Açıklama
Anılan duruma dair forum yönetimi bir açıklama yapana kadar ve aynı konuyla ilgili üst üste iletiler göndermemek açısından şimdiye kadar beklemeyi uygun buldum.
Forum yönetiminin açıklamasını dikkatle okudum.
Hukuk tekniği açısından söz konusu açıklama nasıl değerlenirilir; uzman değilim. Bir hukukçu arkadaşımız açıklarsa daha fazla tatmin olabiliriz ancak sayduğu sahibi bir birey olduğumu düşünerek ve adımın geçtiğini göz önüne bir kaç not da ben eklemek isterim:

"Vay be, kim doğurdu sizi böyle, babanız kim sizin?

Yıllardır kan ticareti yapan hükümetlerin soysuzluğunu, kendinize payanda yaparak, düşüncelerinizi meşru kılmaya çalışıyorsunuz. Aşağılık bir tavır bu. İçinde bulunduğu koşullara teslim olan, kişiliğini sıfırlayan, kendini baştan yok sayan, var olmak için kendisinden güçlüye boyun eğen, uşaklık eden... "

Yukarıda karar açıklamansından alıntılanmış, Hüseyin Bey'in bana karşı sarf ettiği bu sözler, yenilir-yutulur sözler değildir. Şüphesiz kimse bu tür yaklaşımlarla karşılaşmak istemez. Buna karşın, bu konu zaten forum yönetimi, ben ve Hüseyin Bey arasında görüşülmüş ve halledilmiştir.

Elbette bir forumu yönetmek ve bunu herkesi memnun ederek yapmak kolay iş değildir ve ayrıca diğer karar gerekçesi olarak örneklenen durumların içinde olmadığım için bir yorum yapmam da mümkün değildir.

Ancak ve ancak, şu durumu yorumlamam mümkündür:
Görünen odur ki, Hüseyin Bey, özetleyecek olursak "şu tarihte, şuna, şunu yazmıştın, bu tarihte bunu yazmıştın ve bunların genel bir neticesi olarak üç ay forumdan uzaklaştırıldın." durumuyla yüz yüzedir.

Herkesin bir gün adalete işi düşer. Yukarıda bahsettiğim gibi, özellikle camiamızdaki hukuk uzmanlarının, bir hatam varsa düzeltmelerini isterim ancak bildiğim kadarıyla her suçun kovuşturulması ayrı yapılır. Örneğin sizin ya da benim "şu kadar adamı öldürmüşsün, şu kadar da yumurta çalmışsın" davasında yumurta çalmak ayrı, adam öldürmek ayrı görüşülür.
Oysa görebildiğim kadarıyla yapılan ve yapıldığı açıklama olarak bize aktarılan, "zaman içinde birikmiş suçlara toptan ceza kesmek" olarak algılanacaktır. Hal bu ki, örneğin karar gerekçesinde alıntılanan bana hitaben ifade ile ilgili "bir isteğim olmadığını" forum yöneticilerine ilettiğimi başka bir başlıkta da söylemiştim. Bu durum başka kişiler nezdinde de, yarın ya da başka bir gün, söylenmesi istenenden farklı bir görüş dile getirdiği vakit, "sen şu zaman şunu demiştin, bu zaman da bunu demiştin, haydi bakalım üç ay sus!" denileceği endişesini uyandırabilir.

Tekrar ve tekrar vurgulayarak söylemek isterim ki, biri Hüseyin Bey'in bana sarf ettiği o sözleri kendine söylese, herhalde kendi de en az benim kadar sinirlenirdi ve büyük ihtimalle yalnız sinirlenmekle kalmazdı. Ancak, kendi bana üzüntüsünü iletmiş ve bu iş benim açımdan o günlerde bitmiş ve unutulmuştur. Böylece, en azından gerekçenin benimle ilgili kısmı dayanaksız kalmaktadır zira "kamu yoluyla kişiye hakaret" gibi bir suçun oluşması gibi bir durum varsa bile, bu durum da benim şikayetime tabidir ve ben de aynı kamu yoluyla böyle bir şikayetten feragat ettiğimi bildirmiştim.
Elbette bu yalnız beni bağlar, diğer alıntılara konu olan satranççıların farklı fikirleri olabilir.

Hüseyin Bey'in hiç bir görüşünü paylaşmak zorunda değilim; siz de değilsiniz. Bana laf düşecekse, yazılarında haklı ve haksız olduğu durumlar vardır ama bunları ifade ediş tarzı hiç şık değildir. Tüm bunları da Hüseyin Bey'in, örneğin bana karşı ifadelerinden zevk aldığım için yazmıyorum; aksine, bir daha böyle bir durumun ortaya çıkmaması için ne yapabileceğimizi tartışmak için yazıyorum.

Sonuç olarak, forum yönetiminin Hüseyin Bey'i iyi niyetli biçimde uyarmak için böyle bir yönetm seçtiğini düşünmek istiyorum ancak bunun için de seçilen yöntem bana göre teknik olarak sakattır ve yapıcılıktan yoksundur.
Bu tür ve benzer durumlar, "turksatranc" mail grubu günlerinden beri olageliyor ve her çaba bir öncekinden daha iyi olmakla birlikte, bu durumların nihai olarak önüne geçilmesi, görülüyor ki bugüne kadar denenen uygulamaların hiç biriyle hal olamadı. Kanımca burası özgür bir forum ise, "özgürlüğün ihlali" durumunda ne yapılacağı da özgürce forum katılımcıları arasında tartışılmalı ve ortaya çıkacak uzlaşmaya göre hareket edilmelidir.
"Vay babam bana saldırıyor!" diye kılıcı çekmek her gün sokakta gördüğümüz şeydir. Satranç camiası "farklı" ise, farkını bu sorunu da en uygun şekilde çözerek göstermelidir.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Açıklama - Yazar: Özgür Satranç Forum - 04-01-2011, 09:37
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: serhad kangöz - 04-01-2011, 15:47
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ersin ERİP - 04-01-2011, 21:14
Acıklama - Yazar: Sarge57 - 04-01-2011, 21:44
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 04-01-2011, 22:30
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: İskender Altındiş - 05-01-2011, 01:27
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: serhad kangöz - 05-01-2011, 08:06
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: canince - 05-01-2011, 08:39
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: canince - 05-01-2011, 08:43
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hasan Kara - 05-01-2011, 22:16