Anket Başlığı: 2 KADEME ANTRENÖR KURSU AÇILMALI MI?
Evet Açılsın
83.33%
15 83.33%
Hayır Gerek Yok
16.67%
3 16.67%
Katılımcı sayısı: 18 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

2 kademe Antrenör Kursu Açılması
Antalya da 2 kademe antrenör kursu açılmasını istiyormusunuz. Forum sayfasına üye olanlar anketimize katılabilir.

kURSA KATILMAK İSTEYENLER AYRICA BU SAYFAYA İLETİŞİM BİLGİLERİNİ YAZMALARINI RİCA EDİYORUM.

Not: 1. kademe antrenör kursu isteyen arkadaşlar da buraya mesaj bırakabilirler...

Hüseyin Aktaş
YÖNETİM KURULU
KARAR TARİHİ : 14.5.2005
KARAR NO : 8/1

TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU
ANTRENÖR TALİMATI

BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç
Madde 1–(1) Bu Talimatın amacı, sporcuların yetiştirilmelerinde görev alacak antrenörlerin eğitimleri ve sınıflandırılmaları ile ilgili usul ve esasları belirlemektir.

Kapsam
Madde 2–(1) Bu Talimat, satranç spor dalında antrenör eğitim programları ile bu programların uygulama usul ve esaslarını kapsar.

Dayanak
Madde 3–(1) Bu Talimat, 21/5/1986 tarih ve 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun ek 9 uncu maddesi, 14/7/2004 tarihli ve 25522 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Özerk Spor Federasyonları Çerçeve Statüsü ile 17/3/2005 tarihli ve 25758 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türkiye Satranç Federasyonu Ana Statüsüne dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar
Madde 4- Bu Talimatta geçen;
a)Genel Müdürlük :Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünü,
b)Federasyon :Türkiye Satranç Federasyonunu,
c)Federasyon Başkanı :Türkiye Satranç Federasyonu Başkanını,
d)Yönetim Kurulu :Federasyon Yönetim Kurulunu
e)Antrenör :Satranç spor dalında eğitim gördüğü kademedeki programları başarı ile tamamlayarak bulunduğu kademe için Federasyondan belge alan, sporcuları veya spor takımlarını ulusal ve uluslararası kural ve tekniklere uygun olarak yetiştiren, yarışmalara hazırlanmalarını ve yarışmalarını, gelişmelerini takip etmek görev ve yetkisine sahip olan kişiyi,
f)Eğitim Programı :Her kademedeki antrenör yetiştirme kursları ve seminerleri ile bu programdaki dersleri,
ifade eder.

İKİNCİ BÖLÜM
Esas Hükümler

Kurs düzenleme
Madde 5–(1) Antrenör eğitim kursları, Federasyonun, satranç sporu ile ilgilenen kamu kurum ve kuruluşlarının antrenör gereksinimleri esas alınarak, Federasyon tarafından düzenlenir.
(2) Antrenör kurs ve seminerlerine katılanlardan, Yönetim Kurulunun belirleyeceği katılım payı alınır.

Antrenör eğitim kursuna katılacaklarda aranılacak koşullar
Madde 6–(1) Kademeler itibariyle antrenör eğitim kurslarına katılacaklarda aşağıdaki koşullar aranır:
a) En az lise veya dengi okul mezunu olmak (Bütün kademeler için geçerli olup, ulusal sporcularda öğrenim koşulu aranmaz).
b) Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı ile malul olmamak,
c) Taksirli suçlar hariç olmak üzere, altı aydan fazla hapis ya da affa uğramış olsalar bile, devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırmak, devlet sırlarını açığa vurmak suçlarından dolayı tecil edilmiş olsa dahi ceza almamış olmak,
d) 21 yaşını doldurmuş olmak ,
e) 7/1/1993 tarihli ve 21458 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Amatör Spor Dalları Ceza Yönetmeliği ve Federasyon Disiplin Talimatına göre son üç yıl içinde bir defada altı aydan fazla ve/veya toplam bir yıldan fazla ceza almamış olmak.
(2) Başvurunun fazla olması halinde yukarıdaki koşulların yanında sırasıyla; satranç branşında ulusal sporcu olmak, üniversitelerin beden eğitimi ve spor eğitimi veren yüksek öğrenim kurumlarında satranç eğitim programı almak, üniversite ve yüksekokullardan mezun olmak, yabancı dil bildiğini belgelemek, en az beş yıl lisanslı sporcu olmak tercih sebebi olacaktır.
(3) Kursa katılacaklar ile başarılı olanlardan istenecek belgeler Federasyon tarafından saptanır. (Ek-1)

Antrenör sınıflandırılması
Madde 7–(1) Antrenörler beş kademe olmak üzere aşağıdaki şekilde sınıflandırılır;
a) Yardımcı Antrenör (I. Kademe).
b) Antrenör (II. Kademe).
c) Kıdemli Antrenör (III. Kademe).
d) Baş Antrenör (IV. Kademe).
e) Teknik Direktör (V. Kademe).

Görev alanları
Madde 8–(1) Her kademedeki antrenör lisansına sahip olanlar aşağıdaki alanlarda görev yaparlar:
a) Yardımcı Antrenör: Üst düzey antrenörün yanında ve spora yeni başlayanlarda,
b) Antrenör : Minikler ve yıldızlar kategorisinde,
c) Kıdemli Antrenör: Gençler ve büyükler kategorisinde,
d) Baş Antrenör: Büyükler ve ulusal takımlarda,
e) Teknik Direktör: Büyükler ve ulusal takımlarda.
(2) Üst kademedeki antrenör lisansına sahip olanlar alt kademelerde de görev alabilirler. Üst kademe antrenör bulunmaması halinde bir alt kademedeki antrenör görevlendirilebilir.

Eğitim kademeleri ve kademeler arası geçiş ve terfi
Madde 9–(1) Antrenör eğitim kursları beş kademede yapılır.
a) Yardımcı Antrenör (I. Kademe) kursu : Bu kademe için düzenlenen eğitim programını,
b) Antrenör (II. Kademe) kursu: Yardımcı Antrenör lisansına sahip antrenörlerin katılabildiği eğitim programını ,
c) Kıdemli Antrenör (III. Kademe) kursu : Antrenör lisansına sahip antrenörlerin katılabildiği eğitim programını,
d) Baş Antrenör (IV. Kademe) kursu: Kıdemli Antrenör lisansına sahip antrenörlerin katılabildiği eğitim programını ,
e) Teknik Direktör (V. Kademe) kursu: Baş Antrenör lisansına sahip antrenörlerin katılabildiği eğitim programını,
kapsar.
(2) Antrenörlük kademeleri arasındaki geçiş ve terfi işlemleri prosedür ile düzenlenir.

Antrenör eğitim programı
Madde 10–(1) Federasyon, kademeler itibariyle temel ve özel eğitim programlarında uygulanacak ders saatlerinin süresini uzatmaya (EK-2), bu programdaki derslere yeni dersler ilave ederek ders isimlerini değiştirmeye veya çıkarmaya yetkilidir.

Eğitim görevlileri
Madde 11–(1) Eğitim programında yer alan derslerde eğitim görevlilerinin görevlendirilmeleri aşağıdaki şekilde olur;
a) Temel eğitim programında yer alan derslerde görevlendirilecek eğitim görevlileri, yüksek öğrenim görmüş, tercihen antrenörlük formasyonuna ve konusunda akademik kariyere sahip, bilimsel çalışma ve araştırması olanlar arasından Federasyon tarafından görevlendirilir.
b) Özel eğitim programına ait derslerin eğitim görevlileri, uzman öğretim elemanı unvanına sahip olanlar ile baş antrenör veya teknik direktör belgesine sahip olan kişiler arasından Federasyonca seçilir.
(2) Baş antrenör ve teknik direktör belgesine sahip ve uzman eğitim görevlisi bulunmaması halinde, konusunda Federasyonca bilgisi ve deneyimi onaylanan eğiticilere eğitim programında görev verilebilir.

Yabancı spor uzmanı ve antrenörlerden yararlanma
Madde 12–(1) Antrenör eğitim programlarında yabancı spor uzmanı ve antrenör olanlar da eğitim görevlisi olarak görevlendirilebilir.

Gelişim semineri
Madde 13–(1) Federasyon, her kademedeki antrenör eğitim kurslarına ek olarak antrenör gelişim seminerleri de düzenler.

Belge verilmesi
Madde 14–(1) Her kademede açılan antrenör eğitim kurslarını başarı ile bitirenlere, Federasyonca antrenör belgesi verilir.

Lisans verilmesi
Madde 15–(1) Antrenör belgesini almış olanlara antrenörlük yaptıklarını belgelemek kaydıyla, Federasyon tarafından antrenör lisansı verilir. Lisanslar her yıl Federasyon tarafından vize edilir. Vize işleminde, bilgi formu ile, (EK-3) antrenör bilgileri güncelleştirilir.

Antrenör belge ve lisansının geçersiz sayılması
Madde 16–(1) Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Amatör Spor Dalları Ceza Yönetmeliği ve Federasyonun Disiplin Talimatına göre, son üç yıl içinde bir defada altı aydan fazla ve/veya üç yıl içinde toplam bir yıldan fazla ceza alan antrenörlerin lisansları, Yönetim Kurulu tarafından süresiz olarak geçersiz sayılır. Bu Talimatın 6. maddesinde belirtilen, antrenör kurslarına katılacaklarda aranan koşullardan herhangi birini antrenör belgesini aldıktan sonra kaybeden veya bu koşullardan herhangi birini taşımadığı antrenör belgesi verildikten sonra anlaşılan antrenörlerin belge ve lisansları, Yönetim Kurulu tarafından geçersiz sayılır.
(2) Üç yıl üst üste lisanslarını vize ettirmeyen antrenörlerin lisansları, Yönetim Kurulu tarafından süresiz olarak geçersiz sayılır. Bu durumda olan antrenörler, Federasyonun düzenleyeceği seminer sonrasında yeniden lisans çıkarabilir.
(3) Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve yasalarının açıkça suç saydığı Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü ve Cumhuriyetin niteliklerinden herhangi birini değiştirme veya ortadan kaldırma amaçlarına yönelik faaliyetlerinden dolayı, hakkında Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılan veya sporcularına doping yaptırdıkları belgelenen antrenörlerin, antrenörlük belgeleri ve lisansları geçici olarak Yönetim Kurulunca askıya alınır. Bu suçlarından dolayı mahkumiyetleri durumunda ise süresiz olarak iptal edilir.

Sınav ve değerlendirme
Madde 17–(1) Her kademedeki eğitim kurslarının sonunda kursiyerler, eğitim programında yer alan bölümlerden sınava alınırlar. Sınavlar aşağıdaki şekilde yapılır;
a) Sınavlar; derslerin özelliklerine göre yazılı, sözlü/uygulamalı olarak yapılır. Bölümlerin sınavları, derslerin eğitim görevlileri tarafından değerlendirilir. Yardımcı antrenör sınavı yalnızca yazılı olarak gerçekleştirilir. Sözlü/uygulamalı sınav yapılmaz.
b) Bölümlere ait yazılı sınavda, Temel Eğitim bölümünden on, Özel Öğretim bölümünden onbeş soru yöneltilir. Bölümler içerisindeki ders saatlerinin ağırlığına göre derslere ilişkin soru adeti, eğitim görevlileri tarafından saptanır. Sınav süresi doksan dakikadır.
c) Eğitim programlarına ait bölümlerin her biri yüz puan üzerinden değerlendirilir. Yazılı sınavdan başarılı olabilmek için özel ve temel eğitim programlarının her birinin sınavlarından en az yetmiş puan alınması zorunludur.
d) Eğitim programlarına ait bölümlerin yazılı sınavlarının ardından yapılacak sözlü / uygulamalı sınav da yüz puan üzerinden değerlendirilir. Bu sınavdan altmış puanın altında not almamak koşulu ile yazılı ve sözlü/uygulamalı sınav notlarının aritmetik ortalaması en az yetmiş puan olmalıdır.
e) ) Yardımcı antrenör sınavı hariç olmak üzere, temel ve özel eğitim programlarının sınavlarından birinden başarısız olanlar, daha sonra açılacak olan antrenör kurslarına devam etmeksizin, başarısız olduğu bölümden iki yıl içerisinde en çok iki kez doğrudan sınavlara katılma hakkına sahip olurlar. Ancak, bu süreler içerisinde başarısız olanlar kurslara tekrar katılmak zorundadırlar. Yardımcı antrenör kursu sınavında, bölümlerden birinde başarısız olan adaylar tekrar kurslara katılmak zorundadır.
f) Yazılı sınavda, bu Talimat hükümleri kapsamında başarılı olanlardan, sözlü/uygulamalı sınavlarda başarısız olanlar da iki yıl içerisinde en çok iki kez doğrudan sözlü/uygulamalı sınavlara katılma hakkına sahip olup, bu süreler içerisinde başarısız olanlar kurslara tekrar katılmak zorundadırlar.
g) Baş antrenör ve teknik direktörlük kurslarına katılıp başarılı olan kursiyerler, satranç spor branşında hazırlayacakları en az 2500 sözcükten oluşacak kurs bitirme projelerini, programda görev alan öğretim elemanlarından oluşturulan komisyonun uygun görmesi halinde antrenör belgelerini almaya hak kazanırlar. Kurs bitirme projeleri antrenör adayları tarafından saptanır.
Puanlama ve notlar: ( 90 + ) A; ( 89-70 ) B; ( 69-55 ) C ; ( -54 ) D
h) Temel Eğitim derslerinden sorumlu olmayan adaylar, bu bölümden sınavda sorumlu tutulmazlar. Özel eğitim derslerinden sorumlu olmayanlar da bu bölümde sorumlu olmadıkları derslere ilişkin sorulardan sorumlu olmazlar. Bu durumdaki adaylar ek sorulara yanıt verirler.

Sınav sonuçlarına itiraz hakkı
Madde 18–(1) Antrenör eğitim kurslarının yazılı ve sözlü/uygulamalı sınavlarının değerlendirme sonuçlarına, kursiyerler, kurs bitim tarihinden itibaren otuz gün içinde itiraz edebilir. İtirazlar otuz gün içinde Federasyon tarafından sonuçlandırılır.

Devam zorunluluğu
Madde 19–(1) Kursa en fazla bir tam gün veya iki yarım gün katılmayan kursiyerlerin, kursla ilişikleri kesilir. Kurs süresince iki günü geçen raporlar devamsızlıktan sayılır ve kursiyerlerin kursla ilişkileri kesilir.

Yardımcı antrenör
Madde 20–(1) Üniversitelerin beden eğitimi veya spor eğitimi veren yüksek öğrenim kurumlarından mezun olanlar, satranç branşında ders aldığı öğretim elemanının yardımcı antrenör üstünde bir antrenör belgesine sahip olduğunu belgeleyenlere,
(2) Üniversitelerin beden eğitimi veya spor eğitimi veren yüksek öğrenim kurumlarından mezun olanlardan, satranç spor dalında ihtisas eğitimi almayan, ancak satranç spor dalında seçmeli olarak eğitim aldıklarını belgeleyenlere,
(3) Satranç spor dalındaki ihtisasları ile ilgili olarak durumlarını belgeleyenlere,
yardımcı antrenör belgesi verilir.

Temel eğitim derslerinden sorumlu olmama
Madde 21–(1) Yardımcı Antrenör kurslarında aşağıda belirtilen durumlarda adaylar,
a)Başka bir spor dalında antrenör olanlar ile üniversitelerin beden eğitimi veya spor eğitimi veren yüksek öğrenim kurumlarından mezun olanlar ,
b)Üniversitelerin beden eğitimi ve spor eğitimi veren yüksek öğrenim kurumlarının dışındaki üniversite mezunları, temel eğitim programında yer alan dersleri okuduklarını belgeleyenler,
temel eğitim derslerinden sorumlu tutulmazlar.

Özel eğitim derslerinden sorumlu olmama
Madde 22–(1) Satranç spor dalında Federasyon tarafından açılmış hakemlik kurslarına katılmış ve hakemliğini belgeleyenler antrenör kurslarında oyun kuralları dersinden sorumlu tutulmazlar.

Yurt dışından alınan antrenörlük belgelerinin denkliği
Madde 23–(1) Yurt dışından alınan belgelerin, bu Talimatta belirtilen kademelere göre denkliği, bu Talimatın 10 uncu maddesindeki eğitim programı esas alınarak, yurt dışında katıldığı kursları başarı ile tamamladıklarını belgelemeleri halinde, Federasyon Yönetim Kurulunun görüşü ile birlikte durumuna uygun antrenör belgesi verilir.

Uluslararası antrenör semineri
Madde 24–(1) Federasyonun koordinasyonu ve işbirliği ile uluslararası antrenör seminerleri düzenlenebilir.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Çeşitli ve Son Hükümler

Hüküm bulunmayan haller
Madde 25–(1) Bu Talimatın uygulanması sırasında ortaya çıkan sorunlarda ve bu Talimatta hüküm bulunmayan hallerde, sorunların çözümü Yönetim Kurulunun alacağı kararlar doğrultusunda sağlanır.

Geçici Madde 1–(1) Bu Talimatın yürürlüğe girdiği tarihten önce, Genel Müdürlüğün diğer birimlerince verilmiş olan antrenör belge ve lisansları geçerli olup, belge sahiplerinin hakları saklı kalır. Bu belge ve lisansların, bu yönetmeliğe göre sınıflandırılması, denklik koşulları prosedürü uyarınca, Federasyon tarafından oluşturulacak denklik komisyonu kararının, Yönetim Kurulu onayından sonra, ilgililere, durumlarına uygun, antrenör belge ve lisansı verilir.

Geçici Madde 2–(1) Bu Talimatın yürürlüğe girdiği tarihten önce, Genel Müdürlükçe verilen temel çalıştırıcı belgesine (monitör) sahip olanlara, yardımcı antrenör belgesi verilir.

Geçici Madde 3 –(1) Ulusal sporcu unvanına sahip, FIDE unvanlı, belirli rating derecesine yükselmiş, bilgi ve birikimi ile bir antrenörlük kademesine denk olanlara durumlarına uygun antrenör belgesi verilir. Denklik işlemlerinin nasıl ve hangi koşullarda gerçekleşeceği prosedür ile düzenlenir.

Yürürlük
Madde 26–(1) Bu Talimat 1/1/2005 tarihinden geçerli olarak yayını tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme
Madde 27–(1) Bu Talimat hükümlerini Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı yürütür.

EK -1
Antrenör yetiştirme kurslarına katılacaklardan istenen belgeler
a. Dilekçe (açık adresli)
b. Diploma sureti (noter tasdikli, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olanlar için kurum onaylı )
c. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünden cezaları olmadığına dair yazı (aslı)
d. Kursa katılacak adaylar Yönetim Kurulunun belirlediği katkı bedelini il temsilciliklerine makbuz karşılığı öderler.

Antrenör yetiştirme kurslarına başarılı olanlardan istenen belgeler
a. 4 Adet vesikalık fotoğraf (sakalsız ve kravatlı)
b. Sağlık raporu (sağlık ocaklarından aslı)
c. Savcılık iyi hal kağıdı (aslı)
d. Nüfus cüzdanı sureti (TC. Vat. No ve resimli)
e. Ulusal sporcu olanlar ulusal sporcu belgesi getireceklerdir.(varsa)
f. Satranç sporu yaptığını belgelemek. (varsa-lisans)

EK - 2

ANTRENÖR EĞİTİM PROGRAMI
DERSİN ADI Yrd.Ant. Antrenör Kıdemli
Antrenör Baş
Antrenör Teknik
Direktör
A.TEMEL EĞİTİM PROGRAMI SAAT SAAT SAAT SAAT SAAT
SPOR FİZYOLOJİSİ - 1 1 1 -
GENEL ANTRENMAN BİLGİSİ 2 6 4 4 -
SPORCU SAĞLIĞI VE BESLENME 1 2 2 - -
SPOR SOSYOLOJİSİ - 1 1 - -
SPORDA YÖNETİM VE ORGANİZASYON 1 1 2 4 3
SPOR PSİKOLOJİSİ 2 1 2 2 3
SPORDA GENEL TEKNİK TAKTİK ÖĞRETİM İLKELERİ - - 2 5 -
SPORDA PSİKOLOJİK YARDIM BECERİLERİ - - - - 2
SPORDA ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME 1 - - -
YETENEK SEÇİMİ VE İLKELERİ 1 - - 5 4
MOTİVASYON TEKNİKLERİ VE HEDEF BELİRLEME - - - 5 5
ANTRENÖRLÜK EĞİTİMİ VE İLKELERİ - - - 3 3
B.ÖZEL EĞİTİM PROGRAMI
ÜST DÜZEY ANTRENMAN PLANLANMASI VE PROGRAMLANMASI
-
-
-
6
4
ÖZEL KONDİSYON ANTRENMANI VE METODLARI
-
-
-
-
6
KARŞILAŞMA ANALİZLERİ VE İSTATİSTİK - 2 5 10 4
KARŞILAŞMA YÖNETİMİ VE İLKELERİ
-
-
-
-
6
ÖGRENME VE ÖĞRETME YÖNTEMLERİ 4 2
ÖZEL ANTRENMAN BİLGİSİ
2
5
8
10
10
SPOR DALI GÖZLEM VE DEĞERLENDİRME
-
2
-
-
-
SPOR DALI OYUN KURALLARI
2
-
-
-
-
SPOR DALI TEKNİK TAKTİK
15
24
33
-
-
ÜST DÜZEY TEKNİK ANTRENMAN
-
-
-
7
15
ÜST DÜZEY TAKTİK ANTRENMAN
-
-
4
10 15
KURS BİTİRME PROJESİ - - - P P
TOPLAM (saat)
Gün X Saat 30
5X6 48
6X8 64
8X8 72
9X8 80
10X8
Kaynak : http://www.tsf.org.tr/images/stories/200...limati.doc

NOT: KURSLAR ENAZ 35 KİŞİ İLE AÇILABİLİYOR
Ara
İlde 1. kademe antrenör kurslarını İl Temsilcisi Mustafa Şahin koordine ediyor. Kurslarda Mustafa Şahin, Mustafa İmamoğlu ve Abidin Ünal eğitimci olarak bulunuyorlar.

2. kademe kursları ise Mustafa Şahin ve Mustafa İmamoğlu tarafından yapılacak.

Detaylar için Satranç İl Temsilcisi Mustafa Şahin i arayabilirsiniz.
Ara
2. kademe antrenör kursu açılması konusunda neler düşünüyoruz... Ankete katılım az görünüyor...

selamlar
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi