olimpiyatlarda c kategorisi nedir?
olimpiyat sitesinde Türkiye bayan milli takımımız 48 sırada başladığı turnuvayı 11 maçta 6 galibiyet 5 mağlubiyetle 38 sırada bitirdiği gösteriliyor:

http://www.ugra-chess.com/standings.php?rn=11&tmnt=2

Ancak federasyonumuzun sitesinde aşağıda ki linkte bahsi geçen C kategorisi hakkında bilgisi olan var mıdır?

"Kadın milli takımımız C kategorisinde birinci oldu. Türkiye, satranç olimpiyatları tarihinin ilk ödülünü de böylece almış oldu." (*)

kaynak: (*) http://www.tsf.org.tr/component/content/...-sona-erdi
Ara
Konuyu ben de ilginç bularak biraz araştırmaya karar verdim.

Fakat kategorilerle ilgili sonuçları olimpiyatların resmi sitesi dahil herhangi bir yerde bulmak mümkün olmadı.

Şansın da biraz yardımıyla şu adreste kategorilerle ilgili sonuçlara ulaşmayı başardım: http://chess-results.com/tnr36796.aspx?a...-1&wi=1000

Anlaşılan o ki; takımlar turnuvaya başladıkları sıraya göre 5 kategoriye bölünmüşler. 115 bayan milli takımının katıldığı olimpiyatlarda 48. sırada olan milli takımımız C kategorisinin 2'inci sırasında başladığı turnuvayı aynı kategorinin 1'inci sırasında bitirmiş.

Sonuç olarak sporcularımız ortalama 25 puan daha güçlü olsalardı B kategorisinde yarışacaklar ve belki de bu tarihi başarıyı! yakalayamayacaktık.
● T a ş l a r ı · y e r i n d e n · o y n a t m a · z a m a n ı  !
Buradan bazı kişilere teşükkür etmek isterim

Bir Teşekkür Abdullah Beye Yoğun araştırma sonucu C kategorisinin ne anlama geldiğini bulduğu ve bizi aydınlattığı için.!!!

Bir teşekkür TSF ye, Bize Olimpiyatlarda Bayanlar C kategorisinde ŞAMPİYONLUK Yaşattırdıkları için!!!

Bir Teşekkür Sayın Murat KUl'a Köşesinde seçim ve Olimpiyat Başarılarının özetini anlatacağına, Khanty Mansiysk'nin güzelliklerini anlattığı için!!!

Bir teşekkürde Sayın Ali Nihat YAZICI'ya Satranç A.Ş.yi kurarak İstihdam yaratacağı için !!!

Bir teşekkürde Kulüp temsilcilerine Hala Bu yönetimi baş tacı ettikleri için,
Ara
Benim de çeşitli turnuvalarda B, C, D, E kategorilerinde sayısız birinciliğim var, ama bana hiç ödül verilmedi.
Ara
bazı open turnuvalarda norml dereceye girenler haricinde en iyi bayan oyuncu, en yaşlı oyuncu, en düşük elolular içinde en iyi dereceyi yapan, en iyi gençler, en iyi küçükler (bizim Akhisar turnuvalarında sıkça verilen en centilmen erkek ve en centilmen bayan oyuncu ) yahut yabancı bazı open turnuvalarda A-B-C kategorileri gibi ödüllerin kendi içerisinde mantıklı bir açıklaması ve kabul edilebilirliği vardır. Open turnuvalarda oyuncular kategoriyi baştan seçmiş yada seçtirilmişlerdir. O kategori oyuncular arasında maçlar yaparak derece elde ederler.

Oysa son Olimpiyatlarda bayanları 5 kategoriye ayırıp kategorisel dereceler vermek FİDE nin ilginç bir yeniliği (NN) olarak satranç tarihinde yerini alacaktır. Türkiye bayanlarda ancak C sınıfında dereceye girebiliyor.
genel kategoride 4 olan takım diğer ödül alan kategorilere göre çok başarılı iken ödül alamaz iken çok altlarda kalmış takımlara ödül vermek, örneğin 4 cü olan bir takım için haksıklık değil midir? gibi mantıksal açıdan kafamı kurcalayan paradoksu çözebilmiş değilim.

E kategorisi ülkelerinden Jamaika genel sıralamada 99 olmasına rağmen madalya ile ülkelerine döndüklerinde bakın başarılıyız, çünkü madalyamız var, işte de madalyamız diyebilecekler..

FİDE bu uygulaması ile neyi amaçladığını anlayabileniz var mıdır?
ve dağıttığı bu kategori derecelerinin satranç kamoyunda ciddiye alınma olasılığı yüzde kaçtır?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi