Dünya'nın önde gelen kadın satranççılarından eleştiri
Değerli Delegeler,

Bildiğiniz gibi; Türkiye'nin satranç olimpiyatları için rüşvet verdiği yönünde, The New York Times dahil, yurt içindeki hemen hemen tüm gazetelerde ve kimi televizyonlarda haberler çıkmıştı.

Bu haberleri belge ve bilgilerle yanıtlaması gereken kişi olan Türkiye Satranç Federasyon Başkanı Ali Nihat Yazıcı, yanıt vermeyi bırakın; şahsımı hedef olarak göstermiş ve gazetelere "Basında çıkan yazıların arkasında K. Sanlı vardır. Kendisi benim gözümde satranç camiasında olmaması gereken birisi" şeklinde ahlak ve hukuk açısından kabul edilemez, kişiliğimi zedeleyici seviyesiz açıklamalarda bulunmuştur.

Oysa haberlerin tamamı, teftiş kurulu ve denetleme kurulu raporlarına dayandırılmıştır.

Teknik olarak dahi mümkün olması imkansız bu yaklaşımından dolayı, kişiliğimi toplum önünde küçük düşürmeye çalıştığı için hakkında 100.000 TL manevi tazminat davası açmış bulunmaktayım. Hiçbir maddi bedel bu çirkin ifadenin olumsuzluğunu karşılayabilecek olmasa da, bu kişinin gerekli dersi alması açısından önemlidir.

Ayrıca bana karşı ricasına cevaben yerine getirdiğim ve bir türlü geri ödemediği şahsıma borçları için de maalesef haciz işlemlerini başlatmış bulunmaktayım.

1980'li yılların başından bu yana satranç camiasının içerisinde bulunan, Türkiye yaş grupları, gençler, üniversiteler birinciliklerinde oynamış, Türk Satranç Vakfı'nın kurucularından olup, kurulduğu günden bu yana başkanvekili olarak fahri çalışan ve Ali Nihat Yazıcı'nın başkanlığı döneminde asbaşkan olarak federasyon yönetim kurulunda yer almış olan bir satranç gönüllüsüyüm. Birçok satranç derneğinde de yönetici ve üyeyim. A. N. Yazıcı; çaresizliğini kişilere saldırarak, yalan beyanlarda bulunarak gizlemeye çalışmaktadır.

Kendisine yönelik açmış bulunduğum davalar haricinde, yönetici sıfatıyla yürüttüğü uygunsuz bulduğumuz işlemlerini de yarıgıya taşımış bulunmaktayız.

Dünya'nın önde gelen kadın satranççılarının isyanında yer alan argumanlar, kısa bir süre önce Avrupa Satranç Birliğiyle de kendisini karşı karşıya getirmiştir. Ne tesadüf!

Gazete haberinin bağlantısı aşağıdadır:

http://haber.gazetevatan.com/satrancta-m...k/350274/1

Birbirini takip eden bunca paralel olumsuzluk bir tesadüf müdür? Üzücü olan bu uygulamalarda yurt dışında açıkçası en nazik ifadeyle "mahçup" duruma düşmüş olmamızdır.

A. N. Yazıcı diyor ki; "Kuvay Sanlı başkan adayı ve muhalefete göz kırpıyor." Ben başkan adayı olmayacağım yeter ki o, istifa etsin ve itibarımızı geri kazandıracak kişiler yönetime gelsin.

Değerli delegeler, bu kadar olumsuzluk başka bir spor dalında yaşanıyor mu bilemiyorum. Ancak satranç toplumu isyan içerisindedir. Türkiye'nin içinde bulunduğu bu olumsuzluğu yaratan kişilere karşı durmamamız imkansızdır. Biz başlangıçta iyi yönetilmiyoruz. Dünya sıralamasında 45.'lik kabul edilemez diyorduk. Gelin görün ki ortaya neler çıktı; rüşvet, şikayet mektupları, adeta kandırıldıklarını ileri süren Dünya şampiyonları ve kredi kullanımlarındaki usulsuzlukler, başkanın kamuyu ilgilendirmeyen giderlerini federasyon kasasından karşılatması... Yazıcı belgelerle ortaya konan bu konulara yanıt vermelidir: Yanıtı varsa eğer.

Saygıyla paylaşırım.

Kuvay Sanlı
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: atti - 15-01-2011, 21:37
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Kuvay Sanlı1 - 16-01-2011, 14:13
Oyun Yazma - Yazar: Cengiz Keleş - 17-01-2011, 16:05
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: bahtiyar - 17-01-2011, 16:30
Tercümesi - Yazar: Kuvay Sanlı1 - 17-01-2011, 17:21
Re: Oyun Yazma - Yazar: Atilla Alpaslan - 17-01-2011, 17:24
Yazıcı'nın çaresizliği - Yazar: Kuvay Sanlı1 - 17-01-2011, 22:22
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Cengiz Keleş - 20-01-2011, 10:07