9. Uluslararası İstanbul Satranç Festivali
Değerli Arkadaşlar,

İstanbul Satranç Festivali hakkında bu sütunlarda yazılan eleştirileri okudum. Ben öncelikle iki sevgili arkadaşım Ateş Ülker ve Murat Akdağ’a sitemlerimi iletmek istiyorum. Bu değerli arkadaşlarım foruma yazılarını yazmadan önce bana bir telefon açıp, katılım ücretini yüksek bulduklarını söyleyip tenkitlerini iletselerdi, onlara gerekli bilgileri aktararak bunun nedenlerini anlatırdım; belki de böylece bu anlamsız “turnuvayı protesto” eylemine gerek kalmazdı. Ne de olsa bu özel bir turnuva, bunun ötesinde İstanbul kentimizde nerede ise bir yıl içinde yetişkinler için düzenlenen tek büyük satranç turnuvası. Bu yıl dokuzuncusunu düzenlediğimiz, bütün İstanbul’un desteğini beklediğimiz, yaşatmak için yıllardır her türlü fedakarlığı yaptığımız Uluslararası bir satranç turnuvası. Anadolu’nun çeşitli yerlerinden insanlar kalkıp İstanbul’a bu turnuvaya katılmaya gelirken (Sadece Mersin’den katılım 30’un üzerinde), İstanbul’lu bazı arkadaşların kendi turnuvaları sayılacak bu organizasyonu protesto edip katılmamalarına anlam veremiyorum .

2005, 2006, 2007, 2008 yıllarında Festivale katılım ücretleri 30$ = 45 TL idi. 2009 yılında 50.TL, 2010 yılında 75.TL’ye yükseltildi. Bir matematiksel hesap yaparsak, 2005 yılından günümüze kadar her yıl için %10 civarında zam yapılmış diyebiliriz. (73 TL’ye geliyor)

2005 yılından günümüze kadar ülkemizde hemen her emtıaya yapılan zamları bir düşünürseniz, satranç turnuvaları katılım ücretlerinin dondurucuda kalmış gibi aynı seviyede tutulmasını istemenin hayatın gerçekleri ile bağdaştığını sanmıyorum. Satranç oynamanın bedeli elbette diğer herşeyle orantılı olarak artacaktır. Yurt dışında bu düzeyde bir turnuvaya katılım ücreti 100 Euro üzerindedir. Biz bu yıl yaklaşık 40 Euro yaptık diye arkadaşlar feryat ediyor, turnuvayı protesto ediyor. Bir futbol maçını 90 dakika seyretmek için verilen paralar normal, Bono’nun konserini iki saat izlemek için verilen paralar normal, Antalya’ya çocuğu ile Yaş Guruplarına katılmaya giden velinin 10 günde 2 000 TL üzeri harcama yapması normal, 2008 yılında lisans ücretlerine % 300 zam yapılarak 5 TL den 20 TL ye çıkması normal; ama yıl içinde İstanbul’da yetişkinlere yönelik düzenlenen tek büyük özel turnuvaya beş yıldır ilk defa 25 TL zam yapılması anormal?

Bu turnuvaya GM, IM; WGM, WIM; FM vesaire unvanlı oyuncular, engelli sporcular, durumu müsait olmayan sporculardan katkı payı alınmıyor. Genel klasman dışında, Türk oyunculara, bayanlara, görme engelli sporculara, 8, 10, 12, 14, 16 yaş altı sporculara, Veteranlara kategori ödülleri var. Hani nerede ise giren herkese bir ödül var.

Durum böyle iken, Sevgili Dostum Dr Murat geçen yılın hesabını çıkartıp, 26 750 TL katkı yapı hesaplıyor ve “görüldüğü gibi turnuvanın tek sana sponsoru katılımcılardır” sonucunu çıkartıyor. Başta söylediğim gibi, sevgili dostum eleştirilerini forumda sıralamadan önce bana bir telefon edip bilgi alsaydı, geçen yılın katkı payları toplamının 12 000 TL kadar olduğunu söylerdim. Tabii değerlendirmesine % 103’lük bir yanılgı payıyla başlayınca, vardığı sonucun matematiksel yanılgı değeri ne çıkar bilemiyorum. Ben sadece sevgili doktor dostumun hastalarına teşhis koyarken de aynı yanılgı payıyla başlamamasını diliyorum.

İstanbul Satranç Festivalinin nasıl başladığını ve günümüze kadar hangi kurum ve kişilerin desteği, fedakarlığı ile geldiğini Satranç& Life dergisinde anlatmıştım. Konunun detayına girmeden, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Spor A.Ş. mali desteğinin 2009 yılından itibaren çekildiğini sanırım bütün satrançseverler bilir. Arkanızda trilyonluk bütçeler, astronomik turnuva salon maliyetlerini karşılayacak sponsorlar olmadan Uluslararası “Özel” Turnuvalar düzenlemenin maliyeti hakkında bu saygın forumda yazı yazan arkadaşların ne kadar bilgileri olduğunu bilmiyorum. Ama kesin olan birşey var, bu maliyet katılım ücretlerinin kat ve kat üzerinde olan rakamlar.

Başta değerli dostlarım Dr Ateş Ülker ve Dr Murat’ı ve diğer protestocu arkadaşları bu çapta bir turnuva organizasyonu düzenleme çalışmalarına davet ediyorum. Öyle işin kolayına kaçarak 1800 dolar ödül koymakla bu iş olmaz. İşinizi gücünüzü bırakıp, Türk Satrancına katkıda bulunmak için biraz sponsor peşinde koşun, cebinizden bolca harcamalar yapın, 10 gün boyunca 24 saat boyu emrinizde olacak büyük salonlar bulun. Ama ben size moral destek sözü veriyorum. Düzenleyeceğiniz turnuvaları protesto etmeyeceğim, katılım 20 TL olsun diye forumlara yazı yazmayacağım. Sizin uygun göreceğiniz, maliyetlerinizle uyumlu katılım ücretlerini destekleyeceğim. İlaveten tanıdığım herkesin katılması için de özel gayret sarf edeceğim. İstanbul’a yakışan bir turnuva ortaya çıkarttığınız zaman, bütün gücümle bunu destekleyeceğim.

Son iki yıldır İstanbul Satranç Festivali’nin devam etmesi için desteklerini organizasyondan esirgemeyen Yıldız Teknik Üniversitesine, Sayın Rektör Prof Dr İsmail Yüksek’e, Türkiye Satranç Federasyonuna ve Sayın Başkan Ali Nihat Yazıcı’ya teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Yıldız Teknik salonlarını ve imkanlarını ortaya koymasaydı, TSF’de ödüller ve sair masrafları üzerine alıp maddi sponsorluğu önermeseydi, İstanbul Festivali devam edemezdi. Umarım bir yılı aşkındır süren sponsor çalışmalarımız sonuç verir ve önümüzdeki yıl bu satranç yarışması bünyesinde birçok turnuvayı barındıran dev bir Satranç Festivali olarak ülkemizin satranç takviminde yerini alır.

Forumdaki bütün arkadaşların Bayramlarını tebrik eder, sağlık, başarı ve mutluluklar dilerim.

Cem Pekün
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi