Satranç Reklamı
Türkiye Satranç Federasyonu ana sponsoru İş Bankasının satrancı tanıtmaya yönelik hazırladığı reklam filmini önce ilgiyle sonrasında irkilerek izledim.

Ülkemizin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini satranç taşlarına uyarlama fikri geçen yıl da yayınlandığında ilgi görmüştü..Reklamı hazırlayan yapımcı firma bu konuda kendisinden beklenileni yerine getirmiş görünüyor.Firma diyorum çünkü tanıtım filminin; çocukların satranç oynadığı diğer bölümünde, satranç oynamayı bilen örnek bir oyuncunun yapmayacağı yanlışlar var..Özensiz dizilmiş taşlar, taşı birbirine çarparak, devirerek almalar ve tabi önemli bir kural hatası:Şah yemek!

Geçen yıl yayınlanan tanıtım reklamında da aynı kural hatasının yapıldığını anımsıyorum. Nice antrenörün satranca başlangıçta sık gözlemlediği, çocukların ilk evrede kolay kabullenemediği “şah yenmez, esir alınır” kuralını “satrancı tanıtım” reklamında gayet rahat uygulandığına satranca başlayanlar bu yıl da tanık olacaklar ne yazık ki.

Etkili ve doğru mesaj vermek kaygısı taşınıyorsa eğer, yine reklamın sonunda, oyun bitince çocuklar birbirlerine taşları vermek için uzanmak yerine el sıkışsalardı, centilmenlikle ilgili güzel bir mesaj da vermiş olmazlar mıydı arkadaşlarına?..

Ve tabi en önemlisi şahın üstüne kondurulmuş haç ! Satrancın kökeniyle ilgili yapılmış bunca tarihsel araştırmalara yazılıp çizilmelere rağmen nasıl da sırıtıyor haç aslında kral olmayan şahın üstünde…Üstelik Milli Eğitimin yeni öğretim yılının başladığı bir anda yayınlanmasıyla..

Son sahnesinde TSF logosunu da görünce kurum iradesinin reklam üzerindeki etkisini düşündüm.Ama zaten ne diyordu reklam filminde fondaki ses: “Şimdi çocuklar okullarında satranç dersini seçiyor, dünyaya bakış açıları değişiyor !…”

Eğer bu reklamsa,” tanıtımsa” doğru tanıtılması gerekir.

Reklamın kötüsü olmaz derler, ama reklamın kötü etkisi olur.
Emine hanım bu reklam yayınlandığı anda da benzer eleştiriler olmuştu.
O zaman yapılan eleştiriler göz önüne alınarak, reklam düzeltilerek yayın verilseydi daha iyi olurdu. Kural hatası yapılan durum reklamda apaçık gösteriliyor. Rakip şahın devrilerek kazanca gitmek kural dışı bir durumdur. Reklam ilk yayınlandığında çıkan eleştiriler ışığında düzeltilmesi Federasyonumuzun satranç kamoyunun yaptığı görüşleri takip ettiği ve dikkate aldığını gösterirdi, eleştiri yapanlardan da haklı olarak övgü alırdı.

Reklamı hazırlayan firma yayınlanmadan önce bu filmi acaba TSF yetkililerine gösterip görüşlerini almışlar mıdır diye düşünüyorum. Yayına verilmeden önce eğer izlemişlerse yapılan eksiklik ve hataları görüp düzeltilmesini beklerdik. Asıl hata bence burada ivme kazanıyor. Reklamı yapan firma satranç konusunda çok bilgili olmayabilirler. Filmlerde satranç oynayanlarda mat sahnesi rakip şah devrilerek sona erdirilir. Reklamda ki rakip şahın devrilmesi ritüeli bu filmlerden gelen alışkanlığa bağlıyorum.
Ara
Satranç Eğitimi Verenler.

Satranç okulu web sayfasının forum bölümünde Sayın Gürcan'da bu konuya değinmiş:

Satrançta Şah Yenir Mi?
« : 24 Eylül 2010, 09:07:03 »
Satrançta Şah yenilmez elbet ama İş Bankası'nın reklamlarında Şah yenince bu konuda bazılarını ikna etmek güçleşecektir. İş Bankası reklamları gerçekten satrancın yaygınlaştırılmasına büyük destek. Keşke buna da dikkat etselermiş.

Hadi görsel açıdan Şahın yenmesi çarpıcı ama en azından sahneyi 1-2 saniye uzatarak koridor matı dizseler ve hatta çocuklardan biri Şahı devirse ona bile razı olurduk.

Artık geçmiş olsun en az 100.000 kişi artık şahın yenebileceğini zannediyordur.

Saygılarımla
Selim Gürcan

http://www.forum.satrancokulu.com/index....pic=1323.0

Böyle önemli bir konuda aynı hatalı olduğunu düşündüğümüz reklam filmi iki yıl üst üste tekrarlanmış olmasına rağmen özellikle satranç antrenörlerinin reklamın kötü etkisi olup olmadığı konusunda bir izlenimini aktardığını da göremedik.

Sportif satrancın ritüel özüne aykırı bu davranış biçimi turnuvalarda etkisi göstermeye başladığında; önlem alınması olanaksız saygısızca davranışlar için ne yapalım bu da Federasyonumuzun büyük sponsörünün bize bıraktığı küçük bir hastalık diye bilecek miyiz?

Beş yıl sonra orta yaştaki sporcuların katıldığı bir turnuvanın başlangıcında Baş Hakem'in ''Arkadaşlar; bakın turnuvanın başında uyarıyorum, şah yenmez, mat konumunda şaha vurarak onu devirip masada GLADYATÖR vari hareketler yapılmaz ayıptır ve satranç ahlakına aykırıdır! Bu hareketleri yapanları Tsf'nin Turnuva Kuralları 26'ya a.c.z maddelerine göre ceza verilecektir'' dediğini duyar gibiyim.

Umarım böyle olmaz.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi