Türkiye şampiyonasında Anlaşmalı Beraberlikler
Merhabalar.Bilindiği üzere Türkiye şampiyonası Antalyada devam etmekte.Son turlara doğru 30 hamle tamamlanmadan ve hamle tekrarları olmadan üst masalarda anlaşmalı beraberlikler olmakta.Bildiğim kadarı ile FİDE' nin çıkardığı son kurallar gereğince berabere teklifi 30 hamle doldurulduktan sonra yapılmakta idi.Türkiyede bazı turnuvalarda bu kural ısrarla uygulanırken nedense üst düzey turnuvalarda uygulanmamakta.Esasen bende bu kuralın saçma bir kural olduğu görüşüne katılıyorum.Sporcular anlaştıktan sonra 200 hamlede oynasalar birbirlerini yenmeyecekleri için oyunu berabere bitirebilirler.Satrancın doğasında anlaşmalı beraberlikler vardır.Pendikte düzenlenen bir turnuvada iki öğrencinin maçında şöyle bir durum oluştu.her iki oyuncuda ilerleyen turlar sonunda henüz puan alamamışlar ve birbirlerine 30 hamle dolmadan berabere teklif ediyorlar.Amaç yarım puan alıp turnuvayı hiç değilse puan alıp tamamlamak.Ne varki sanıyorum aday hakemlerdi öğrencilerin berabere teklifini kabul etmeyip oyunu oynattılar.Şimdi ben öğrenci olsam onlar adına konuşsam Türkiye şampiyonasındaki durumu da gözlemleyerek şu soruyu soramazmıyım.Bize haksızlık yapıldı.(öğretmenim bize haksızlık yapıldı) katıldığım kocaeli bölgesindeki turnuvalarda da bu kural uygulanırken nasıl olurda herkese örnek olması gereken Türkiye şampiyonasında bu kural uygulanmaz.
Bu kural bence uygulanmamalı, satranç oyununda çifte standart olmamalı.
Sağlıcakla kalın.
Ara
Dokuzuncu tur İM Mustafa Yılmaz ile GM Emre Can arasındaki derbi maçı.Sonuç 6 hamlede berabere.Avrupada ve Dünyada çok üst düzey grand pri turnuvaları olmakta.Hiç gördünüzmü 6 hamlede üst düzey satranççıların berabere yaptıklarını.Üstelik bu maçlar internet ortamında playchess aracılığı ile canlı yayınlanıyor.İşte yabancılarla bizim aramızdaki fark.Yorum sizin.
Ara
Erdem Pekol Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Merhabalar.Bilindiği üzere Türkiye şampiyonası Antalyada devam etmekte.Son turlara doğru 30 hamle tamamlanmadan ve hamle tekrarları olmadan üst masalarda anlaşmalı beraberlikler olmakta.Bildiğim kadarı ile FİDE' nin çıkardığı son kurallar gereğince berabere teklifi 30 hamle doldurulduktan sonra yapılmakta idi.Türkiyede bazı turnuvalarda bu kural ısrarla uygulanırken nedense üst düzey turnuvalarda uygulanmamakta.Esasen bende bu kuralın saçma bir kural olduğu görüşüne katılıyorum.Sporcular anlaştıktan sonra 200 hamlede oynasalar birbirlerini yenmeyecekleri için oyunu berabere bitirebilirler.Satrancın doğasında anlaşmalı beraberlikler vardır.Pendikte düzenlenen bir turnuvada iki öğrencinin maçında şöyle bir durum oluştu.her iki oyuncuda ilerleyen turlar sonunda henüz puan alamamışlar ve birbirlerine 30 hamle dolmadan berabere teklif ediyorlar.Amaç yarım puan alıp turnuvayı hiç değilse puan alıp tamamlamak.Ne varki sanıyorum aday hakemlerdi öğrencilerin berabere teklifini kabul etmeyip oyunu oynattılar.Şimdi ben öğrenci olsam onlar adına konuşsam Türkiye şampiyonasındaki durumu da gözlemleyerek şu soruyu soramazmıyım.Bize haksızlık yapıldı.(öğretmenim bize haksızlık yapıldı) katıldığım kocaeli bölgesindeki turnuvalarda da bu kural uygulanırken nasıl olurda herkese örnek olması gereken Türkiye şampiyonasında bu kural uygulanmaz.
Bu kural bence uygulanmamalı, satranç oyununda çifte standart olmamalı.
Sağlıcakla kalın.

Efendim, Antalya'nın Kemer ilçesinde. Lütfen. Diğer yazdıklarınıza
katılıyorum. Takım, kulüp, şehir oyuncuları hemencecik beraberede
anlaşıveriyorlar. Bir kuramsal yenilikten sonra berabere yapsalar
ben ona da razıyım.

Dr Harun Taner
Ara
Madde 9. Oyunun berabere olması
9.1 a. Oyuncuların, tamamlamadıkça, -hakemin izin verdiği haller hariçanlasarak
berabere yapamayacakları asgari hamle sayısını, (bu
oyunun tümünü de kapsayabilir) yarısma yönergesi ile belirlemek
mümkündür.[/b]b. Bir yarısmanın yönergesi oyuncuların anlasarak berabere yapmasına
izin veriyorsa asağıdakiler uygulanır:
(1) Hamlesini tahta üzerinde yapmıs bir oyuncu, dilerse, kendi
saatini durdurup rakibinin saatini çalıstırmadan önce berabere
teklif edebilir. Oyun sırasında olmak kosuluyla, teklifin yapıldığı
zaman, teklifin geçerliliğini etkilemez, fakat Madde 12.6 da göz
önüne alınmalıdır. Berabere teklifine ek olarak herhangi bir kosul
öne sürülemez. Her iki durumda da beraberlik teklifi geri çekilemez
ve rakip kabul edene, sözlü olarak reddedene, oynamak
veya almak niyetiyle bir tasa dokunana kadar geçerlidir, ya da
oyun baska bir yolla sonuçlandırılır.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi