Seçtiğimiz başlıklara özen gösterelim
Satrançta hangi konuyu ne kadar tartışmalıyız?Bu tartışmalar bizi daha güzel bir Geleceğe taşıyabilir mi?Öncelikle üslup önemlidir!Federasyonun web sayfasında sansasyon yaratacak başlıklar kullanıldığı zaman bu başlıklar belki Yönetimin biraz prestij kazanmasını sağlayabilir.Ama sansasyon olmak isteyen başlıklardan rahatsız olanlar da vardır.
Şimdi 2 gündür bir başlığa takıldım:Sakarya Satrançta bilinçleniyor!
Bu başlığın verdiği mesajı bana açıklar mısınız?Lütfen kırıcı olmayınız ne anladığınızı açıklayınız!Önce ben ne anladığımı açıklıyorum:
81 il bilinci açık olmayan bir durumdaydı.Ama şimdi bir ilimiz diğerlerinden önce bir hamle yaparak uykuya eğilimli bir durumdan uyanık bir duruma geçiyor.Bu yorum kapsamında ben diğer 80 ilin Satranç temsilcisi olsam veya Federasyon yönetiminde yer alsam üzülürüm.Alınırım.Sakarya'da Vali yardımcısı veya Belediye Başkanı olsam yine bu başlığın kullanılmasını tasvip etmem!
Sakarya da diğer illerimiz de bugüne kadar ellerinden geleni yaptılar.İmkanların kısıtlı olması onların suçu değil kaderi idi.
Bu başlık "Sakarya Satrançta hamle yapıyor"olsaydı veya bu başlık"Sakarya Satranç eğiticileri Geliştirme kursu"olsaydı sizce ben yine bu yazıyı yazar mıydım?
Lütfen birilerine güzel işler yaptığımızı kabul ettirmek için sert ve itici başlıklar kullanmayalım!
Sakarya'lı üyelerimizin eğer bu forumu izliyorsa bana yanıt vermeleri iyi olur.Tabii en güzeli yapılmakta olan etkinliğin içeriği ve amacı hakkında Satranç toplumunu aydınlatarak benim eleştirimin tamamen haklı olmadığını göstermek olabilir!
Ateş Ülker
Ara
Sakarya Satrançta bilinçleniyor!

Benim anladığım Şmdiye kadar Sakarya'da satranç bilinçsizce oynanıyordu, bilinçlenme yolunda bir adım atıldı.

Sadece başlığa bakarak diğer illerin durumu hakkında bir fikir edinmek mümkün değil. Yani bu haliyle diğer illerin alınganlık haklarını kullanmalarına esas oluşturacak bir durum yok. Başlık örneğin şöyle olsaydı:

Satrançta Sakarya bilinçleniyor! Bu haliyle diğer illerin değil sadece Sakarya'nın bilinçlenme sürecine girdiği sonucu çıkarılabilir.

Bunlardan başka tercih edilen bilinçlenme sözcüğünün (hafif bir tabir kullanırsak) şık durmadığını söylemek isterim. iki nedenle.

1. Tüm bir kenti o zamana kadar bilinçsizce bir satranç hareketi içinde bulunmakla itham etmek.
2. Bilinçli satranç tanımlamasına itirazım olduğu için. Kanımca asıl vurgulanmak istenen Sakarya'da satranca sistematik bir bakış açısı getirilmiş eğitim konusunda bir süreç başlatılmış olduğudur. Bilinç sözcüğü ile bunu özdeşleştirmek olmamış
Ara
Sakarya'da yapılan eğitim iki kısımdan oluşmakta. Birincisi antrenörlere yönelik cumartesi günü düzenlenen bölümdür. Eğitimin içeriği konusunda bilgiyi Sakarya belediyesinin sayfasından inceleyebilirsiniz.

İkinci kısım ise sivil toplum örgütleri, veliler ve sporun antrenör dışındaki taraflarına yönelik bir eğitim içermekte. Aynı zamanda ise bir de turnuva düzenlenmiş. Bu açıdan bakıldığında Sakarya'da velisinden antrenörüne, sivil toplum örgütleri ve sporun diğer taraflarına yönelik planlı bir çalışma ortada duruyor. Uygulamanın nasıl olacağı/olduğu konusunda bilgim olmamakla birlikte hazırlığın sistemli olduğunu düşünmekteyim.

Bu bilgilerden hareketle, söz konusu başlık konusunda düşüncem evet bilinçleniyor olmasında bir sakınca yoktur. Satrancın ne olduğunu, önemini ve sporun seyrini alanının uzmanı olan kişiler anlatıyor ise ve bu o şehrin iş adamları ve sivil toplum örgütlerine de aktarılıyorsa, ben bilinçlenmeyi tercih ederim.

Saygılarımla...
Menderes Sargın
Satranç Akademisi
Eğitim Merkezi
Ara
Merhaba,
Dün bu seminere katıldım.Öncelikle organizasyonu yapan kuruluşun gerek satranca gerekse yaptıkları organizasyonun kusursuz yürümesi için son derece istekli ve ilgili olduğunu söylemek istiyorum.Kendilerine teşekkür ederim.Seminerin ilk günkü hedef kitlesi bir şekilde satranç eğitimi veren ancak bu konuda minimum düzeyde olan kişilerdi.GM Vasiukov'un ismi malesef beni de cezbetti ve taa Sakarya'ya götürdü. Seminerin tek kötü noktasına gelince katılanların oldukça az olmasıdır.Resmi katılımı bilmiyorum ancak salonun gözüme en dolu gözüktüğü anda 26 kişi saydım.Umarım benzeri organizasyonlar tekrarlanır ve daha fazla kişie ulaşılır.

Seminerin içeriğine gelince:
İlk önce GM Vasiukov satranç hakkında genel bir konuşma yaptı.Üzerinde en çok durduğu nokta satranç ile ilk kez tanışacak kişiyi büyülemek olduğu ve bunun için neler yapılabileceğiydi.Seminer daha çok satrançla ilişkisi fazla olmayan antrenörlere yönelikti ve gerçekten bir kısmının bu seminerde bilinçlendiğini fark ettim.
Öğleden sonra ise psikolog konuşma yaptı.Çok büyük bir kısmı satranç-psikoloji ilişkisinin tarihi gelişimiyle ilgili tamamen teorik bilgilerdi.Daha sonra da zaten bildiğimiz satrancın faydalarından bahsetti.Sakaryalı küçük oyuncular üzerinde basit testler yapıp sonucunu bizlerle paylaşarak ilk günü bitirdiler.
2. gün ise programa göre yıldırım turnuvası, turnuvada ilk 10a girenlere simultane ve ailelere yönelik seminerle son bulacak.

Sonuç olarak 5 günlük bir eğitim ile yardımcı antrenör belgesini alan kişilerin büyük çoğunluğunun satrançta ne kadar bilinçli olduğu hepimizin malumudur.Bu seminer sonrası katılımcıların daha da bilinçlenmiş olmaları planlanmaktadır.
Ara
Menderes Bey,
"Sakarya Satrançta Bilinçleniyor" yerine
"Sakarya'da Satranç Bilinci Gelişiyor" denilseydi
daha şık olmaz mıydı?

Menderes Sargın Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Sakarya'da yapılan eğitim iki kısımdan oluşmakta. Birincisi antrenörlere yönelik cumartesi günü düzenlenen bölümdür. Eğitimin içeriği konusunda bilgiyi Sakarya belediyesinin sayfasından inceleyebilirsiniz.

İkinci kısım ise sivil toplum örgütleri, veliler ve sporun antrenör dışındaki taraflarına yönelik bir eğitim içermekte. Aynı zamanda ise bir de turnuva düzenlenmiş. Bu açıdan bakıldığında Sakarya'da velisinden antrenörüne, sivil toplum örgütleri ve sporun diğer taraflarına yönelik planlı bir çalışma ortada duruyor. Uygulamanın nasıl olacağı/olduğu konusunda bilgim olmamakla birlikte hazırlığın sistemli olduğunu düşünmekteyim.

Bu bilgilerden hareketle, söz konusu başlık konusunda düşüncem evet bilinçleniyor olmasında bir sakınca yoktur. Satrancın ne olduğunu, önemini ve sporun seyrini alanının uzmanı olan kişiler anlatıyor ise ve bu o şehrin iş adamları ve sivil toplum örgütlerine de aktarılıyorsa, ben bilinçlenmeyi tercih ederim.

Saygılarımla...
Ara
"Satranç Semineri" dense de olurdu elbette. Ancak isim özellikle dikkat çekici olmalıdır. Bir çocuğa verilen isim hayatını nasıl etkilerse, bir kitabın yazar ya da yayın evi tarafından isminin belirlenme süreci nasıl dikkatle yapılıyorsa, bir şiir yazdığımızda isim yazmak bazen şiiri yazmaktan da zor gelebiliyor. Ben isimde bir art niyet göremiyorum. Gayet iyi niyetle yapılmış ve bir şeyler yapamaya çalışan insanlar görüyorum. İsmin uzun olmaması ve çarpıcı ( dikkat çekici ) olması gerekir.

Ya da şöyle düşünelim, bu seminer hazırlığında organizasyondakiler oturup, isim bu olsun da diğer iller bilinçsiz anlaşılsın diye düşünmüş olabileceklerini sanmıyorum. Burada tartışılması gereken eğitimin ya da etkinliğin isminden çok içeriği. İsmi koyarken kötü niyet görmüyorum.

İsim konusu ile zaman kaybetmeyelim, içerikle ilgili ya da satranç bilinçlenmesi hakkında konuşmak benim için daha önemli.

Satranç Akademisi olarak, Satranç alanında yapılmış çalışma, etkinlik, en iyi sporcu, en iyi web sayfası, kitap, problem, oyun vb. gibi alanlarda 2011 yılı sonunda Akademi Satranç Oscarları vermeyi düşünüyorum. Bunun için de şimdiden sponsor arayışlarına girdim. Birçok alan belirledim, satranç ailesini bir araya getirecek bir gün/gece düşünüyorum. Film oscarları gibi şaşalı olmasa da güzel bir çalışma olacağı düşüncesindeyim. Bunun için her bir branş için seçici kurul olması gerekli tabii ki. Örneğin iki gün önce biten bir yarışmamız var, Satranç Akademisi Satranç fotoğraf yarışması. Satrançlife dergisinin proje ortağı olduğu yarışmaya seçici kurulda fotoğraf sanatçı ve eğitimcileri katıldı. Aralarında üniversite öğretim görevlileri de vardı. Şimdi aynı çalışmanın ikincisi daha geniş olarak yapılacak.

Bunun dışında satranç konulu öykü, masal, kısa film ve karikatür branşlarında yarışmalarla Satranç Akademisi çalışmalarına devam edecek. Satranç adına bir şeyler yapmak lazım. İsimlere takılmayalım, ben adımdan dolayı kimi zaman sıkıntı çektim.

Son söz olarak, hepinizi seviyor ve yeni yılınızı kutluyorum. En iyiyi ve güzeli üretmek dileğiyle...
Menderes Sargın
Satranç Akademisi
Eğitim Merkezi
Ara
Ticari konulardan pek anlamam ama
OSCAR tescilli bir markadır, ödülleri tanımlayan bu şekilde kullanırsanız sanıyorum ki patent ihlali olur.

Menderes Sargın Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Satranç Akademisi olarak, Satranç alanında yapılmış çalışma, etkinlik, en iyi sporcu, en iyi web sayfası, kitap, problem, oyun vb. gibi alanlarda 2011 yılı sonunda Akademi Satranç Oscarları vermeyi düşünüyorum. Bunun için de şimdiden sponsor arayışlarına girdim. Birçok alan belirledim, satranç ailesini bir araya getirecek bir gün/gece düşünüyorum. Film oscarları gibi şaşalı olmasa da güzel bir çalışma olacağı düşüncesindeyim. Bunun için her bir branş için seçici kurul olması gerekli tabii ki. Örneğin iki gün önce biten bir yarışmamız var, Satranç Akademisi Satranç fotoğraf yarışması. Satrançlife dergisinin proje ortağı olduğu yarışmaya seçici kurulda fotoğraf sanatçı ve eğitimcileri katıldı. Aralarında üniversite öğretim görevlileri de vardı. Şimdi aynı çalışmanın ikincisi daha geniş olarak yapılacak.

Bunun dışında satranç konulu öykü, masal, kısa film ve karikatür branşlarında yarışmalarla Satranç Akademisi çalışmalarına devam edecek. Satranç adına bir şeyler yapmak lazım. İsimlere takılmayalım, ben adımdan dolayı kimi zaman sıkıntı çektim.
Ara
Oscar kelimesini kullanmaktaki amacım yapmak istediğim etkinliği özetlemesi.Artık genel kullanılan bir ifadeye dönüştü aslında. Müzik Oscarları hatta satranç oscarı bile var. Ancak tam olarak vermek istediğim, Akademi Satranç Ödülleri. Teşekkürler...
Menderes Sargın
Satranç Akademisi
Eğitim Merkezi
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi