernek değildir . En azından hiçbir girişimde de bulunduğundan haberdar değiliz.

Muhalefet farklı forumlara bölünmüş, aynı forum içinde bile dağılmış durumdadır. Teşkilatları yok, örgütlü değiller, herkesi ziyaret etmezler, forumlarda camianın sorunlarına sahip çıkmazlar, herkesle yazışmazlar, kurdukları sitelerini iki yıldır güncellemezlerse, öncelikle sorun “bunlar gitsin de ne olursa olsun” sonra düşünür açıklarlar denecek sanıyorlarsa sonuca şaşırmamak gerekir.

Evet bu yönetim gönüllülerin gönlünden çok zaman önce düşmüştür. O yerde şu anda boşluk vardır. Bu boşluğu doldurmak için satır aralarını iyi okumak gerekir. Yönetimin her şeye rağmen bu satır aralarını iyi okuduğu kesin. Kendi anlayışına göre makyajlar ve vitrin düzenlemeleriyle durumu sürdürmeye çalışacaktır. Yönetmeye aday olanların profesyonel bir ekip çalışması yapmak bir yana kendilerini herhangi bir turnuva salonu bahçesinde sıradan insanlarla gönül bağı kurarak anlatmayı denemediklerini delegeler ve GSGM üzerinde bir kamuoyu gücü oluşturamadıklarını da belirteyim. İster kızsınlar ister muhalif biri de çıkıp bunu söylemeliydi desinler.

Neşteri iltihaba vurmadan, “kol kırılır yen içinde kalır” diyerek kangrenleştirmektense FIDE’den atılacaksak atılalım, öleceksek ölelim noktasındaysak. Bir elimizi kaybedelim ama vücudu yani satranç toplumunu kurtaralım daha gerçekçi olur.

Bence kendi yanlışlarımızın farkında ve karşısında olmanın “tam zamanıdır”. Bir daha ki seçim sloganı için muhalefete önerim “Kendimize geldik. Artık dur demek zamanı” olabilir.

Benim için "ince sızılar ve uzun yazılar" (kulakları çınlasın bir arkadaşımın sözüdür) çok gerekmedikçe bitmiştir.

Durum bu kadar karamsar mıdır? Bence çalışan için başarılamayacak hiç bir şey yoktur. Şu sahile bir gideyim hele. Umut her yerde bitse bende yine doğar ve yaşadıkça zor biter. "UMUT", günde bilmem kaç kere ya yazarım ya yüzüme söylerler. Nasıl bitsin ki.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
TSF, ÖNDERLİK VE KUVAY SANLI - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 29-06-2010, 16:53
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 07-12-2010, 15:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hasan Salih ACAR - 07-12-2010, 23:27
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: bahtiyar - 08-12-2010, 14:59
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Kuvay Sanlı1 - 09-12-2010, 21:41
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: bahtiyar - 10-12-2010, 11:38
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ilyasumit - 11-12-2010, 01:27
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hoca - 19-12-2010, 15:52
Kadının adı hala yok - Yazar: İlknur Salğın - 22-12-2010, 15:59
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 20-04-2012, 08:31