TSF'ye para aktarılan Global Chess diye bir şirket var mı?
Satranç Camiamızın Dikkatine,

Aşağıdaki metini dikkatlerinize sunuyorum. Çok çarpıcı olduğu düşüncesindeyim. Var mı yok mu ben bilemedim. Takdir sizlerin.

The New York Times January 19, 2011,
By DYLAN LOEB MCCLAIN

“…In an e-mail, Mr. Yazici did not explain why he posted the letter on the federation’s Web site saying that Global Chess MFZE had paid his election expenses. He only wrote that the company had no relation with FIDE, the E.C.U. or any chess federation.”

Tercümesi: Epostasında Ali Nihat Yazıcı, federasyon sitesinden Global Chess MFZE’nin kendi seçim giderlerini karşıladığını gösteren belgeyi neden yayınladığını açıklamadı.

“…The company’s name is strikingly similar to a Dutch company called Global Chess BV that was started in 2007 by Kirsan Ilyumzhinov…”

Tercümesi: Şirketin adı, 2007 yılında FIDE Başkanı Kirsan Ilyumzhinov’un 2007’de Hollanda’da kurduğu Global Chess BV şirketi ile dikkat çekici şekilde benzerdir.

“…A new company called Global Chess MFZE was also formed and based in Dubai. Mr. Borg said that he is on the company’s board of directors and that the company is privately held. He said that the question of its ownership is confidential…”

Tercümesi: Geoffry Borg, Dubai’de Global Chess MFZE adlı yeni bir şirketin kurulduğunu, kendisinin yönetim kurulu üyesi olduğunu ve şirketin özel kişilerce sahiplenildiğini söyledi. Ayrıca şirket hissedarlarının kimler olduğu bilgisinin gizli olduğunu söyledi.

TÜRKİYE FEDERASYON BAŞKANI NEDEN BU İLİŞKİLERE GİRER?

Yukarıdaki haber The New York Times’dan. Ekteki belge, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı’nın Avrupa Satranç Birliği seçimleri için kendisinin desteklendiği ve bu uğurda Türkiye Satranç Federasyonu’na 67.500 USD bağış yapıldığı ortaya çıktıktan sonradır. Destekleyen firma bir Dubai firmasıdır!

Sorular:

1. Ekteki belgede para transferi Avrupa Satranç Birliği ECU seçiminden sonradır. Nasıl bir iştir ki bu, sponsorluk harcamalar yapıldıktan ve seçim bitip kaybedildikten sonra yapılmıştır? Bu durum açıklanabilir mi?

2. Ali Nihat Yazıcı, her isteyenin olabileceği gibi; Avrupa Satranç Birliği başkanlığına bireysel olarak aday olmuştur. 31 Temmuz 2010 tarihinde yönetim kurulundan bu adaylık sürecinde harcamak için akıl almaz bir şekilde 100.000 AVRO ödenek almıştır. Bu kararın belgesi mevcuttur. Hem yönetim kurulu kararı hem de denetleme kurulu kararında yer aldığı şekliyle istenildiği taktirde sunulabilir)

3. İşin daha ilginci Ali Nihat Yazıcı bu yönetim kurulu kararında onaylattığı kararı, 5 kişilik yürütme kurulunda 31 Temmuz tarihinden de önce almış ve harcamaya başlamıştır.

4. Hal böyleyken madde 1’de yazan ödemenin 27 Ekim tarihli olması dikkat çekici değil midir? (Bu tarih Avrupa Satranç Birliği ECU seçiminden de sonradır!) Ali Nihat Yazıcı’nın üzerini örtmeye çalıştığı bir şey mi vardır?

5. Ali Nihat Yazıcı yakın arkadaşı olduğunu söylediği ve Türkiye Satranç Federasyonu kasasından 30 küsur giderini karşıladığı ( Bu durum Denetleme Kurulu raporunda açığa çıkmıştır, belgelidir.) Geoffry Borg, isimli Malta vatandaşı, Ali Nihat Yazıcı’yı destekleyen şirketin sahiplerini açıklayamayacağını, bunun bir ticari sır olduğunu belirtmektedir.

6. Ali Nihat Yazıcı’nın, amacı belirli olarak kimlerin bu parayı aktardığını bilmiyor olabilir mi? Biliyorsa, bu kişileri neden hala açıklayamamıştır!

7. 10 yıldır Federasyon başkanı olan Ali Nihat Yazıcı, madde 6’da yazan amacı belli olan yani şartlı bir bağışı federasyona yasal olarak alamayacağını bilmemekte midir?

8. Şirketin adresi Malta’dır. Malta’da bu isimli bir şirket yoktur deniliyor! Alınan bilgi aşağıdadır:

The company name Global Chess MFZE, does not feature on the Companies’ Register.

Regards.
Head Communications Unit
Malta Financial Services Authority

Notabile Road Attard BKR 3000 Malta

9. Şirketin evrak üzerinde gözüken adresi: Akdeniz Satranç Birliği’nin adresidir! Ve aynı zamanda Geoffry Borg’a da aittir.

Mediterranean Chess Association

General Secretary: Mr. Geoffrey D. BORG

Villa Babushka, Triq Sir. A. Freemantle, Naxxar NXR 06, Malta

10. Dubai’de kurulu olduğunu yönetim kurulunda olan Malta vatandaşı Geoffry Borg söylemektedir. Dubai’de kurulu böyle bir şirket yoktur deniliyor! Yetkililerden alınan bilgi aşağıdaki gibidir:

Please note Global Chess MFZE is not register in Dubai Chamber. Should you require more information please do not hesitate to contact us at the below mentioned details or simply reply to this e-mail. Our working hours are from: 8:00 am to 4:00 pm, Sunday to Thursday.

Thanks and regards,

Fatma Alhashemi | Information Center Representative, Economic Research | +971 4 202 8802 | www.dubaichamber.ae | 800 CHAMBER

11. Geoffry Borg kimdir? Türkiye Satranç Federasyonu mali belgelerinde mevcut ve Ek olarak dökümü verilmiş olan hangi amaçla yapıldığının anlaşılması imkansız, 30 üzerinde seyahat ve görev tazminatı gibi ( Ne görevi? Türkiye Federasyonu, bir Malta vatandaşına neden görev tazminatı öder?) gideri Türkiye Satranç Federasyonu tarafından karşılanmış olan kişidir.

SONUÇ:

Ali Nihat Yazıcı bu belgeyi acaba GSGM, “kişisel adaylığın için böyle bir harcama yapamazsın, parayı geri koy” dediği için mi, para kaynağını bularak, federasyona sonradan yatırtmıştır? Harcamalardan ve kaybedilen seçimlerden sonra kaynak aktarımı nasıl açıklanabilir? Çeşitli giderleri üslenilmiş bir isim Geoffry Borg, yönetim kurulu üyesi olduğu Global Chess’ten bu para aktarımını doğrulamaktadır. O halde, doğrudan bu paraları harcasaydı. Eğer doğruysa bile: Neden Türkiye paravan olarak kullanılmıştır?

GSGM böylesi bir duruma ne demektedir? Yoksa üstünü mü örtmeye çalışmaktadır?

Ali Nihat Yazıcı Federasyon Başkanı olarak bir kamu görevi yapmaktadır ve kamunun kaynaklarını kanunların verdiği yetki ve amaç doğrultusunda kullanmak zorunda olan bir kişidir. Bu pozisyondaki bir kişinin bu para alış verişleri doğru mudur? Türkiye adına kabul edilebilir midir?

Türkiye Satranç Federasyonu, sonradan işi uydurmak için yapılan bu muhtemel inanılmaz usulsüzlüğe, adeta kişileri, toplumu aptal yerine koyarak yanıt veriyor. 100.00 Avro harcama yetkisi aldım (Bu yetki duyulunca, delegeler ciddi tepkiler verdiler. İnanılmaz ölçüsüz bir yetki, neye dayandığı belli değil) ama 68.000 TL harcadım. Paranın tamamını harcayabilirdim ama yapmadım (muhtemelen duyulunca bir yerde kesti ve daha fazla harcayamadı, yanlış bir yetki ile alınmış kararı savunuyor bir de) ve ardından da 100.000 TL’lik sponsor buldum, yani federasyona para kazandırdım diyor. Bizlerce işin en acı tarafı bu kendi köşesinden yazdıklarıdır:

Ali Nihat Yazıcı: “68.0000 TL tutarındaki seçim harcamalarının fazlasıyla 100.000 TL olarak Federasyonumuza sponsor tarafından yatırıldığı, Genel Kurulda açıkça dile getirilmişken, seçimlerden dolayı federasyonumuz para kazanmışken, tam tersine gelir elde etmişken…”

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ne diyor? Bu olayları neden görmezden geliyor?

Malta ve Dubai’de böyle bir şirketin olmadığı bilgisi alınmıştır. Bu bilgilendirmede bir yanlışlık var mıdır? Resmi yazışmalar ve adreslerden bu bilgilere ulaşıldıysa da, alınan bilginin yanlış olma ihtimalini göz önünde bulunduruyorum. Bu durumda Ali Nihat Yazıcı şirketin varlığını açıklar ve şirket ortaklarını bildirir mi?

Saygılarımla

Kuvay Sanlı
Ara
Acaba gerçekten sözü edilen para TSF hesaplarına yatmışmıdır? Bunun için Banka hesabına yatırılan dekontun yayınlanması gerekirdi ama Sadece TSF hesabına para yatırılması için banka talimatı yayınlandı. kaldıki böyle bir kağıt parçasını herkez düzenleyebilir.

Şimdiye kadar da TSF den kuvay beye hiç br açıklama gelmediğine göre bu olayda kafa karıştıran bir çok soru var.

Bu konu bir sonraki mali genel kurula kadar saklı kalacak gibi.
Ara
.

"Şimdiye kadar da TSF den kuvay beye hiç br açıklama gelmediğine göre bu olayda kafa karıştıran bir çok soru var." bahtiyar

[size=18]"Ali Nihat Yazıcı Federasyon Başkanı olarak bir kamu görevi yapmaktadır ve kamunun kaynaklarını kanunların verdiği yetki ve amaç doğrultusunda kullanmak zorunda olan bir kişidir. Bu pozisyondaki bir kişinin bu para alış verişleri doğru mudur? Türkiye adına kabul edilebilir midir?" [/size]

Sayın Kuvay Sanlı'nın Tsf yönetiminin ve özünde yönetim kurulu başkanı sn. A.N.Yazıcı'nın icraatları ile ilgili olarak Türkiye satranç kamu oyunu aydınlatan, yaşadığımız sorunların tahlilini kolaylaştıran somut verileri objektif bir yaklaşımla kamusal alanda paylaşıyor olması, alışık olmadığımız, taktir edilecek bir durum.

Sayın Kuvay Sanlı'nın Tsf yönetiminde bulunduğu dönemde edindiği, "bilgi ve izlenimleri" sayesinde ve yine Sayın Sanlı'nın birlikte çalıştığı dönemde bile yönetim anlayışı ve bir spor olarak satranca bakış konusunda fikir ayrılığına düştüğü izlenimini edindiğimiz mevcut Tsf yönetiminin işleyiş ve ilişkiler ağını biliyor olması dolayısı ile sadece onun konumunda olan bir kişinin kolayca takip edebileceği kesin olan kaba hatalar içeren "yasalara ve hukuka" aykırı özel konuları, özellikle "Mali Genel Kurul" sonrasında bir bir ortaya koyuyor olması çarpık-tutarsız-hatalar ile dolu yönetim anlayışının yeterli teşhirini yapan gerçekçi muhalif hamleler olarak çok büyük değere sahip. (Bu arada önemli bir konu, Tsf web koşullu yazarı sn. Solakoğlu'nun, tüm yazıları diye yayınladığı yazılar, Tsf web'de yayınlanan Sayın Kuvay Sanlı imzalı yazıların tamamını kapsamıyor! Sayın Kuvay Sanlı'nın gözlemlere dayalı, zorunlu değişimin verilerini taşıyan öz eleştiri ve yergi içerikli yazıları bu destenin içinde yok..)

[size=18]"Şimdiye kadar da TSF'den Sayın Kuvay Sanlı'ya hiç bir açıklama gelmediğine göre bu olayda kafa karıştıran bir çok soru var."[/size]

Sayın Kuvay Sanlı'nın nezaketi ön planda tutan, araştırmacı gazeteci dürüstlüğü ile bilimsel makale yazımı arasında kalan uslubu; bence aslında gaddar bir muhalif politikacı uslubu ile "kasıtla hata yapanları" yerden yere çarparak yazılıp söylenmesi gereken gerçeklerin anlatımında, adeta "At Gözlüğü" takmış basit çıkarcı yöneticileri ve yetişkin sporcuları bir şeylerin farkına vardırıp, silkeleyip düşündürmeye yetmiyor. Yetmez de.

Pekii, ne yapmalı?

Atı alanın niyeti, Üsküdarı geçmek! Ve daha sonra da izini kaybettirip kaybolup gitmek!! (2012 İstanbul Satranç Olimpiyatlarının maliyeti olarak 21.000.000 TL bütçe. Sorun yok?! Değil mi?)

Tsf yönetiminden Sayın Kuvay Sanlı'nın Tsf yönetimine ve özünde sn. A.N.Yazıcı'ya sorduğu sorularına ve somut veriler ile satranç kamu oyuna sunduğu usulsüzlük içeriği net olaylara-ilişkilere cevap gelmez.

Gelemez! Gelemez!! Gelemez!!!

Her sorunun cevabı olmaz ki?!

Cevaplar soruların içinde saklı veya sorular cevap verilemeyecek kadar üzücü.

" Geoffry Borg, isimli Malta vatandaşı, Ali Nihat Yazıcı’yı destekleyen şirketin sahiplerini açıklayamayacağını, bunun bir ticari sır olduğunu belirtmektedir."

Basitçe:

1)Legal (yasal) Şirketlerin ortakları hiç bir ülkede hiç bir Ticaret Kanunu'na göre GİZLİ DEĞİLDİR! Gizli olamaz.

"Gizli" olan, yani "ortakları gizli şirket" illegal (yasa dışı) alanda olur.

Doğru mu?

2)"Ali Nihat Yazıcı Federasyon Başkanı olarak bir kamu görevi yapmaktadır ve kamunun kaynaklarını kanunların verdiği yetki ve amaç doğrultusunda kullanmak zorunda olan bir kişidir. Bu pozisyondaki bir kişinin bu para alış verişleri doğru mudur? Türkiye adına kabul edilebilir midir? "

Dogru mudur??

3) "Bu konu bir sonraki mali genel kurula kadar saklı kalacak gibi."

Satranç Kamuoyuna soruyorum;

Özgür Satranç Forumda Yazılarını ve eleştirilerini saygı-taktir ile okuduğumuz "bahtiyar" imzalı yazarın bu cümlesi, Mali Genel Kurul'da kendisini "Sütten çıkmış ak kaşık" ilan eden sn. A.N.Yazıcı'nın basitce görünen son durumuna karşın, akla ve mantığa aykırı değil mi?

Eger bu konular bir sonraki Mali Genel Kurul'a kalırsa...........!
Sürekli öğrenmek iyidir.Öğrendiklerini doğru kullanabilmek daha iyi.(Eski lahit yazıtlarından alıntı.)
Ara
Atilla Bey,

Güzel değinmişsiniz konulara. Kuvay Sanlı'nın yönelttiği sorulara henüz hiçbir cevap gelmedi gerçektende. Bu arada Özgür Solakoğlu konusu benimde dikkatimi çekti. Bildiğimiz gibi federasyonda belli pozisyonda çalışan birisi. Kendi üstü konumundaki birisinin yazılarını taşıması güzel değil. Belliki birileri bunları buraya koy demiş.

Ancak bir konuda size katılmıyorum. Bana bu konuların üstü kapatılacak gibi gelmiyor. Mutalaka bir sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Saygılarımla
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi