'Satranç Yok!' Gm Suat Atalık'ın Mükemmel Analizi.
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanını örnek vermek pek doğru değildir, futbolla ilgili gelişmeleri bilmemenin ve gidişatı görememenin açık bir göstergesidir. Şimdiki başkan muhterem bir kişidir, saygıdeğer bir insandır, ne var ki tepeden inme bir yöneticidir ve bu tür yöneticilerin hepsinde olduğu gibi, sadece makamına saygı gösterilir. Liyakat için bakınız: Pele, Beckenbauer, Platini. Hem en üst düzeyde sporculuk yapmış, hem de en üst düzeylerde yöneticidirler.

Futbol dahil her spor dalında yöneticilerin sporun içinden gelmesi, amatör seviyede de olsa uğraşmış olması her zaman büyük bir avantaj, aranan bir özelliktir. Çekirdekten yetişmese bile camiada sevilen, kabul gören, hadi bunları da geçtim, camia içerisinde tanınan, ünlü biri olmalıdır. Makam atamayla değil, liyakatla alınmalıdır. İşin ideali budur. Tanınırlık, hizmet anlayışı, kıdem ve saygınlık yeterli olduktan sonra sporcu kökenli olmak, sporu yönetmek için olmazsa olmaz değildir. Peki ya bu saydığım özelliklerden biri ya da birkaçı eksikse?

"Ben yaptım, oldu." dersiniz, yine olur. Ama insanların dikkatini çeker. Bakıyorsunuz X kişisi A federasyonunda yönetim kurulu üyesi. X kişisi;
1. O sporu hiç yapmamış,
2. Hakemlik vb. uğraşılarda hiç bulunmamış,
3. O spora karşı özel bir ilgisi, çabası yok,
4. Herhangi bir organizasyon düzenlememiş,
çok daha vahim olmak üzere:
5. Camiada kendisini tanıyan-bilen yok!
Bu nasıl yöneticidir arkadaş? Kim tanır ki onu? Yöneteceksin de, kimsin sen? Önce bilelim. Bu sporla alakan ne?

X kişisi sırıtır efendim. Ne yapsanız, ne etseniz, ne deseniz sırıtır. X kişisi orada belli bir çıkar uğruna durmakta, daha doğrusu durmasına izin verilmektedir. Bu çıkar maddi olmak zorunda değil.

Bakıyorsunuz, Y ve Z kişileri A federasyonunda kurullarda delege. Kendilerini tanıyan-bilen, daha önce gören yok.
Şimdi biraz ağır konuşacağım, önceden özür dilerim.
Adam olan bilmediği bir camiada ağırbaşlı davranır.
En azından işin bilenleri konuşurken susmasını, dinlemesini bilir.
Saygıdandır bu, saygınlık kazanmaktır. Sempatik olmak sorunda değilsiniz arkadaş, antipatik olmayın yeter de artar bile.
Ama bakıyorsunuz, Y ve Z kişileri 40 yıldır camiada olan insanların bile cüret edemeyeceği bir şekilde sataşıyor, saldırıda bulunuyorlar.
Dinlemek yerine bağırarak, ses yükselterek saygısızlık yapıyorlar.

Matematik diliyle anlatmamın nedeni şu: X, Y ve Z bilinmeyenleri problemin dışına çıkmadan, kendilerine "güle güle" denmeden A federasyonundaki bazı sorunların çözümlenmesi maalesef mümkün değildir.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Sürpriz - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 17-12-2010, 00:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: kitaro - 17-12-2010, 19:20
Çatışmak-Çakışmak?? - Yazar: Cengiz Keleş - 18-12-2010, 11:47
Re: Çatışmak-Çakışmak?? - Yazar: kitaro - 18-12-2010, 16:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Günay Alnan - 19-12-2010, 06:52
5 Yıldızlı Oteller - Yazar: Cengiz Keleş - 19-12-2010, 09:09
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hoca - 19-12-2010, 14:37
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: serhad kangöz - 20-12-2010, 15:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 20-12-2010, 23:18
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Atilla Alpaslan - 05-10-2011, 08:39