'Satranç Yok!' Gm Suat Atalık'ın Mükemmel Analizi.
Ülkemizde çok kıymetli sporcular bulunmaktadır. Malesef bunlar göz ardı edilmekte Suat Atalık'ın neden milli takımda oynatılmadığı hep soru işareti olarak aklımda kalmıştır.

Şahmat arkadaşımızın açmış olduğu Türkiye'de Satranç başlığı altındaki yazısını'da okudum bazı başlıklara yani sorulara hak verdiğimi belirtmek istiyorum.

Bizler burada satranç sporunu geliştirmenin yollarını aramalıyız. Bunun içinde Federasyonumuzun kurullarının hızlı bir şekilde çalışması gerekmektedir. Bizler ise bu kurullara yardımcı olmalı onlara karşılaştığımız sorunları iletmeli ve çözüm önerileri sunmalıyız.

Diyeceksiniz ki bizi kim kala alır? Haklı olabilirsiniz belki sizi dinlemezler, belkide dinlerler bunu bilmemiz mümkün değil.

Türkiye Satranç Federasyonu Sorunların tespiti ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerine ilişkin bir kurul oluşturmalıdır. Bu kurula her ilden bir kişiyi dahil etmelidir.

Bu bir çözüm önerisi olabilir mi bilmem....

Yalnız ülkemizde gerçekten satranç sporunun geliştirilmesini istiyorsak öncelikle bizlerin illerimizde yapacağı çalışmalar önemlidir.

Sayın Gülkız Tülay Hanımın seçildiği seçimlerde şahsım da red oyu kullananlardanım.

Sayın Cengiz Keleş beyi desteklediğimi açık açık beyan etmiştim.

Şunu belirtmeliyim ki seçim zamanı ayrı bir zaman dilimi olarak değerlendirilmelidir.

Şimdi bana sen satranç'ı bırak deseniz bile bırakamam çünkü bırakmak istesem de o beni bırakmaz.

Çorum ilinde satranç sporunun geliştirilmesi için elimden geleni her zaman yapmaktayım yapmaya da devam edeceğim.

Biz satranç sporcuları, antrenörler, kulüp yöneticileri olarak bir sonraki seçime kadar oy vermesek de seçilen federasyona destek vermek zorundayız. Bu bizim asli bir görevimizdir.

Gerektiği yerde yanlışları eksiklikleri de ilgili kurullara yazılı olarak bildirmeliyiz. Sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunmalıyız.

Satranç Formunu incelediğimizde doğru dürüst var olan sorunlar üzerine çözüm önerileri yapan kişi sayısının az olduğu görmekteyiz.

SORULAN SORULARA YÖNELİKTE HER HANGİ BİR ÇÖZÜM ÖNERİSİNDE BULUNAN'DA OLMUYOR.

Her Spor Dalında Mutlaka sorunlar bulunmakta bunlara yönelik bir çözüm çalışması yapılması gerekmektedir. Belkide yapılmaktadır.

Kendi ilimden örnek vereyim. Her geçen gün satranç sporcularını kaybetmekteyiz. Bunun sebebini biliyoruz. Yarışma alanının şehir merkezine uzaklığı, Yapılan Turnuvalarda Madalyadan başka bir şey verilemeyişi, okulların teşvik edilemeyişi... vb. nedenler sıralayabilirim.

Peki çözüm önerisi ne olabilir.

Turnuvaların şehir merkezine yakın yerlere alınması
Cazip ödüllerin dağıtılması,
Okul Ziyaretlerinin yapılması ve okul müdürlerine plaket verilmesi gibi

bunları yapmak mümkün mü, bana soracak olursanız mümkün,

Öncelikle gençlik sporun veriş olduğu madalyaları değil Sayın Aşkın beyin dediği gibi federasyon tarafından gönderilen madalyaların dağıtılması yada il adına satranç figürlerin yer aldığı madalyalar yaptırılması (BUNUN İÇİN FEDERASYONUN DESTEĞİ GEREKMEKTEDİR YADA SPONSOR BULUNMALIDIR)

Bulunabiliyorsa yapılan turnuvalara sponsor ayarlanmalı çocuklar sevindirilmelidir.

Okul Müdürlerine satranç sporuna katkıda bulundukları için plaketler takdim edilmeli ve yerel basında haberlerin yayınlanması sağlanmalıdır.
(PLAKETLER İÇİN FEDERASYONUN DESTEĞİ GEREKMEKTEDİR YADA SPONSOR BULUNMALIDIR. )

Bizler bunları yaparsak gerçekten satranç sporuna hizmet etmiş oluruz.
Teşekkür.
ALTIN HAMLE GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ KORDON EĞİTİM MERKEZİ

Bu Konudaki Yorumlar
Sürpriz - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 17-12-2010, 00:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: kitaro - 17-12-2010, 19:20
Çatışmak-Çakışmak?? - Yazar: Cengiz Keleş - 18-12-2010, 11:47
Re: Çatışmak-Çakışmak?? - Yazar: kitaro - 18-12-2010, 16:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Günay Alnan - 19-12-2010, 06:52
5 Yıldızlı Oteller - Yazar: Cengiz Keleş - 19-12-2010, 09:09
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hoca - 19-12-2010, 14:37
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: serhad kangöz - 20-12-2010, 15:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 20-12-2010, 23:18