TSF Olağanüstü Genel Kurulu
Sayın Satranççılar,

TSF, 1 madde ile toplanacak Olağanüstü Genel Kurul duyurusu yaptı. Kurallarda Olağanüstü Genel Kurul aşağıda açıklanmıştır.

TSF Yönetimi daha önceki Genel Kurullarda öngörülü davranarak Gayrimenkul alımı yetkisi alabilirdi.

Bu konuda Özgür Forum ortamından hala uzak olan Hüseyin Aktaş http://www.satranc.net/ adresinde görüş bildirmiştir.

Bilgilerinize,
Uluslararası Satranç Hakemi
TSF Merkez Hakem Kurulu Eski Başkanı
Ara
Sn Hüseyin AKTAŞ doğru bir yorum yapmış.

Genel Kurulun yetkisinde olan bir kaç iş var onuda yönetim kuruluna devrederse Genel Kurulun bir anlamı olmayacak ama delege listesine bakıldığı zaman önceden iyi bir hazırlık yapılmış ILIMLI isimler delege olarak yazılmış yada yazdırılmış bu yetkiyi güle oynaya Yönetim Kuruluna Yönetim kuruluda başkana verecek.

Yaşasın artık 2. binamız olacak yada olacakmı ? gerek Varmı? yada otobüslerle gelin görmeye gidilir gibi gidilecek olan Bina yetki alıp başka işler yapmak için PİYON mu ?

Bekleyelim Görelim?
Ara
Genel kurul videosuna bir göz atıyım dedim, ben utandım.Hala birtanesi çıkmış Galatasaray stadına laf atıyor, biz yaptık diyor.Allah böylelerine Avrupa Şampiyonluklarıyla Türkiye'nin adını dünyaya duyurdukları için gurur duyan bizlerin yanında, sadece iki tane tuğlayı üst üste koymayı bile kürsülerde övünerek anlatabilmekten fazlasını nasip etmesin.Türkiye'nin Galatasaray sayesinde yaptığı reklamın maddi karşılığının milyonda biri sizin kurumunuzun uğraştığı rakamlardan büyük, haberin yok!

TSF'nin satın alacağı yer konusunda konuşması gerektiği için çıktığı kürsüde bile hala aynı konuyu dönüp dolaşıp anlatan adamların ne işi vardır anlamadım.İki tane tuğlayı üst üste koydukları için teşekkür ve takdirlerimizi iletiyoruz kendilerine.Çok büyük iş başardılar!

Şimdi bu satırları okuyan biri tutup olağanüstü genel kurul konusunda senin yazdığına bak diyecek.Ben de onu diyorum, adamın TSF olağanüstü genel kurulunda söylediklerine bak.
Ara
Değerli Arkadaşlar
Katılmış olduğum her genel kurulda olduğu gibi görüşlerimi bildirmek amacıyla kürsüye çıktım. Keşke daha çok arkadaşımız yönetimle ilişkileri ve fincancı katırlarını hesaba katmadan medeni cesaret gösterip ortaya çıksalar.

Bu genel kurulda sunulan alım yaklaşık 2 milyon TL civarındadır.

Konuşmamda, bu dönemde bu kadar parayı binaya harcayarak akademi çalışmasına başlamanın akılcı olmadığını, akademi çalışmalarına mevcut merkezimizde hemen başlayacak imkanımız olduğunu, ve
1- Kulüplere ek yardım yapılması gerektiğini
2- Büyük şehirlerde satranç merkezi ihtiyacı olduğunu
3- Üst seviye oyuncularımızın gelecek kaygılarının giderilmesi gerektiğini, aksi halde akademi için insan kaynağı bulamayacağımızı belirttim.

Dolayısıyla bina ihtiyacının sonraya bırakılmasını teklif ettim.

Yönetim sunumunda ve çizdiği mali portrede makul bir yaklaşım gösterdi, akademi çalışmalarının genişletileceğini belirtti. Bu binanın kullanım hakkını (irtifak) almakla beraber, bakanlığın yardımı ile mülkiyeti tam olarak alabileceğimizi belirtince proje ve alım makul bir çerçeveye oturdu diyebiliriz. Çünkü yaklaşık 2 milyon yatırım ile en azından 4-5 milyon değerinde bir mülk edinilmektedir. Mülkiyetin tam alınmasıyla gelecekte icab ederse satılarak daha büyük bir merkez için kullanılabilir.

Ayrıca genel kurula katılan GSGM Genel Müd Yardımcısı bu bina ve sonrası için maddi destek verileceğini kürsüden ifade etti. Dolayısıyla verilen sözler çok tutulmayacak bile olsa, ortam oylama için müsait idi. Karşı 3 oy da olmayabilirdi. Ben karşı oy kullandım, zamanlama açısından doğru bulmuyordum ama bina ihtiyacı bugün değilse gelecekte muhakkak olacaktır, alınan bu bina da kötü bir yatırım değildir. Daha iyisi olamaz mı, elbette olabilir. Onu da başka bir zaman buluruz diye umuyorum.

Şu aşamada akademi çalışmalarının milli takımlar ve adayları çerçevesinde hemen başlayıp gelişmesini ve kurumsallaşmasını beklemeliyiz. Aksi halde organizasyon yapan, güzel binaları olan ama satranç oynamayı bilmeyen bir ülke imajımız iyice pekişecek.
Saygılar
Ara
Cengiz Keleş yazısının sonunda "binanın eninde sonunda
gerekli olacağını" kabul etmiş,ancak zamanlamanın yerinde
olmadığını ifade etmiştir.Eğer bina gerekli ise erken ya da
geç alınmasını tartışmaya gerek yoktur.Eğer sonradan
ortaya çıkacak karmaşık sorunlar yoksa kimse Federasyonun
bina sahibi olmasına itiraz etmez!
Bu oylama esasen 2012 öncesi Yönetim için bir güven oylaması
olmuştur.63-3 Yönetim açısından güzel bir skordur.2012 de
Hayır oyu verenlerin hiç kalmayacağını düşünüyorum.
Cengiz Keleş'in"Keşke daha çok arkadaşımız yönetimle
ilişkileri ve fincancı katırlarını hesaba katmadan medeni
cesaret gösterip ortaya çıksalar"cümlesine biraz değineceğim.
Kısaca Keleş satrançcıların cesur olmadıklarını söylüyor.
Neden cesur olsunlar ki?Cesaret kime ne kazandırdı?Aklın
yolu birdir!Zaman ortaya çıkmayanların ne kadar haklı olduklarını
bize öğretti.Ortaya çıkanların da neler söylediklerini
veya ne hallere düştüklerini hep birlikte gördük.2008 seçimini
örnek olarak alalım: Seçimi kazanan grubun yaptığı gösterileri
sessizce dinledik.Sıra dilekler maddesine geldiğinde benim
dışımda söz almak isteyen 1 ya da 2 kişi kalmıştı.Ben kürsüye
çıktığımda her zamanki uslubumla gerilimi arttırmadan,kişilere
hakaret etmeden dileklerimi ifade etmeye çalışıyordum.Ama ön
sırada oturan birkaç kişi parazit sesler çıkarmaya başladı.İşte böyle
misyonerler varken biraz cesur olanların da ortaya çıkma yolu
kapatılmıştır.
Sevgili Tutku Dinçer,Galatasaray stadından sözedilmesine
şaşırmış.Bu konuya fazla girmeyelim!Bana göre mimari estetik
açısından güzel olmamış!Ama zevkler ve renkler tartışılmaz.
İnşallah Satranç Federasyonunun veya Satranç kulüplerinin
satın alacağı binalar estetik açısından tartışma yaratmayacak
binalar olur.
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi