Açıklama
Özgür Satranç Forum'un değerli yöneticileri, yasaklamaya sebep olan mesajları okuduğumuzda birebir sert ifadeler içerseler de bağlamlarına bakıldığında bir iletişim arayışını ifade ettiklerini görürüz.

Şu anda 40.000 üyesi bulunan ve ortalama 1.000 kişinin online olduğu bir forumun 6 yıllık admini olarak ilgili konularda buradaki herkesten daha fazla bilgi ve deneyim sahibi olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bu açıklamayı bile neredeyse yapmayacaktınız, birçok ses aynı anda yükseldiği için zorunluluk hissettiniz.

İncelediğimde gördüm ki:
3. ve 4. alıntılarınız kişilere yönelik olduklarından dolayı uyarı gerektirebilirler. O da ilgili muhatapların yönetime başvurmasıyla olur, etik olanı budur. Daha sonradan tatlıya bağlanan bir konuşmaya hemen müdahil olmak ya da bunu bir gerekçe olarak öne sürmek bir yöneticiye yakışmaz.

Ayrıca, forum yöneticisi olarak sizlerin, dili özensiz kullananları uyarmanız gerekir; bu konuda düzeltme çabasında olan üyeleri değil!

2. alıntınızda ise "yarası olan gocunur" türünden bir genelleme var. Şahıs, adres gösterilmemiş. Gösterilmediği gibi olası muhataplara bir seslenme var, ki bu seslenmeye ne şiddette cevap verildiği, ilgili başlıkta hala durmaktadır. Merak edenler açıp tekrar okusunlar, belden aşağı vurulan darbeleri ibretle izlesinler.

Kusura bakmayın ama 1. ve 5. alıntınızı sebep olarak gösterebiliyorsanız sizler olayları ve konuşmaları tarafsız ve sağlıklı değerlendirme becerinizi yitirmişsiniz demektir. Son gelişmelerin ve yazışmaların ardından objektifliğinizi yitirdiğinizi düşünüyorum.

Diğer konuya da değinmişsiniz, yazı düzenleme konusuna. Çok basit bir yazı düzenleme isteğine bile uzlaşmadan uzak bir tutum sergiliyorsunuz. Yazım kurallarına ve dil kullanımına azami ölçüde dikkat eden benim gibi üyeler için her zaman rahatsızlık verici bir konu olacaktır bu, her ne kadar önemsemeseniz ve çözüme yönelik bir adım atmasanız da.

Son gelişmelere baktığımda amacınızın üretken ve canlı bir satranç platformu sunmak olduğundan ciddi şekilde şüphe duymaya başladım. Sanırım satranççılar başka platformlarda seslerini duyurmaya çalışacaklardır.

Haklı bir şekilde tamlamanın tamamını okumamızı öğütlemişsiniz, çok teşekkür ederiz, bu inceliği hiç düşünememiştik. Tek kelimeye takılıp kalmıştık.

Tamlama olarak baktığımda şunu görüyordum oysa:
Özgür: Boyunduruk altında olmayan, bağımsız.
Satranç: Birçok olasılığı bünyesinde barındıran, sınırsız.
Forum: İnsanların konuşabildiği yer.

Maalesef tamlama olarak da giderek anlamınızdan uzaklaşıyorsunuz. Son gelişmelere baktığımda tahammülünüzün azalabileceğini öngörmüştüm ama bunun böylesine sert ve ani olacağı aklıma gelmezdi.

Sevgi ve saygılarımla,
OKTAY
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Açıklama - Yazar: Özgür Satranç Forum - 04-01-2011, 09:37
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: serhad kangöz - 04-01-2011, 15:47
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ersin ERİP - 04-01-2011, 21:14
Acıklama - Yazar: Sarge57 - 04-01-2011, 21:44
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 04-01-2011, 22:30
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: İskender Altındiş - 05-01-2011, 01:27
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: serhad kangöz - 05-01-2011, 08:06
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: canince - 05-01-2011, 08:39