Tebrikler Betül Cemre Yıldız!!
Antakya'da devam eden, 2010 Dünya Kadınlar Şampiyonasında, wildcard ile yarışan WIM Betül Cemre Yıldız, Dünya devlerinden GM Pia Cramling'i 1.5-0.5 yenerek ilk turu geçti. Betül, dün oynanan ilk turda, GM Cramling ile berabere kalmıştı. 5 Aralık 2010'da oynanan ikinci turda, GM Cramling'in bayrağı düştü ve Betül Cemre Yıldız maçı kazanarak, turu 1.5-0.5 geçti.

Betül maçtan sonra yaptığı açıklamada, bu sonucu Türk Satrancına armağan ettiğini belirtti. (yazıyı aynen tsf'nin sitesinden aldım)

Değerli arkadaşım Betül'ü çok tebrik ediyor ve bu başarılarına yenilerini eklemesini diliyorum..
Ara
Öncelikle Betül'ü can-ı gönülden tebrik ediyorum.Pia Cramling gibi bir oyuncuyu elemek oldukça önemli bir başarıdır.Ancak Dünya Kadınlar Şampiyonasının HENÜZ İLK TURUNDA rakibini eleyen oyuncumuzun haberi "Flaş! Flaş!" diye duyuruluyorsa satrançta dünya çapında ne durumda olduğumuzu da sorgulamak gerektiğini düşünüyorum.
Birkaç ay önce düzenlenen 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda 12 Dev Adam turları geçemese "Siz bu takıma nasıl elenirsiniz?" diye hesap sorulacak durumdayken, futbolda Dünya Şampiyonasına katılamamak basında bir sürü eleştiriye ve teknik direktörün istifasına sebep oluyorken satrançta ilk turda rakibi elemek Flaş! Flaş! diye duyuruluyorsa biz dünya çapında satrançta çok geriyiz dememeli miyiz?
"Tutku sen ne diyorsun Allah aşkına, Betül Pia'yı eledi." diyenleri duyuyor gibiyim.Bunu diyenlere de Dünya Şampiyonasının DAHA İLK TURUNDA üst gruptan bir oyuncu ile eşleşiyorsak biz dünya satrancında söz sahibiyiz demek mümkün mü?

Betül'ün ikinci turdaki rakibini de elemesi dileğiyle kendisine başarılar diliyorum.
Ara
Tutku, bence bu flash haber :)
Marsel İlhan ilk turda Federer'i elese flaş olmayacak mı? İlk tur mu diyeceğiz :)

Neyse detaylara takılmayalım yahu, çok çok tebrikler!!
Ara
Demek istediğimi anlatamadım sanırım.Eğer bir Türk satranççının dünya şampiyonasının ilk turunda rakibini elemesi flaş haberse (ki bence de flaş haber) yani daha ilk turda bile favori bir oyuncumuz yoksa ülke olarak dünya çapında iyi bir seviyede olduğumuzu söylemek ne kadar mümkün?
Ara
Satrançta Türkiye'nin dünya çapında iyi bir seviyede olduğunu söyleyenler var mı? Bırakınız iyi seviyeyi orta seviyede bile değiliz.

Betül çocuk yaşta "bir dönem" parladı hepimiz ondan büyük işler bekledik ama öyle olmadı. Satrancını geliştiremedi. 7 kere değil 70 kere Türkiye şampiyonu da olsanız önemli değil. Pia'yı elemek elenenin görece tanınmış isminden dolayı flash haber olabilir ama büyütülecek bir başarı mıdır? Herşeyden önce Pia artık 47 yaşında bir oyuncudur. Buna rağmen Betül Pia'yı köşeye sıkıştırıp nefes bile aldırmadan yenmiş olsa bu normal bir sonuç olarak ele alınması gereken bir durumdur. Kaldı ki öyle olmamıştır. Betül kızımız darılmasın kendisini çok severim ama ortada "Türk Satrancına armağan edilecek" bir durum yok. Belkide Federasyon ile Atalık ailesi arasındaki artık sıcağa dönüşmüş savaş böyle abartmalara ihtiyaç duymaktadır.
Ara
Betül Cemre Yıldız'ı "merhaba" düzeyinde de olsa tanırım, kendisi sporcu vasıflarını en iyi taşıyan satranççılardan biridir.

Pia Cramling'i elemesi sansasyonel bir başarıydı. Bu büyük başarıyı elde ettikten sonra bile o cümleyi kurmuş olabileceğine şahsen inanmıyor, ihtimal vermiyorum. Büyük ihtimalle o cümle kendisine atfedilmiştir.

Ola ki, sarf etmiş olsa bile bunu yazmak yersizdir. Belli ki mesaj kaygılı birileri bu cümle ile akıllarınca birilerine laf atmışlar, onlara gönderme yapmışlardır.

Betül'ü şahsen tanıyanların benim gibi hissettiklerine inanıyorum.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi