Dünya'nın önde gelen kadın satranççılarından eleştiri
Kısa bir aradan sonra herkese merhaba,

Bayanlar Dünya Şampiyonası’nın ülkemizde düzenlenecek olması ve 450.000TL para ödülü dağıtılacak olmasıyla ilgili olarak başından beri doğru yapılmadığı düşüncesindeydim . Peki neden? Herkesin kendi görüşüdür fakat ben, sadece 2 Türk sporcumuzun yarıştığı ve sponsorlar aracılığıyla bulunan 450.000TL’lik bir ödülün dağıtılacağı bir turnuvanın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bunun yerine çok daha verimli organizasyonların yapılabileceği kanısındayım. Örnek vermem gerekirse Türkiye’de artık bir gelenek haline dönüşmüş olan İzmir Uluslararası Açık Satranç Turnuvası, bu turnuvanın çok çok daha azı bir bütçeyle gerçekleştirilebilirdi. Fakat 8 yıldır devam eden bu gelenek maalesef bu yıl son buldu. Uluslararası turnuvaları düzenlemek için bu kadar çaba sarf ederken bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki ÖZ turnuvalarımızı kaybetmek gerçekten üzücü.

Organizasyon konusuna değinmek gerekirse, yıllardan beri Türkiye Yaş Grupları turnuvalarına ve Türkiye Şampiyonalarına katılan biri olarak ücretlerin yıllar içinde yükselmesinden ve ailelerin sırf bu ücretleri karşılayamadıklarından dolayı Türkiye Şampiyonasına çocuklarını götürememelerinden duyduğum rahatsızlığı her ortamda dile getirdim. Fakat işin diğer yüzünde federasyonun başta aklıma gelen Melih Sağıt, Cengiz İnce gibi değerli organizatörlere sahip olduğunu düşünüyorum. Ve bu insanların, işlerini hakkını vererek yapmak için ellerinden gelen çabayı sarf ettiklerine de inanıyorum. Yazılan bir yazı üzerinden bu kadar acımasızca eleştiriler yöneltmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Ve Türkiye’nin, Dünya ve Avrupa yaş grupları turnuvaları dahil birçok turnuvayı başarıyla tamamladığını da eklemek isterim. Gürcistan’da, Sırbistan’da düzenlenen turnuvaların koşullarını görmüş biri olarak Türkiye’nin bu konuda kat be kat daha iyi olduğunu düşünüyorum. Yanlışlar, eksiklikler elbette vardır fakat bu denli olduğuna kimse kusura bakmasın pek de inanamıyorum.

Ben bu turnuvanın artık bir ders olması gerektiğini düşünüyorum. Başkan mali genel kurulda yönetim kurulumuzda da bu turnuvayla ilgili olarak bana karşı çıkanlar vardı demişti. Ve bu tarz turnuvaların ülkemizin prestijini arttıracağını iddia etmişti. Ben bundan sonra başkanın itirazda bulunan yönetim kurulu üyelerinin sesini dinlemesi gerektiğini düşünüyorum. Paramızı ve enerjimizi başka illerimizde yeni İzmir Open’lar, İstanbul Open’lar düzenlemek için harcayalım. Yabancı bayan oyunculara 450.000TL ödüllü turnuva düzenleyip sonrasında da böyle azar yemek için değil.

Sevgiler...
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: atti - 15-01-2011, 21:37
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Kuvay Sanlı1 - 16-01-2011, 14:13
Oyun Yazma - Yazar: Cengiz Keleş - 17-01-2011, 16:05
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: bahtiyar - 17-01-2011, 16:30
Tercümesi - Yazar: Kuvay Sanlı1 - 17-01-2011, 17:21
Re: Oyun Yazma - Yazar: Atilla Alpaslan - 17-01-2011, 17:24
Yazıcı'nın çaresizliği - Yazar: Kuvay Sanlı1 - 17-01-2011, 22:22
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Cengiz Keleş - 20-01-2011, 10:07
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Emine Alpaslan - 20-01-2011, 16:57