HAKKARİ SATRANÇ EĞİTİM MERKEZİ
Sayın Hüseyin AKTAŞ

Ben delege olamadım. Ama kongreye geleceğim ve dışarıdan sizi ve sizin gibileri destekleyeceğim.

Yönetimi aklamayanlar bizim yüz akımız olacaklardır.
Ara
bekleme hamlesini yaptık tetikteyiz Big Grin
Empati
Ara
Bir ilimizde özel, şahıslara ait açılması planlanan satranç eğitim merkezinin malzeme gereksinimi üzerine feryat edip kıyamet koparanlar oranın özel mülkiyet olduğunu anlamışlar mı acaba? Sözü edilen ilde, ilçelerinde satranç donanımı mevcut, gerektiğinde yine gönderilecek. Orada açılan eğitimci kursları, hakem kursları tesadüf mü oldu, istemediler de biz mi yaptık zorla? Bu gün elli den fazla yerde resmi olarak kurulmuş merkezler var. Hepsinin bilgisayarından yazıcısına kadar donanımları federasyon tarafından sağlandı. Pek çoğunun projeksiyon cihazı ile değişik teknolojik donanımları var. Kendiliğinden oluşmadı bu durum. Şimdi birileri kalkıyor aynı ortamda “… 300 TL lik malzemeyi bir ilimize göndermiyorsa…” diyebiliyor, her koşulda destek olmaya kalkınca da “… federasyon seçim çalışmasına start vermiş…” demekten kendini alamayanlar eleştiri mi yapmış oluyorlar?

Aslında hata yaptık diye düşünüyorum federasyondan veya başkalarından yardım isteyerek .Biraz malzeme istedik diye millete malzeme olmak çok kötü oldu.Evet bizim açacağımız satranç merkezi özel olacak,bir dernek bünyesinde de açılacak, biz bunları söyleyerek federasyondan yardım talebinde bulunduk.Federasyonda bize dönüşünde tamam yardım edeceğiz dedi, sonrasında Çok Aktif olan il temsilcileriyle görüşerek :!: Kendilerinin il temsilciliği bünyesinde bir yer açacaklarını söylediler. Yani bir anda 2 satranç merkezi oluşuverdi.İl Temsilcisi olan arkadaş sırf işin içinde biz varız diye merkez açılacaksa ben açarım sizde kendinize isterseniz açın diyerek adeta bizim yaptığımız emeği hiçe sayarak bizim başlattığımız satranç merkezi kurma girişimini yok saydı. Ha şu da var eski il temsilcisi olarak bunu söylemem ne kadar doğrudur bilemem ama ben satranç temsilciliğini bıraktığımdan beri doğru dürüst faaliyet yapmayan 2010 yılında biz çok söyledik diye göstermelik bir turnuva yapan 2.5 senede lisans yapmayıp yine biz eleştirdik diye( ha o karalama diyorSmile ) 20 lisansı geçen haftalarda yapan il temsilcisinin bir satranç merkezini nasıl yürüteceğini doğrusu merak ediyorum.
Son olarak şunu demek istiyorum satranç bir ekip işidir biz bir ekibiz ve özel de olsa satranç merkezimizi açacağız . Doğu ve Güneydoğudaki en büyük satranç projesini nasıl yaptıysak bu işide böyle yapacaz yakında bizi daha çok görecek ve duyacaksınız Saygılar
Empati
Ara
Ersin Bey,

Çalışmalarınız ne durumdadır?

Mali Genel Kurulda TSF'nin "gözde kulüplerine" verildiği söylenen paraların, seçim rüşveti olarak tanımlanmaya çalışılması ve bu suçun birilerinin üstüne yıkılmaya çalışılmasının yarattığı zorluklar ve zaman darlığı, zaman darlığına rağmen karın genişliği ve karın genişiliğine rağmen karın ağrıları nedeniyle
Hakkari'ye sıra gelmedi ne yazzıkki...

Şimdi sizler yaptığınız çalışmaların ne olduğunu yeniden bir tanımlayın. Gereksinimlerinizi anlatın. Satrançseverler de yapabileceklerini yapsınlar.

Yardımlaşma, yardım almak ve yardım etmek, bunlar yaşatmamız gereken değerlerimiz.
Bir kitapta şöyle okumuştum:
"İnsanın insana muhtaçlığı, utanılacak bir durum değil, bilimsel bir zorunluluktur"

Oluşturmaya çalıştığınız eğitim merkezi, sizlerin şahsına ait bile olsa, bu merkez oluşur oluşmaz 10 adet eğitim takımını ben yollayacağıma ya da yollatacağıma söz veriyorum.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Merhaba Hüseyin Bey ilginiz için tekrardan teşekkürler.Genel olarak satranç takımı ve dökümanları eksiğimiz var onun dışında genel olarak eksiklerimizi tamamladık. Size mekanımızın da fotoğraflarını gönderirim keşke sizin gösterdiğiniz duyarllılığı başkalarından da görebilseydik. Hakkari'de ki satrançseverler adına en azından bizimle ilgili kafa yorduğunuz ve katkılarınız için teşekkür ederim.
Empati
Ara
Kargo adresinizi yollar mısınız?

İlk on takımı ben yollayacağım.
Döküman konusunda da sanırım elinde fazladan kaynak olanlar fazlalarını yollayabilirler.
Şubat ayında Limra'da Türkiye şampiyonasında eğer yayınevleri bir stand açarsa, sizin için bir seçme yaparak döküman da yollayacağım.
Ya da en kötü olasılıkla, eldeki kaynaklarımdan fotokopi yaparak size ulaştıracağım.
Bu yaz gezimi de neden Hakkari'ye yapıp sizlerin çalışmalarına bir bakmayayım ki? Kısmet diyelim.Smile
Selamlar...
Hüseyin Bey öncelikle çok teşekkür ediyorum sizi Hakkari'de görmek bizi çok mutlu edecektir bekliyorum.
Adresim
Kültür ve Turizm Müdürlüğü
HAKKARİ
Tel: 05364647434
Empati
Ara
empati satranç merkezi artık faaliyette.Merkezimize olan katkılarından dolayı Hüseyin Aktaş'a çok teşekkür ederiz.
IMG_4838.jpg
Empati
Ara
IMG_4844.jpg
Empati
Ara
Ersin ERİP Nickli Kullanıcıdan Alıntı:IMG_4844.jpg

Aslında burdan TSF yöneticilerine de teşekkür etmek gerekiyor. Belkide onlar önce destek konusunda söz verip daha sonra geri adım atmış olmasaydılar bizlerde inatla ve hırsla açmak için çaba göstermeyecektik.
Belediyelere, İl Özel idareye destek veren TSF, derneğe destek veremiyormuş Smile ilginç..
Başkan vekilinin röportajında "Bir ilimizde özel, şahıslara ait açılması planlanan satranç eğitim merkezinin"
1. Dernekler özel şahıslara ait değildir.
2.TSF Belediyelere (Burdur, Gemlik, Silifke, Akdeniz) mi destek vermeli yoksa Derneklere mi?
Bir Med atasözü
"Kişik, Navbera Sumbil û Berçelanê"
Ara
Güneş hep Hopa'dan doğacak değil ya, bugün de Hakkari'den doğsun.
Ilgaz GÜMÜŞTAŞ burada isim değiştirir: Ilgaz GÜLÜŞTAŞ Big Grin
Bendeniz (Akdeniz) de "katıla katıla" katılırım onlara: Hüseyin GÜLÜŞTAŞ. Big Grin
"Ege Denizi kararınca" sevgili Hoca da gelir yanımıza; "ateş yakmaya"...

Arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Yaş gruplarında Limra'ya kitapçılar gelirse onlara ideal bir seçki yapmaya çalışacağım.

Bu eski Med atasözünü çözümlemeye çalıştım ama "kişik" sözcüğünden gerisini bulamadım. Kişik; satranç demekmiş.

"ber" kökünün 3. anlamı olarak "taş" var. "nav" (sanırım ön ek ya da sıfat) "nev" ile kardeş ise "yeni" olabilir. Buradan "yeni taşlar" gibi bir yorum çıkar mı bilmem.

Tamamen sezgisel bir yorum olarak: "satranç taşların açtığı bir çiçektir" ya da "Satranç taşlardan örülü bir çelenktir" diye bir sonuç çıkardım. Big Grin

Kurmanci nizanim!
Ama bu sözün anlamını merak ettim: "Kişik, Navbera Sumbil û Berçelanê"

Bu arada ASEM derneğine bir konuğumuz gelmişti ve satrançta mat yapmayı "tavuk yakalamaya" benzeterek, "şah çekmek" eyleminin ya da "şah tehdidinin" "kiş" olarak anılmasının nedenini tavuğa kovalamak için söylenen "kış" ya da "kiş" sözüne dayandığını söylemişti. Çünkü tavuğa söylenen "kiş" sözü tavuk için bir tehdittir. Eğer "Med" dilinde de tavukları kovalamak için "Kiş" deniyorsa, "Kişik" sözcüğünün satrancı ifade etmesi çok hoş bir yaklaşımla üretilmiş görünüyor.

Tavuk yakalamak zordur. Birçok boksör antrenman için tavukla çalışır. Düz bir arazide bir tavuğu yakalamak için usunuza düşünüze gelmeyecek manevralar yapmak zorunda kalırsınız. Ta ki tavuk yorulacak bir köşeye sıkışacak da, siz de iki elinizi iki taraftan açarak, ayaklarınızla kaçma ihtimali olan yere devinmeye tetik, gövdenizle üstüne abanmaya hazır bir şekilde tavuğu teslim alacaksınız. Eğer mecaliniz kaldıysa. Smile

Nasıl tek bir tehdit ile rakip şahı mat etmek zor ise (hatta eğer tek bir deliğe kıstırılmamışsa imkansızdır) tavuğun da düz bir arazide bir kişi tarafından yakalanması o denli zordur. Tabi çok yorulursa zavallı tavuk çöker. Ama çökmeden önce o sizi çökertir genelde. Koşmaktan diliniz dışarı çıkar. Bu yüzden "taşların işbirliği ve uyumu" şarttır! Big Grin

Umarım Hakkari Empati Satranç Eğitim Merkezine de bizim ASEM'e olduğu gibi nice konuklar uğrar, "masallarda" kalmış deyimlerden bilincimize armağanlar bırakır. Birbirinize "kiş" der, kişik oynarsınız. Umarım buradan doğan güneş karanlıklara bir nebze olsun KİŞ ÇEKER!...

"Malan barkir lele" türküsü eşliğinde; Yolunuz açık olsun!...
Hüseyin AKTAŞ Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Güneş hep Hopa'dan doğacak değil ya, bugün de Hakkari'den doğsun.
Ilgaz GÜMÜŞTAŞ burada isim değiştirir: Ilgaz GÜLÜŞTAŞ Big Grin

Ilgaz Artvin'de Güneşin önündeki Bulutları foruma yazacaktı, yazısı da hazırdı ama biraz bekleyip olacakları görme kararı aldı.Hopa ilçesinden Artvin İl Birinciliği'ne kaldırılan 3 otobüs dolusu insanın Artvin'de yaşadığı sorunları, böyle turnuva olmaz deyip, verdikleri 750 lira yol parasını sineye çekip turnuvadan çekilmelerini Ilgaz'ın kaleminden forumda olmasa da en geç ocakta piyasaya "YENDİK YENDİK İSYAN ETTİK GELDİK" manşetiyle çıkmaya hazırlanan ve ücretsiz olarak dağıtılacak Atlas Satranç Gazetesi'nden okumanızı öneririm.
Ara
Hüseyin hocam hayran kaldım mantık yürütmenize ve çözümlemelerinize,kelimelerin Türkçe karşılığını bulma yönündeki tahminlerinizin çoğu doğru "ber" taştır ama burada "navber" olarak geçiyor Türkçe karşılığı "arada ,arasında,ortasında" olarak kullanılmış, "Sumbıl" Hakkari'de bir dağdır. Kadim ve görkemli, şehrin her yerinden görünen ve kentin girişinde gelenleri karşılarcasına duruyor. "Berçelan" ise Sumbil'ın tam karşısında duran 3.500 rakımlı bir yayla, şehir merkezi tam da ikisinin arasına kurulmuş.
"Satranç, Sümbül ve Berçelan arasında "
Tavukları tehdit veya kovmak için Kürtçe de "Kiş" denir Smile , Şahın tavuğa benzetilmesi de önce biraz ilginç ve komik geldi ama düşününce mantıklı düz arazide bir tavuğu tek bir elle veya ayak hamlesiyle yakalamak güç, organize davranmak gerekiyor.
Hüseyin hocam bu işin başından beri bizi yanlız bırakmadığınız için çok teşekkür ediyorum size, gönderdiğiniz takımlar için de ayrıca teşekkürler.
Slaw û rêz (selam ve saygılar).
Bir Med atasözü
Ara
Afrika Ülkelerine Yardım Işığında Empati Satranç Eğitim Merkezi!

Gm Suat Atalık'ın, 'Satranç Yok!' Gm Suat Atalık'ın Mükemmel Analizi.
başlığı altında foruma aktarılan yazılarından CEZA başlıklı yazısını okuyunca sayın Ersin Erip'in yazmış olduğu yazılar aklıma geldi.

Sayın Ersin Erip Empati Satranç Eğitim Merkezi adı ile kurmayı düşündükleri spor kulübüne malzeme yardımı talep edince bakın başına neler gelmişti. İzninizle kısa bir özet alıntı yapmak istiyorum:

Tarih: Çrş 20 Ekm,2010 10: 10 Mesaj konusu: HAKKARİ SATRANÇ EĞİTİM MERKEZİ

--------------------------------------------------------------------------------

Merhaba arkadaşlar Hakkari de Satranç eğitim merkezi açmayı düşünüyoruz, Bu konuda Federasyondan destek istemek amaçlı mail attım ve olumlu veya olumsuz hiç bir şekilde geri dönmediler bana.
Federasyon bize böyle bir konuda yardımcı olmamasının haklı bir gerekçesi varmıdır acaba size soruyorum?

bahtiyar
Tarih: Prş 04 Ksm,2010 12: 12 Mesaj konusu:

--------------------------------------------------------------------------------

Hiç bir kulüp TSF ye göbeğinden bağlı değildir. Yönetimi seçenler, yönetimin yaptığı işleri değerlendirip tamam veya devam etmelerini sağlamak mali veya seçimli genel kurulda delegelerin görevidir.

Delege iradesini kullanırsa kimse kimseyi ötekeleştiremez. İyiysen devam edersin iyideğilsen kusurabakma diyebilmeliyiz. 10 milyonluk bir federasyon 300 TL lik malzemeyi bir ilimize göndermiyorsa (O ilden oy hakkı olmadığındandır) burada dur arkadaş denmelidir.

Ersin ERİP
Tarih: Prş 04 Ksm,2010 14: 02 Mesaj konusu:

Duyarlılığınız için hepinize teşekkür ederim. Biz satranç Merkezini Empati Gençlik Derneğinin bünyesinde açacağız.Satranç Merkezimizin ismi de Empati Satranç Eğitim Merkezi olacak.Hani her şeyi federasyondan veya sizlerden istiyormuşuz gibi bir hava da yaratmak istemiyoruz. Keşke bütün masraflarını bir yerden karşılasak ama bu zamanda bu durum zor görünüyor Satranç merkezimizin yerini biz arkadaşlar aramızda tuttuk.350 Tl kira ve ısınma giderleri dışında çokta büyük bir masrafımzın olacağını zannetmiyorum. Bu arada dün iyi bir haberde aldık Federasyon bir arkadaşımızı arayarak gerekli malzeme ve döküman desteğinde bulunacağını söylemiş. Bu bizi çok sevindirdi.Umarım federasyon bize bu yardımı yaparak beni ve arkadaşlarımı mahçup eder diye düşünüyorum.

Sayın ihsan Kılıç'n sayın Tahsin Aktar ile yaptığı reportajdan alıntı:

http://forum.satranc.biz/viewtopic.php?t=2262

Bir satranç merkezi kurulması çalışmalarını kullanarak Mali Genel Kurul üzerine yazanlar, “… Harcadıkları paraların nereye harcandığı konusunda bir fatura açığı vereceklerini sanmıyorum. Böyle bir açık verecek kadar amatör değiller…” diyebilecek kadar saldıranlar, yine aynı satırlarla devamla “… öncelikle kendi ülkesinde adam olmalı insan…” diyebilen zihniyet sizice eleştiri mi yapıyor? Biz namusu şerefi ile yaşayan, bundan başka varlığı olmayan kişileriz. Ne demek şimdi fatura açığı? Ne demek adam olmalı insan. Bu eleştiri mi?

Bir ilimizde özel, şahıslara ait açılması planlanan satranç eğitim merkezinin malzeme gereksinimi üzerine feryat edip kıyamet koparanlar oranın özel mülkiyet olduğunu anlamışlar mı acaba? Sözü edilen ilde, ilçelerinde satranç donanımı mevcut, gerektiğinde yine gönderilecek. Orada açılan eğitimci kursları, hakem kursları tesadüf mü oldu, istemediler de biz mi yaptık zorla? Bu gün elli den fazla yerde resmi olarak kurulmuş merkezler var. Hepsinin bilgisayarından yazıcısına kadar donanımları federasyon tarafından sağlandı. Pek çoğunun projeksiyon cihazı ile değişik teknolojik donanımları var. Kendiliğinden oluşmadı bu durum. Şimdi birileri kalkıyor aynı ortamda “… 300 TL lik malzemeyi bir ilimize göndermiyorsa…” diyebiliyor, her koşulda destek olmaya kalkınca da “… federasyon seçim çalışmasına start vermiş…” demekten kendini alamayanlar eleştiri mi yapmış oluyorlar?

Ersin ERİP
Tarih: Sal 16 Ksm,2010 12: 12 Mesaj konusu:

Aslında hata yaptık diye düşünüyorum federasyondan veya başkalarından yardım isteyerek .Biraz malzeme istedik diye millete malzeme olmak çok kötü oldu.Evet bizim açacağımız satranç merkezi özel olacak,bir dernek bünyesinde de açılacak, biz bunları söyleyerek federasyondan yardım talebinde bulunduk.Federasyonda bize dönüşünde tamam yardım edeceğiz dedi, sonrasında Çok Aktif olan il temsilcileriyle görüşerek Kendilerinin il temsilciliği bünyesinde bir yer açacaklarını söylediler. Yani bir anda 2 satranç merkezi oluşuverdi.İl Temsilcisi olan arkadaş sırf işin içinde biz varız diye merkez açılacaksa ben açarım sizde kendinize isterseniz açın diyerek adeta bizim yaptığımız emeği hiçe sayarak bizim başlattığımız satranç merkezi kurma girişimini yok saydı.

Abdullah BİLİK
Tarih: Çrş 22 Arl,2010 1: 01 Mesaj konusu:

Aslında burdan TSF yöneticilerine de teşekkür etmek gerekiyor. Belkide onlar önce destek konusunda söz verip daha sonra geri adım atmış olmasaydılar bizlerde inatla ve hırsla açmak için çaba göstermeyecektik.
Belediyelere, İl Özel idareye destek veren TSF, derneğe destek veremiyormuş ilginç..
Başkan vekilinin röportajında "Bir ilimizde özel, şahıslara ait açılması planlanan satranç eğitim merkezinin"
1. Dernekler özel şahıslara ait değildir.
2.TSF Belediyelere (Burdur, Gemlik, Silifke, Akdeniz) mi destek vermeli yoksa Derneklere mi?

'Satranç Yok!' Gm Suat Atalık'ın Mükemmel Analizi başlıklı yazıların son yayınlanan CEZA başlıklı yazısında ise şöyle deniliyor:

Ceza
2. Afrika kıtası şampiyonası Bostvana’da gerçekleştirilecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Bostvana Satranç Federasyonu Başkanı Sitale 50.000 Pulalık yani yaklaşık 11.000 TL değerinde satranç malzemesi hibe eden TSF’ye teşekkür etti. Bu 2010 FIDE başkanlık seçimlerinde İlyumjinov’a oy vermeleri için aynı safta yer alan TSF’nin Afrika ülkelerine harcamış olduğu miktarın bugün için görünen kısmı.

===========================================

Ben yazılanları tekrar okuyunca balık hafızalı toplum teorisine inanmaya başladım. Bu işler nereye kadar böyle gider? Genel kuruldan Genel kurula mı tartışılacak Türkiye satrancının sorunları?

Susun bakalım. Görmeyin.

Sus. Sustukca Sıra Size Gelecek!

Görme. Duyma. İşitme.

Nereye kadar?
Satranç ve Yaşam_Yaşam ve Satranç
Ara
IMG_5348.jpg

Evet uzun zamandır foruma girmemiştim bugün Empati Satranç Merkezimize emeği geçen Hüseyin AKTAŞ abimiz sağ olsun bize kitap göndermek için arayınca forumdan da bahsettik.O vesileyle foruma da bir göz atayım dedim. Türkiye Satranç Federasyonunun Bostvanaya yardımına inanın çok şaşırdım. Türkiye'de Dernekler kanununa tabii bir derneğe yardım etmemek çin bin dereden su getiren Federasyon Haritada yerini bulamayacağımız Bostvanaya yardım etmiş!Kendimizi ötekileştirilmemiş hissetmeyelim de ne yapalım? Ha Federasyon Hakkari'de kendilerinin satranç bir satranç merkezi açacaklarını belirtmişti 7 ay geçti Empati Satranç Merkezinden başka satranç merkezi göremiyoruz Hakkari' de..Şunu özellikle söylemek istiyorum Bizim yaptığımız fotoğrafta görünen çocuklara satrancı sevdirmek başka da bir amacımız yok . Son olarak Federasyona tavsiyem Papua yeni gine nikaragua ve Seyşel Adalarına da yardımlarını esirgememeleri Smile
Empati
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi