'Satranç Yok!' Gm Suat Atalık'ın Mükemmel Analizi.
(07-07-2014, 11:55)Mojo Jojo Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bu yazı, tıpkı önceden bire bir konulan yazılar gibi telif hakları ihlali içeriyor. Her ne kadar sonunda alıntı denmişse de yazı diyagram dahil bire bir kopyalama. ...

Önce bu yazıların "eser" olduğu konusunda anlaşmalıyız. Bence bunlar birer "eser"dir. Kanunun tarifine de açıkça eser olarak uymaktadır.
Ama ihlal yoktur. Neden telif hakları ihlali olmadığını düşündüğümü açıklamak isterim.
Telif yasasına göre bazı durumlarda "eser" kabul edilen şeylerin kaynak gösterilmek kaydıyla kullanımı için izin alınmasına gerek yoktur. Bu konuda içtihat var. Yüksek yargının aldığı bazı kararlar var. Ayrıntıya girecek olursak;

Bazı istisnalar var. Bu durumlarda eserin kullanılması izin gerektirmez. Bu durumları şu şekilde sıralamışlar.
◾Kamu yararı varsa güvenlik ve hukuki gerekçelerle kullanılabilir
◾Mahkeme kararları için veya mevzuat kararları için kullanılabilir
◾Nutuklarda mitinglerde vs. konuşmacı kullanabilir
◾Ücretli olmayan genel eğitim ve öğretim gerekçeleriyle kullanılabilir
(Bunlar sadece yayınlanmış eserlerde geçerlidir)
◾Hayır amaçlı düzenlenen müsamerelerde veya benzeri etkinliklerde kullanılabilir
◾Eğitim ve öğretim gerekçesiyle yapılan seçme ve toplama işlemlerinde kullanımı mümkündür
◾Bazı bölümlerinin belirgin biçimde kaynak gösterilmesi yoluyla kitap dergi internet vs. ortamlarda kullanılabilir
(Sadece eserin bazı bölümlerinin kullanılması durumunda söz konusudur)
◾24 saat sonrasında kullanma sınırlamasına uyacak şekilde günlük haberlerde kullanılabilir
◾Kazanç amacı taşımadan ve eser sahibinin menfaatlerine uygun biçimde şahsi kullanım ortamlarında izin alınmayabilir
◾Yasada belirtilen sınırlamalar dahilinde güzel sanat eserlerini halka açık yerlerde teşhir için kullanım izin gerektirmez (? bu tarife bakmak lazım bana garip geldi, gerçi sadece sanat eserleri diyor ama yine de garip...)
(Bir iki ufak madde daha var. Onlar önemsiz.)

Avukat arkadaşımdan, gazetelerde yayınlanmış haberlerin forumda açık kaynak göstererek kullanımı konusunda sıkıntı olmadığını öğrendim. Burası bir haber sitesi olsaydı cezayı yerdi. Ama öyle değil. Yapılan yayın kazanç amacı gütmüyor ve açıkça eğitim hedeflenmiş görünüyor. Suat Bey'in yazmaya devam etmesini, burada paylaşanların da paylaşıma devam etmelerini dilerim...

Acizane açıklama getirmek istedim.
Hatalı bilgi varsa düzeltilmesi için yazabilirsiniz.

Saygılarımla.

Bu Konudaki Yorumlar
RE: 'Satranç Yok!' Gm Suat Atalık'ın Mükemmel Analizi. - Yazar: abdulkadirbener - 12-07-2014, 16:01
Sürpriz - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 17-12-2010, 00:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: kitaro - 17-12-2010, 19:20
Çatışmak-Çakışmak?? - Yazar: Cengiz Keleş - 18-12-2010, 11:47
Re: Çatışmak-Çakışmak?? - Yazar: kitaro - 18-12-2010, 16:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Günay Alnan - 19-12-2010, 06:52
5 Yıldızlı Oteller - Yazar: Cengiz Keleş - 19-12-2010, 09:09
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hoca - 19-12-2010, 14:37
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: serhad kangöz - 20-12-2010, 15:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 20-12-2010, 23:18
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Atilla Alpaslan - 05-10-2011, 08:39
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Atilla Alpaslan - 24-05-2012, 05:20
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Atilla Alpaslan - 07-07-2012, 11:02