İl birincilerine bedava konaklama adilmi?
Uygulamayı desteklemekle birlikte, birçok kişinin turnuvalara gidememesi durumu beni düşündürüyor. Lise döneminde hak etmeme rağmen maddi durumlardan dolayı Türkiye Şampiyonasına gidemediğim zamanı hala üzüntüyle hatırlarım.

Geçtiğimiz Türkiye Şampiyonasında antrenör arkadaşlarımla paylaştığım bir düşünce vardı. İl yarışmalarının dışında bir de bölge turnuvaları yapılmasının bölgedeki kişilerin satranca katılımını artıracağı düşüncesiydi bu. Böylelikle raiting ortalaması kısa sürede artış gösterecek, satranççı sayısında artış olacak, dikey büyüme için bir tuğla daha yükselecek ve daha da önemlisi Türkiye Şampiyonasına gidemeyerek milli takım havuzuna giremeyecek olan özellikle küçük sporcular için bölgelerindeki turnuva fırsat eşitliği kazandıracaktır. Sayısı az olan kız sporcu sayımızda bu sayede az da olsa artacaktır. Sporcular ve antrenörler daha fazla satranç organizasyonu görecekler. Bu turnuvalar sanıyorum ki yapılmaya başlandığında çok fazla faydasını göreceğiz.

Ülkemiz çok güzel 7 bölgeye sahip ve bu bölgeyi oluşturan illerde dönüşümlü olarak her yıl yapılacak olan ve her kategoride ayrı ayrı yarıştığı bir turnuva yapılabilir. Böylelikle en uzak bölgede bile Türkiye Şampiyonasına gidemese de satranç oynanabilecek. Üstelik kendi bölgesinde olacağından daha da ekonomik olacağını düşünüyorum. Hangi ilde bölgesel turnuva olacaksa o ilin ticaret ve sanayi odasından hatta yerel yönetimlerden destek alınabilir.

Ateş hocamızla aynı fikirdeyim, büyük kitleleri teşvik etmeli ve satrancın içine sokmalıyız.
Menderes Sargın
Satranç Akademisi
Eğitim Merkezi
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 24-12-2010, 23:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 26-12-2010, 09:49
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Menderes Sargın - 27-12-2010, 11:11
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: canince - 30-12-2010, 22:09
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: canince - 30-12-2010, 22:11
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 31-12-2010, 01:02
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: canince - 31-12-2010, 01:15